Закон за укинување на невладини организации

Закон за укинување на невладини организации


Меѓу првите закони кои ќе ги усвои новиот состав на унгарскиот парламент, би можел да се најде и оној со кој на владата ѝ се овозможува да ги забрани невладините организации кои ја поддржуваат миграцијата и претставуваат ризик по националната безбедн

Ова го изјавил Јанош Халас, портпаролот на партијата Фидес, која убедливо победи на вчерашните избори и во парламентот обезбеди двотретинско мнозинство.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно