Вреди жртвувањето на политичката кариера, заради проблемот со Грција

Вреди жртвувањето на политичката кариера, заради проблемот со Грција


Премиерот, Зоран Заев, најавува дека следната средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ќе значи и дека е постигнато решение во спорот со името.

Во неделното интервју за МИА, Заев повторува дека е докажан оптимист. Претседателот на Владата вели дека нема да има дипломатски булдожери меѓу Македонија и Грција и дека за такво решение вреди да се жртвува и политичката кариера.

Заев најавува средба со Ципрас, и за 12 април ја потврди новата средба на Димитров и Коѕијас.

-Кога ќе ја слушнете најавата за средба Заев и Ципрас да знаете дека сме тука со достоинственото решение за државата -порачува премиерот .

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно