Свет

Столтенберг – Русија да соработува, не сакаме нова Студена војна

16 Март, 2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја повика Русија да „соработува“ во случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија и наведе дека НАТО „не сака нова Студена војна“.

Судири на улиците на Мадрид поради смртта на уличниот продавач (ФОТО+ВИДЕО)

16 Март, 2018

На протест во центарот на Мадрид синоќа избија судири поради смртта на еден уличен продавач, со потекло од Африка, кој според очевидците, загинал во обид да избега од полицијата, која засилено почна да ја контролира нелегалната улична продажба.

Чистката на Трамп

16 Март, 2018

Во уште еден удар на високите редови на својата администрација Трамп има намера да го отпушти Мекмастер со кого никогаш добро не се сложувал, но е подготвен да причека, бидејќи не сака да го понижи генералот.

50 години од американскиот масакр во Виетнам (Видео)

16 Март, 2018

По повод 50-годишнината на масакрот во Ми Лаи, преживеаните за германската новинска агенција ДПА зборуваат за тоа злосторство кое за време на Виетнамската војна го извршија американски војници убивајќи 504 луѓе.

Петер Пелегрини ќе биде нов премиер на Словачка

15 Март, 2018

Досегашниот вицепремиер за инвестиции и дигитализација Петар Пелегрини (42) ќе биде новиот премиер на Словачка, откако денеска шефот на државата Андреј Киска соопшти дека ја прифатил оставката на Роберт Фицо.

Авганистанско семејство било протерано бидејќи на синот му го дале името Доналд Трамп

15 Март, 2018

Авганистанско семејство е прогонето од локалната заедница, бидејќи родителите синчето го нарекле Доналд Трамп, верувајќи дека тоа ќе им донесе среќа во животот, пренесуваат во четвртокот светските агенции.

Русите го освојуваат Марс

15 Март, 2018

Како што се приближува датумот на одржувањето на претседателските избори во Русија, така се чини дека Путин се расфрла со сензационални ветувања. Последната најава е дека Русија ќе лансира своја мисија на Марс.

Вашингтон обуен во 7.000 пара на обувки

15 Март, 2018

Околу 7.000 пара обувки се поставени пред Капитол во Вашингтон, во знак на протест поради големиот број убиени деца во вооружените напади во Америка.

Новата влада на Меркел положи заклетва

14 Март, 2018

Ангела Меркел и нејзината влада положија заклетва пред долниот дом на германскиот парламент Бундестаг, речиси шест месеци после изборите, во најдолгиот период потребен за формирање на влада во историјата на оваа сојузна република.

Терминатор против нафтените компании

14 Март, 2018

Популарниот американски актер Арнолд Шварценегер и поранешен гувернер на Калифорнија најави дека ќе покрене тужба против големите нафтени компании за „масовно убиство“

Почина Стивен Хокинг

14 Март, 2018

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина 76 годишна возраст. Британецот, познат по своето дело за црните дупки и релативитетот починал мирно во својот дом во Кембриџ утрово, соопшти неговото семејство.

Се појави бомбашки кју кјукс клан

13 Март, 2018

Малолетно момче беше убиено, а најмалку две жени се тешко повредени по две експлозии на пакети бомби во Остин, Тексас, и тоа само десет дена по друга иста таква експлозија во истиот американски град

Прва жена директор на ЦИА

13 Март, 2018

Со нејзиното назначување за директор на ЦИА, Џина Хаспел станала првата жеСо нејзиното назначување за директор на ЦИА, Џина Хаспел станала првата жена во историјата која ја врши таа должност.

511.000 убиени во Сирија

12 Март, 2018

Сирискиот центар за мониторинг на човекови права тврди дека во војната во Сирија, која почна пред седум години, убиени се околу 511.000 луѓе.

Тестиран проектилот Путин

12 Март, 2018

Од Русија, пристигна веста за успешното лансирање на хиперсоничната ракета, која рускиот претседател Владимир Путин неодамна ја опиша како „непобедливо оружје“.

Захарова сексуално малтретирана

11 Март, 2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјавила дека рускиот пратник Леонид Слуцки сексуално ја вознемирувал.

Паѓаат камења од вулкан во Јапонија

11 Март, 2018

Властите во Јапонија ги предупредија граѓаните за опасноста од големи камења во радиус од четири километри од вулканот Симоедаке, кој денес нагло еруптираше.

Биткоин не е легитимно платежно средство

10 Март, 2018

Кина не ги признава биткоините и другите криптовалути како легитимни форми на плаќање. Тоа беше објавено од страна на гувернерот на кинеската централна банка, Џу Сјаочуан, цитиран од Ројтерс.

Словачка ја тресат најголемите демонстрации во последните неколку децении: Илјадници граѓани на улиците бараат оставка на премиерот поради убиениот новинар

10 Март, 2018

Илјадници граѓани неколку дена протестираат на улиците ширум градовите во Словачка поради неодамнешната ликвидација на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучиак.

18 полицајци убиени од Талибаните

10 Март, 2018

Талибаните од заседа во западната авганистанска покраина Фарах убиле 18 припадници на безбедносните сили, а во овој напад биле убиени и повеќе од 40 талибански бунтовници.

Крај или не на епохата на Кастро.Избори во Куба

09 Март, 2018

Во недела во Куба ќе се одржат парламентарните избори. Повеќе од осум милиони Кубанци треба да изберат 605 членови на Националното собрание и 1.265 делегати во 15 провинциски собранија.

Брод полн тенкови и артилерија плови кон Сирија

08 Март, 2018

Бродот на руската морнарица од класата „тапир“ (бродови за транспорт и истоварување тенкови) бил забележан како минува низ Дарданелите во близина на турското пристаниште Чанаккале, на пат кон Сирија.

ГРАЃАНИ СТАВИЛЕ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО СРЕДНОВЕКОВНИ ОКОВИ, бидејќи не работел добро

08 Март, 2018

Жители на гратчето Сан Бонавентура во северниот дел од Боливија искористиле право на „социјална правда“ и својот градоначалник го ставиле во средновековни окови бидејќи не ја работел добро својата работа.

Бразилски дилер киднапирал медицински сестри за да вакцинираат сиромашни

08 Март, 2018

Томас Виеира Гомез, шеф на една бразилска банда познат и како 2Н (2N), киднапирал две медицински сестри и ги натерал да им даваат вакцини против жолта грозница на луѓето во Салгеиро фавелите во Рио де Женеиро, едно од најсиромашните подрачја во Брази

ВИДЕО: Половина милион прегледи за 24 часа: Мигрант нападнал старица во градски, станувај од местото јас сум сила!

07 Март, 2018

Нов инцидент со мигрантите ги запали социјалните мрежи. Во градски превоз еден мигрант од нигде никаде се одлучил да употреби насилство кон стара жена, со цел да ја стане од седиштето и тој да седне.

Птичји грип регистриран на фарма за патки во Кина

07 Март, 2018

На фарма со патки во кинеската провинција Гуангси е регистриран високо заразен птичји грип од типот Х5Н6, соопшти денеска Светската организација за здравје на животните (ОИЕ) со седиште во Париз.

Двете Кореи ќе вечераат на иста маса

05 Март, 2018

Делегацијата на Јужна Кореја пристигна во Пјонгјанг каде што првпат лично ќе се состане со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по преземањето на должноста во 2011 година.

Татнеж во Лондон, намерен или случаен?

05 Март, 2018

Силна експлозија  вчера одекнa во североисточните делови на Лондон. Инцидентот не е поврзан со тероризмот, соопшти полицијата во британскиот главен град. 

Четворица мртви и 24 повредени при колапс на зграда во Полска

04 Март, 2018

Станбен блок се урна денес во полскиот град Познањ, при што загинаа четворица, а 24 други се повредени, соопштија надлежните, додека пожарникарите и спасувачите со кучиња под урнатините бараа други преживеани.

Femen го нападнаа Берллускони -Видео

04 Март, 2018

Гласачите во Италија денеска избираат нов парламент. На гласачкото место се појавил и поранешниот премиер и фаворит Силвио Берлускони, а после гласањето бил нападнат од непозната феминистка.

Русите развиле авионски ласер кој може да уништува авиони, копнени објекти и сателити!

01 Март, 2018

Русија направи вистински подвиг напред во развојот на ласерско оружје. Имено рускиот производител на оружје „Алмаз-Антеј“ развил авионски ласер кој може да погоди и уништи сателити, пренесуваат британските медиуми повикувајќи се на руски извори.

Тајни документи откриле: Полицијата го прикрила обидот за атентат на британската кралица во Нов Зеланд

01 Март, 2018

Полицијата го прикрила обидот на еден тинејџер да изврши атентат на кралицата Елизабета Втора во текот на нејзината посета на Нов Зеланд во 1981. година, покажуваат документите од кои неодамна била отстранета ознаката за тајност.

Венчавка со оружјето (Видео)

01 Март, 2018

Стотици луѓе се собраа во средата на миса во Пенсилванија со своите пушки и учествуваа во церемонија на „масовна венчавка со оружјето“, пренесоа американските медиуми.

САД сака ЕУ да има нивни нуклеарки

28 Февруари, 2018

Американските програми што ги обучуваат ненуклеарните сили за тоа како да го користат американското тактичко нуклеарно оружје го кршат договорот за нуклеарно неширење, предупреди рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Американската војска се затрула од непознат прашок

28 Февруари, 2018

Три лица се префрлени во болница, додека 11 луѓе почувствувале здравствени проблеми откако во американската воена база во Арлингтон, во Вирџинија, било отворено писмо, соопштиле од пожарно-спасувачката служба и портпаролката на воената база.

Научниците во шок: Еве зошто нe погоди ледениот бран и зошто е тоа огромна причина за паника

27 Февруари, 2018

И додека Европа е окована од ледениот бран кој го добил името “Ѕвер од истокот”, научниците велат дека температурите на Северниот пол пораснале и за 30 степени, што е повеќе од зимскиот просек за ова подрачје.

Ерусалим сака данок од гробот на Исус Христос

27 Февруари, 2018

Црквата на Светиот гроб, изградена на местото каде што Исус според Библијата бил распнат, погребен и воскреснал, останува затворена во знак на протест поради обидот на Израел да го оданочи имотот во Светиот град.

Diesel HALT!

27 Февруари, 2018

На германските градови ќе им биде дозволено да ги забранат постарите дизел возила од некои области по одлуката на судот.

Снег во Рим, Колесум затворен

26 Февруари, 2018

Најпознатиот римски споменик Колосеумот и сите училишта беа затворени денес бидејќи во главниот италијански град падна првиот снег од 2012 година

4 мртви во Лестер

26 Февруари, 2018

Силна експлозија синоќа го потресе градот Лестер во централна Англија.

Оваа е најомразената жена во САД

26 Февруари, 2018

Дејна Леш ги обвинила медиумите дека ја евоцира смртта на учениците и студентите."Медиумите сакаат масовни пукања. Не велам дека сакаат трагедии, но го сакаат плачот на тажните мајки, бидејќи така продаваат", рекла таа.

Мексиканскиот претседател му го тресна телефонот на гринго Трамп

25 Февруари, 2018

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието ги одложи плановите за посета во Вашингтон по тензичниот телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп, пишува „Вашингтон пост“, повикувајќи се на извори од двете страни.

Предизборни протести во Италија (ФОТО)

24 Февруари, 2018

Ширум Италија денеска се одржуваат протести воочи парламентарните избори во земјата закажани за 4 март, а во Милано дојде и до судири меѓу студентите кои протестираат против неофашистичкото движење „Казапаунд“ и полицијата.

Дачиќ пева, Трудо денса (Видео)

24 Февруари, 2018

Како да не беше доволно тоа што индиската јавност со денови го исмева за носење на нивната традиционална облека, канадскиот премиер, Џастин Трудо, одлучи да направи чекор понатаму – танцуваше како Индиец.

Мицотакис ја искара Меркел за “Македонски”

24 Февруари, 2018

“Не е од помош” изборот на германската канцеларка Ангела Меркел да го нарекува “македонски” премиерот на Македонија, Зоран Заев, на средбата што ја имаа во Берлин.

Украина подготовка за нова војна

24 Февруари, 2018

Со усвојувањето на законот за реинтеграција на Донбас, кој денес стапи на сила, украинскиот претседател Петро Порошенко го потврди планот на Киев конфликтот во регионот да го реши по воен пат, соопшти руското МНР.

Богатството на Путин

23 Февруари, 2018

Путин со својата заработувачка се вбројува во моќници, бидејќи наспроти неговите 80.000, просечен русин годишно заработува 4.500 евра.

ФЕНОМЕН:Момче снесува јајца

23 Февруари, 2018

Ако може да му се верува на 14-годишниот Акмал Русли од Гове во Индонезија, тој минатите две години снесол 20 јајца.

Заменик директорот на УНИЦЕФ даде отказ, обвинет за испраќање непримерни пораки до колешките

23 Февруари, 2018

Заменик директор на УНИЦЕФ Џастин Форсајт поднесе оставка, бидејќи не сака, како што вели, да ѝ наштети на организацијата со медиумското покривање на неговото минато.

Германија вели збогум на дизелашите

22 Февруари, 2018

Германскиот сојузен управен суд ќе ја разгледа одлуката на некои градови за забрана на дизел автомобили поради намалување на загадувањето на воздухот.

Родители од пеколот: Го тепале своето бебе до степен што двете нозе морале да му ги ампутираат

22 Февруари, 2018

Бебето кое родителите толку често го злоставувале, поради што лекарите морале да му ги ампутираат двете нозе, кога имало само шест недели, прв пат било прикажано во јавноста.

Пиштол за секој учител-Тра(ш)мп филозофија

22 Февруари, 2018

Доналд Трамп изјави дека го разгледува предлогот за носење скриено оружје од страна на обучени вработени во училиштата како одговор на убиствата во кампусот.

Со снимка ја најавиле својата смрт: Малолетни полусестри скокнале од десеткатница

21 Февруари, 2018

Руската полиција покренала голема истрага за смртта на две полусестри, за кои постојат сомневања дека скокнале од десеткатница, а постојат индиции дека станува збор за последици од злогласната игра „Син кит“.

Шест години затвор за убиец од Македонија во германски Ридерих

21 Февруари, 2018

Окружниот суд од германскиот град Тубинген му изрече затворска казна во траење од шест години на 35-годишен убиец од Македонија, кој пред седум месеци со нож му нанел смртоносни повреди на 30-годишен сонародник во Ридерих, округ Ројтлинген.

Египет ја спасува Русија

21 Февруари, 2018

Според статистичките податоци Египет ја надмина Кина како најголем купувач на руски производи. Во 2017 година, Египет увезе руски стоки во вредност од скоро 1,8 милијарди долари, што е за 44 отсто повеќе од претходната година

На секој Британец 10.000 фунти

21 Февруари, 2018

Секој граѓанин на Велика Британија на возраст под 55 години може да добие 10.000 фунти или повеќе од 14.000 долари од државата.

Исланд забранува обрежување

20 Февруари, 2018

Некои верски групи во Исланд остро го осудија законот со кој треба да се забрани обрежувањето момчиња, пренесуваат светските медиуми.

Обнова на Британија, ќе го укине Брегзит

19 Февруари, 2018

Нова партија на британската политичка сцена, инспирирана од подемот на влас на францускиот претседател Емануел Макрон и неговата партија „Република во движење“, ја почна денес националната изборна кампања чија е цел е да се сопре брегзитот.

Oрбан крстоносецот

19 Февруари, 2018

Унгарскиот претседател Виктор Орбaн и натаму останува на своите цврсти ставови дека не треба да се примаат мигрантите од арапските и африканските земји бидејќи со нив ќе се промени целата слика на Европа каде доминираат христијанските вредности.

Калилов терористот уби 5 жени

19 Февруари, 2018

Убиени се вкупно 5 жени кои ја посетиле црквата Св.Павле, а една од нив починала во болница за време на медицинската интервенција.

Се сруши ирански авион

18 Февруари, 2018

Шеесет и шест луѓе загинаа во уривањето на авион во Иран, соопштија официјални лица од авионската компанија „Асеман ерлајнс“, додавајќи дека нема преживеани.

Америте убија петмина Руси

17 Февруари, 2018

Руското министерство за надворешни работи објави дека петмина руски државјани се убиени во воздушен напад од американската авијација во сирискиот град Деир ел Зор.

Поради недостиг на работна сила, Јапонците ќе работат до 70 години

17 Февруари, 2018

Во обид да се справи со сериозниот недостиг на работна сила, зголемување на трошоците за социјална помош и намалувањето на даночните обврзници поради стареење на населението,Јапонија одобри план, со кој вработените ќе имаат избор да се пензионира по

ФБИ призна за пропусти при масовното убиство во Флоридa

17 Февруари, 2018

Федералната полиција на САД потврди дека таа не реагирала, иако била предупредена за потенцијалната опасност од Николас Круз – младиот човек кој застрела 17 луѓе во средно училиште во Флорида во средата, објавија светските агенции.

Шефот на германската дипломатија предупредува на сериозна опасност од војна во 2018 година

17 Февруари, 2018

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека поради растечкото влијание на Кина на светската сцена, САД и Европа треба да се вратат на историските односи и да работат заедно за да не се најдат во ситуација да заостануваат.

Финска е ептен фина држава

17 Февруари, 2018

Во 2017 година почна експеримент во Финска за кој сите медиуми пишуваа, а денес се познати и ефектите од него.Државата на граѓаните им подаруваше по 560 евра месечно без да работат. 

Гувернерот на Флорида бара оставка од директорот на ФБИ

17 Февруари, 2018

Рик Скот, гувернерот на американската сојузна држава Флорида побара оставка од директорот на ФБИ поради пропустите бирото да реагира на дојвата за осомничениот за масовно убиство во средното училиште.

Германија воведува целосно бесплатен јавен превоз

16 Февруари, 2018

Германија ќе воведе бесплатен јавен превоз во пет германски града до крајот на годината, како дел од мерките кои владата се обидува да ги исполни за остварување на новите цели за загадување што ги постави ЕУ.

18 престрелки во американските училишта

16 Февруари, 2018

И по трагедијата во Флорида каде момче пукаше и уби 17 деца во училиште, претседателот на САД, Доналд Трамп не зборува за промена на политиката за оружје во земјата.

ФБИ знаел за убиецот тинејџер

16 Февруари, 2018

„Би-Би-Си“ наведува дека тинејџерот Николас Круз, обвинет за убиство на 17 лица во средно училиште во Флорида, избегал пред да биде уапсен и бил во „Мекдоналдс“.

Русите го продадоа КАЛАШЊИКОВ

16 Февруари, 2018

Државната фирма Ростек соопшти дека го намалила учеството од 51 отсто на 25 отсто во корист на генералниот директор Алексеј Криворучк, кој е веќе приватен акционер во фабриката за оружје.

ЦИА и ФБИ: Не ги користете Хуавеј смартфоните

16 Февруари, 2018

Шест високи раководители на американските разузнавачки служби доставиле извештај до разузнавачкиот комитет на Сенатот,во кој предупредуваат дека користењето производи и услуги на кинескиот производител на смартфони Хуавеј„не е препорачливо“објави Си-

Австралиските министри повеќе не смеат да имаат секс со персоналот

15 Февруари, 2018

Австралискиот премиер Малком Турнбул наметна денес формална забрана за сексуални односи меѓу министрите и нивниот персонал, откако неговиот заменик Барнаби Џојс направи„шокантна грешка во проценката“ впуштајќи се во афера со помошничка по која таа за

ЕК бара социјалните мрежи да вложат повеќе напори за заштита на правата на корисниците

15 Февруари, 2018

Европската комисија соопшти дека социјалните мрежи треба да вложат повеќе напори за исполнување на барањата што во март минатата година беа поставени од страна нa Еврокомисијата и телата за заштита на потрошувачите на државите членки на ЕУ.

Хуманитарци барале сексуални услуги

15 Февруари, 2018

Меѓународната хуманитарна група „Лекари без граници“ денес објави дека биле регистрирани 24 случаи на сексуално вознемирување или злоупотреба од страна на нејзини вработени во текот на минатата година поради што отпуштени биле 19 лица.

Седумнаесет застрелани во напад на средно училиште на Флорида

15 Февруари, 2018

Седумнаесет луѓе, деца и возрасни, загинаа на Денот на вљубените во средно училиште во југоисточна Флорида, каде момче на возраст од 19-години пукаше со полу-автоматска пушка, ширејќи паника меѓу учениците, со нападот по кој се предал на полицијата.

ВИДЕО: САД со дрон уништија руски тенк во Сирија

14 Февруари, 2018

Американско беспилотно летало во Сирија уништило тенк Т-72 во текот на викендот. Станува збор за познат тенк кој се произведува во Русија, а бил уништен во напад врз силите кои се борат на страната на претседателот, Башар ал-Асад.

Во Еквадор запленети 1,5 тони кокаин

14 Февруари, 2018

Еквадорската полиција на аеродромот во градот Гвајкил заплени 1,5 тони кокаин, кои биле скриени во пакети со чоколада во прав превидени за извоз во Европа.

Циклон ја збриша Тонга

14 Февруари, 2018

Тонга е погодена од најлошата бура во последните 60 години. Циклонот „Гита“ е од четврта категорија, зад себе остави огромна материјална штета.

Холандски министер поднесе оставка поради лажна изјава

13 Февруари, 2018

Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зијлстра поднесе оставка еден ден откако призна дека во 2016 година лажел дека лично го слушнал рускиот претседател Владимир Путин како зборувал за „голема Русија“ во 2006 година.

Планетата нема доволно вода за пиење

13 Февруари, 2018

Јужноафрикански Кејптаун е првата метропола во која што чешмите целосно ќе пресушат во април оваа година, а во голема опасност се и други повеќемилионски градови.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) САКАШВИЛИ ПРЕТЕПАН, УАПСЕН И ПРОТЕРАН: Го фрлија на под и му вперија пиштол !

12 Февруари, 2018

Киевските медиуми соопштуваат дека Сакашвили е уапсен. Непознати луѓе со униформа влегоа во ресторанот, го фрлија на под и најпрво викаа по него, а потоа вперија и пиштол.

Доналд Трамп сака да ја приватизира Меѓународната вселенска станица

12 Февруари, 2018

Веќе е познато дека канцеларијата на претседателот на САД сака да ги намали трошоците за вселенско истражување, па Меѓународната вселенска станица ќе прима далеку помали инвестиции во периодот до 2025 година.

Бомба во лондонскиот аеродром

12 Февруари, 2018

Лондонски аеродром е затворен кога бомба од Втората светска војна била пронајдена во близина на реката Темза.

470.000 жртви на сирискиот конфликт

11 Февруари, 2018

Воздушните напади на територијата на Сирија однесоа повеќе од илјада животи на цивили само во првата недела на февруари.

Иран-Израел, Русија повика на воздржаност

10 Февруари, 2018

Иранскиот дрон кој навлезе во израелскиот воздушен простор, бил на територијата на Израел една минута и 30 секунди, изјави началникот на штабот на воздухопловните сили на Израел, Томер Бар.

Малта невреме, еден мртов

10 Февруари, 2018

Во невремето кое денеска ја погоди Малта еден маж загина, а жена е тешко повредена откако врз нивното возило паднало дрво.

Лондон: На сред улица паднало големо парче лед од небото, случајните минувачи избегнале сигурна смрт (ВИДЕО)

10 Февруари, 2018

Еден чистач на улицата и случаен минувач за влакно избегнале сигурна смрт откако пред три дена, сред лондонска улица недалеку од Кју Гарденс паднало големо парче лед од небото, пренесува “BBC”.

Насилници врз жени во Белата куќа

10 Февруари, 2018

Портпаролката на Белата куќа, Раџ Шах, потврди дека Дејвид Соренсен, кој бил задолжен за пишување говори, поднел оставка откако Белата куќа дознала за обвиненија на негова сметка.

Гадафи, каде си?Гадафи , јави се!

09 Февруари, 2018

Две лица загинаа, а 55 се повредени со две бомби во џамија во источниот либиски град Бенгази, соопштија медицински лица, пренесе Ројтерс.

Филмско бегство од затвор на Србин во Австрија

09 Февруари, 2018

Светските медиуми ја пренесуваат приказната за бегството на државјанин на Србија, кој од австриски затвор бил пренесен во болница во Шердинг од каде што скокнал низ прозорец.

Ослободени 200 робови

09 Февруари, 2018

Британската полиција денеска ослободи околу 200 мигранти од Литванија, Романија, Полска и Бугарија кои биле принудувани да работат без плата на фарма во областа Корнвол, во јужна Англија.

Мутанти ракови шират смртоносна чума

08 Февруари, 2018

Се почнало така што некои од сопствениците на приватни аквариуми или сопственици на аквариуми за животни за продажба, помислиле дека им е доста од тие животни и дека е најдобро да ги фрлат во река.

Меркел се свртува кон Русија

08 Февруари, 2018

По неколку години лоши односи и ембарго на ЕУ кон Русија, сега Владата на Ангела Меркел се врти кон Русија.

Девојче од 15 години крвнички ја избодела пријателката за да принесе жртва на измислен лик

07 Февруари, 2018

Петнаесетгодишната Морган Гејзер од Висконсин е осудена на 40 години робија во затвор за психички болесници поради злосторството кое го извршила во 2014 година, кога ја нападнала, избодела и за малку не ја убила пријателката Пајтон Лојтнер.

64 припадници на војската осудени на доживотен затвор во Турција, поради обидот за пуч

07 Февруари, 2018

Турскиот суд во средата осуди 64 лица офицери и студенти од воената академија на доживотен затвор за вмешаност во неуспешниот воен удар во 2016 година, објави државната новинска агенција Анадолу.

Пожар во хотел во Берлин

07 Февруари, 2018

Пожар изби во хотелот Мандала во центарот на Берлин, поради што евакуирани се гостите и персоналот, пренесуваат германските медиуми. Пожарот избил на еден од горните катови на 11 катниот хотел.

Кијамет во Париз

07 Февруари, 2018

Kолони возила долги и над 700 километри во Париз, стотици заробени камиони, затворена Ајфеловата кула - снег го погоди главниот град во вторникот вечер и северниот дел од Франција.

Со 300.000 потписи Путин кандидат за претседател

06 Февруари, 2018

Рускиот претседател Владимир Путин формално е регистриран како кандидат за претседателските избори во Русија на 18 март, откако тој приложил повеќе од 300.000 потписи на граѓани.

Паника на Волстрит, реакција и од Белата куќа

06 Февруари, 2018

Паника завладеа синоќа на Волстрит, каде главниот индекс на Њујоршката берза драстично се намали по повеќемесечна берзанска еуфорија, за која претседталот на САД Доналд Трам редовно упатуваше пофалби.

Коњ се уплаши од њујоркчани

06 Февруари, 2018

Tри лица се повредени, а неколку автомобили се оштетени кога коњ што влечеше кочија во близина на Централ парк се исплаши и започна да бега, соопшти полицијата во Њујорк.

Терористот извика-Не ви се плашам

05 Февруари, 2018

Денеска во Брисел почна судскиот процес против осомничениот исламист Салах Абдеслам, кој важи за мозокот на крвавите напади во Париз и централна фугура на терористичката мрежа во Париз и Брисел.

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМКИ ОД РУСКИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ ВО СИРИЈА: Како оперира елитната група ССО на Спетцназ во Сирија!

05 Февруари, 2018

Руските специјални сили „Спетцназ“ е една од најелитните вооружени формации во светот која во својот состав вклучува повеќе родови наменети за различни типови на операции

Убиваат свирепо и без колебање: Еве кои се Тахрир Ал Шам - убијците на рускиот пилот кои се побрутални од ИСИС

05 Февруари, 2018

Терористичката група Тахрир Ал Шам која што ја превзеде одговорноста за соборувањето на рускиот авион „Су-25“ на северот од Сирија, спаѓа во една од најбруталните терористички групи ширум светот.

Москва во прегратката на снег, невиден во последниве 100 години

05 Февруари, 2018

За едно деноноќие од улиците на Москва се исчистени 1.200.000 кубни метри снег, соопшти денеска пред новинарите заменик-градоначалникот Пјотр Бируков по силните снежни врнежи, кои викендов ја зафатија руската престолнина, пренесе ТАСС.

8 загинаа, а 58 лица се повредени

05 Февруари, 2018

Најмалку осум лица загинаа при воздушен напад на коалицијата предводена од Саудиска Арабија врз зграда на полицијата во Сана, која е под контрола на бунтовниците, тврдат јеменските Хути бунтовници.

EU должи 12.5 милијарди евра.Грција најголем должник

04 Февруари, 2018

Вкупниот долг на ЕУ изнесува 12.500 милијарди евра, се вели во податоците на европската статистичка канцеларија Еуростат, но може да биде и уште поголема, според проценките на Раша Тудеј.

20 крави за дете

04 Февруари, 2018

Во Јужен Судан дете, без оглед на возраста, се продава за 20 крави, односно за околу седум илјади долари.

Финска револуција во образованието

04 Февруари, 2018

Во финските училишта и официјално почнува образовна револуција во форма на укинување на сите формални училишни предмети, со што оваа земја ќе биде првата во светот што го сторила тоа.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) УДАРНА ВЕСТ: Не знаат што направија – Џихадистите урнаа руски авион и веднаш објавија снимка од погубување на пилотот

03 Февруари, 2018

Џихадистите Џејш ал Насер, групата која ужива отворена поддршка на некои западни сили, објавија видео снимка од уривање на руски авион над селото Кан Сабил, југозападно од градот Саракиб.

Директорот на ФБИ застана зад вработени по објавувањето на доверливиот документ

03 Февруари, 2018

По објавувањето на доверливиот меморандум во кој се изнесуваат сериозни критики за работата на ФБИ, директорот на Бирото, Кристофер Вреј испрати соопштија со кое застана зад вработените

Венеција се гуши во фекалии

02 Февруари, 2018

Каналите во италијанскиот град, Венеција пресушиле по неколку седмици без дожд, а фотографиите и видеата ги прикажуваат гондолите насукани на пресуштените корита во близина на познатиот мост Риалто.

90 мигранти се удавија

02 Февруари, 2018

Најмалку 90 мигранти се удавија во Средоземното Море кога се превртел брод на либискиот брег, објави агенцијата на Обединетите нации за миграција. Десет тела веќе испливале на либискиот брег.

За 14 минути направила 5 сообраќајки

01 Февруари, 2018

Четириесетгодишна жена од Германија во рок од 14 минути направила пет сообраќајни несреќи, предизвикувајќи материјална штета од 45 илјади евра.

Руската ФСБ спречила напад планиран за денот на претседателските избори

01 Февруари, 2018

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека ликвидирала осомничен член на џихадистичката група Исламска држава (ИД), кој се подготвувал да изврши напад во градот Нижни Новгород на денот на претседателските избори во Русија - 18

Анѓелина и НАТО, против сексуално насилство

01 Февруари, 2018

Холивудската глумица и активистка, Анџелина Џоли и шефот на НАТО, Јенс Столтенберг се сретнале денес во седиштето на Алијансата и разговарале за борбата против сексуалното насилство над жените и децата.

Бил угледен пејзажен архитект, но на имотите на своите клиенти во градините криел човечки тела

31 Јануари, 2018

Полицијата во Канада го обвинила пејзажниот архитект од Торонто за најмалку пет убиства и погребување на своите жртви во големите градини на имотите на своите клиенти.

Д-р Менгеле е во германската автомобилска индустрија

30 Јануари, 2018

Германските автомобилски гиганти Фолксваген, БМВ и Дајмлер (компанијата што го поседува Мерцедес) се извинија и ветија дека брзо ќе ги истражат тестирањата врз луѓе и мајмуни во кои тие биле изложени на издувни гасови од автомобилски дизел мотори.

Пентагон развива оружје, против Русија и Кина

30 Јануари, 2018

Пентагон започнал нов воен проект со кој треба да се обезбеди развој на сонично оружје кое ќе биде контра тежа на технологијата со која веќе располагаат Русија и Кина, со што се очекува САД да влезе во нова трка за вооружување.

Мал авион принудно слетал на автопат(ВИДЕО)

29 Јануари, 2018

Помал авион бил принуден да слета на автопатот 55 во Коста Меса, на југот од американската држава Калифорнија, откако му откажал моторот, а силниот ветер го спречил пилотот да тргне кон најблискиот аеродром.

Трамп:Јас сум стабилен гениј

29 Јануари, 2018

оментарот на лидерот на Белата куќа доаѓа како одговор на обвинувањата дека бил луд и физички неспособен да владее со САД. „Јас сум стабилен гениј“, беше краткиот одговор кој Трамп го даде во интервјуто.

Алпинистката Револ се спаси, но не и Мацкијевич

28 Јануари, 2018

Официјален претставник од Пакистан изјави дека спасувачкиот тим ќе ја префрли француската алпинистка Елизабет Револ во најблискиот град, која има замрзнати стапала и не може да оди.

Русите планираат масовно убивање на улични животни во пресрет на Светското првенство во фудбал, руските активисти ја обвинуваат ФИФА

28 Јануари, 2018

Екатерина Димитриева, директорката на Здружението за заштита на животните во Русија, тврди дека информацијата дека уличните кучиња ќе бидат сместени во приватни центри за време на Светското првентство во фудбал е официјална.

Во Казахстан замрзнува се што е на отворено

28 Јануари, 2018

Студениот бран којшто деновиве го погоди Казахстан ја шокираше целата светска јавност. Температурите кои паѓаат и до -42 Целзиусови степени ја „замрзнаа“ државата и замрзнаа сѐ што остана без засолниште.

Се повеќе роботи,се помалку војници

27 Јануари, 2018

Со огромниот и рапидно брз развој на технологијата се поизвесно е дека модерните армии ќе се потпираат се повеќе на напредни роботи, дронови и вештачка интелегенција за поразување на своите армии.

Ѓубреџии од пронајдени книги направија библиотека

27 Јануари, 2018

Ѓубреџии во турскиот главен град отворија јавна библиотека од книги пронајдени на отпад. Библиотеката, која се наоѓа во дистриктот Чанкаја во Анкара, е основана кога ѓубреџиите почнале да ги собираат фрлените книги.

Стокхолм со автобуси без возачи

26 Јануари, 2018

Во Стокхолм се појави автобуси без возачи-се работи за две возила кои превезуваат патници на делницата долга 1,5 километар со брзина 20 км/ч.

Трамп има план, државјанство за 1,8 милиони имигранти

26 Јануари, 2018

Претседател Доналд Трамп е подготвен да потпише план, кој ќе го отвори патот за добивање државјанство за 1,8 милиони млади имигранти, кои нелегално како деца пристигна во САД, објавиja вчера високи претставници на Белата куќа.

Франција под вода: Се најавува уште дожд

25 Јануари, 2018

Француската метеоролошка служба соопшти дека во 15 департмани останува портокаловиот метео-аларм поради излевање на реките од своите корита ширум земјата.

CIA мачела со овие песни

25 Јануари, 2018

Врзани сте во студена темна соба и гласна музика ви рока низ слушалките кои не можете да ги тргнете од главата. Некогаш трае 20 часа, некогаш трае 20 дена. Кажете една песна што би ја истрпиле толку долго, ќе почекаме.

Трамп учтиво го замоли Ердоган

25 Јануари, 2018

Во телефонскиот повик Трамп го замолил Ердоган да ја ограничи воената акција во Африн со цел да не дојде до судир меѓу турската и американската војска, две сили кои се сојузници во НАТО.

175 години затвор за сексуално злоставување

24 Јануари, 2018

Долгогодишниот доктор на екипата на американски гимнастичарки Лери Насар, денеска е осуден на 175-годишна затворска казна поради сексуално злоставување на околу 160 млади гимнастичарки.

Ќе летаат глави, огромна измама во Кина

24 Јануари, 2018

Кинеските власти се обидуваат да ги смират протестите кои избиле по пропаста на една инвестициска шема во која милиони инвеститори, според податоците на полицијата, изгубиле вкупно 4,7 милијарди долари.

Пет работи за ДАВОС

24 Јануари, 2018

Филмската ѕвезда Кејт Бланшет, кантавторот Елтон Џон и боливудската ѕвезда Шах Рук Кан за својата работа на заштитата на човековите права се годинешните добитници на наградите на Светскиот економски форум (ВЕФ) Еве пет нешта за ДАВОС

FBI под истрага заради нетрпеливост кон Трамп

23 Јануари, 2018

Извештаите зборуваат за притисок од страна на Трамп врз директорот на ФБИ да го отпушти неговиот заменик, но Белата куќа вели дека тој и онака е на пат да се пензионира

Сена го поплави Париз

23 Јануари, 2018

Повеќе патишта денеска се затворени поради излевање на реката Сена во главниот град на Франција, Париз, а крстарењата се откажани.

Монструозни детали од куќата на стравот: Низ каква голгота поминаа 13 деца кои едвај го преживеаја мачењето од родителите? (ВИДЕО)

23 Јануари, 2018

По апсењето на брачниот пар полицијата открила дека децата биле затворени во куќата и не смееле да излегуваат без дозвола, а некои биле во окови и не можеле да се движат.

Ауди повлекува над 127.000 возила

23 Јануари, 2018

На Ауди му е наложено да повлече 127 000 возила, откако германските сообраќајни органи, КБА, детектирале недозволен софтвер за контрола на издувни гасови на најновите Евро 6 дизел модели, јави германскиот печат.

Сенаторите изгласаа деблокада на владата на САД

22 Јануари, 2018

Сенаторите гласаа со 81 „за“ и 18 „против“ за Законот за финансирање на владата откако тој ги мина процедуралните пречки во Сенатот, поради што агенциите и службите на сојузната влада ќе може да продолжат со работа.

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ЦИА: Северна Кореја ќе ја нападне Америка за неколку месеци ?!

22 Јануари, 2018

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, предупреди дека најновиот извештај покажува дека Америка ја делат само неколку месеци од можниот нуклеарен напад од страна на Северна Кореја.

Конфискација на облека и накит , ако изгледаш како сиромашен

22 Јануари, 2018

Полицијата во холандскиот град Ротердам започна нова пилот програма, со која властите ќе можат да конфискуваат скапа облека и накит од млади луѓе, доколку тие изгледаат премногу сиромашни за да ги поседуваат,

Лавина во Турција уби пет лица

21 Јануари, 2018

Вкупно пет лица загинаа, а 12 се повредени во лавина која се урнала врз припадници на турските безбедносни сили за време на операција против членови на ПКК.

Спречен терористички напад во Франција

21 Јануари, 2018

Во Франција е спречен можен терористички напад. Уапсен бил 33-годишен маж од Париз, за кого има сомнение дека се подготвувал да изврши терористички напад.

60 милиони жени и фалат на Кина

20 Јануари, 2018

Поради поголем број на мажи од жени во Кина, младите невести имаат астрономски цени, а општеството и економијата мора да се прилагодат на новонастанатата ситуација, пишува "The Economist" во својата статија.

Конгресот не го изгласа буџетот на САД

20 Јануари, 2018

Се очекува делумната парализа на работата на Владата на САД да почне од денеска и стотици илјади федерални службеници, чија работа не се смета за критично важна, да бидат принудени на неплатено отсуство.

Ужас во Русија: Тинејџер со секира искасапи 6 ученици, потоа го запали училиштето и се обиде да се самоубие

19 Јануари, 2018

Во напад во училиштето во село Соснови Бор во руската република Бурјатија утрово се ранети шест деца и жена, а истражителите соопштија дека тинејџерот кој ги нападна ученциите со секира делувал самостојно и се наоѓа во болница по обидот за самоубиств

Аеродом-ново кинеско чудо

19 Јануари, 2018

Новиот пекиншки меѓународен аеродром ќе почне со пробна работа во октомври 2019 та година, соопштија локални претставници

Путин за Водици -ВИДЕО

19 Јануари, 2018

Путин влезе во ледената дупка на езерото Селигер, северно од Москва, по повод одбележувањето на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан.

Ни Кина не планираше ваков економски бум

18 Јануари, 2018

Кинеската економија пораснала за 6,9 проценти во 2017. година, што е побрзо од очекуваниот и најголем годишен раст од 2015. година, според податоците на кинеската влада.

Трамповите награди “Лажна вест“ за CNN

18 Јануари, 2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп ги додели наградите за лажни вести - истакнувајќи десетина медиуми кои известувале пристрасно, нефер или лажно за неговата работа во минатата година.

Во Венецуела се ограбутаат продавници, сопствениците се бранат со мачети

17 Јануари, 2018

Гладните во Венецуела ограбуваат продавници, сопствениците на истите ги затвориле, или почнале да се вооружуваат со пиштоли и мачети, а се стравува дека немирите би можеле да дојдат до Каракас.

Украинци бараат Русија да биде прогласена за агресор

17 Јануари, 2018

Припадниците на безбедносните сили и демонстрантите, кои што повикуваа на усвојување на законот за реинтеграција на Донбас и прогласување на Русија за агресор на украинската територија, жестоко се судрија .

Во САД ќе има нова држава “Нова Калифорнија“

17 Јануари, 2018

Движењето за формирање нова сојузна држава јавно ги објави плановите за создавање на „Нова Калифорнија“ посебен владин ентитет кој ќе биде одвоен од сојузната американска држава Калифорнија, но ќе остане во рамките на САД без сепаратистички амбиции.

Оковани во пранги ги држеле децата

16 Јануари, 2018

Полицијата во Калифорнија уапси брачна двојка откако доби дојава дека ги чувале нивните 13 деца заробени во семејната куќа, оковани во синџири.

Најмалку 47 деца повредени во сообраќајката во Германија

16 Јануари, 2018

Најмалку 47 деца се повредени денеска кога училишен автобус удрил во куќа во градот Ебербах во југозападнуот дел на Германија. Како што јави ДПА, десет од децата се во тешка состојба, а пет од нив се борат за живот.

Одби признание од Хашим Тачи

16 Јануари, 2018

Поранешниот американски дипломат и некогашен шеф на Косовската верификациска мисија на ОБСЕ, Вилијам Вокер не се согласил косовскиот претседател Хашим Тачи да му даде одликување за време на одбележувањето на годишницата од настаните во Рачак.

Затвор де лукс категорија

15 Јануари, 2018

Луксузниот хотел во Ријад, кој служеше како затвор во владината антикорупциска кампања, повторно ќе биде отворен следниот месец, објавено е на интернет страницата на хотелот.

Тревога над британското небо

15 Јануари, 2018

Два авиони полетаа за да пресретнат два руски авиона, кои се приближувале до британскиот воздушен простор.

Русија-Оружена престрелка 15 повредени.

15 Јануари, 2018

Двајца ученици во училиште во рускиот град Перм се одговорни за напад во кој се повредени 15 лица, од кои 12 се хоспитализирани, соопштија руските власти.

130.000 бегалци од Сирија се упатија кон Турција

14 Јануари, 2018

Околу 130.000 лица се движат од сириската провинција Идлиб кон турската граница, бегајќи од засилените артилериски напади на владините сили врз бунтовниците во тој дел на Сирија, соопшти Црвената полумесечина на Турција.

Фалц пораки, вистинска паника

14 Јануари, 2018

Голем број граѓани на Хаваи добиле текстуална порака во која се предупредувало на закана од напад со балистички проектил. Во меѓувреме, официјалните лица потврдија дека заканата е лажна.

Земан освои 41.55 проценти од гласовите во Чешка

13 Јануари, 2018

Сегашниот претседател Милош Земан и академикот Јиржи Драгош се победници во првиот круг на претседателските избори во Чешка и тие ќе ги одмерат силите во вториот на 26 и 27 јануари.

130.000 долари дал Трамп порно глумица да молчи за сексот со него

13 Јануари, 2018

Личниот адвокат на Доналд Трамо договорил исплата од 130.000 долари на порно актерка за да ја спречи јавно да зборува за наводен сексуален однос со американскиот претседател, објави „Вол Стрит Џурнал“.

Возот в снег

13 Јануари, 2018

Околу 600 патници во воз беа блокирани ноќеска во Јапонија поради силното снежно невреме кое ја зафати државата. Дел од патниците се евакуирани, а поголемиот дел од нив се извлечени наутро.

(ВИДЕО) Руските специјалци ги убија терористите што стрелаа врз авиобазата Хмејм во Сирија и тоа го сторија на Нова година

12 Јануари, 2018

Руските специјалциата армија ја уништија терористичката диверзантска група, која на 31 декември со минофрлачи ја бомбардираше базата Хмејим.

Sehr gut Deutschland polizei

12 Јануари, 2018

Сообраќајната полиција на Германија стана вистински хит откако полицајци сопреле воен конвој на американската армија и притоа им пишале казна и ги исклучиле од А4 автопатот. 

Со “Луфханза“ летале најмногу патници

11 Јануари, 2018

Германската групација „Луфтханза“ повторно ја презеде титулата најголем авиопревозник во Европа по бројот на превезени патници минатата година.

На Кипар ќе се гради најголемото казино во Европа

11 Јануари, 2018

Tуристички комплекс со коцкарница кој е претставен како најголем од тој вид во Европа ќе биде отворен до 2021 година на Кипар и се очекува значајно да влијае на економијата на тој медитерански остров,

За терористи нема медицинска помош

10 Јануари, 2018

Австриските власти одбиле да му пружат медицинска помош на 19-годишниот ранет Грузиец кој што е осомничен за изведување на терористички напад северно од Тбилиси.

Трамп би ја поразил Опра на избори

10 Јануари, 2018

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека би ја победил популарната телевизиска водителка и продуцентка Опра Винфри, доколку таа одлучи да се кандидра на претседателските избори.

Работнички штрајк во Германија

08 Јануари, 2018

Најголемиот синдикат на работници „ИГ Метал“ бара покачување на платите за 6% оваа година за околу 3,9 милини вработени.

Макрон е новата Меркел

08 Јануари, 2018

Германската канцеларка Ангела Меркел беше навикната да ја презема водечката улога во Европа. Меѓутоа, таа улога, судејќи според сѐ, сега би можел да ја преземе францускиот претседател Емануел Макрон.

Уапсени 11 принцови во Саудиска Арабија

07 Јануари, 2018

Обвинителството на Саудиска Арабија соопшти дека 11 принцови од кралското семејство биле уапсени додека протестирале против мерките за штедење во земјата.

Америте смрзнуваат,“Кенгурите“ се варат и печат

06 Јануари, 2018

Додека во САД се бележат рекордно ниско температури, кои одат и до -40 степени Целзиусови, Австралија ја погодија шумски пожари кои уништиле згради и го загрозиле тамошното население.

Русија ги забрани Visa и Mastercard

06 Јануари, 2018

Рускиот центар за нова финансиска технологија Финтекс забрани два најчесто користени платни системи на светот, Visa и Mastercard.

Замрзнати игуани паѓаат од небо, замрзнати ајкули насукани на брегот – ете толку е студено во САД (ФОТО)

05 Јануари, 2018

Североизтокот на САД е погоден од таканаречената метеоролошка циклонска бомба проследена со силни ветришта и обилни врнежи од снег. На Флорида падна снег по 30 години.

Инсектите на ЦИА кои ќе завладеат со светот: Нивниот развој почнал пред 40 години, а наскоро ќе се појави најмодерната верзија

05 Јануари, 2018

Неодамнешната тужба открила дека американската влада од 1970-те години користела беспилотни летала - инсекти, за да шири вируси во непријателски земји во рамките на своите напори за биолошка војна.

Полициски час за бегалците

05 Јануари, 2018

Австрискиот вицеканцелар и претседател на деснопопулистичката австриска Партија на слободата, Хајнц Кристијан Штрахе, во интервју за јавниот сервис се заложи бегалците да бидат сместени во напушени бараки, ја спомена и можноста за воведување полицис

“Оган и бес“ - Доналд Трамп

05 Јануари, 2018

Додека Вашингтон го конзумира сензационалното експозе за Западно крило- книгата “Оган и бес”,  од новинарот Мајкл Волф, а главниот извор е Стив Банон, поранешниот советник на Трамп, американскиот претседател  е принуден да гледа како неговата слика с

Макрон предупредува на војна поради Иран

05 Јануари, 2018

Францускиот претседател Емануел Макрон предупредува дека тонот на кометарите од САД, Израел и Саудиска Арабија за Иран, се скоро такви што „би можеле да не воведат во војна“, пренесува Ројтерс.

12 лица загинаа во судир на воз и камион

04 Јануари, 2018

Во судир на камион и воз загинаа 12, а повредени се 260 патници во Јоханесбург, информираше јужноафриканскиот министер за сообраќај, Џо Масвангањи.

Норвешка ги легализираше дрогите

04 Јануари, 2018

Норвешка гласаше за целосно декриминализирање на илегалните дроги, како испраќање на криминалците на третман наместо во затвор.

Неверојатна снимка од аеродромот во Малага: Нестрплив патник ја отворил вратата за излез во случај на опасност и сакал да скокне од крилото на авионот

03 Јануари, 2018

Нестрпливиот патник не сакал да чека да излезе од авионот, па решил да ја отвори вратата за излез во случај на опасност која што се наоѓа над крилата и од таму да го напушти авионот.

Моето нуклеарно копче е поголемо од твоето,му одговори Трамп на Ким Џонг-Ун

03 Јануари, 2018

Доналд Трамп му порача на Ким Џонг-Ун дека неговото копче за лансирање нуклеарни проектили е поголемо од неговото, во последната провокација кон Северна Кореја, токму кога таа испрати сигнали за обид за нормализирање на односите со Јужна Кореја.

Автобус во провалија 48 лица загинаа

03 Јануари, 2018

Најмалку 48 луѓе загинале а 30 се повредени бидејќи автобус во местото Пасамајо во Перу излетал во провалија од 100 метри височина на брегот на Пацифичкиот океан. 

Потона брод со 50 патници

01 Јануари, 2018

Моторен брод со 48 патници, меѓу кои и деца, потона кај брегот на индонезискиот остров Калимантан, при штоа осум луѓе загинаа.

Заврши заложничката драма во Харков

31 Декември, 2017

Ослободени се сите заложници кои во пошта во украинскиот град Харков беа држени од страна на човек за кого постоеа сомненија дека на себе има експлозив, при што тој бил уапсен.

Путин го повика Трамп на прагматична соработка

30 Декември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин го повикува во новогодишната честитка американскиот колега по должност Доналд Трамп на прагматична соработка, објави во саботата Кремљ.

Трамп е Слободан Милошевиќ

30 Декември, 2017

Поранешниот аналитичар на агенцијата за Национална безбедност и контра-разузнавачки официр, Џон Шиндлер, го споредува американскиот претседател Доналд Трамп со Слободан Милошевиќ.

Снежно заробено кралство

30 Декември, 2017

Снежни врнежи предизвикаа проблеми на британските аеродроми и патишта кога островската земја беше зафатена од студен бран.

Детска игра во смрт однесе 12 полицајци

29 Декември, 2017

Полициски инспектори од Њујорк веруваат дека пожарот што изби во една зграда во градот, а во кој загинаа 12 лица, го предизвикала детска игра со шпорет.

Холандија укинува или припојува општини

29 Декември, 2017

Холандија, една од најбогатите земји на Европа, со 17 милиони жители, веќе со години го намалува бројот на единици на локална самоуправа со нивно укинување и спојување.

Терористите да се убиваат, нареди Путин

29 Декември, 2017

Рускиот претседател,  Владимир Путин експлозијата во продавницата во Санкт Петербурк ја нарече терористички напад и изјави дека наредил на службите да се однесуваат во склоп на законот за апсења на криминалците. 

Авганистанец со кујнски нож уби Германка

28 Декември, 2017

Mомче од Авганистан на возраст од 15 години барател на азил во Германија, ја шокираше цела држава откако ја уби неговата поранешна девојка, Германка на иста возраст.

Претседателот на Русија Владимир Путин експлозијата во продавницата во Санк Петербурк ја нарече терористички напад

28 Декември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт.

Веа избран за претседател на Либерија

27 Декември, 2017

Поранешниот фудбалер Жорж Веа е избран за претседател на Либерија како кандидат од Конгресот за демократски промени, а на функцијата ќе ја замени досегашната претседателка Елен Џонсон Серлиф.

Наместо слатки делел куршуми

27 Декември, 2017

Најмалку едно лице загинало, а неколку се повредени во пукање во фабрика за слатки во Москва, кога поранешен сопственик на фабриката отворил оган.

Шпанската Влада ги повлекува полициските засилувања од Каталонија

27 Декември, 2017

Почна повлекувањето на дополнителните полициските единици, испратени во Каталонија за време на референдумот за независност на 1 октомври, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи.

Лавров до Тилерсон: Американската агресивна политика ги зајакна тензиите на Корејскиот Полуостров

26 Декември, 2017

Агресивната реторика на Вашингтон ги зајакна тензиите на Корејскиот Полуостров и таа е неприфатлива, му рекол рускиот министер за надоврешни работи Сергеј Лавров на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во телефонски разговор.

45.000 полицајци ангажирани за нова година во Москва

26 Декември, 2017

Околу 45.000 полицајци, припадници на Федералната служба на руската национална гарда и приватни компании за обезбедување, како и спасувачи и медицински работници, ќе бидат ангажирани за време на новогодишната манифестација во Москва.

Го снема Асанж

25 Декември, 2017

Твитер профилот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж синоќа исчезна, а корисниците на социјалната мрежа се збунети и се прашуваат што се случило.

Кина укина 13.000 интернет страници

25 Декември, 2017

Под обвинение дека ги прекршиле законите и други владини правила, од почетокот на 2015 година,до сега Кина укинала 13.000 интернет страници.

Гром повреди 77 војници

24 Декември, 2017

Во Колумбија од удар на гром, на оддалеченост од неколку метри од местото на кое се одржувала вежба, повредени се 77 војници.

Од Индијка до прва жена претседател на САД

24 Декември, 2017

Хејли според повеќе аналитичари, а вклучувајќи го и познатитот поранешен армиски полковник Ралф Питерс има шанси да стане првата жена претседател на САД

Медицински работник убивал тешко болни пациенти, од погребната мафија добивал 300 евра по леш

23 Декември, 2017

Италијанската полиција го уапсила работникот од службата за Итна помош, 42-годишниот Давиде Гарофало, кој е осомничен дека убивал тешко болни пациенти во замена за пари, а се во договор со погребално претпријатие поврзано со мафијата.

(ГАЛЕРИЈА) Почна ли новиот џихад?! Разјарена толпа народ ги ограбува христијанските цркви во Египет

23 Декември, 2017

Стотици Египќани ограбија црква, која се наоѓа на југ од главниот град Каиро и повикаа на нејзино уривање, пренесоа светските медиуми, повикувајќи се на информации на локалните црковни власти.

Судар на возови во Австрија

23 Декември, 2017

Во судирот на двата возови во близина на Виена, австриските медиуми пренесуваа дека неколку часа имало луѓе кои што биле повредени и заробени меѓу згмечените вагони.

Австралиската полиција заплени рекордни 1,2 тона метамфетамин

22 Декември, 2017

Австралиската полиција соопшти дека запленила 1,2 тона менамфетамин, што е најголемо количество досега во земјата, а неговата вредност на пазарот изнесува 1,04 милијарди австралиски долари (802 милиони американски).

Борис Џонсон, докажан русофил

22 Декември, 2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, на заедничка прес-конференција со својот руски колега, Сергеј Лавров, во Москва, порача дека е посветен русофил

Победа на каталонските сецеонисти

22 Декември, 2017

Каталонските сецесионистички партии освоија тесно мнозинство во регионалниот парламент на основа на 99 отсто од пребројаните гласови после вонредните регионални избори.

„Меркел и натаму е кралица на Европа“

21 Декември, 2017

Премногу рано е за отпишување на германската канцеларка, лидер со најдолг стаж во Европската унија, оценува бриселскиот портал „Политико“.

Уште еден скандал со млеко за бебиња

21 Декември, 2017

Нов скандал со млеко за бебиња на францускииот гигант за млечна индустрија „Лакталис“. Втор пат месецов од пазарот отстранети се милиони производи ширум светот.

Во Мелбурн со автомобилот газел се пред себе

21 Декември, 2017

Австралиската полиција уапсила еден возач на бело теренско возило „сузуки суб“ кој влетал во маса луѓе на раскрсница во Мелбурн, а меѓу повредените има и дете во предучилишна возраст, кое е во тешка состојба со повреда на глава префрлено во болница.

САД не се лидер во регионот

20 Декември, 2017

Стратегијата за националната безбедност која ја објави американскиот претседател Доналд трамп го враќа светот во конфликти на големите сили и создавање нов светски поредок.

Германец запалил торба со петарди

20 Декември, 2017

Во германскиот град Хамбург полицијата уапси 51-годишен Германец затоа што на метро станица во градот вчера запалил торба со петарди и предизвикал експлозија.

Ова го нема ни во хорор филмови: Смислила болен план како да се ослободи од сопругот и да биде со љубовникот

20 Декември, 2017

34-годишната Свати Ради од Нагаркурнола во Индија, е обвинета за монструозно злосторство. Таа го убила сопругот поради својот љубовник, кого подоцна го осакатила.

258 милиони луѓе талкаат

20 Декември, 2017

"Доверливите податоци и докази се пресудни за борбата против предрасудите за миграцијата и информирањето за миграциските политики", смета Лју Зенмин, главен потсекретар на Отсекот за економски и социјални прашања.

Уапсен водечки член на ИД во Италија

19 Декември, 2017

Водечки член на Исламска држава, кој што во Италија дошол за вршење на регрутација и обука на членови, бил уапсен од страна на италијанската полиција.

Трамп ги води САД како тоталитарист

19 Декември, 2017

Големи критики се упатуваат на адреса на американскиот претседател Доналд Трамп кој веќе го проценуваат дека е тоталитарист .

Средба Путин-Вучиќ во Москва

19 Декември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва ќе се сретне со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Американско вето за Ерусалим

19 Декември, 2017

САД ставија вето во Советот за безбедност на резолуцијата со која се повикува на повлекување на одлуката на претседателот Доналд Трамп да го признае Ерусалим како престолнина на Израел.

Русите кркаат месо

18 Декември, 2017

Одгледувањето на птици и добиток за производство на месо во Русија во првите десет месеци од 2017-та година се зголемило за 4,8% во споредба со истиот период од минатата година и достигна 11,3 милиони тони, соопштува „Известија".

Гори Калифорнија, огнот е незапирлив, тргнува кон куќите на познатите! Пожарот се заканува да стане најголем во историјата

18 Декември, 2017

Пожарот "Томас", кој зафатил територија од 1.085 квадратни километри, брзо се движи кон запад, заканувајќи се на Монтесито, каде живеат познати личности како Опра Винфри, Елен Деџенерис и многу други.

Елка или четка за Ве-Це

17 Декември, 2017

Граѓаните со право очекуваа раскошна главна градска елка, а добија навистина високо, но сирото дрво, кое веднаш го нарекоа “Spelacchio“, грдо овенато.

Бомбашки напад врз црква во Пакистан

17 Декември, 2017

Најмалку седум луѓе се убиени, а 16 се ранети во самоубиствен напад врз црква во градот Куета во провинцијата Балучистан во југозападен Пакистан.

Хеликоптерска несреќа во Хондурас, загина сестрата на претседателот

17 Декември, 2017

Најмалку шест лица, меѓу кои и сестрата на претседателот на Хондурас, Хилда Хернандез, загинаа во пад на хеликоптер непосредно по полетувањето од меѓународниот аеродром во главниот град на земјата, Тегусигалпа.

САД имаат воен буџет за истражување на НЛО

17 Декември, 2017

Како што пишува New York Times,во буџетот за одбрана на САД, а кој изнесува 600 милијарди долари, се наоѓа ставка од 22 милиони кои се наменети за програма за напредна идентификација на воздужни закани.

Јапонија со рекорден буџет за одбрана поради севернокорејската закана

16 Декември, 2017

Јапонија предвидува рекорден буџет за одбрана во висина од 5,19 трилиони јени (46 милијарди долати) за следната буџетска година, за да ја зајакне противракетната заштита пред заканите од севернокорејски ракети, објави јапонскиот весник „Никеи“.

САД предвидуваат Ѕидот на плачот да остане во Израел

16 Декември, 2017

САД предвидуваат Ѕидот на плачот во Источен Ерусалим да остане во Израел во согласност со евентуалниот мировен договор со Палестинците, изјави неиемнуван претставник на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

САД во Сирија формира војска од ИД

16 Декември, 2017

САД во провинцијата Хасека почнаа да формираат „Нова сириска војска“ од останатите терористи на Исламска држава, објави рускиот Центар за примирје.

СЗО:Нема последици од мецинската марихуана

15 Декември, 2017

По долгогодишни испитувања Светската здравствена организација (СЗО) објави дека медицинската марихуана не предизвикува никаква штетни последици врз здравјето на луѓето.

Трагедија во Германија: Се сруши авион

15 Декември, 2017

Германското обвинителство соопштило дека два државјани на Австрија и еден од Германија загинале во несреќата на малиот авион кој падна во југозападна Германија.

Убиен познат Македонски боксер во Сирија!

15 Декември, 2017

Во Сирија е убиен уште еден Албанец од Македонија, објавија медиуми на албански јазик во Македонија. Според информациите, станува збор за скопјанецот со презиме Адеми, познат член на боксерскиот клуб ,,Шкупи“.

Дастин Хофман обвинет за сексуално злоставување малолетничка

15 Декември, 2017

Актерот Дастин Хофман досега е обвинет од три жени за сексуално злоставување. Имено, по неговата колешка Мелиса Кестер и жената која сакаше да остане анонимна, и тврдеше дека Хофман ја нападнал во воз.

Големи поплави има во Италија.

14 Декември, 2017

Спасувачките екипи со хеликоптери и гумени чамци ги евакуираат жителите на регионот Роџо Емилиа во североисточниот дел на Италија.

Бастион на Православието во Сирија

14 Декември, 2017

Еден од главните центри на сириското христијанство, градот Скалбија се наоѓа северозападно од градот Хама. Во овој град мнозинството од населението го сочинуваат жителите со православна вероисповед.

Сенаторот Ден Џонсон, пронајден мртов

14 Декември, 2017

Републиканскиот сенатор од Кентаки Ден Џонсон, обвинет за сексуално вознемирување тинејџерка, пронајден е мртов покрај својот автомобил. Се претпоставува дека извршил самоубиство.

Блиска соработничка на Трамп поднесе оставка

13 Декември, 2017

Повеќегодишната соработничка на американскиот претседател Доналд Трамп, Омароса Маниголт Њуман поднесе оставка на функцијата советничка на шефот на државата за односи со јавноста, соопшти денеска Белата куќа.

САД во нова амбасада во Лондон

13 Декември, 2017

Вработените во американската амбасада во Лондон, следниот месец ќе се преселат во нова зграда, 12-катен облакодер вреден милијарда долари, со поглед на реката Темза.

Лажна дојава, вистинска паника

12 Декември, 2017

Полицијата не пронајде експлозивна направа во трговскиот центар „Делта сити“ во Белград и утврдено е дека дојавата за бомба била лажна, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

Силен земјотрес регистриран во југоисточен Иран

12 Декември, 2017

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во реонот североисточно од иранскиот град Керман, административен центар на истоимената провинција.

Поларен студ во Турција

12 Декември, 2017

Поларни студови се регистрирани во турската област Анадолија, со температури до минус 26,3 Целзиусови степени.

Франција се подготвува да ги забрани мобилните во основните училишта

12 Декември, 2017

Француската влада најави забрана за мобилни телефони за учениците во основните училишта. Всушност, децата ќе може да ги носат своите мобилни уреди на училиште, но нема да можат да ги користат додека не заврши наставата, дури ни за време на паузата.

Обид за терористички напад во Њујорк

11 Декември, 2017

Ова денеска го изјави градоначалникот Бил Де Бласио, а властите потврдија дека напаѓачот е по потекло од Бангладеш, којшто живеел во Бруклин.

Данска, Ирска и Велика Британија надвор од проектот за европска одбрана

11 Декември, 2017

Земјите од Европската унија, со исклучок на Данска, Ирска и Велика Британија, денеска усвоија одлука за обединување на европската одбрана врз основа на таканаречената структурирана соработка, соопшти Советот на ЕУ.

Оружје се купува како чоколадо

11 Декември, 2017

Муниција, оклопна опрема, беспилотни летала – во 2016 година обемот на светскиот пазар на оружје се зголеми за прв пат во последните пет години.

Торби со муниција на божикен базар

11 Декември, 2017

Германската полиција соопшти дека пронашла две торби полни со муниција во близина на божикен базар и џамија во западниот дел на Берлин. Полицијата тврди дека настанот не е поврзан со терористички акт.

Нобеловциге за мир против нуклераното оружје

10 Декември, 2017

Примајќи ја наградата, претседателката на Кампањата, Беатрис Фин апелираше за поддршка на Договорот за забрана на нуклеарното оружје, кој за да стапи во сила треба да го ратификуваат најмалку 50 земји потписнички.

Една од ракетите, истрелани од Појасот Газа врз Израел удрила во градинка во градот Сдерот

10 Декември, 2017

Една од ракетите, кои во петокот беа истрелани од палестински радикали во Појасот Газа, удрила во детска градинка во пограничниот израелски град Сдерот, се наведува во денешното соопштение на израелската армија.

Ремонт фирми од Германија виновни за аргентинската подморница

10 Декември, 2017

Аргентинските истражители покренале истрага против две германски компании кои работеле на ремонт на подморницата „Сан Хуан“ која со 44 членови на екипажот исчезнала во јужен Атлантик, во средината на ноември.

Крв почнува да тече во Ерусалим

08 Декември, 2017

Тензиите во Ерусалим ескалираа и прераснаа во жестоки физички судири меѓу израелската полиција и демонстрантите, објавија светските новински агенции.

Нинџа напад во храм во Токио.

08 Декември, 2017

Свештеничка од познатото токиско светилиште е убиена со самурајски меч, а напаѓачот потоа се самоубил.

Пожар од страшни размери му се заканува на Лос Анџелес: Огнот опустоши цели населби, илјадници луѓе ги напуштија домовите

07 Декември, 2017

Неколку илјади калифорниски пожарникари деновиве се борат со пожари северно од Лос Анџелес каде што властите наредија евакуација на жителите од неколку квартови.

ЕУ: Крајниот рок за договор со Лондон истекнува в недела на полноќ

07 Декември, 2017

Европската комисија денеска ја предупреди Велика Британија дека рокот за постигнување напредок во затворањето на првата фаза од преговорите за излегување за земјата од ЕУ истекува в недела на полноќ.

Конгресот ја отфрли резолуцијата за импичмент на Трамп

07 Декември, 2017

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа со огромно мнозинство ја отфрли предлог-резолуцијата за импичмент на претседателот на САД Доналд Трамп, што ја поднесе демократскиот конгресмен од Тексас, Ал Грин.

Историска одлука: И покрај заканите и драматичните предупредувања, Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

06 Декември, 2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел и најави преселување на американската амбасада од Тел Авив во тој град.

Најстрашното убиство на бебе

06 Декември, 2017

Девојчето по име Попи Вортингтон, на возраст од само една година, починало по суровото сексуално и физичко злоставување, откриле патолозите.

Путин сака уште еден мандат

06 Декември, 2017

Рускиот претседател, Владимир Путин, потврди дека ќе се кандидира на следните претседателски избори во март.

Нови правила на странците во Астрија

06 Декември, 2017

Два месеци откако стапи во сила, Законот за странци предизвика нови правни колебања и бројни проблеми кај граѓаните кои доаѓаат од поранешните југословенски територии а живеат, работаат или студираат во Австрија.

40 милијарди долари добивка за авио компаниите

05 Декември, 2017

Авиокомпаниите во светот ќе продолжат да го зголемуваат својот профит, а во наредната 2018-та се очекува нивната заедничка добивка да достигне речиси 40 милијарди долари.

Трамп:Клинтонка лажеше

04 Декември, 2017

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска застана во одбрана на својот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин.

ООН бараат 22.5 милијарди долари за помош на 91 милион луѓе

04 Декември, 2017

ООН упати повик за собирање пари за годишната хуманитарна помош за 2018-та година, така што побара рекордни 22,5 милијарди долари за да им помогне на 91 милиони луѓе, главно во погодените од војни во Африка и на Блискиот Исток, пренесоа агенциите.

На поранешниот премиер на Египет му се губи секаква трага откако е депортиран во Каиро

03 Декември, 2017

Семејството на поранешниот египетски премиер, Ахмед Шафик, тврди дека му се изгубила секаква трага откако вчера бил депортиран од Обединетите Арапски Емирати во Каиро и откако ја објавил неговата намера следната година да се кандидира за претседател.

Лондон:Бесен возач прегази пет лица

02 Декември, 2017

Возач на автомобил со голема брзина влета во пешачка зона во Лондон доцна во текот на ноќта при што прегазил најмалку пет лица од кои две се во потешка здравствена состојба.

Заминувањето на Тилерсон е fake news

02 Декември, 2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги отфрли информациите на медиумите дека Белата куќа планира да го смени државниот секретар Рекс Тилерсон и порача дека сето тоа се „лажни вести“.

Швеѓанец он лајн силувал 27 деца

01 Декември, 2017

Суд во Шведска го осуди Швеѓанецот Бјорн Самстром (41) за сексуално злоставување преку интернет, откако во периодот од 2015 до 2017 година присилував деца од Канада, во Велика Британија и во САД да извршуваат сексуални чинови пред веб камера.

Крв до колена во Хондурас

01 Декември, 2017

Насилните протести се прошириле во Хондурас откако почнале да пристигнуваат изборните резултати, кои на актуелниот претседател Хуан Орландо Ернандез му даваат предност во трката,

Хитлер со појави во Судан

30 Ноември, 2017

На фудбалски натпревар во Судан навивачите на клубот „Ал-Хилал Омдурман“ изложија огромен транспарент со ликот на нацистичкиот водач Адолф Хитлер.

Вознемирувачка содржина: Џихадистите ѕверски убиле заробеник: Децата на Калифатот му ги отсекле рацете, му ја отсекле главата и пратиле порака до непријателите на ИСИС

30 Ноември, 2017

Исламската држава објавила шокантна снимка на која се гледаат две маскирани деца, кои присуствуваат на погубувањето на осудениот "шпион" од Авганистан.

Побрзај додека не ми се вратил сопругот од работа: Наставничката го чекала својот ученик, но на закажаниот состанок дошол неочекуван гостин

30 Ноември, 2017

22-годишната Хантер Деј, омажена наставничка по хемија во средно училиште од Оклахома, била обвинета за силување, откако била фатена во сексуален однос со својот малолетен ученик.

Црн ден: Воз прегази 17 ирваси

30 Ноември, 2017

Воз во Норвешка налета на стадо ирваси, по што 17 од нив загинаа. Во изминатите денови во слични несреќи, настрадаа повеќе од 100 ирваси.

СЗО тврди дека над 100.000 деца починале од фалсификувани лекови

29 Ноември, 2017

Светската здравствена организација објави дека околу 11 проценти од лековите во земјите во развој биле фалсификувани и дека веројатно биле причина за смртта на десетици илјади деца од болести како маларија и пневмонија.

Слободата има цена од една милијарда долари

29 Ноември, 2017

Принцот Митеб бин Абдула, кој беше сметан за главен наследник на саудискиот трон, синоќа беше ослободен од притвор поради прифатлив договор, со кој на власфите им платил над една милијарда долари.

Светски заебанти

28 Ноември, 2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше неодамнешниот телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп нагласувајќи дека тоа било првпат по долго време лидерите на Турција и САД да се на иста бранова должина.

Силувал 10 пати на ден, монструмот од Перу

27 Ноември, 2017

9-годишното девојче останало бремено откако очувот го силувал и 10 пати дневно, но бременоста била откриена дури кога девојчето влегло во петтиот месец, па било предоцна за абортус.

Деца се возеле во подвозјето

27 Ноември, 2017

Фотографии од две кинески момчиња кои патувале 80 километри, возејќи се во подвозјето на автобус, предизвикаа вознемиреност кај јавноста во врска со благосостојбата на децата во земјата.

Илјадници протестираа во Романија поради владините реформи во судството

27 Ноември, 2017

Повеќе од 20 илјади луѓе учествуваа во анти-владините протести во Букурешт со цел да се спречат измените на судскиот систем кои сака да ги донесе владејачката Социјалдемократска партија.

Германија ќе добие влада со социјалдемократите

27 Ноември, 2017

Раководството на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел доцна синоќа донесе одлука да продолжи со обидите за формирање „влада на големата коалиција“ со Социјалдемократската партија на Германија (СПД).

“Кнез Владимир“ – најсмртоносна подморница

26 Ноември, 2017

Британскиот весник „Дејли Меил“ ја опиша најновата руска нуклеарна подморница „Кнез Владимир“, која деновиве беше спуштена во вода, како „најсмртоносната на светот“.

Медиуми странски агентури

26 Ноември, 2017

Рускиот претседател, Владимир Путин потпиша закон со кој се овластува Владата да ги назначи медиумските куќи кои добиваат средства од странство како „странски агенти“.

Јапонско буџетирање

25 Ноември, 2017

Јапонската влада ќе инвестира до 2.000 милијарди јени (17,93 милијарди долари) за поддршка на образованието и подобрување на грижата за постарите

33.000 мигранти се удавиле

25 Ноември, 2017

Организацијата за миграции на Обединетите нации (ИОМ) објави извештај според кој повеќе од 33.000 мигранти се удавиле во обид да стигнат до Европа од 2000 година до сега.

“Врие“ во Источна Украина

24 Ноември, 2017

Во судири во источниот дел на Украина во последните 24 часа загинаа најмалку пет украински војници, а четворица се повредени, објавија украинските вооружени сили.

40 милиони луѓе се робови

24 Ноември, 2017

Неодамнешното откритие за продавањето на африкански мигранти во Триполи не е изолиран случај: повеќе од 40 милиони луѓе во светот, од кои четвртина се деца, моментално се робови, вели едно истражување од 2016. година.

85 лица убиени во напад на џамија

24 Ноември, 2017

Најмалку 85 луѓе се убиени, а над 80 се ранети, кога милитантите со бомби и огнено оружје нападнале една џамија во Северен Синај, информираат египетските власти.

Златната палата на Мугабе

24 Ноември, 2017

Десет милиони долари вреди палатата на сега веќе поранешниот претседател на Зимбабве, Роберт Мугабе.

Пучдемон одби пензија од 112.000 годишно

23 Ноември, 2017

Разрешениот каталонски лидер, Карлес Пучдемон одби да прима пензија од Мадрид, која законски му следува во износ од 112.000 евра годишно, односно треба да ја добива како поранешен претседател на Каталонија. Ова го објавија светските медиуми.

Франција ја спасува ЕУ

23 Ноември, 2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изгледа како последната, најдобрата надеж за спас на обединета Европа, додека Британија заминува, а Германија заглави во формирањето нова влада, оценува Асошиејтед прес.

Турција удри врз Курдите во Сирија

23 Ноември, 2017

Курдските сили тврдат дека турската војска започнала со артилерија да ги напаѓа нивните села во близина на Африн, простор на северот од Сирија кој што е населен од мнозинско курдско население.

Алибаба, продава авиони

22 Ноември, 2017

Онлајн-шопингот во Кина достигна ново ниво откако два “боинга 747” беа продадени на платформата на „Алибаба“, „Таобао“, што претставува прва успешна интернет-аукција преку која се купени патнички авиони.

Плати данок, па умри.Американска философија

22 Ноември, 2017

Даночната реформа предложена од американскиот претседател Доналд Трамп може да доведе до тоа половина од населението во САД да плаќа повеќе поради даноци до 2027-ма година од годинава. Ова стана јасно од анализата на независни експерти.

Еруптираше вулканот Агунг

22 Ноември, 2017

Вулканот Агунг на островoт Бали во Индонезија експлодирал за прв пат во последните 50 години.

Ај, наздравје радиоактивно бричење

21 Ноември, 2017

Руската метеоролошка агенција Росгидромет соопшти дека во септември е регистрирана многу висока концентрација на рутениум-106 во неколку руски области

Путин и Асад прогласија воена состојба

21 Ноември, 2017

На заедничка средба во Сочи, Русија претседателите Владимир Путин и Башр ал Асад прогласија воена победа во Сирија над џихадистичката организација ИД која речиси три години имаше силни упоришта и огромна освоена територија.

Спортски авион се урна на улица во Флорида.

21 Ноември, 2017

Несреќата се случила во гратчето Клирвотер, кога од засега нејасни причини, леталото со пилот и патник почнало да понира кон автопатот, се забило во дрвја и се уништило.

Се ближи крај на светот!Внимавајте што правите!

20 Ноември, 2017

Рускиот Патријарх Кирил ги повика политичарите и граѓаните да се обединат и да не бараат револуционерни промени, бидејќи, како што рече, „мора некој да биде слеп, па да не забележи дека се ближат страшни моменти во историјата запишани во Книгата Откр

За инает на Трамп

20 Ноември, 2017

Американец и мексиканка се венчаа на границата меѓу двете земји - симболична демонстрација, додека претседателот Доналд Трамп планира да гради ѕид, за да ги запре мигрантите од Мексико, пренесуваат светските медиуми.

Мугабе потпиша оставка, тој и неговата сопруга добиваат имунитет

20 Ноември, 2017

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе ги прифатил условите под кои ќе поднесе оставка, за што веќе е состевно нацрт писмо, за СиЕнЕн изјавил неименуван политичар директно запознат со преговорите.

СКАНДАЛ:Силвестер Сталоне силувал 16-годишна девојка!

19 Ноември, 2017

Британскиот весник „Дејли мејл“ го шокира светот објавувајќи полициски извештај од 1986 година, во кој се наведува дека холивудскиот актер Силвестер Сталоне и неговиот телохранител Мајкл Де Лука силувале 16-годишна девојка.

Полска брза да излезе од ЕУ

19 Ноември, 2017

Доведувањето на институциите на Европската Унија во прашање и дистанцирањето од Германија, од аспект на владата во Варшава, служи за „обнова на полскиот суверенитет“. Владата уште во првите месеци на своето постоење реши да го замени Берлин со Лондон

30 луѓе спасени од Талибанците

19 Ноември, 2017

Најмалку 30 луѓе се спасени во рација што ја спровеле авганистанските сили заедно со специјални странски сили во талибанскиот затвор во јужната авганистанска провинција Хелманд, соопштија денеска армијата и локалните власти.

19 мртви во пожар во Кина

19 Ноември, 2017

Најмалку 19 лица загинаа, а осум се повредени во пожар кој избувна во двокатна зграда во предградие на Пекинг.

Ма кој ја ферма Америка,ние сме Палестинци!

18 Ноември, 2017

Палестинскиот министер за надворешни работи, Риас Малки изјави дека нема да попушти под заканите на САД дека ќе го затворат палестинското дипломатско претставништво во Вашингтон.

Џихатистките побројни и поопасни од мажите

18 Ноември, 2017

Не смее да се потценува заканата која што ја претставуваат жените џихадистки кои што стануваат сѐ поактивни и понасилни во Сирија и Ирак, предупредуваат од холандската разузнавачка служба.

Геј лавови во Кенија ќе бидат разделени и пратени на психолог

18 Ноември, 2017

Езекиел Мутуа, политичар од Кенија, го привлече вниманието на светските медиуми со изјавата дека двата лава, фатени во истополов сексуален чин „лошо се однесувале“ и треба да се раздвојат и да се пратат на советување.

Возела пијана , казна од 30.400 долари

17 Ноември, 2017

Дваесет и двегодишна норвешка студентка доби казна од 30.400 долари за возење во пијана состојба, но сѐ уште може да смета дека добро поминала

Се “удави“ аргентинска подморница

17 Ноември, 2017

Подморницата на аргентинската армија со 44 члена на посадата исчезна денеска, соопшти портпаролот на аргентинската морнарицата, Енрике Балби.

100 милијарди долари-Е, тоа е корупција

16 Ноември, 2017

Врз основа на нашите истраги во изминатите три години, проценуваме дека најмалку 100 милијарди долари се затаени со системска корупција и проневера низ неколку децении“, изјави Ал Мојеб.

Странските новинари се странски агенти

15 Ноември, 2017

Руските пратеници изгласаа закон според кој владата може да ги прогласи медиумите кои се финансирани од странство за „странски агенти“. Според „Амнести интернејшнал“ законот ќе претставува „сериозен удар“ за слободата на медиумите во Русија.

Петмина убиени од лудак во Калифорнија

14 Ноември, 2017

Најмалку пет лица се убиени во пукотници на разни локации во округот Техама, во сојузната американска држава Калифорнија. Пукотници имало и во близина на едно основно училиште, каде што се повредени најмалку две деца.

Мајка на три деца депортирана во Црна Гора по 30 години минати во САД

14 Ноември, 2017

Во рамките на засилената кампања за депортирање на илегални имигранти од САД, од Детроит е депортирана и 50-годишната Црногорка, Захрија Пуровиќ, која во земјата живеела 30 години и таму израснала три деца, јавија американсиите медиуми.

Кожата му била уништена, лекарите успеаја да направат нова

14 Ноември, 2017

Докторите на детето кое живее во Германија и боледува од булозна епидермолиза, тешка болест опасна по живот, изјавиле дека со експериментална генетска терапија успеале да му направат сосема нова кожа.

Човек на Трамп го излажал дури и Форбс

13 Ноември, 2017

Се работи за американскиот министер за трговија Вилбур Рос. Рос со децении тврдел дека е милијардер и така се нашол на листата на Форбс 400 најбогати Американци, меѓутоа оваа година тој магазин го разоткри.

Трамп се плаши од Путин

13 Ноември, 2017

„Мислам дека Трамп од некоја причина бил уплашен од Путин. Тоа што тој го прави со Русите можеби е од наивност, незнаење или страв“, изјави Бренан.

Страшен земјотрес на границата на Иран и Ирак, најмалку 332 мртви (ФОТО+ВИДЕО)

13 Ноември, 2017

Најмалку 332 лица загинаа во Иран и во Ирак во земјотрес со јачина од 7,3 степени по Рихтер кој синоќа го погоди пограничниот регион на двете земји. Спасувачките служби продолжуваат да трагаат по преживеани, пренесуваат агенциите.

“Емирати“ го откачија Ербас во корист на Боинг

12 Ноември, 2017

Авиокомпанијата Емирати нарача 40 американски авиони од типот „боинг 787-10, дримлајнер“ на самиот почеток на авиосаемот во Дубаи што се одржува секоја втора година. Зделката се проценува на 15 милијарди долари.

Се урна хелихоптер во Ирак, 7 мртви

12 Ноември, 2017

Сите седум членови на посадата загинаа утрово кога воен хеликоптер се урна за време на тренинг обука, соопшти Министерството за одбрана.

Русите направија неуништив воен комбенизон

12 Ноември, 2017

Kаскадерката Викторија Колесникова, облечена во комбенизонот, прошета низ симулација на бојно поле, на кое експлодираа мини и се ширеше пламен од оган. Викторија помина без ниту една гребнатинка

400.000 евра за Брижит

11 Ноември, 2017

Елисејската палата ќе издвојува 400.000 евра годишно за сопругата на францускиот претседател, Брижит Макрон. Со парите ќе бидат покриени различни трошоци, изјави денеска портпаролот на владата, Кристоф Кастанер.

Ден на самците

11 Ноември, 2017

Во Кина денеска се прославува Денот на самците, а по тој повод кинезите трошат милијарди долари купувајќи преку интернет.

Свечена вечера за лидерите на АПЕК

10 Ноември, 2017

По првиот ден на состаноци и разговори посветени на трговски и други регионални економски прашања, американскиот претседател Доналд Трамп им се придружи на другите светски лидери на гала вечерата на самитот за Азиско - пацифичка економска соработка

Италијански неофашист претепа новинар.

10 Ноември, 2017

Новинар на италијанската телевизија РАИ е нападнат среде интервју од припадник на неофашистичкото и антимигрантското движење Казапаунд во Остија, во околината на Рим.

Воз на водород во Германија

10 Ноември, 2017

Француската компанија Алстом денеска објави дека потпишала договор за испорака на 14 такви возови до железничката компанија ЛНВГ, со седиште во германската сојузна држава Долна Саксонија.

Тројца Американци заедно побогати од пола Америка

09 Ноември, 2017

Тројцата најбогати луѓе во САД – Бил Гејтс, Џеф Безос и Ворен Бафет – заедно располагаат со богатство поголемо од заштедата на дури 160 милиони Американци, покажуваат најновите истражувања.

Со тоалетна хартија удри по владата

09 Ноември, 2017

Речиси 1.500 демонстранти фрлаа ролни тоалетна хартија кон зградата на романската влада во знак на протест против владиниот предлог-закон со кој се предвидува во иднина министерот за правда да го именува јавниот обвинител.

Во Грција на автопатите ќе се “полетува“

08 Ноември, 2017

Новите сообраќајни прописи ќе овозможат зголемување на брзината од 130 км / ч, како што е сега, до 150 км / ч по нејзиното усвојување од страна на надлежните служби.

Смртна казна за „црната вдовица“

07 Ноември, 2017

Судот во Јапонија ја осуди 70-годишната жена на смрт со бесење поради тоа што ги отрула трите свои сопрузи и се обидела да го убие и четвртиот.

НАТО сака нова база за одбрана на Северен Атлантик

07 Ноември, 2017

НАТО би можел да обезбеди нова регионална база за „одбрана“ на Северен Атлантик против зголемената закана од руската воена морнарица, соопшти шефот на воениот комитет на НАТО генералот Петр Павел.

Напад врз телевизија во Кабул

07 Ноември, 2017

Радикалната група „Исламската држава“ ја презеде одговорноста за нападот врз приватната телевизија „Шамшад“, во центарот на авганистанската престолнина – Кабул.

Трамп сака 5.3 милијарди долари повеќе за армијата

07 Ноември, 2017

Доналд Трамп претседател на САД од американскиот Конгрес побара одобрување за дополнителни четири милијарди долари за унапредување на ракетната одбрана и 1,2 милијарди долари за зголемување военото присуство во Авганистан ,и против С. Кореа

Comeback – Берлускони на политичката сцена

06 Ноември, 2017

Опозициското италијанско Движење на петте ѕвездички и коалицијата на десниот центар на Силвио Берлускони се речиси изедначени на регионалните избори на Сицилија

Кралицата покажа дека “не пие вода“ во “инвестирање“

06 Ноември, 2017

Милиони фунти од приватниот имот на кралицата Елизабета Втора биле инвестирани во фонд на Кајмански Острови, се дознава од таканаречените „Рајски документи“, кои разоткрија добро разработена мрежа на даночно затајување и криење на богатства.

Спречен напад во Москва

06 Ноември, 2017

Московската полиција уапсила 263 учесници на денешниот митинг во центарот на руската престолнина, кој не бил дозволен да се одржува.

Пучдемон се предал на белгиската полиција

05 Ноември, 2017

Бившиот каталонски лидер Карлес Пучдемон и неколку негови поранешни советници ѝ се предале на белгиската полиција, јави белгиски ВРТ, повикувајќи се на извор.

Телата на 23 удавени жени пронајдени на југот на Италија

05 Ноември, 2017

Телата на 23 удавени жени се најдени денес на југот на Италија. Најверојатно станува збор за Нигеријанки што се обидувале од Либија да дојдат во Европа преку Медитеранот а нивниот малечок брод потонал, јавува белгиската агенција Белга.

Нападнат американскиот сенатор Ренд Пол

05 Ноември, 2017

Американскиот републикански сентор Ренд Пол беше нападнат пред неговата куќа во Кентаки, при што се здобил со полесни телесни повреди, соопшти локалната полиција.

Спречен заговор за убиство на либанскиот премиер Харири

05 Ноември, 2017

Пред неколку дена во Бејрут е спречен заговор за убиство на либанскиот премиер Саад Харири, кој вчера поднесе оставка на функцијата, јави телевизијата „Ал Арабија“, повикувајќи се на неименувани извори.

Меланија Трамп вистината за неа

05 Ноември, 2017

Меланија Трамп секако сега е една од најславните жени на светот.Откако Доналд Трамп стана претседател на САД, неговата сопруга стана мета на медиумите, јавност, хејтерите и предрасудите.

Авион удри птица

04 Ноември, 2017

Авионот на Остијен ерлајнс за Виена, кој денеска во 7.40 требало да полета од сараевскиот аеродром е откажан поради судир со птица.

Расте невработеноста во Канада

04 Ноември, 2017

Невработеноста во Канада во октомври се зголеми на 6,3 отсто од работоспособното население поради поголем број на лица кои бараат работа, објави Националниот институт за статистика.

Геноцид кон Северна Кореа

04 Ноември, 2017

Северна Кореа повика на укинување на “бруталните санкции“ и порача дека истите претставуваат геноцид

Пуџдемон ќе се кандидира на предвремените регионални избори

03 Ноември, 2017

Поранешниот претседател на каталонската Влада, Карлес Пуџдемон, денеска истакна дека е подготвен да се кандидира на предвремените регионални избори, кои шпанската централна Влада ги распиша за 21 декември.

Холандските власти истражуваат наводи за малтретирање во армијата

02 Ноември, 2017

Холандското Министерство за одбрана соопшти дека води истрага во врска со тврдењата на тројца војници дека биле жртви на вознемирување, малтретирање, тепање, па дури и силување од страна на нивните старешини.

Ердоган: Во судирите меѓу безбедносните сили и ПКК загинаа вкупно 30 лица

02 Ноември, 2017

Во судир меѓу турските безбедносни сили и курдските милитанти, во два округа во југоисточна Турција, биле убиени вкупно 30 лица - осум членови на безбедносните сили и 22 милитанти, изјави претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган.

Узбекистан седиште на тероризмот

01 Ноември, 2017

Во 90-тите години во Узбекистан, каде што е роден сторителот на вчерашниот напад со пикап во Њујорк, се појавува радикално исламистичко движење, кое постои и до ден денешен, а Узбекистанците се вмешани во напади ширум светот, пишува AФП

САД чуваат 150 атомски бомби во Европа!

01 Ноември, 2017

Турција е една од петте европски членки на НАТО во кои е распоредено американско нуклеарно оружје, се наведува во извештај на турскиот Парламент за присуството на атомско оружје низ светот.

Принцот Џорџ меѓу главните цели за ликвидација на ИД

31 Октомври, 2017

Британскиот принц Џорџ е означен како една од главните цели за ликвидација од страна на терористичката организација Исламската држава (ИД), покрај американскиот претседател Доналд Трамп и папата Франциск, пренесуваат светските медиуми.

Министер обвинет за перење пари

31 Октомври, 2017

Грчкиот Апелациски суд ја потврди пресудата за поранешниот министер за одбрана по обвиненијата за перење пари во врска со поткуп за договори за набавка на оружје, претежно кон крајот на деведесеттите години.

Пуџдемон: Нема да барам политички азил во Белгија

31 Октомври, 2017

Главен приоритет ни е да го избегнеме насилството. Доколку има насилство, тоа ќе биде по одлука на шпанската Влада, изјави денеска од Брисел каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон, кој беше разрешен од шпанските власти.

Рекордно дно од популарност

31 Октомври, 2017

Популарноста на американскиот претседател Доналд Трамп достигна нов минимум – само 33 отсто од Американците ја одобруваат неговата работа. Ова го покажа денеска објавената анкетата на Галуп.

Талибанци убиле девет полицајци во Авганистан

30 Октомври, 2017

Најмалку девет полицајци се убиени во Авганистан во напад од страна на талибанци врз безбедносен контролен пункт во југоисточниот дел на земјата, соопштија авганистанските власти.

ВИДЕО: Новинарката Екатерина е втората жена која сака да стане претседател на Русија

30 Октомври, 2017

Новинарката Екатерина Гордон (37) е втора жена која ќе се кандидира за претседател на Русија, а денеска изјави и дека сака изборите да ги искористи како кампања за правата на самохраните мајки и деца.

Невреме во Европа: Во Берлин откорнати покриви, Во Хрватска метеж во сообраќајот

29 Октомври, 2017

Бурата Херварт зафати делови од Европа, а нејзиното доаѓање се очекува и на Балканот. Во Берлин е прогласена состојба на елементарна непогода, а ветрови со јачина од 115 километри на час корнеа покриви и дрвја.

И покрај негодувањата од агенциите, Трамп сепак ќе ги објави сите документи за убиството на Кенеди

29 Октомври, 2017

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека побарал објавување на сите документи во врска со убиството на претседателот Џон Кенеди во 1963 година освен оние во кои се имиња и адреси на лица кои се уште се живи.

Ракетите на Северна Кореа, реална опасност за НАТО

29 Октомври, 2017

Ракетите на Северна Кореја може да достигнат територија на држави членки на НАТО, нагласува генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во интервју за јапонскиот весник Јомиури.

Финска ќе ја признае Каталонија?

28 Октомври, 2017

На цврстиот став на ЕУ дека ја гледа Шпанија како обединета и унитарна држава може да се спротистави Финска која постои можност да биде првата земја воопшто која би ја признала независноста на Каталонија со што ќе се отвори Пандорината кутија во Евро

Шпанската влада го разреши шефот на каталонската полиција

28 Октомври, 2017

Шпанската влада денеска во Службен весник објави дека е разрешен началникот на каталонската полиција, ден откако оваа североисточна покраина прогласи независност, а каталонската полиција ги повика своите полицајци да се однесуваат „неутрално“.

САД ги подготви првите обвиненија за руската вмешаност во изборите

28 Октомври, 2017

Американската федерална порота во Вашингтон, предводена од специјалниот обвинител Роберт Мјулер, ги одобри првите обвиненија во истрагата за наводна руска вмешаност во изборите во САД минатата година.

Стотици илјади загинати би имало на Корејскиот полуостров во случај на конфликт

28 Октомври, 2017

Стотици илјади луѓе ќе загинат само во првите денови доколку на Корејскиот Полуостров избие оружен конфликт, без да биде употребено нуклеарно оружје, соопшти агенцијата Блумберг, повикувајќи се на американски извештај.

Со “Сида“ намерно заразил 30 жени

28 Октомври, 2017

Италијанскиот монструм Валентино Талуто е осуден на 24 години затвор откако судот пресуди дека е виновен за намерно заразување на 30 жени со ХИВ.

Судот во Австралија пресече, вицепремиерот е нелегитимно избран

27 Октомври, 2017

Вицепремиерот на Австралија, Барнаби Џојс и уште четворица други политичари се нелигитимно избрани за претставници во Владата бидејќи поседувале двојно државјанство, одлучија австралиските судови.

Да живее царот Владимир

27 Октомври, 2017

Во последниот број на „Економист“, чија главна тема е стота годишнина од Октомвриската револуција, ќе излезе со рускиот претседател Владимир Путин на насловната страница.

Попладнево се разрешува случајот Каталонија

26 Октомври, 2017

Седницата на каталонскиот парламент закажана е за 17:00 часот. Многумина стравуваат дека пратениците би можеле да се изјаснат за еднострано прогласување на независност за Каталонија.

Неуспешен обид за атентат на украински пратеник. Загина едно лице повеќе се повредени

26 Октомври, 2017

Еден маж загина, а три лица се повредени синоќа, меѓу кои и украинскиот пратеник Игор Мосијчук, при експлозија на мотор во Киев, соопшти Министерството за внатрешни работи на Украина.

Прва снимка од таинствениот град направена од небо: Погледнете како изгледа престолнината на најизолираната држава на светот

25 Октомври, 2017

Фотографот од Сингапур, Арам Пан, добил дозвола од севернокорејските власти, да го сними главниот град на оваа затворена држава од воздух.

Анкета: Повеќе од половина Британки жртви на сексуално злоставување на работно место

25 Октомври, 2017

Повеќе од половина Британки биле подложни на сексуално малтретирање на работното место или во образовните институции, покажуваат резултатите од истражувањето на „Ком Рес“, спроведено од радиото Би-Би-Си.

Де факто и Де јуре, Крим е на Русија

25 Октомври, 2017

Портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков, по повод изјавата на претседателскиот кандидат Ксенија Собчак, рече дека Крим е “де факто и де јуре“ дел на Русија.

Пасошот на Сингапур е најсилен на свет

25 Октомври, 2017

Сингапурскиот пасош е на врвот на листата со безвизен резултат за 159 земји, а по него е германскиот пасош со 158 и шведскиот пасош со 157 земји за кои не требаат визи

Мегаград од 500 милијарди долари

24 Октомври, 2017

Саудиска Арабија планира да изгради нов мегаград во проектот вреден 500 милијарди долари, кој се протега во 3 држави.

Реконструкција на убиството на Ким Џонг-нам. Двете осомничени жени велат дека биле наместени

24 Октомври, 2017

Двете жени кои во февруари го убија Ким Џонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, денеска беа однесени на аеродромот во малезискиот главен град Куала Лумпур, каде се изврши убиството, а во рамки на полициската истрага за инцидентот

Капитализмот е промашување

24 Октомври, 2017

Новата новозеландска премиерка Јацинда Ардерн во своето прво интервју порача дека капитализмот е промашување што ги уништува луѓето со ниски примања во нејзината земја и во светот.

Тилерсон ненанавено во Ирак

23 Октомври, 2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон вечерва пристигна во ненајавена посета на Ирак, неколку часа откако ненадејно го посети Авганистан.

ЕК: Не го сменивме ставот за Каталонија по најавата на Рахој

23 Октомври, 2017

Европската комисија соопшти денеска дека не го сменила ставот за Каталонија откако шпанскиот премиер Мариано Рахој изјави дека ќе ги активира посебните уставни овластувања, со цел да се распушти регионалната влада и да се распишат вонредни избори.

Скандал во ЕУ парламентот

23 Октомври, 2017

Десетина асистентки во Европскиот парламент во Стразбур ги обвинија пратениците во законодавниот дом на Европската унија за сексуално злоставување.

Тајфунот Лен се сруши врз Јапонија

23 Октомври, 2017

Тајфунот Лен, кој брзо слабее, на Јапонија денес ѝ донесе свлечишта и поплави поради што е наложена евакуација на десетици илјади луѓе.

Рака како Дрезден

23 Октомври, 2017

Авионите на САД и коалициските сили го бомбардираа сирискиот град Рака на истиот начин на кој беше уништен Дрезден за време на Втората светска војна, изјави рускиот генерал-мајор Игор Конашенков.

„Анонимните“ ја нападнаа Шпанија

22 Октомври, 2017

Хакерите од меѓународната група „Анонимни“ ги нападнаа сајтовите на три Министерства во Шпанија и на Народната партија, соопшти шпанскиот весник „Vanguardia“.

Чешка: Народот убедливо му кажа „ДА“ на милијардерот Бабиш на

22 Октомври, 2017

Чешкиот милијардер Андреј Бабиш уверливо победи на саботните парламентарни избори на кои гласачите им кажаа „не“ на традиционалните партии, и му го дадоа мандатот на „чешкиот Трамп“ за борба против политичката корупција, иако и самиот е соочен со обв

Коалициските сили го завземаа најголемото нафтено поле на „Џихадистите“

22 Октомври, 2017

Паравоените сили кои ги поддржуваат САД објавија во неделата дека го освоиле најголемото нафтено поле во Сирија во офанзивата против ултрарадикалната сунитска групација Исламската држава во истокот на оваа земја.

Победникот на изборите во Чешка ќе бара сојузници во Австрија, вишеградските земји и на Балканот

22 Октомври, 2017

Во својата прва изјава по убедливата победа на парламентарните избори во Чешка,милијардерот Андреј Бабиш најави дека ќе бара политички сојуз со другите земји од Вишеградската група како Унгарија и Полска, со новата Влада на Австрија и со балканските

Дали Трамп ќе ја открие вистината за смртта на Кенеди!? Ќе ги објави ЏФК тајните досиеа

22 Октомври, 2017

Пет децении по атентатот врз тогашниот претседател Џон Ф. Кенеди, сегашниот, Доналд Трамп, најавува дека ќе се декласифицираат документите поврзани со него, а што содржат информации за убиството.

Армиските роботи на Русија подобри од американските

22 Октомври, 2017

Раководителот на Одделението за технологија и безбедност при Центарот за нова американска безбедност, Пол Шар смета дека меѓу најперспективните воени машини се роботот-тенк „Уран-9“ и автоматизираниот комплекс „Вихор“.

Шпанската влада ја презема контролата над Каталонија

21 Октомври, 2017

Шпанската влада го активираше во сабота членот од Уставот со кој има намера да ја преземе контролата над регионалната влада на Каталонија и во рок од шест месеци таму да организира парламентарни избори, објави денес премиерот Маријано Рахој.

Посебен“режим“ на жителите од Балканот

20 Октомври, 2017

Државјаните на земјите од Западен Балкан во иднина ќе мораат да побараат одобрување за патување во „шенгенскиот простор“ од надлежните служби на ЕУ, иако и натаму ќе бидат ослободени од барање виза,

Обама и Буш против длабоките американски поделби

20 Октомври, 2017

Поранешните претседатели Барак Обама и Џорџ Буш изразија загриженост за актуелната политичка клима во САД, што се гледа како прикриена критика на раководството на Доналд Трамп, пренесува БиБиСи.

(ВИДЕО) ЌЕРКА НА ТАЈКУН ПРЕГАЗИ ЛУЃЕ: Загинаа пет лица, има десетици повредени

20 Октомври, 2017

Алиона Зајчева (20) ќерка на украинскиот тајкун Василија Зајчев, кој е директор на локална енергетска компанија, вчера со својот џип од марката Лексус покосила група луѓе во украинскиот град Харкив.

Во Чешка парламентарни избори зачинети со корупциски афери

20 Октомври, 2017

Во Чешка денеска и утре се одржуваат парламентарни избори. Анкетите покажуваат дека милијардерот Андреј Бабиш би требало да победи и покрај тоа што десетина дена пред изборите е обвинет за корупција.

Малта: Битка против корупцијата

19 Октомври, 2017

Убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција го врати вниманието на проблемот со корупцијата и перењето пари на Малта. Остров кој критичарите- вклучително и синот на новинарката- го опишуваат како „мафијашка држава“, пренесува Дојче веле.

Шпанија во сабота ја укинува автономијата на Каталонија

19 Октомври, 2017

Владата а Шпанија во сабота, 21 октомври, ќе го активира членот 155 од Уставот, кој овозможува суспендирање политичката автономија на Каталонија, речено е за Reuters, во канцеларијата на премиерот Маријано Рахој.

Независност, колку тоа добро звучи?!!

19 Октомври, 2017

Пуџдемон на состанокот на партијата , рекол дека формално ќе прогласи независност ако Шпанија денеска почне процес на суспензија на каталонската автономија.

ВИДЕО Украина: Автомобил влетал во пешаци, најмалку пет лица го загубија животот

18 Октомври, 2017

Пет лица загинаа а уште шест се повредени вечерва кога возило влетало меѓу пешаци на тротоар во украинскиот град Харков, соопштија од министерството за внатрешни работи на Украина.

Заврна црн дожд во Естонија

18 Октомври, 2017

Во регионите Јарвамаа, Јигевама и Тартума во Естонија падна црн дожд. Додека паѓаше дождот, на земјата беше формирана сива пена.

По катастрофалните пожари португалската министерка за внатрешни си поднесе оставка

18 Октомври, 2017

Португалската министерка за внатрешни работи Констанша Урбано де Соуша поднесе оставка на својата должност откако во катастрофалните пожари коишто ја зафатија годинава Португалија животите ги загубија над сто лица, соопшти владата во средата.

Од пожарите во Калифорнија уништени се и плантажи со марихуана

18 Октомври, 2017

Најмалку 31 плантажа на марихуана се потполно уништени, по пожарите кои на северот на сојузната американска држава Калифорнија опустошија голем број винови насади, а на многу други е нанесена делумна штета.

Геј, плус Евреин, не бива неонацист

18 Октомври, 2017

Лидерот на британските неонацисти се повлече од организацијата Национален фронт и се откажа од своите десничарски убедувања, откако јавно обелодени дека е геј и дека има еврејско потекло.

Ирачките сили ги преземаат нафтените полиња кај Киркук

18 Октомври, 2017

Ирачките сили денеска презедоа дополнителни нафтени полиња во близина на Киркук, заедно со градот Синџар. Армијата соопшти дека курдските борци се повлекле од нафтените полиња Баи Хасан и Авана, со што владините сили ја презеле контролата. Слична дин

Франција: Уапсени десетмина за планирање убиства на политичари

18 Октомври, 2017

Десет лица се уапсени денеска во југоисточниот дел на Франција и во регионот на Париз под сомнение за планирање убиства на политичари, пренесува АФП повикувајќи се на неименуван извор близок до истрагата.

EU увезла храна за 101 милијарда евра

17 Октомври, 2017

Во 2016-та година земјите од Европската унија (ЕУ) увезле храна во вкупна вредност од 101 милијарди евра, покажуваат податоците на „Евростат“.

Светот лудува по паладиум

17 Октомври, 2017

Цената на златото се зголеми за околу 13% од почетокот на годината. Тоа навистина е добра година за благородниот метал, но не колку што беше поскапувањето на паладиумот.

Продолжен притворот за двајцата каталонски лидери

17 Октомври, 2017

Каталонската автономна влада ја осуди одлуката за продолжен притвор на двајцата сепаратистички лидери. Премиерот Пуџдемон го осуди апсењето, а за денеска се најавени протести во повеќе градови на Каталонија.

Во Авганистан убиени најмалку 30 полицајци од страна на талибанци

17 Октомври, 2017

Најмалку 30 припадници на безбедносните сили беа убиени во координирани и бомбашки напади извршени од страна на талибанците во две провинции во источниот дел на Авганистан, потврдија денеска официјални претставници.

500 компании и рекле збогум на Каталонија

17 Октомври, 2017

Во моментот на референдумот, определен од централната власт во Мадрид за незаконски, 540 компании ја напуштиле Каталонија менувајќи ја својата правна адреса, тскви се податоците на трговскиот регистар во земјата.

Малта: Во експлозија убиена новинарката која ја обвини власта за корупција

16 Октомври, 2017

Реномирана блогерка и истражувачка новинарка од Малта, која ја обвини владата на овој европски остров за корупција, загина во експлозија, соопшти полицијата, додавајќи дека, најверојатно, не станува збор за несреќен случај.

Хакерската армија на Северна Кореа

16 Октомври, 2017

Северна Кореја развила армија од 6.000 хакери кои се во состојба да вршат кибер напади врз западните држави, објави Њујорк тајмс. Според американскиот весник, севернокорејскиот режим ги користи овие хакери за кражби на поголеми суми пари од светски б

Избори во Австрија

15 Октомври, 2017

Во Австрија денеска се одржуваат парламентарни избори кои, како што се очекува, ќе означат свртување на таа земја на десно, односно крај на повеќегодишното владеење на големата коалиција меѓу социјалдемократите и конзервативците.

Инфлацијата расте во САД

14 Октомври, 2017

Американските потрошувачки цени во септември пораснаа за 0,5 отсто – најголем пораст од пред осум месеци.

УНЕСКО доби генерална директорка

14 Октомври, 2017

Извршниот комитет на УНЕСКО ја избра Французинката Одри Азуле за нова генерална директорка на оваа агенција на Обединетите нации

Затруени 15 луѓе во зградата на ЕУ во Брисел

13 Октомври, 2017

Петнаесет луѓе се затруле денеска од испарување хемиски супстанции во зградата на Европската Унија во Брисел каде што се одржуваат официјаллни состаноци.

Се урна воен авион во Шпанија, загина пилотот

13 Октомври, 2017

Пилотот загина кога се урна воен авион во југоисточна Шпанија, на враќање од воената парата организирана по повод националниот ден, соопшти портпаролот на шпанското Министерство за одбрана.

Глад хара низ Африка

13 Октомври, 2017

Во 119 земји во светот имало сериозно, алармантно и екстремно алармантно ниво на глад, до 2016 година.

Трамп ги мрази сите во Белата куќа

12 Октомври, 2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е се полошо расположен кон своите соработници, пишуваат американските медиуми. Тој наводно рекол дека ги мрази сите во Белата куќа.

Саша Ковачевиќ фатен со 400 килограми кокаин

12 Октомври, 2017

Во голема акција по име „Океанска трка“ португалската полиција на една едрилица во близина на Карибите заплени 400 килограми кокаин со висок квалитет и уапси еден Италјанец, како и човек по име Саша Сале Ковачевиќ (45)

И Израел сака да излезе од УНЕСКО

12 Октомври, 2017

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, вечерва му даде инструкции на Министерството за надворешни работи да подготви повлекување на земјата од УНЕСКО.

Порошенко не е Дачиќ

12 Октомври, 2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го фати дремка на прес - конференција со украинскиот претседател, Петро Порошенко.

Жена од Источна Европа ја знае приказната за Меделин МекКејн

11 Октомври, 2017

Полицијата сега трага по жена која се смета за клучен сведок. Инспекторите веруваат дека жената, која како што се претпоставува е од Источна Европа, располага со докази поврзани со исчезнувањето на тогаш 3-годишната Медилин.

Затвореничка побуна, 13 лица убиени

11 Октомври, 2017

Најмалку 13 лица се убиени, а 8 се тешко ранети во бунт кој вчера изби во затвор во мексиканската сојузна држава Нуево Леон. Државните претставници велат дека сигурносните сили биле испратени за да се смири ситуацијата.

Да живее социјализмот!!!

11 Октомври, 2017

Социјализмот се врати, на разочарување на оние што го прогласија за мртов и го погребаа „на крајот од историјата“, во деведесеттите години.

Лидерот на Каталонија се повлече, нема Независна Каталонија!

10 Октомври, 2017

Претседателот на Каталонија, Карлес Пуџдемон, вечерва во обраќањето во каталонскиот Парламент, што се чекаше нестрпливо, предложи одложување на прогласување на независноста за да се пружи шанса на дијалогот.

10 изгорени во пожарот во Калифорнија

10 Октомври, 2017

Шумските пожари уништија 1.500 објекти и големи пространства од винската земја во северна Калифорнија додека моќните ветрови го разгоруваат „пеколот каков што никогаш не сте го виделе“, пренесе Гардијан.

Џон Колисон e најмладиот милијардер во светот.

10 Октомври, 2017

На листата со милијардери пишува дека постојат 2,043 милијардери во светот, а оваа бројка е највисока во 31. година откако „Форбс“ почна да ги следи милијардерите.Џон е два месеца помлад од коосновачот на „Снапчет“, Еван Шпигел.

“Нобел“ за економија за Ричард Талер

09 Октомври, 2017

Кралската шведска академија за науки соопшти дека Нобеловата награда за економија му ја доделува на американскиот научник Ричард Х. Талер, кој моментно живее во Чикаго.

Австралиската полиција против педофилијата

09 Октомври, 2017

Австралиската полиција од Квинсленд речиси цела година била дел од управувањето на сајтот со детска порнографија Child Play кој е поставен на темниот дел од интернетот каде се одвиваат сите нелегални активности.

Ослободувањето во Рака започнува денес

08 Октомври, 2017

Конечниот напад врз припадниците на екстремистичката организација „Исламска држава“ во Рака треба да почне денеска, изјавил Ардал Рака, оперативен командант на сириските демократски сили (СДФ) кои се поддржани од коалициските сили предводени од САД.

Саудиска Арабија лидер во погубувања

08 Октомври, 2017

Правосудниот систем на САудиска Арабија погуби 60 луѓе со што оваа по многумина најконзервативна држава во свет, досега во оваа година дојде до 100 извршени смртни казни.

Песок од италијанските плажи-глоба 3.000 евра

07 Октомври, 2017

Италијанските власти се однесуваат многу заштитнички кон своите плажи и предвидуваат многу високи казни за туристите кои би земале песок како спомен, со цел да се заштити природата и специфичноста на песокот.

Раскол кај каталонските лидери

07 Октомври, 2017

Меѓу сепаратистичките лидери на Каталонија се појавија првите поделби околу нивните планови еднострано да прогласат независност по референдумот кој властите во Мадрид го прогласија за нелегален.

Рохани: Никој може да ги поништи придобивките од нуклеарниот договор

07 Октомври, 2017

Никој не може да ги поништи придобивките што ги има Иран од договорот за неговата нуклеарна програма, па ниту американскиот претседател Доналд Трамп, изјави денеска шефот на иранската држава Хасан Рохани.

Дојде од иднината

07 Октомври, 2017

Дојдов од 2048 година за да ве предупредам на доаѓање на вонземјаните, им објаснил мажот од Часпер во Вајоминг на полицајците откако го уапсиле во пијана состојба.

Каталонија соочена со можна граѓанска војна

07 Октомври, 2017

Комесарот за буџет и човечки ресурси на ЕУ, Гинтер Етингер, предупреди за ризикот од граѓанска војна во Каталонија, а стравувањата за евентуално еднострано прогласување независност на шпанскиот регион се зголемуваат.

“Пукнала“ од работа

06 Октомври, 2017

Новинарката Мива Садо, вработена за јапонската националната телевизија НХК (со седиште во Токио), починала од прекувремена работа, стои во официјалниот извештај на истражителите.

Ревија на референдуми

06 Октомври, 2017

По каталонскиот референдум, за следната година уште една земја најави референдум. Ќе се гласа во мај или јуни идната година, во пресре на посетата на Папата Фрањо.

Банките мигрираат во Франкфурт

05 Октомври, 2017

Некои од најголемите банки во светот одлучија да го прошират канцеларискиот простор и да го зголемат бројот на вработени во Франкфурт така засилувајќи го финансискиот центар на Германија.

Северна Кореа со интернет од Русија

05 Октомври, 2017

Руска компанија активирала втора интернет конекција за Северна Кореја која би можела да ги засили компјутерските можности на Пјонгјанг, а да ги оневозможи напорите на САД да ја изолираат таа земја, тврдат безбедносни експерти.

Туристи плаќаат за да бидат мачени

04 Октомври, 2017

Во Мексико можете да платите за бизарен ноќен излет кој е всушност симулација на илегално преминување преку границата со САД.

Шпанија и Каталонија повикани на дијалог

04 Октомври, 2017

Европската комисија ги повика Шпанија и Каталонија на дијалог, дури и ако постои општ консензус дека Каталонците го прекршиле шпанскиот закон за распишување на реферндум за независност.

“Амазон“ казнет 250 милиони евра

04 Октомври, 2017

Европската Унија ѝ наложи денеска на американската компанија „Амазон“ да плати казна од 250 милиони евра поради незаконско користење даночни олеснувања кои компанијата ги добила од Луксембург

Шкотска ја поздрави независноста на Каталонија

03 Октомври, 2017

На шпанската покраина Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина, а покажаните силни чувства на Каталонците не смеат да бидат игнорирани од меѓународната заедница, оцени денеска шкотската Влада.

Бугарка изобличена “бела“ робинка

03 Октомври, 2017

20-годишната Бугарка е типичен пример за тоа најужасното што трговците со бело робје може да и го направат на една жена. Нанесени и се повреди од кои целата е изобличена, бидејќи се спротивставувала на проституција.

Не е само Каталонија: Повици за независност и во други региони, ќе има ли хоас низ светот ?!

03 Октомври, 2017

Против волјата на Мадрид, каталонската регионална влада се одлучи да спроведе референдум за независност. Не само во Шпанија, туку и во други европски земји има тенденции за отцепување.

Уапсен потпретседателот на Еквадор заради примање мито

03 Октомври, 2017

Потпретседателот на Еквадор Хорхе Глас е уапсен заради наводно примање мито од бразилски градежен гигант вмешан во регионален скандал. Полицијата во понеделник го приведе Глас во резиденцијата во Гвајакил, по што подоцна со авион беше префрлен во при

Мултимилионер, вооружен до заби: Братот на напаѓачот од Лас Вегас откри шокантни детали за човекот кој убил 58 луѓе

03 Октомври, 2017

Напаѓачот од Лас Вегас бил мултимилионер, кој голем дел од парите заработил со вложување во недвижнини, а долги години работел и како сметководител. Така Ерик денес го опишува својот брат Стивен Педок.

Барса заминува од Ла Лига

03 Октомври, 2017

Претседателот на Барселона JOSEP MARIA BARTOMEU објави дека клубот кој 24 пати беше првак на Шпанија, и кој 29 пати го освои купот на таа земја, ќе се повлече од Примера, доколку Калонија се отцепи од Шпанија.

Референдумот е нелегален тврди ЕУ

02 Октомври, 2017

Според Уставот на Шпанија, вчерашното гласање во Каталонија е нелегално, но насилството никогаш не може да биде инструмент во политиката,

Тие мислат дека не ја сакаме Шпанија-Пеп Гвардиола

02 Октомври, 2017

Не сакаме тие да мислат дека не ја сакаме Шпанија. Шпанија е неверојатна земја, со литература, спорт и градови. Ама мора да се разбере оти има население кое сака да одлучи за својата иднина, -вели Гвардиола

Курдскиот референдум може да доведе до "внатрешни војни"

01 Октомври, 2017

Лидерот на шиитското движење Хизбалах, Хасан Несралах, кој е поддржан од Иран, го нарече референдумот за независност на ирачките Курди прв чекор кон поделбата на Блискиот Исток и предупреди дека тоа ќе доведе до "внатрешни војни".

Терористички напад во Канада

01 Октомври, 2017

Најмалку пет луѓе се повредени откако непознат маж со автомобил се обидел да влета меѓу луѓе на улица во Едмонтон во Канада.

Нереди и крв во Каталонија

01 Октомври, 2017

Денес очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата.

Каталонците чекаат во редици за референдум

01 Октомври, 2017

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утро се во редови пред изборни места за да гласаат на референдумот за независност на тој богат шпански регион кој централната власт во Мадрид го смета за неуставен.

Напади ја тресат Британија

30 Септември, 2017

Млад маж починал, 14-годишно момче е во животна опасност, а уште 5 лица се во болница по 4 инцидентот кој се случил минатата ноќ во Лондон, Бирмингем и Шефилд, соопштува BBC.

Ограда помеѓу Крим и Украина

30 Септември, 2017

Oградата ќе биде подигната во интерес на безбедноста на Крим, кого Русија го анектираше во 2014 година.

САД се канибали и убијци

30 Септември, 2017

Музејот е сместен во градот Синчон, а цртежите го претставуваат тоа што Пјонгјанг го нарекува "масакрот во Синчон", кога биле убиени околу 35.000 луѓе.

САД ја повлекува амбасадата од Куба

29 Септември, 2017

САД ќе повлечат скоро 60% од персоналот во амбасадата во Куба како одговор на мистериозните акустични напади врз американските дипломати.

Во Јемен над 1 милион болни од колера

29 Септември, 2017

Хуманитарната состојба во Јемен драматично се влошува, а бројот на граѓани заболени од колера ќе се искачи до еден милион до крајот на годината, предурпеди Меѓународниот комитет на Црвениот крст

Кина“тарапана“ за смартфони

29 Септември, 2017

Кинеските производители во првите седум месеци од оваа година, произвеле 820 милиони паметни телефони.

ОН нуди помош за решавање на проблемите меѓу Ирак и Курдистан

29 Септември, 2017

ОН предложија да помогнат во решавањето на проблемите меѓу централната ирачка влада и регионалната влада на Курдите во врска со референдумот за независност, одржан во понеделникот, соопшти ирачкото Министерство за надворешни работи.

Франција: Британец во својот багаж носел три проектила

28 Септември, 2017

Британецот беше уапсен во Франција со три гранати во неговиот багаж, објавија француските медиуми, мислејќи на жандармеријата. Апсењето беше извршено на морската станица Вистрем во северозападниот дел на земјата.

Кина ги забрани севернокорејските фирми

28 Септември, 2017

Во рок од 120 дена севернокорејските компании во Кина треба да ги прекинат своите дејности откако кинеските власти ја забранија нивната работа во земјата, потврди Министерството за трговија на Кина

Јануш Корвин Мике: „Подобро да нe окупираат Арапите и да сечат глави отколку ЕУ“

28 Септември, 2017

Лидерот на полските радикални националисти соопшти дека повеќе би сакал Европа да ја окупираат Арапите, бидејќи нема да има хомосексуални паради и „ќе им ги сечат главите на убијците“.

Почина Хју Хефнер

28 Септември, 2017

Хју Хефнер починал од природна смрт, соопшти семејството.

Најголемиот автор на “fake” вести пронајден мртов

28 Септември, 2017

Американецот Пол Хорнер, кој стана познат по објавувањето лажни вести кои придонесоа за победата на Доналд Трумп на претседателските избори во САД, е пронајден мртов во својот дом

Трамп рече:Шпанија ја сакам цела

27 Септември, 2017

Претседателот на САД Доналд Трамп и шпанскиот премиер Маријано Рахој по средбата во Белата куќа, одржаа прес-конференција на која двајцата се согласија дека се против независност на Каталонија

Полиција, апсења и закани – Ќе има ли референдум за независност во Каталонија?

27 Септември, 2017

„Нема да се случи“, инсистира шпанскиот премиер, додека за лидерите на Каталонија кои се трудат да го организираат референдумот во недела за независност од Шпанија, неговите зборови стануваат се потешки за спротиставување.

Ирска:Референдум за абортус

27 Септември, 2017

Ирската влада соопшти дека в година, во мај или јуни, ќе организира референдум за абортусот, кој сега е нелегален, освен во случај кога има закана за животот на мајката.

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: Редакцискиот колегиум на ИнфоЦентар.Мк донесе одлука да на нашиот портал нема никаква политичка реклама/банер од ниту еден кандидат и партија!

26 Септември, 2017

Редакцискиот колегиум на Македонската информативна интернет агенција „ИнфоЦентар.Мк“ вечерва на колегиум донесе одлука да на нашиот медиум нема никаква политичка реклама/банер

Раскол по изборниот успех

26 Септември, 2017

„После долгите размислувања, одлучив во Бундестагот да делувам самостојно, а не како дел од партијата Алтернатива за Германија“, изјави една од првите луѓе на оваа десничарска партија, Фрауке Петри

Пожар во џамија во Шведска

26 Септември, 2017

Џамија во јужниот шведски град Оребро целосно е уништена. Полицијата се сомнева дека пожарот е подметнат, пренесуваат медиумите.

Владимир Путин збесна: Американците се виновни за смртта на мојот генерал“

26 Септември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин жестоко реагираше откако доби вест дека на сириското воено поле загинал еден од неговите најдоликувани и најверни генерали, 52- годишниот Валериј Асапов.

ВИДЕО: ПУТИН ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Постојат докази, серијата на урагани не е случајност!

26 Септември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин го наведе датумот кога планира да објави доказ дека американската влада го предизвикала налетот на урагани кои опустошија голем дел од САД.

Обесени 42 затвореници

25 Септември, 2017

Во Ирак со бесење се погубени 42 затвореници, сунитски муслимани, осудени на смртна казна поради тероризам, од убиства наприпадници на безбедносните сили, до активирање на автомобили-бомби, соопштин ирачкото министерство за правда

Руски канибали од 1999г. изеле над 30 луѓе

25 Септември, 2017

Двојка канибали, најверојатно, се одговорни за 30 ужасни убиства во Краснодарскиот Регион во Русија, објавија локалните медиуми цитирајќи ја полицијата.

Против Трамп фудбалерите од НЛФ тимови

25 Септември, 2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп доби жесток одговор откако јавно ја осуди постапката на поедини играчи кои клекнаа при интонирањето на химната во знак на протест против насилството над Афроамериканците.

ВИДЕО 18+ Застрашувачка снимка: Смртоносен пад од карпа за две пијани момчиња!

25 Септември, 2017

Ги загубија животите по пад од ограда, а се тоа го снимиле со камера. Млади момчиња не обрнуваа внимание на извиците од туристи да се тргнат од оградата на врвот од една карпа, па неколку секунди подоцна паднаа.

Русите бесни:Убиен Генерал Асапов

25 Септември, 2017

Рускиот генерал Валерио Асапов беше убиен во Сирија откако терористите на Исламската држава го бомбардирале градот Дејр ел Зор, соопштува руското Министерство за одбрана

Меркел останува канцелар на Германија

24 Септември, 2017

Меркел останува германски канцелар и во следните четири години. Нејзината партија ЦДУ убедливо победи на парламентарните избори. Историски тежок пораз доживеаја социјалдемократите. Деснорадикалната АФД - трета најсилна.

65 годишен турист - херој спасил 22 животи

24 Септември, 2017

Француски турист спречил смрт на 22 лица во австриските Алпи, откако успеал да сопре автобус кој тргнал кон провалија кога му се слошило на возачот.

Смрт за американските империјалисти

24 Септември, 2017

„Одлучна одмазда“ и „Смрт на американските империјалисти“ беа слоганите што ги извикуваа присутните.Тензиите меѓу САД и Северна Кореја со месеци не се смируваат

Фејсбук ќе ви ги чита мислите

24 Септември, 2017

„Фејсбук“ во месец април најави многу амбициозен план – во иднина да им ги чита мислите на своите корисници

“Марија“ ќе урне брана во Порторико

23 Септември, 2017

Ураганот Марија, втората голема олуја која ги опустошила Карибите во период од еден месец, минал покрај островот Туркс и Каикос во петокот, а зад себе оставил уништување и опасност од рушење на браната и нови поплави во Порторико.

Пентагон со вонредно соопштение: САД пуштија бомбардери Б-1Б со нуклеарно оружје кај брегот на Северна Кореја

23 Септември, 2017

САД пуштија бомбардери Б-1Б лансер, со капацитет да носат нуклеарно оружје, кај брегот на Северна Кореја, за да ја покажат „сериозноста“ на својот пристап кон „несовесното однесување на Пјонгјанг“, изјави портпаролката на Пентагон.

Исланѓаните работат 47.7 години од животот.

23 Септември, 2017

Македонците се меѓу последните во Европа по времетраење на работниот живот. Во нашата држава работниот век трае 31 година додека просекот во рамките на Европската Унија е 35,6 години, покажуваат податоците на Евростат, европската статистичка служба.

Вонредна состојба во Каталонија

23 Септември, 2017

Во Каталонија де факто е на сила вонредна состојба. Последниве денови сме очевидци на невидено сценарио во Европската Унија.

Русија и се е можно: Споменикот на Калашников со германско оружје

23 Септември, 2017

Споменикот на рускиот творец на светската позната пушка АК-47, откриен во Москва, треба да се смени бидејќи оружјето што се прикажува на статуата е всушност огнено оружје создадено од германско потекло, пренесе Би-би-си.

Премиерот Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

23 Септември, 2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк истакна дека државите мора да се фокусирааат на имплементација на нов одржлив развој и да се создаваат нови начини за пријателст

Израел изврши напад на Дамаск

22 Септември, 2017

Два проектила го погодија аеродромот во Дамаск во утринските часови, соопшти телевизијата „Алмајден“.

Кучето Фрида јунак на спасувачки мисии

22 Септември, 2017

Кучето Фрида, кое работи во Единицата со кучиња при Мексиканската морнарица е новиот херој на државата по катастрофалниот земјотрес во најмалку 245 луѓе ги загубија своите животи.

Во Австрија од први октомври нема вел, преку лице

22 Септември, 2017

Министерството за внатрешни работи на Австрија денеска соопшти дека припадниците на полицијата ќе спроведуваат кампања за запознавање на граѓаните со забраната за носење вел преку лице кој оневозможува да се препознае лицето кое го носи.

Тепачка за време говорот на Ердоган

22 Септември, 2017

Масовна тепачка го прекина говорот на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во хотел во Њујорк кога еден од присутните извикал: „Ти си терорист. Губи се од мојата земја“.

Шпанија без Каталонија, и обратно ,не се тоа.

21 Септември, 2017

Тенисерот Рафаел Надал изјави дека неговиот англиски не му дозволува на најдобар начин да опише што чувствува по прашањето за референдумот за независност на Каталонија

Папата ја заострува политиката против педофилите

21 Септември, 2017

Во денешната изјава Папата повторно вети „нула толеранција“ за сексуалните насилства. Тој истакна дека чувствува длабока болка и срам поради тоа што деца биле повредени од свештеници, од луѓе во кои треба да имаат најголема доверба.

54 години ја лaжеа Турција

21 Септември, 2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потсети дека неговата земја веќе 54 години чека пред вратите на Европската Унија тврдејќи дека ја лажеле Турција.

Говор од средниот век

20 Септември, 2017

Одделени земји членки на ООН го критикуваа првиот говор на американскиот претседател Доналд Трамп во ОН во кој Иран ја вклучува во „малата група на земји со ужасен режим“ и во кој предупреди дека Америка, доколку мора, целосно ќе ја уништи Северна Ко

Њет долар,рубљу дај.

20 Септември, 2017

Со цел да се заштитат интересите на компаниите кои ги плаќаат своите обврски во странска валута, на владата и е наредено да го одредат транзициониот период пред да се префрлат на размена во рубли.

40 милиони робови

20 Септември, 2017

Агенцијата на ОН и нивните партнери тврдат дека во текот на минатата година под некој облик на ропство биле над 40 милиони луѓе во светот, од кои најголем дел жени

Училиштата имаат право да забранат носење хиџаб

19 Септември, 2017

Апелацискиот суд во Прага потврди дека училиштата во Чешка имаат право со свои интерни прописи да забранат носење хиџаб и друга облека со која се прекрива косата, вратот или лицето и со која ученичките испраќаат порака дека се верници.

Ураганот „Марија“ шири страв

19 Септември, 2017

По ураганот „Ирма“, на Карибите сега беснее „Марија“. Прв на удар беше островот Доминика. „Погодени сме брутално“, рече премиерот Скерит.

Матис: Пентагон најде начин воено да се справи со Пјонгјанг, без ризик од повратен удар

19 Септември, 2017

Најтиражниот дневен весник, Њујорк тајмс ја цитира вчерашната изјава на министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, дека САД „ја држат вратата отворена“ за воено решавање на прашањето за провокативното однесување на Северна Кореја.

Карпа снесува јајца без кокодакање.

19 Септември, 2017

Клисурата која снесува јајца, звучи како митолошка легенда, но е чиста вистина.Карпата “раѓа“ камен во форма на јајце, секои 30 години.