Уапсен маж кој планиран напад на полумаратонот во Берлин

Уапсен маж кој планиран напад на полумаратонот во Берлин


Германската полиција уапсила четворица мажи, од кои едниот е осомничен дека планирал напад со нож на полумаратон што денеска се одржува во главниот град, Берлин.

Како што објави весникот „Велт“ во своето онлајн издание, четворицата осомничени биле поврзани со тунижанецот Анис Амири, кој во декември 2016 година на бижиќниот панаѓур во Берлин изврши терористички напад во кој загинаа 11, а повредени беа десетици лица.

Инаку, според организаторите, на полумаратонот во Берлин се собрале околу 36.000 учесници.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно