Струмичанец се богател преку Фејсбук, но „заборавил" да плати данок

Струмичанец се богател преку Фејсбук, но „заборавил


Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против 25-годишниот Д.Д. од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување’’.

Во текот на 2015 година пријавениот со продажба на услуги преку социјалната мрежа “Фејсбук” остварил приход од 1.260.511 денари, којшто го примил преку брз трансфер на пари, но за таа сума не платил данок во висина од 126.051 денари и за таа сума го оштетил буџетот на Република Македонија.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно