Во Казахстан замрзнува се што е на отворено

Во Казахстан замрзнува се  што е на отворено


Студениот бран којшто деновиве го погоди Казахстан ја шокираше целата светска јавност. Температурите кои паѓаат и до -42 Целзиусови степени ја „замрзнаа“ државата и замрзнаа сѐ што остана без засолниште.

Овие температури веќе една недела се голема закана за животот на луѓето и целиот животински свет, а видео снимките кои што се појавија на инернет на кои што се гледа како животните се буквално замрзнати во движење, потсетуваат на некој Холивудски филм.

Казахстан се бори со рекордно ниски температури кои што најмногу досега се приближија на регистрираниот рекорд од 5-ти јануари 1893-та година кога биле измерени дури -51,6 Целзиусови степени.

Последен пат кога оваа азиска држава била зафатена од толку студен бран со ниски температури било во јануари 2006-та година.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно