УМЕТНОСТ НА ПРИРОДАТА: Глетка на Плитвички езера која остава без здив (видео)

УМЕТНОСТ НА ПРИРОДАТА: Глетка на Плитвички езера која остава без здив (видео)


Хрватска и понатаму е на удар на поларниот бран, со ниски температури какви што не се паметат последната деценија, но и со рекордни наноси снег во одделни делови на земјата.

Па така, според хрватските медиуми, во Делница се измерени 182 сантиметри снег, со што е соборен досегашниот рекорд од 1984 година, кога висината на снежната покривка била 175 сантиметри. Во Огулин паднале 118 сантиметри снег, додека на Плитвичките Езера има 147 сантиметри, што досега не било забележано.Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно