Сузан Сарандон:женска пизма

Сузан Сарандон:женска пизма


Холивудската ветеранка Сузан Сарандон неодамна откри дека на почетокот на нејзината кариера ѝ било кажано дека не треба да основа семејство или воопшто да размислува за деца во раните 70 години.

Оскаровката и мајката на три деца изјави дека ѝ било наредено дека не треба да размислува за деца, бидејќи "ќе биде помалку секси".

Во интервју за магазинот "The I Paper", Сарандон вели: "Ми беше кажано дека кога ќе наполнам 40 години мојата кариера ќе заврши и дека дефинитвно не би требало да размислувам за деца, бидејќи поради тоа ќе бидам помалку секси". 

Сарандон која има 71 година изјави дека нејзините улоги во филмовите ѝ помогнале да остане на филмското платно толку многу години. "Мора да одбереш дали сакаш да бидеш убава или паметна. Доколку си паметна, не си женствена. Не мислам дека секогаш бев најубава, па добивав улоги во филмови, што ми помогна да преживеам", вели Сузан. "И понатаму работам како многу жени кои се на мои години, а тоа се должи на женските продуцентки, режисерки и личности кои се подготвени да вложат пари во приказните со женски ликови", смета Сузан. Според неа, не постојат многу филмски приказни каде главните протагонисти се жените. "Постојат филмски приказни за постари мажи, но секогаш се во врска со 30 годишни девојки", додаде Сузан.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно