ВИДЕО: Во Амстердам е толку ладно што луѓето се лизгаат по каналите

ВИДЕО: Во Амстердам е толку ладно што луѓето се лизгаат по каналите


За многумина е тешко да пронајдат позитивна страна на ладниот бран и ниските температури кои ја зафатија Европа последниот период. Во Амстердам замрзнаа популарните канали, а локалните жители решија тоа да го искористат лизгајќи се по нив.

Каналите се целосно замрзнати поради екстремно ниските температури, па луѓето ги користат како лизгалишта. Ова е прв пат да се случи ова во последните шест години.

Видеата од лизгањето по амстердамските канали ги преплавија социјалните мрежи.

Сепак, не е се така позитивно. Локалните медиуми известија дека двајца лизгачи завршија во болница откако се обиделе да се лизгаат на мраз кој не бил доволно цврст да ја издржи нивната тежина, па пропаднале во ладната вода.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно