Три билборди во Приштина

Три билборди во Приштина


Инспирирани од кандидатот за Оскар, косовскиот Хавеит колектив закупува 3 билборди пред седиштето на косовската полиција во Приштина.

На трите билборди пред полициската станица е испишано:

- Диана Кастрати

- Зејнеп Битиќи

- Уште колку пропуштени телефонски повици?

Во филмот беше силување и убиство, во косовскиот случај е домашно насилство и убиство. И Диана и Зејнеп се убиени од своите сопрузи по неколкугодишно малтретирање и претепувања. И двете жени, инаку целосно неповрзани случаи, повеќекратно ги пријавуваат своите сопрузи во полиција за малтретирање.

Пораката на Хавеит колектив е за косовската полиција и правниот систем.

Инаку сопругот на Зејнеп за убиството беше осуден на 13 години затвор, што предизвика масовни протести во Приштина. Сопругот на Диана пребега и е уапсен во Шпанија, меѓутоа не е екстрадиран затоа што земјата не го признава Косово како држава.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно