УДАРНА ВЕСТ – ПАДНА ДОГОВОР: Германците им дадоа зелено светло на Русите !

УДАРНА ВЕСТ – ПАДНА ДОГОВОР: Германците им дадоа зелено светло на Русите !


Русија доби дозвола за градење на гасоводот Северен тек 2 на германска територија.

Проектот би ја удвоил моменталната испорака на гас од Русија во Германија. – Оваа дозвола е резултат на обемен процес на планирање и консултации.

 “Покрај самото влијание на околината, ние разгледувавме и други аспекти како што се поморската индустрија и туризмот”, изјави Џенс Ланге, менаџер за дозвола за Северен тек 2.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно