Трагичната смрт на девојчето кое повикувало духови никој никогаш не успеал да ја објасни – Видео

Трагичната смрт на девојчето кое повикувало духови никој никогаш не успеал да ја објасни – Видео


На “Netflix” неодамна се појави хорор филмот “Veronica” на шпанскиот режисер Пако Плаза кој сериозно исплаши многу луѓе.

Она што гледачите дополнително ги вознемири е податокот дека овој филм е снимен според вистинска приказна. Ликот на Вероника е наводно инспириран од случајот на 14-годишната Естефанија Гутиерез Лазаро од Мадрид, која починала во 1991 година. Целата приказна, наведува еден шпански портал, започнала кога девојката од забава земала плоча за повикување духови. 

Таа и нејзините пријателки пробале да го повикаат духот на момчето на една од нив, кој трагично настрадал во мотоциклистичка несреќа, но наводно повикале нешто друго. Другите девојки посведочиле дека од чашите кои ги користеле за повикување духови, почнал да се крева црн чад кој Естефанија го вдишала.


По тој настан, таа почнала да пати од напади, грчеви и тврдела дека има визии. Во една од визиите, наводно видела како околу неа се собираат мрачни мажи кои ја повикуваат да дојде со нив. 

Родителите тврдат дека ја однеле во неколку болници, но во ниту една од нив не добиле објаснување за тоа што се случува. Во август 1991 година, таа била примена во болницата “Georgio Maranon” во кома од која никогаш не се разбудила. 

Докторите ја прогласиле нејзината смрт за “изненадна и сомнителна”. По смртта на Естефанија, семејството тврди дека во нивната куќа почнале да се случуваат необјасниви работи: тие тврделе дека вратите се затворале, светлата сами се вклучувале и постојано слушале гласови.


“Едно утро се разбудив и не можев да ги помрднам ни рацете, ниту нозете, како нешто да ме држеше”, изјавила нејзината мајка. 

Исто така, семејството раскажало дека фотографија на покојната Естефанија сама од себе се запалила. По низата паранормални случаи, семејството се отселило, а тие сега тврдат дека во новата куќа немаат такви проблеми. 

Исто така, новите станари на нивната стара куќа не забележале нешто необично во неа. Филмот, кој многу корисници на “Netflix” го оцениле како толку страшен што не можеле ни да го догледаат, е инспириран од извештаите на мадридската полиција.


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно