Србија го кочи и времето

Србија го кочи и времето


Голем број часовници низ Европа доцнат поради тоа што фреквенцијата во електричната мрежа веќе некое време е во пад од нормалните 50 херци, објави „Дојче веле“.

Причина за тоа, како што наведува германскиот медиум, е спорот меѓу Србија и Косово.

„Оние кои хронично доцнат не можеа да добијат подобра вест како изговор, во цела Европа радиочасовниците, како и часовниците на микробранови печки и шпорети, доцнат – доколку се приклучени на електромрежата“, пишува „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Тие тврдат дека доцнењето изнесува пет до шест минути, а најверојатно и ќе се зголеми.

„Причина за тоа е што од средината на јануари на европскиот пазар на струја постои дупка во снабдувањето, како што и вчера беше соопштено во Брисел од европското Здружение на електромрежи ‘Ентсое’. Поради постојаниот политички конфликт меѓу Србија и Косово, од таму тече помалку струја во континенталната мрежа на која се приклучени 25 земји од Турција до Холандија“, наведува „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно