Трагикомедија:Пратеници на ДПМНЕ се караа меѓусебе

Трагикомедија:Пратеници на ДПМНЕ се караа меѓусебе


Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и владејачките СДСМ и ДУИ вчера во парламентот со консензус донесоа неколку од законите од реформскиот пакет.

На овој чин претходеше недоверба, расправија, интерпелација.

Речиси без дискусија и со по 86 и 87 гласа „за“, попладнето беа донесени три закони за кои е потребно двотретинско мнозинство. Во обезбедувањето на кворумот за законите за заштита на сведоци, за формирање на новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) и за следење на комуникациите асистираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на кои ова им е втор работен ден по прекинувањето на петмесечниот бојкот, а откако синоќа не успеа интерпелацијата против Владата.

Законот за заштита на сведоци, кој се носи на барање на специјалното јавно обвинителство, помина во рамки на продолжението на 22. седница, а законите за ОТА и за следење на комуникациите беа изгласани на новата 41. седница, чиј дневен ред беше експресно исцрпен.

Но работата застана на клучните закони од областа на судството и обвинителството, за кои имаше информации дека се усогласени во работните групи меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Според неофицијални информации, за овие закони има неусогласеност меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, така што дел од нив се двоумеле дали да ги поддржат решенијата што беа договорени со владејачката партија.

Останува да се види до каде ќе тера ваквата ситуација.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно