Трамп има план, државјанство за 1,8 милиони имигранти

Трамп има план, државјанство за 1,8 милиони имигранти


Претседател Доналд Трамп е подготвен да потпише план, кој ќе го отвори патот за добивање државјанство за 1,8 милиони млади имигранти, кои нелегално како деца пристигна во САД, објавиja вчера високи претставници на Белата куќа.

Белата куќа го претстави планот како голема отстапка, која има за цел привлекување на доволен број на гласови од демократите. Но, планот вклучува и некои други елементи, како што се зајакнување на граничната безбедност и одвраќање на нови мигранти. 

Планот на Трамп, за кој Белата куќа се надева дека ќе се изгласа во Сенатот на САД во почетокот на февруари, има за цел да формира и фонд од 25 милијарди долари за изградба на ѕид на границата со Мексико и за финансирање на подобра заштита на границата со Канада.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно