Влегол со едно, излегол од операција со две срца

Влегол со едно, излегол од операција со две срца


Пациент од Индија на возраст од 50 години трабало да добие ново срце преку стандардна трансплантација, но во текот на операцијата лекарите сфатиле дека срцето што било од донор тинејџер е премногу мало за него.

Поради тоа, докторката Гопала Кришна Гокале одлучила да премине на план Б, пишува „Индипендент“.

Имено, таа решила да го поврзе новото здраво срце со тоа на пациентот. Операцијата траела седум часа, а новиот орган бил сместен меѓу старото срце.

„Двете срца се надополнуваат меѓусебно, но чукаат во различен ритам“, вели докторката Гокале. „Таква интервенција се изведува еднаш во животот, многу е ретка и досега се регистрирани само 150 такви случаи“, додава таа.

Еден од овие случаи бил забележан и во Обединетото Кралство. Двегодишното бебе, кое тогаш го добило второто срце, на тој начин живеело повеќе од десет години по што донаторското срце било извлечено во 2006 година, а нејзиниот орган почнал да работи со целосен интензитет.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно