Спорт

Лига на шампиони-лига на богаташите

16 Март, 2018

Денес се извлечни паровите за Лигата на шампионите, а во центарот на вниманието ќе биде англиското дерби, иако ништо помалку интересен не е и дуелот на старите познаници Јувентус и Реал Мадрид.

Е ова е Лига на Европа.

16 Март, 2018

Синоќа беа одиграни реванш натпреварите од осминафиналето во ЛЕ. Пласман во четвртфиналето претежно обезбедија екипите од кои тоа се очекуваше после првите натпревари.

Пирели бара тест во Барселона и Бахреин

15 Март, 2018

Италијанскиот доставувач на пневматици во спортот, Пирели, смета дека на тркачката серија најдобро ќе и одговараат две одделни тест сесии пред почетокот на сезоната, една традиционално крај Барселона, а друга во многу потоплиот Бахреин.

Атлетико во Москва честеше петарда

15 Март, 2018

Атлетико Мадрид на убедлив начин се пласира во следната рунда од Лигата на Европа, совладувајќи го Локомотив Москва и на гости со 1-5.

За Куртоа нова голманска опрема

15 Март, 2018

Двата гола што ги прими од Лионел Меси сигурно ќе остават трага врз натамошниот дел од кариерата на белгискиот голман Тибо Куртоа.

Салах избричи се, личиш на терорист

13 Март, 2018

Ѕвездата на Ливерпул, Мохамед Салах е обожаван во Египет бидејќи ја однесе египетската репрезентација на СП после 1990 година и затоа што се истакнува по својата хуманитарна дејност во татковината.

Карагер по поразот на Ливерпул ,плукна девојче.

13 Март, 2018

Англија денес бруи по недоличниот потег на поранешната ѕвезда на Ливерпул, Џејми Карагер, кој по натпреварот на „црвените“ против Манчестер Јунајтед од прозорецот на својот автомобил плукна 14-годишно девојче. 

Јане дојде во Манчестер

12 Март, 2018

Јане Велковски денеска пристигна во Манчестер, каде на покана на Пол Погба ќе го следи утрешниот натпревар од Лигата на шампионите што Манчестер јунајтед на „Олд трафорд“ ќе го игра против Севилја.

Во Грција фудбалот е вон употреба

12 Март, 2018

По хаосот и лудило на вчерашното дерби меѓу ПАОК и АЕК во кое првиот човек на домаќините, Иван Савидис се појави со пиштол на теренот владата на Грција донесе одлука за прекин на фудбалскиот шампионат на оваа земја.

Тотенхем го загуби Кејн

11 Март, 2018

Хари Кејн на гостувањето кај Борнмаут доживеа повреда која воопшто не изгледа наино. Кејн беше во офсајд позиција кога појде на топка, стигна до неа пред голманот Асмир Беговиќ и ја испрати во мрежата.

Дневница фудбал

11 Март, 2018

Чудни чуда се случуваат во Третата фудбалска лига, исток.

Ливерпул бара голман

11 Март, 2018

Јирген Клоп е свесен дека голманската позиција останува најболна точка во тимот на Ливерпул, па токму доведувањето на врвен чувар на мрежата ќе биде приоритет на „црвените“ во летниот преоден рок.

Како Серхио Рамос отиде во тоалет среде меч

11 Март, 2018

Како и на многу средби сезонава во Ла Лига, така и против Еибар, Реал се намачи да стигне до трите бода, a и покрај двата гола на Кристијано Роналдо, моментот на мечот го имаше капитенот Рамос.

Вардарки го победија Будуќност, во четвртфиналето на ЛШ го чека Митјиланд

10 Март, 2018

Ракометарките на Вардар со победа против Будуќност со 25-30 во Подгорица ја заокружија групната фаза во Лигата на шампионите. Традиционалното балканско дерби овој пат беше без резултатска важност бидејќи вардарки веќе го имаа осигурано првото место.

Вонсериски потег на Роналдо

10 Март, 2018

Кристијано Роналдо постигна два гола и беше најзаслужен што Реал Мадрид оствари победа од 1:2 на гостувањето кај Еибар, но дефинитивно овој меч ќе се памети и по еден негов вонсериски потег во второто полувреме.

Покетино тврди дека Јуве шурува со судиите

09 Март, 2018

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Покетино се уште не може да се помири со елиминацијата од Лигата на шампиони, а денес директно го обвини раководството на Јувентус за притсок врз судиите.

Матиќ доби свој Lounge bar

09 Март, 2018

Матиќ си направи своја дневна соба во Карингтон центарот која за цел има да ги релаксира и дополнително да ги сплоти играчите, а прв ја тестираше истата Жозе Мурињо кој му се придружи на Србинот во утринското кафе.

Со Фиќо - шизик без ризик

08 Март, 2018

Серхио Рамос има специфичен моден стил и често знае да изненади со некое екстравагантно парче облека, капитенот на Реал денеска се надмина откако на тренинг се појави со Фиќо

Лига Европа-Милан против Арсенал

08 Март, 2018

сите љубители на фудбалот, натпревар кој е рамен на средба од Лигата на шампионите гигантите Милан и Арсенал ги вкрстуваат „копјата“

Збогум, Davide Astori

08 Март, 2018

Денешниот ден дефинитивно ќе биде запишен како еден од најтажните воопшто во историјата на фудбалот, поради погребот на фудбалерот на Фиорентина, Давиде Астори.

Старата дама го шармираше Тотенхем

07 Март, 2018

Во најсензационалниот натпревар досега во осминафиналната фаза на Лигата на шампионите, Јувентус го елиминира Тотнем правејќи пресврт за само три минути

Јуве во Mission Impossible

07 Март, 2018

Лигата на шампиони продолжува вечерва со уште два реванш натпревари, кои ќе се играат во Англија. Тотнем го дочекува составот на Јувентус, а Манчестер сити го пречекува аутсајдерот Базел.

Русија денес-на Мурињо како коментатор ќе му исплати 2 милиони евра

06 Март, 2018

Мурињо ќе има само четири работни дена како стручен коментатор за „Русија денес“, а за секој одработен ден, според договорот ќе добива по 475 илјади евра, или вкупно 1,9 милиони евра за прошетката која ќе ја има во Русија.

Италијанската , како англиската лига

06 Март, 2018

Како што беше соопштено од организацијата, која ја води италијанската Серија А од наредната сезона ќе бидат воведени некои промени, кои се однесуваат на должината на преодните рокови, како и одигрувањето на натпреварите за празниците.

Кој ќе си оди од Реал!

05 Март, 2018

Реал Мадрид сигурно ќе го загуби првенството во Шпанија, а уште на лето треба да следуваат големи промени на „Сантијаго Бернабеу“.

Вајлдер со нокаут до 40 победа без пораз-Видео

04 Март, 2018

ВБЦ шампионот во тешка категорија, Деонтеј Вајлдер, беше критикуван дека не се соочува со сериозни противници, па затоа зад своето име го има перфектниот рекорд без пораз

Трагедија која ја трогна Италија: Капитенот на Фиорентина пронајден мртов во хотелската соба!

04 Март, 2018

Преостанатите натпревари од 27-то коло во Серија А дефинитивно ќе останат во втор план, откако ова попладне пристигна ужасна и трагична вест од Италија за смртта на капитенот на Фиорентина.

Рекорд за паметење 300 гола на Роналдо во Ла Лига

04 Март, 2018

Во натпреварот против Хетафе, Кристијано Роналдо го постигна својот 300-ти гол откако игра во Ла Лига, нешто што им успеало само нему и на Лионел Меси, меѓутоа Португалецот е подобар од Аргентинецот.

Косово нејќе да игра ракомет во Србија

03 Март, 2018

Ракометниот сојуз на Косово ја информирал ЕХФ дека нивната женска јуниорска репрезентација без национални обележја, знаме и химна, нема да настапи на квалификацискиот турнир за јуниорското СП.

Шпанска Примера со VAR технологија

02 Март, 2018

По неколку месеци во кои се водеа силни преговори, шпанската фудбалска федерација и шпанската Ла Лига денеска конечно донесоа конечна одлука за имплементирањето на ВАР технологијата за наредната натпреварувачка сезона

Нови F-1 трки

02 Март, 2018

Виетнам, Аргентина и Мајами добија одобрување од ФИA и од следната сезона Светскиот шампионат во Формила 1 ќе биде побогат за уште три трки.

Амбициозниот Кит-Го без ниту еден пораз зимава ита кон Втората лига!

02 Март, 2018

Екипата на Кит-Го од Пехчево дефинитивно пред почетокот на пролетниот дел од шампионатот во Третата лига – Исток е убедливо најамбициозната приказна која го привлекува домашното фудбалско внимание.

Спорт и ШАХ

01 Март, 2018

На 03-ти Март (сабота) со почеток во 10 часот ќе се одржи традиционалниот отворен меѓународен турнир во рапид темпо Алкалоид 2018.

Македонско пливање:Се плива со сидро

01 Март, 2018

Легендата на македонското пливање, Александар Маленко, ќе настапи на таканареченото Зимско државно првенство во пливање, кое претстојниов викенд е најавено дека ќе се одржи во Куманово.

Роналдо не го сака Кејн

01 Март, 2018

Кристиано Роналдо е најголема ѕвезда во Реал Мадрид и со текот на годините се стекна со легендарен статус во „кралскиот“ клуб.

Фудбалските соништа ќе бидат остварени со марихуана

01 Март, 2018

Според руските медиумите, навивачите на Светското првенство (СП) во Русија ќе имаат дозвола да конзумираат кокаин марихуана, а новите правилата доаѓаат како големо изненадување зашто Русија вообичаено не е позната по такви одлуки.

Да се докаже дека Меси е човек, па тогаш да игра фудбал

28 Февруари, 2018

Некогашниот прв помошник на Сер Алекс Фергусон во Манчестер Јунајтед и сегашен предводник на селекцијата на Иран, Карлос Кеирош има специјално барање до Светската куќа на фудбалот (ФИФА) за Лионел Меси

Ново правило на УЕФА-Од клупа 4-ца во игра

27 Февруари, 2018

На конгресот на УЕФА беше разговарано за повеќе прашања, а една од евентуалните промени, која би требало да се имплементира од наредната сезона е воведувањата на дозволени четири измени во текот на еден натпревар.

Уште една досетка на Мурињо

26 Февруари, 2018

Манчестер јунајтед успеа со пресврт да го победи Челси со 2-1, но покрај резултатот и возбудувањата, се случи уште еден интересен момент, кога тренерот на „ѓаволите“, Жозе Мурињо му испрати порака на Немања Матиќ.

Вар врз ВАР технологијата

26 Февруари, 2018

Видео технологијата, која од оваа сезона е присутна во Серија А и Бундеслигата, не ги воодушеви баш луѓето од УЕФА.

Снежните норвешки велемајстори

25 Февруари, 2018

Норвешките спортисти ги завршија Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг со најголем број медали, а исто така поставија нов рекорд.

Олимпизмот се гуши во политика

25 Февруари, 2018

Русија е суспендирана од Пјонгчанг поради системски допинг, кој наводно бил спонзориран од државата (демека Американците не користат допинг, или другите)на ЗОИ во Сочи 2014. година.

Ледецка стана првата жена со златни олимписки медали во два различни спортови

24 Февруари, 2018

Откако минатата недела славеше во супервелеслалом, Чехинката Естер Ледецка во Пјонгчанг освои златен медал и во сноуборд и така стана првата жена која освоила златни медали во два различни спортови на Олимписките игри.

Во фудбалот немало политика...

24 Февруари, 2018

Херак, бивш министер за туризам сега е менаџер за стратешко планирање и човекот кој на Шукер на состанокот пред два дена му порачал дека „времето му поминало“.

Финалето во Лига Европа ќе биде порано, лесно за Стефан Ристовски

23 Февруари, 2018

Дуелот на седумкратниот Европски првак, Милан со поранешниот финалист во ЛШ, Арсенал е меч што требаше или можеше да биде финале на вториот континентален фудбалски куп, но жрепката во Нион беше немилосрдна кон големите екипи и ги наметна една на друг

Гвардиола политичарот, ќе добие суспензија

23 Февруари, 2018

Англискиот фудбалски сојуз започна истрага против тренерот на Манчестер Сити Жозеп Гвардиола, поради кршење на правилата за забрана на истакнување политички пароли на натпреварите што ги организира ФА.

Ерера в затвор?

23 Февруари, 2018

Случајот се однесува на натпревар меѓу Сарагоса и Леванте, на 21 мај 2011 година.

Хаос, тепачка, повредени и мртов полицаец на улиците во Билбао(видео)

23 Февруари, 2018

Шпански и руски навивачи се истепаа меѓусебе пред дуелот меѓу Атлетик и Спартак Москва во шеснаесетфиналето во фудбалската УЕФА Европа лига во шпанскиот град Билбао. Дивеењето на двете групи почнало пред стартот на средбата на „Сан Мамеш“.

Дајте ми пила да го исечам новиот болид

22 Февруари, 2018

Тимовите во Формула 1 деновиве ги престатвуваат болидите за новата сезона, генерално со многу гламур, воодушевување и пофалби за дизајнот и техничките можности. Актуелните шампиони во Мерцедес се исклучок од тоа.

И Кипар бил грчки

22 Февруари, 2018

Македонија имала договорени пријателски мечеви со Кипар во мајско-јунскиот термин пред почетокот на Светското првенство во Русија, и тоа за две селекции, А-тимот и младата репрезентација, но мечевите ги откажал противникот, веројатно од политички при

Фудбалот се игра за резултат

22 Февруари, 2018

Манчестер јунајтед играше реми без голови на гости против Севилја во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Тренерот на ПСЖ со закана до Реал: Не знаат што ги чека во Париз

21 Февруари, 2018

Пари Сен-Жермен се целосно подготвени за гостувањето на европскиот шампион, Реал Мадрид на „Паркот на принцовите“ во реваншот од осминафиналето од Лигата на шампионите, најавува нивниот тренер Унаи Емери.

Мората џепџијата

21 Февруари, 2018

Челзи синоќа не успеа да ја победи Барселона на „Стенфорд Бриџ“, а Алваро Мората влезе во самиот финиш па не успеа да направи ништо значајно за време на мечот.

ФФМ има пари за реклами, фудбалот ќе почека

21 Февруари, 2018

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) потрошила 152 илјади евра (9.359.078 денари) на маркетинг и пропаганда во минатата 2017 година, а за оваа 2018 има буџет од 400.000 евра.

Хокеарите на Чешка први полуфиналисти

21 Февруари, 2018

Чешка е првиот полуфиналист на машкиот хокеј турнир на ЗОИ откако дури по изведувањето на пеналите славеше во првата четвртфинална пресметка против САД.

Педро: Ако играте со страв против Барса, веднаш предајте го мечот

20 Февруари, 2018

Педро Елизер Родригес Ледесма, или само Педро е играчот кој одлично ја познава Барселона, а вечерва ќе игра против Каталонците во дресот на Челзи, во еден од дерби двомечите во Лигата на шампионите

100.000 евра ФФМ дава, ама не за фудбал

20 Февруари, 2018

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) за својата интернет-страница (www.ffm.mk) за изминатата 2017 година, потрошила речиси 100 илјади евра, стои во финансискиот извештај кој Собранието на најмоќната организација едногласно го изгласа во саботат

ВИДЕО: Русите немаат тим во ЛШ, а тројца нивни во Скопје дадоа 21 гол

20 Февруари, 2018

Триото од руската ракометна репрезентација Тимур Дибиров, Данил Шишкарев и Дрмитри Житников само во мечот во Скопје меѓу Вардар и Пик Сегед даде 21 гол кои, сами по себе може да бидат доволни за победа во каков и да натпревар.

На Погба му се малку пари од Јунајтед

19 Февруари, 2018

Веќе неколку години астрономските трансфери и плати на фудбалерите станаа тренд. Јавноста во 2016 година беше изненадена кога Погба премина во Манчестер Јунајтед за 110 милиони евра, а ова лето видовме трансфер од 222 милиони евра.

Облак им шина половина на двајца фудбалери

19 Февруари, 2018

Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак изрежира една од најчудните ситуации во шпанската Примера оваа сезона, откако реши да си поигрува со двајца противнички играчи на Атлетик Билбао надвор од шеснаесетникот.

Голманот на Барса со интересна порака: Без Нејмар сме подобри!

19 Февруари, 2018

Кога Нејмар сензационално за рекордни 222 милиони евра ја напушти Барселона и потпиша за ПСЖ многумина помислија дека Каталонците ќе бидат многу послаби оваа сезона без Бразилецот. Меѓутоа, се случи спротивното.

Јунајтед го сака Модриќ

18 Февруари, 2018

Манчестер Јунајтед синоќа го совлада Хадерсфилд и осигура пласман во четвртфиналето од ФА Купот, а после натпреварот Мурињо ја истакна потребата од доведување на еден играч за врска.

Тоа што се пишува за Неимар е навреда

18 Февруари, 2018

Чави Ернандез во долгото интервју за „Со Фут“ направи детална анализа на сето она што се случи на мега пресметката меѓу Реал Мадрид и ПСЖ на „Сантијаго Бернабеу“,

Ристевски поради грешка не ја заврши велеслаломската трка во Пјонгчанг

18 Февруари, 2018

Марсел Хиршер ја потврди доминацијата и успеа да победи и на велесаломската трка во Пјонгчанг, за која вреди да се напомене дека дел од истата беше и нашиот Антонио Ристевски кој за жал не успеа да ја заврши првата од двете предвидени трки.

Мичел најдобар во забивање

18 Февруари, 2018

Во натпревар во забивање со ретро шмек, рукито на Јута, Донован Мичел заврши како победник со забивање кое во 2000 година го изведе Винс Картер.

Вилшер во Јунајтед????

17 Февруари, 2018

Англиските медиуми тврдат дека првата желба на Мурињо е никој друг, туку Џек Вилшер од Арсенал.

ОФИЦИЈАЛНО: Цвијиќ, Радичевиќ и Лекиќ потпишаа за ЦСМ Букурешт

17 Февруари, 2018

Драгана Цвијиќ, Јованка Радиќевиќ и Андреа Лекиќ и во следната сезона ќе бидат соиграчи, но не во редовите на македонскиот шампион, ЖРК Вардар, туку ќе бидат дел од романскиот шампион, ЦСМ Букурешт, денес потврди клубот на својата интернет страница.

Павлов е незапирлив во Дубаи, за злато ривал му е Самдан од Турција

17 Февруари, 2018

Македонскиот репрезентативец и член ма КК Штип, Емил Павлов (категорија до 60 кг), се пласира во финалето во борби на вториот годинашен турнир во престижната Премиер карате-лига, кој се одржува во Дубаи до недела.

НЕВЕРОЈАТНО :МЕСИ ВО МАКЕДОНИЈА?!!!

16 Февруари, 2018

Да, постои сериозна можност за еден спектакл во Скопје – организација на пријателски натпревар на кој би гостувала во Македонија репрезентацијата на Аргентина.

Роналдо го брка Иско од Реал

16 Февруари, 2018

Шпанските медиуми денес лансираа вистинска „бомба“ и тврдат дека првата ѕвезда на Реал Мадрид, Роналдо не е задоволен од својот соиграч и побарал од клубот веднаш да биде продаден.

Фелаини си оди од Јунајтед

15 Февруари, 2018

Маруан Фелаини ја одбил последната понуда за нов договор со Манчестер јунајтед и на крајот од сезонава дефинитивно ќе си замине како слободен играч од „Олд трафорд“.

Највозрасниот со злато

15 Февруари, 2018

Аксел Лунд Свиндал и на 35 години покажува дека е најдобар во брзите алпски дисциплини, освојувајќи го златото во машкиот спуст на ЗОИ во Пјонгчанг.

Фудбалот некогаш беше спорт.

14 Февруари, 2018

Премиерлигата руши рекорди околу продажбата на телевизиските права, па „Би-Би-Си“ објави дека пет пакети од седумте што се понудени веќе се продадени за следните три години од 2019 до 2021 година за – 4,4 милијарди фунти.

Понудите за Франческо Тоти и неговите решенија

13 Февруари, 2018

Франческо Тоти ја заврши кариерата како икона на Рома, клубот каде ја мина целата кариера, но и како едно од големите фудбалски имиња кои не го освоија признанието „Златна топка“.

Ди Марија не заборава што му направи Реал

13 Февруари, 2018

Анхел Ди Марија имаше навистина убава етапа во Реал Мадрид која ја заокружи и со титула во Лигата на шампионите, но набрзо после тоа, односно по Светското фудбалско првенство во Бразил.

Мората вели Мурињо се грижеше за младите фудбалери

13 Февруари, 2018

Шпанската телевизија „Мовистар плус“ почна да објавува делови од опширното интервју направено со Алваро Мората, напаѓачот на Челси кој изминатава вечер се врати на терените и му помогна на својот тим да се врати на победничките патеки во дуелот со ВБ

Олимпијакос жестоко казнет поради инцидентите предизвикани од навивачите (Видео)

12 Февруари, 2018

Олимпијакос во моментов заостанува на табелата зад ривалите АЕК и ПАОК, а таа разлика ќе биде дополнително зголемена поради казната која денеска му е доделена на клубот од Пиреја.

Мекгрегор е HI со канабис

12 Февруари, 2018

Британските медиуми молскавично ја споделија најновата фотографија на Конор Мекгрегор, од неговиот одмор во Амстредам.

Марсело ги вознемири навивачите на Барса

12 Февруари, 2018

Фудбалерите на Реал Мадрид и Пари Сент Жермен во среда играат финале пред финалето во Лигата на шампиони, а Марсело додатно ја вжешти атмосферата со својата изјава.

Португалија европски футсал шампион

11 Февруари, 2018

Португалската футсал репрезентација е нов европски шампион, откако вечерва во финалето на Европското првенство во Словенија, по продолженија ја победи Шпанија со 3:2.

Вардарки супериорни

10 Февруари, 2018

Ракометарките на Вардар продолжија со одлични настапи во Лигата на шампионите, декласирајќи го составот на Будуќност со 31-24.

Мекларен сака да го врати Хамилтон

09 Февруари, 2018

Извршниот директор на Мекларен, Зак Браун, изјави дека би го поздравил враќањето на Луис Хамилтон во британскиот тим, доколку не го продолжи договорот со Мерцедес.

И мразот и снегот ќе се стопат со овие убавици

09 Февруари, 2018

На Олимпискиот стадион во јужнокорејскиот Пјонгчанг денеска беа отворени 23. Зимски олимписки игри.Учествуваат многу девојки, некои за прв, а некои можеби за последен пат на олимпијада

Футсал ЕП, Пиринејско финале

09 Февруари, 2018

Репрезентациите на Шпанија и Португалија ќе се сретнат во финалето на Европското првенство во футсал кое се одржува во Словенија.

Ван Нистелрој од Јунајтед замина поради Роналдо

08 Февруари, 2018

Родениот голгетер Ван Нистелрој си заминал од „Олд Трафорд“ поради португалската ѕвезда, односно поради неговиот начин на игра кој направил да имаат проблеми и несогласувања.

Утре започнуваат 23-те зимски олимписки игри во Јужна Кореја – Големи проблеми за домаќинот! (видео+фото)

08 Февруари, 2018

Се е подготвено за официјалното отворање на Зимските олимписки игри, расположението на домаќините е на високо ниво, но оваа година Олимпијадата ќе биде најстудена во последните неколку децении.

Федерер прифаќа се, само да биде прв

08 Февруари, 2018

Рожер Федерер пред десетина дена ја освои својата јубилејна 20-та грен слем титула во кариерата откако стигна до трофејот на Австралија Опен, а почнаа да се прават калкулации за тоа како може да биде прв на АТП листата.

Реванш тежок половина милијарда

07 Февруари, 2018

Минатата година овој период малку кој веруваше дека ќе дојде до „борбата на векот“, помеѓу боксерскиот шампион Флојд Мејведер и УФЦ шампионот Конор Мекгрегор.

Кинезите се шекнаа по Меси

07 Февруари, 2018

Кинескиот клуб Хебеи форчун се подготвува да направи „земјотрес“ во фудбалот, а нивното раководство собира средства да ја активира клаузулата на Лионел Меси вредна 650 милиони евра, и да му понуди месечна плата од 8 милиони евра на Аргентинецот.

Вардар и ФФМ во војна за “Филип Втори“

07 Февруари, 2018

Најголемиот македонски спортски бренд Вардар и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ќе водат жестока битка за кој да ја преземе Националната Арена „Филип Втори“.

Срцето му е во Мадрид на Куртоа

07 Февруари, 2018

Срцето ми остана во Мадрид уште од времето минато во Атлетико и ако ми се укаже шанса да се вратам, јас би го сторил тоа.

Асенсио си оди од Реал

06 Февруари, 2018

Фудбалерот на Реал Мадрид, Марко Асенсио, сака да оди во Челзи, објави „Дијарио Гол“.

Куман селектор на Холандија

06 Февруари, 2018

Легендата на холандскиот фудбал, Роналд Куман денес и официјално беше именуван за нов селектор на „лалињата“.

Конте добива отказ

06 Февруари, 2018

Медиумите на Островот тврдат дека Антонио Конте денес ќе доби отказ од Челзи, а веќе се знае и кој ќе биде неговиот наследник.Имено, екс тренерот на Барселона, Луис Енрике е главен фаворит да го замени Конте и најголема желба на сопственикот Абрамови

ADIO Антонио Конте!

06 Февруари, 2018

Актуелниот англиски првак Челси повторно се посрамоти, овојпат против екипата на Вотфорд со пораз од 4-1.

ФФМ ќе подели половина милион евра

05 Февруари, 2018

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ќе подели, речиси пола милион евра на десет македонски прволигаши, меѓутоа со стриктна насока - да се користат само за младински категории.

Орлите им го зедоа скалпот на патриотите

05 Февруари, 2018

Филаделфија иглс е новиот шампион на НФЛ-лигата откако во фантастичното Супербоул-финале оваа екипа го симна од тронот ланскиот шампион Њу Ингланд патриотс со резултат 41-33.

Рутинска победа на ЖРК Вардар кај Битингхајм

04 Февруари, 2018

Ракометарките на Вардар во неделата ја забележаа осмата победа во осмиот натпревар во Лигата на шампионките оваа сезона, откако беа подобри од германскиот претставник Битингхајм со убедливи 38:26 (16:14), со што практично се пласираше во четвртфинале

Му ставил пиштол на челото на тренерот

04 Февруари, 2018

На ден пред натпревар, тренерот Кристијан Неира им го соопштил на играчите составот со кој планирал да настапат. Во почетните 11 не бил Сезар Пагани, кому оваа одлука не му се допаднала.

Навивач го фрли судијата во базенот

04 Февруари, 2018

Ватерполо натпреварот меѓу Војводина и Црвена Звезда бил прекинат на две секунди до крајот, откако еден навивач на домашниот тим го турнал судијата во базенот.

Роналдо го зеде своето

03 Февруари, 2018

Жорге Мендеш изгледа знае да пронајде решение за секоја ситуација. Како што сега стојат работите, Реал Мадрид попуштил.

NHL ја напушта еден од најдобрите хокеари

03 Февруари, 2018

Еден од најголемите хокеари на сите времиња, Чехот Јаромир Јагр, го раскина договорот со Калгари Флејмс и си замина од НХЛ-лигата, а негова наредна дестинација ќе биде во татковината.

Парите го уништија фудбалот

03 Февруари, 2018

Арсен Венгер се пожали пред новинарите дека финансиската моќ на одредени клубови ја уништила неизвесноста во најквалитетните фудбалски лиги во Европа.

Македонија домаќин на ракометното СП за кадети

02 Февруари, 2018

Високи претставници на ИХФ во минатите два дена беа во Скопје каде по извршената инспекција ги потврдија двете најголеми арени во Скопје како домаќини на натпреварите на Светското кадетско првенство во ракомет 2019 година.

Фудбалскиот карате судија, суспендиран

02 Февруари, 2018

Две недели по несекојдневниот инцидент, француската дисциплинска комисија донесе конечна пресуда околу случајот на Шапрон, која вели дека судијата е отстранет и казнет во наредните шест месеци.

Нејмар во Јунајтед

01 Февруари, 2018

Манчестер Јунајтед оваа сезона е второпласирана екипа и заостанува зад градскиот ривал Сити огромни 15 бодови.

Формула 1 нема да биде иста, ниту во ист термин

01 Февруари, 2018

Новите водечки луѓе во Формула 1 најавија дека ќе направат неколку значајни промени во „најбрзиот циркус“ во светот во пресрет на новата натпреварувачка сезона, а ако првиот преземен чекор беше отстранувањето на популарните „грид девојки“ .

Роналдо на лето се сели во Челзи

01 Февруари, 2018

Кристиано Роналдо повторно е во центарот на вниманието. Веќе подолго време медиумите го селат Португалецот од „Сантиаго Бернабеу“.

Почина еден од најдобрите НБА играчи !

01 Февруари, 2018

Поранешниот НБА играч Расуал Батлер (38) и неговата сопруга Леа Лабел го загубија животот во сообраќајна несреќа во предградие во Лос Анџелес.

Се ожени Борко Ристовски

31 Јануари, 2018

Репрезентативниот ракометен голман и чувар на мрежата на „Барселона“ конечно се ожени со Николина, која набрзо треба да го роди нивното прво дете, синот Душан.

По поразот правдање со Обамејанг

31 Јануари, 2018

Арсенал вечерва ги разочара своите фанови, со поразот на гостувањето јкај Свонси од 3:1, но расположението кај фановите би требало да го поправи пристигнувањето на Пјер Емерик Обамејанг од Дортмунд.

Жиру во Челзи

30 Јануари, 2018

По преговорите кои се водеа во текот на денот изгледа дека конечно е постигна договор.

Македонци за зимски олимписки игри

30 Јануари, 2018

Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) во Пјончанг го чекаат својот официјален старт, а Македонија на истите ќе има тројца претставници кои ќе ги бранат боите на државата.

Икарди во Реал

30 Јануари, 2018

Италијанскиот калчолигаш Интер до крајот на јануарскиот преоден рок би можел да остане без најдобриот голгетер, Мауро Икарди.

Златан на лов, лекарскиот тим пред отказ

29 Јануари, 2018

Златан Ибрахимовиќ, овие неколку дена е во Македонија.Тој бил ловџија, па чул дека во Македонија има ловишта на кои тој може да ја задоволи ловечката страст да убива животни.

Специјалниот докажа дека е специјален

29 Јануари, 2018

Многумина го сметаат за исклучително ладен човек, кого не му е грижа за се што се случува околу него, но Португалецот уште еднаш докажа дека тоа не е вистина.

Среќата ги помилува фаворитите

29 Јануари, 2018

Денеска е извлечена ждрепката за англискиот ФА куп, а иако беше една од можностите, таа не донесе дерби пресметка меѓу градските ривали Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити.

100.000 долари за секој од победничката екипа

29 Јануари, 2018

Со цел зголемување на мотивот за квалитетна кошарка, раководството на НБА лигата одлучи двојно да ја покачи паричната награда за победниците на претстојниот „Ол-Стар“ натпревар.

Шпанија на ракометниот трон

28 Јануари, 2018

За првпат во својата историја Шпанија е европски првак во ракомет, откако во квалитетно надигрување пред 7.000 гледачи во Загреб ја совлада Шведска со 29-23 (12-14).

Керик вели Санчез не е лош за мало човече

28 Јануари, 2018

Алексис Санчез дебитираше за Манчестер Јунајтед против четвртолигашот Јеовил во ФА купот и капитенот на „црвените ѓаволи“ Мајкл Карик беше импресиониран од она што го виде.

Голема чистка во Реал,вредна 500 милиони евра

27 Јануари, 2018

Реал Мадрид игра очајна сезона и веќе има негатива од 19 бода во однос на лидерот во Ла Лига Барселона. Доколку „кралевите“ испадната од ПСЖ во Лигата на шампиони уште во првата нокаут рунда во Лигата на шампиони, тоа дефинитивно ќе биде сезона без т

Итроштината на Раиола и дипломатијата на Јунајтед

26 Јануари, 2018

Мино Раиола е познат како еден од најтешките и најкомплексните преговарачи во светскиот фудбал, но исто така важи за еден од најдобрите менаџери кога се во прашање правата кои им ги овозможува на своите клиенти.

Ова се случува кога пијан Чех ќе се спречка со македонската Фаланга – Видео

26 Јануари, 2018

Македонските навивачи на Европското првенство во ракомет, кое е во самата завршница ги собраа симпатиите на домаќинот, но очигледно на еден Чех во Вараждин нешто му засметало од навивањето на Фалангата.

Во Реал врие, Мурињо не сака да дофрла бензин

25 Јануари, 2018

Жозе Мурињо на денешната пресконференција ги коментираше гласините за евентуален трансфер на Кристиано Роналдо во Манчестер Јунајтед, и тоа го направи во свој стил.

ШОК:Тренерот имаше срцев удар

25 Јануари, 2018

Натпреварот од 19. коло во втората германската лига помеѓу Дармштат и Кајзерслаутен е прекината на полувремето поради здравствените проблеми на тренерот на гостинската екипа

Пораз од Данска, Македонија заврши на 11. место

24 Јануари, 2018

По одличното прво полувреме, следуваше голем пад во вториот дел на македонската репрезентација за убедлив пораз од Данска со 20:31, ова беше последен натпревар за Македонија на Европското првенство во Хрватска кое го завршуваме на 11. место.

Баерн го сака Бејл

24 Јануари, 2018

Во шпанските медиуми се појави сензационална информација дека Баерн Минхен покажува силен интерес за ѕвездата на Реал Мадрид, Герет Бејл.

Кејн најдобар фудбалер во Англија

24 Јануари, 2018

Англискиот репрезентативец и прв стрелец во светскиот клупски фудбал за 2017 годуна, Хари Кејн е прогласен за „Фудбалер на годината” во Англија во изборот на фановите.

Македонија поразена и од Чешка

23 Јануари, 2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го заработи вториот пораз на Европското ракометно првенство, овој пат од селекцијата на Чешка со 25:24.

Сензационално-Жена претседател на Победа од Прилеп

23 Јануари, 2018

Првпат во историјата на македонскиот фудбал, една жена ќе биде претседател на прволигашки клуб, откако денеска косопственичката на „Комфи Ангел“, Ирена Јакимоска е назначена за в.д. претседател на прилепска Победа.

Фудбалските богаташи

23 Јануари, 2018

Познатата ревизорска компанија „Deloitte“ ја објави листата од 20 најбогати светски клубови во светот во сезоната 2016/17., а втора година по ред на врвот е Манчестер Јунатјед со 676,3 милиони евра заработка.

Јунајтед е посилен, навивачите горди

23 Јануари, 2018

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо смета дека Алексис Санчез е делот кој му недостасувал на неговиот тим и го опиша Чилеанецот како еден од најдобрите напаѓачи во светот.

Санчез фудбалер на Јунајтед

22 Јануари, 2018

Стигна и официјална потврда, Алексис Санчез и Хенрик Мхитаријан од денеска имаат нови клубови, Чилеанецот од Арсенал се сели во Манчестер Јунајтед, додека пак Ерменецот од Манчестер Јунајтед лета за Арсенал.

Сер Фергусон го пречека Санчез

22 Јануари, 2018

Англиските медиуми успеаа да „уловат“ една сцена која ни потврдува дека зделката е веќе завршена меѓу Манчестер Јунајтед и Арсенал.

Барселона му даде пет гола на Бетис во последните 30 минути (Видео)

21 Јануари, 2018

Барселона ја покажа својата сила на гостувањето кај тимот на Бетис, а иако оваа вечер имаше потешкотии да го скрши отпорот во првиот дел, во второто полувреме ја демонстрираше својата доминација погодувајќи ја дури пет пати мрежата на голманот Адан.

За Лазаров заврши Европското првенство

21 Јануари, 2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез на прес-конференцијата откри дека повредата на Кирил Лазаров е сериозна и тој нема да игра до крајот.

Перез до Роналдо: Нема пари за повисока плата!

21 Јануари, 2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез ја разочарал најголената ѕвезда во тимот и му соопштил дека клубот нема пари за да му даде поголема плата, пренесуваат шпанските медиуми.

Бланко чек Гвардиола да го води ПСЖ

21 Јануари, 2018

Иако екипата на ПСЖ владее во францускиот фудбал оваа сезона, а е еден и од најголемите фаворити за освојувањето на Лигата на шампионите, богатите сопственици сметаат дека на тимот неопходни му се неколку промени.

По една година прва победа на Линдзи Вон

20 Јануари, 2018

Американската скијачка Линдзи Вон е победничка на денешната спуст трка од Светскиот куп во алпско скијање која се одржа во италијанскиот центар Кортина д’Ампецо

Уништени муралите на славни личности навивачи на Партизан

20 Јануари, 2018

Низ улиците на српската престолнина Белград, изминативе години можеше да се забележат неколку маестрално нацртани мурали посветени на голем број познати личности кои во минатото не ги криеле своите симпатии кон Партизан.

Вујовиќ прозборе за слабостите на тимот

20 Јануари, 2018

Веселин Вујовиќ е доволно драматичен и во ситуација кога ги добива натпреварите и во ситуација кога ги губи истите, а случајот не беше поразличен и изминатава вечер откако неговата Словенија едноставно не можеше да го следи ритамот кој го наметнаа Да

Чешка ја испоти Германија, но не ја изненади

19 Јануари, 2018

Германија и Чешка одиграа изедначен натпревар, Чесите водеа во голем дел од мечот, но не успеаа да им одземат бодови на фаворизираните Германци кои победија со 22:19.

Миркуловски: Натпреварот со Шпанија е најважен

18 Јануари, 2018

Како и целата репрезентација и човекот кој редовно заедно со Стојанче Стоилов добива најмногу „ќотек“ на натпреварите, Филип Миркуловски е задоволен од постигнатиот резултат на нашата селекција.

Утеха-Брат таа шраубата...

18 Јануари, 2018

Стојанче Стоилов кој промаши огромна шанса во последните секунди од натпреварот со Германија со навивачите сподели што се случувало во соблекувалната по мечот.

Гол фантазија

17 Јануари, 2018

Стојанче Стоилов одигра уште еден фантастичен натпревар против Германија.

Словенија ограбена.Бурлеска од ракомет

16 Јануари, 2018

Jуре Доленец е најгласен на социјалните мрежи кога е во прашање вчерашната контроверзна ситуација по која неговите соиграчи останаа без победа

Хит навивачка химна

16 Јануари, 2018

На натпреварот беше гостин и еден навивач на Ливерпул, кој измисли песна за „црвените“ и стана вирален хит.

Ѓетиќи, ќе гледаат ракомет од Ловќен

15 Јануари, 2018

Македонската репрезентација го завери пласманот во следната фаза на Европското првенство. Нашите момци ја совладаа Црна Гора со 26-27 (16-15) и по второто коло се лидери во нашата група Ц, пред лидерот Германија.

Тотален хаос во Реал

15 Јануари, 2018

На Реал Мадрид не му оди најдобро на терените, а Роналдо повторно сака да го напушти „Сантиаго Бернабеу“, ова е „бомбата“ која денес ја пренесе мадридскиот весник „АС“ на својата насловна страна.

Клоп е пеницилин за Гвардиола

14 Јануари, 2018

Ниту еден тренер не може да се спореди со Јирген Клоп, во однос на тоа дека само тој во повеќе наврати излегов како победник од дуелите со Пеп Гвардиола.

Ракометарите на литургија со отец Пимен во Загреб

14 Јануари, 2018

Македонските ракометари по синоќешната победа над Словенија, ја посетија македонската првославна црква во Загреб, „Света Злата Мегленска“ каде oтец Пимен одржа литургија и им посака среќа.

Стоилов може да биде Strongman

14 Јануари, 2018

Ако на овој Стоилов еден ден му здосади ракометот, може слободно да се пријави за Стронгмен- да влече камиони од место со сајла преку грбот и да трча со тракторски гуми.

Барселона и Реал го растураат Ливерпул

14 Јануари, 2018

По заминувањето на Кутињо во Барселона, се погласни се шпекулациите дека уште еден играч на Ливерпул ќе замине од „Енфилд“ и ќе се пресели во тимот на Реал Мадрид.

По бламажата на Зидан му се одброени деновите

14 Јануари, 2018

По новиот кикс на Реал Мадрид против Виљареал шпанските медиуми пренесуваат дека Флорентино Перез конечно е спремен да го направи она што фудбалската јавност го очекува веќе подолго време, а тоа е отказ на Зинедин Зидан.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

13 Јануари, 2018

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

Мата е Фудбалска Баба Ванѓа

13 Јануари, 2018

Англискиот великан, Манчестер Јунајтед и во актуелнава сезона влезе со желба и цел одново да се врати на врвот во Премиер лигата, поточно за прв пат да дојде до големиот пехар по заминувањето на легендарниот Алекс Фергусон.

Санчез се договори со Јунајтед

12 Јануари, 2018

„Како гром од ведро небо“ во текот на вчерашниот ден се појави веста дека Манчестер Јунајтед ќе тргне по потписот на Алексис Санчез, а денес пристигнуваат и нови информации.

100.000 евра награда за ракометарите ако се во Топ 4

12 Јануари, 2018

Воочи стартот на долгоочекуваното Европско првенство во Хрватска, Ракометната федерација на Македонија на завршниот состанок на управата и стручниот штаб  најави парични премии за репрезентативците за настапите на претстојниот континентален собир.

Јунајтед го контактирал Санчез

11 Јануари, 2018

Алексис Санчез во текот на целиот преоден рок се поврзува со Манчестер Сити, но ќе бидеме ли сведоци на сензационален пресврт.

ЕП 2018: Македонија пристигна во Загреб

11 Јануари, 2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре.

Играчите не го сакаат Зидан

10 Јануари, 2018

Зинедин Зидан откако седна на кормилото на „кралевите“ освои голем број на трофеи, меѓу кои и два во Лигата на шампиони, но моментално поминува низ најтешките денови откако е тренер на Реал Мадрид.

Мурињо има и повеќе титули и повеќе коса од Конте

10 Јануари, 2018

Во колумната под наслов „Господине Конте, знаете ли што е ЕПО?“, легендарниот потпарол на Жозе Мурињо, Еладио Парамес на страниците на португалскиот весник „Рекорд“ жестоко го нападна Антонио Конте.

„Арената“ во Загреб затворена два дена пред почетокот на ЕП!

09 Јануари, 2018

Македонската ракометна репрезентација в четврток заминува за Хрватска, каде што почнува Европското првенство во ракомет, меѓутоа нејасно е дали ќе играат во „Арената“ во Загреб по заканата на инвеститорот „Ингра“.

Модриќ по стапките на Роналдо

09 Јануари, 2018

Хрватот во редовите на Реал Мадрид, Лука Модриќ по се изгледа го следел примерот на својот колега од редовите на кралскиот клуб, Роналдо во делот на неплаќање данок.

10 можни фудбалски трансфери

08 Јануари, 2018

Зимскиот трансфер пазар е во полн ек, а ние ви ги донесуваме Топ 10 потенцијални трансфери кои можат да се реализираат следните денови.

Клоп на местото на Зидан

08 Јануари, 2018

Реал Мадрид синоќа потона до катастрофални минус 16 во однос на Барселона, а Флорентино Перез после натпреварот слезе во соблекувалната на „кралевите“.

Венгер „крена раце“ од Арсенал: Познато името на неговиот наследник!

07 Јануари, 2018

Како што наведува, англиски Мирор, францускиот стратег сериозно размислува за заминување од клупата на „Топчиите“ на крајот од оваа сезона, иако договорот со клубот го врзува до 2019. година.

Се сеќавате на Адам Џонсон: Тој е се уште во затвор, но се враќа во фудбалот

07 Јануари, 2018

Еден од најконтроверзните англиски фудбалери Адам Џонсон, кој поради љубовна врска со малолетна девојка, се наоѓа во затвор, имал огромна желба да се врати на зелениот терен, тврди извор близок до играчот.

Абе Диего, ем гол ем црвен картон

06 Јануари, 2018

Фудбалерите на Атлетико Мадрид го победија Гетафе со 2:0 во првиот натпревар од 18-то коло ви Примера, а свое шоу имаше Диего Коста.

ЕКСКЛУЗИВНО:Нова награда за Вардарци - Циндриќ е ракометар на годината во Хрватска!

06 Јануари, 2018

Покрај тимските награди што ги собра Вардар во Македонија за постигнатиот успех, и повеќемина наши ракометари исто така добија и индивидуални признанија. Лука Циндриќ е избран за најдобра ракометар во Хрватска за 2017 година во изборот на ХРС

Мурињо возврати-Никогаш не сум бил обвинет за местење натпревари

06 Јануари, 2018

„Војната“ на зборови меѓу Жозе Мурињо и Антонио Конте стигна до третата рунда. Откако некои од своите колеги Португалецот ги нарече кловнови, Конте одговори дека веројатно менаџерот на Јунајтед има амнезија и старее, па заборава некои детали од минат

Удар за Арсенал, Венгер казнет за три меча

05 Јануари, 2018

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер доби тешка казна и беше санкциониран да не го води тимот на три меча заради грубиот јазик, кој го користел во судиската соба по мечот со ВБА.

Очајноста на Бензема

05 Јануари, 2018

Верувале или не Борха Мајорал оваа сезона постигна ист број на голови како и Карим Бемзема, но и Герет Бејл.

Челзи го сака Диего Симеоне

05 Јануари, 2018

Реномираниот англиски медиум „The Times“ пренесува навистина интересна вест.Наводно Челзи како замена за Антонио Конте го сака тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне.

Арсен на судиите, бесен

04 Јануари, 2018

Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер повторно не беше задоволен од судиските одлуки.

Ерата на Роналдо и Меси завршува

03 Јануари, 2018

Тренерот на Јувентус, Максимилијано Алегри верува дека Лионел Меси и Кристиано Роналдо веќе имаат свои наследници, играчи кои ќе ги наследат кога ќе престане нивната доминација, а според него, наследниците на Роналдо и Меси се Паоло Диабала и Нејмар.

РОНАЛДО: Не ни сонував дека ќе стигнам до тука

02 Јануари, 2018

Португалецот се пофали со највредните 15 индивидуални трофеи. Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо направи една фотографија за историјата, со која се пофали на својот „Фејсбук“ профил.

ВИДЕО: Аталанта го елиминираше Наполи во Копа Италија

02 Јануари, 2018

Тренерот на Наполи, Маурицио Сари, реши со комбиниран состав да го започне натпреварот од четвртфиналето на италијанскиот куп со Аталанта, а гостите тоа го искористија за да обезбедат победа и пласман во следната рунда.

Зимска олимпијада и фудбалски мундијал за 2018

01 Јануари, 2018

Годината која започна е една од најбогатите од спортски аспект, бидејќи е олимписка година и година на Светското фудбалско првенство во Русија. Овие два настани ќе ја обојат спортската 2018 година.

Драма на Селхрст Парк, Миливојевиќ промаши пенал, Сити се спаси од пораз (ВИДЕО)

31 Декември, 2017

Победничката серија на Манчестер Сити е прекината, Кристал Палас попладнево одигра 0-0 против лидерот, но домаќините можат да жалат за трите бода откако промашија пенал во 91. минута

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Македонија за мене е се, без Македонија и јас не сум ништо!

31 Декември, 2017

Не е Хари Потер, ама дефинитивно, знае да направи ракометна магија. Не е „странец“ туку „наш Шпанец“, прв од сите други што научи и зборува на македонски на тајм-аутите и на пресовите. Првиот збор му бил „здраво“, а сега вели „фала“ за се.

Најсмешниот стадион во светот

30 Декември, 2017

Стадионот во Русија за Мундијалот следната година кој од почетокот на реконструкцијата предизвикува потсмев конечно е завршен.

Буфон заборави на Меси

30 Декември, 2017

Џанлуиџи Буфон во богатата и неверојатна фудбалска кариера мина секакви предизвици и се соочи со секаков вид талентирани играчи, а сега судбината посака во месец февруари да има двобој и со еден од најдобрите голгетери на денешницата, Хари Кејн.

На Алонсо му недостасува Шумахер

30 Декември, 2017

Еден од најталентираните Формула 1 пилоти на сите времиња, Фернандо Алонсо ја освои титулата во 2005 и 2006 година, прекинувајќи ја доминацијата на големиот Михаел Шумахер, кој имаше серија од пет последователни шампионски трофеи.

Мурињо купува во Мадрид

29 Декември, 2017

Реномираниот шпански медиуми, „Дон Балон“ пренесува за интересен трансфер кој би можел да биде реализиран наскоро на релација Реал Мадрид – Манчестер Јунајтед.

Попрво Гризман отколку Симеоне

29 Декември, 2017

Aтлетико Мадрид и Антоан Гризман се повеќе се во центарот на вниманието, а сега на таа тема зборуваше и еден од директорите на клубот.

По шестмесечна пауза Ѓоковиќ му се враќа на тенисот

29 Декември, 2017

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе се врати на теренот денес по речиси шест месеци пауза поради повреда, а ривалот на eгзибицискиот турнир во Абу Даби ќе биде Шпанецот Роберто Баутиста-Агут.

Кантона го советува Мурињо

28 Декември, 2017

Легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Ерик Кантона, го советува Жозе Мурињо да тргне по Хавиер Пасторе, кој не добива доволно шанса во тимот на ПСЖ.

Меси сепак не е најдобриот стрелец

28 Декември, 2017

Португалските медиуму излегоа со статистика, во која тврдат дека Фернандо Перјотео од Спортинг Лисабон има исто така 526 гола, колку што има и Аргентинецот.

85 милиони евра –Ван Дијк во Ливерпул

27 Декември, 2017

Екипата на Ливерпул го донесе првото зимско засилување за новата 2018 година. Нов член на „црвените“ е холандскиот фудбалер Виргил ван Дијк.

Сопругата решава: Жиру не мрда од Лондон

26 Декември, 2017

Евертон искажа сериозен интерес да го доведе Оливие Жиру во своите редови откако францускиот ас обелодени дека е незадоволен во Арсенал и најави свое заминување од таборот на „топчиите“.

Хари Кејн се вивна во врвот

26 Декември, 2017

Откако Лионел Меси се запиша во листата на стрелците на последното „Ел Класико“ против Реал Мадрид, повеќето медиуми предвреме го прогласија за најдобар стрелец во првите пет лиги за календарската 2017 години.

Бејзбол палки и битолскиот спорт

25 Декември, 2017

Советникот Иван Чулакоски од независната група на советници „Поинаку“ на денешната седница на Совет во Битола, на говорницата излезе со безбол палка. Тој пародично побара Општината да формира безбол клуб.

Алал вера, Фатих Териме!

25 Декември, 2017

Трогателната исповед на некогашната ѕвезда на Арсенал и Галатасарај, Емануел Ебуе, вчера го обиколи фудбалскиот свет.

Изгоре куќата на Кириленко

24 Декември, 2017

Изгоре куќата на претседателот на Рускиот кошаркарски сојуз и поранешен НБА кошаркар, Андреј Кириленко во голем шумски пожар во Лос Анѓелес.

Барселона го исмеа Роналдо

24 Декември, 2017

Барселона го победи Реал Мадрид на „Сантиаго Бернабеу“ со 3:0 и остана единствената непоразена екипа во Европа заедно со Манчестер Сити.

Требаше да победиме 5:0 или 6:3

23 Декември, 2017

Арсенал и Ливерпул повторно не разочараа на „Емирати“ одиграа фантастичен натпревар кој заврши 3:3.

Борко: Очекувањата на јавноста се големи, а што ќе направиме - зависи од нас!

22 Декември, 2017

Борко Ристовски е еден од петмината кои денеска ѝ се приклучија на македонската ракометна репрезентација и ја доведоа бројката до 13 играчи. Првиот голман на црвено-жолтите последниот натпревар го играше во неделата.

Швајни стана - гробар -

22 Декември, 2017

Германскиот интернационалец Бастијан Швајнштајгер преговара за договор со првакот на соседна Србија, белградски Партизан.

Клоци за Кајзер и Бергкамп

22 Декември, 2017

Екипата на Ајакс доживеа елиминација од Купот на Холандија откако загуби од Твенте, по што следеа промени во стручниот штаб и отказ добија Марсел Кајзер и Денис Бергкамп.

Нејмар му поставил ултиматум на Флорентино Перез: Или тој или јас!

21 Декември, 2017

Од толку многу пишување низ европските медиуми, веќе премина од шпекулација во извесна иднина заминувањето на Нејмар од ПСЖ во Реал Мадрид. Останува да се видат деталите: кога и како. Во оваа насока, Бразилецот имал едно главно барање до Флорентино П

Винисиус сепак во Реал

21 Декември, 2017

Фудбалерот кој Реал го плати минатото лето и го остави на позајмица во Фламенго, оваа недела за прв пат ќе се запознае со својот нов клуб.

Македонија 2017 ја завршува 76-та.

21 Декември, 2017

Денес беше објавена последната ранг листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА) за 2017 година на која репрезентацијата на Македонија немаше напредок ниту едно место и остана на 76. позиција.

Египетскиот Меси во Реал?!!

20 Декември, 2017

Eгипетскиот репрезентативец и крилен напаѓач на Ливерпул, Мохамед Салах (25) во овој момент е најдобар стрелец во англиското првенство и е на мета на Реал Мадрид, тврди селекторот Египет, Хектор Купер.

Македонија ми е во срцето, ќе продолжам со инвестициите во Вардар!

20 Декември, 2017

Сопственикот на македонскиот спортски бренд Вардар, Сергеј Самсоненко и официјално стави крај на сите шпекулации дека ќе си замине од земјата. Тој потврди дека Македонија е негов дом и дека наредната година ќе ги финансира трите секции на македонскио

Барселона без шпалир за Реал

20 Декември, 2017

Фудбалерите на Барселона на претстојното „Ел Класико“ сепак нема да му оддадат почит на старо-новиот светски клупски првак, Реал Мадрид, одлучи раководството на каталонскиот гигант.

Разбиена фудбалска мафија

19 Декември, 2017

Приведените се обвинуваат за наместени натпревари во шампионатите на Србија, Македонија и Чешка.

Антиќ во Фенербахче

19 Декември, 2017

Европскиот шампион Фенербахче објави дека со нетрпение го очекува враќњето на Перо Антиќ пред дуелот со Црвена Звезда во Истанбул.

За Иско има понуди еден куп

18 Декември, 2017

Како што пренесуваат шпанските медиуми, фудбалерот на Реал Мадрид Иско преку својот менаџер добил три понуди кои тешко дека ќе може да ги одбие.

Стоилов во ТОП 10 спортисти на Балканот

18 Декември, 2017

Македонскиот ракометар Стојанче Стоилов се најде меѓу десетте најдобри спортисти во изборот на националните новински агенции во регионот.

Заре Марковски доби отказ од Трабзонспор

17 Декември, 2017

Македонскиот стратег Заре Марковски доби отказ од турскиот клуб Трабзонзпор. По последниот пораз од Бујукчекмече на домашен терен (105-113), раководството на Трабзонзпор одлучи да ја прекине соработката со Марковски поради слабите резултати.

Навивачи на Реал Мадрид и Гремио се испотепаа на трибините (ФОТО)

16 Декември, 2017

Навивачи на европскиот првак Реал Мадрид и тие на бразилски Гремои, шампионот на Јужна Америка се степаа денеска на трибините на стадионот во Обединетите Арапски Емирати, каде во моментов се игра финалето од клупското Светско првенство.

Пеп предвидува неколку порази на неговата екипа

16 Декември, 2017

Екипата на Манчестер Сити игра одличен фудбал оваа сезона и не знае за неуспех во Премиер лигата, но Пеп Гвардиола, стратегот на „граѓаните“, смета дека серијата нема вечно да трае.

Бејл има “дил“со Јунајтед

16 Декември, 2017

Велшкиот интернационалец Герет Бејл по завршувањето на сезоната ќе си замине од Реал Мадрид.

Антиќ донираше 8.000 евра за Стеван Гешовски

16 Декември, 2017

Перо Антиќ, најдобриот македонски кошаркар, покажа дека има големо срце и донираше за помош на Стеван Гешовски, поранешен наш кошаркар кому му е потребна помош за лекување во Русија.

Македонија напредуваше дури 86 места

15 Декември, 2017

2017 година е една од најуспешните во нашата историја во која запишавме пет победи, три нерешени резултати и само еден пораз (Шпанија). Тоа ни донесе рекорден напредок од 86. места,

Најатрактивните голмански одбрани за 2017

15 Декември, 2017

Пред неколку дена ЕХФ го соопшти изборот на најдобрите голови за 2017 година, а местото број еден му припадна на Лука Циндриќ и незаборавниот погодок против Барселона во полуфиналето на Лигата на шампионите.

За одбрана на титулата по 350.000 евра

14 Декември, 2017

Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) објави дека секој од репрезентативците на Германија ќе добие награда од 350.000 евра, доколку успеат да ја одбранат титулата на Светското првенство (СП) во Русија.

ФОТО: Белградскиот пекол на трибини: Со крајни сили го спасуваше синот од драмата со навивачите

14 Декември, 2017

Претепани и гол пиштол расоблечени, хулиганите ја запрепастија околината но и голем дел од европската спортска јавност, со она што синоќа се случуваше на стадионот „ЈНА“ во Белград.

“Граѓаните“ во опрема на “Пума“

14 Декември, 2017

Дресот на Манчестер Сити за новата сезона нема да биде дизајниран од „Најк“ туку од „Пума“, што ќе ја доближи екипата на Пеп Гвардиола до спонзорските договори на Манчестер Јунајтед, Барселона и Челзи.

Касиљас се сели во Англија

13 Декември, 2017

Искусниот шпански голман, Икер Касилјас најверојатно ќе го напушти составот на Порто во јануарскиот преоден рок.

Арпад Штербик е најдобриот ракометар на светот за 2017 година!

12 Декември, 2017

Голманот на македонскиот и европскиот шампион Вардар и репрезентацијата на Шпанија, Арпад Штербик, е избран за најдобар ракометар на планетата во изборот на реномираниот ракометен спортски сајт „Хендбол-планет“.

Јане на гости кај Погба - против Севиља

12 Декември, 2017

Јане Велковски ќе го гледа осминафиналниот меч од Лигата на шампиони меѓу екипите на Манчестер Јунајтед и Севилја како гостин на фудбалерот на англискиот тим Пол Погба.

Реал Мадрид го договори првото засилување за јануари

12 Декември, 2017

Долго време се поврзуваа Реал Мадрид со Давид Де Геа, но веројатно Кралскиот клуб најде голман во Шпанија и судејќи според се, се работи за долгорочно решение, но тоа треба да се докаже наредниот период.

Роналдо го спасил од дрогата и алкохолот својот брат кој бил подобар и од него

12 Декември, 2017

Кристијано Роналдо е еден од најдобрите фудбалери во историјата, за многумина луѓе е пример, а на неговите успеси им нема крај. Но приказната за неговиот брат Хуго е сосема различна.

ФА бара објаснување за тепачката на двата клуба од Манчестер

11 Декември, 2017

Фудбалскиот сојуз на Англија денес го презеде првиот чекор и од двата клуба побара до среда двата клуба да достават објаснување што точно се случило по завршувањето на мечот, па потоа ќе одлучат за следните активности.

Лига на шампиони на пролет-кој против кого

11 Декември, 2017

Во осмина-финалето во Лигата на шампионите европскиот првак Реал Мадрид, ќе вкрсти со францускиот првак ПСЖ во првото деби во нокаут фазата, а второт дерби ќе го играат Челси и Барселона.

Модриќ си оди од Реал

10 Декември, 2017

Лука Модриќ наредната година би можел да се врати во Англија или да им се придружи на своите сонародници Брозовиќ и Перишиќ во Интер.

Вардар без пораз ја затвори 2017-та-триумфално над Металург во македонското СЕХА дерби

09 Декември, 2017

Супериорна игра едно полувреме, не е доволна да се победи Европскиот првак. Металург иако брилираше првите 30 минути, искуството и квалитетот на Вардар исплива на површина во последните 20 минути.

ВИДЕО:Одговорот на Кристијано по кој Георгина поцрвене, а Бразилците Роналдо и Кака се прснаа од смеа

09 Декември, 2017

Кристијано Роналдо во четвртокот вечерта на свечената церемонија во Париз ја прими во своите раце петтата „Златна топка“ во кариерата, достигнување со кое воедно се израмни со својот долгогодишен ривал и најголем конкурент за индивидуалните признаниј

Вардар и Металург во ново СЕХА соочување

09 Декември, 2017

Во последниот натпревар пред својата публика за оваа година, Вардар вечерва (20.45 ч.) во СЦ „Јане Сандански“ го пречекува Металург во македонското дерби од регионалната СЕХА лига.

Зимска распродажба во Барселона: Пола тим на трансфер листата

09 Декември, 2017

Ернесто Валверде, стратегот на Барселона според шпанските медиуми ставил јасно дознаење на управата на клубот дека сака да бидат продадени оние играчи на кои нема да смета за продолжението од сезоната.

Ибрахимовиќ го “погреба“ Сити

09 Декември, 2017

По повеќе од седум месеци надвор од теренот, Златан Ибрахимовиќ се врати на трените и веројатно ќе настапи и утре против Сити, во големото дерби на Манчестер.

Де Хеа смета дека Јунајтед ќе победи

08 Декември, 2017

Манчестер Јунајтед е решен да ја врати бодовната неизвесност во лигата, а згодна прилика за тоа ќе имаат во недела, доколку го победат Сити во директна битка.

5 милиони евра во касата на Вардар

08 Декември, 2017

Македонскиот првак Вардар имаше историска есен и со пласманот во групната фаза на Лигата на Европа стана првиот тим од нашата земја кој успеал да донесе елитен фудбал од групите на УЕФА на „Филип Втори“.

Зидан има маки, нема одбранбени фудбалери

07 Декември, 2017

Реал Мадрид групната фаза во Лигата на шампионите ја заврши со победа од 3:2 против тимот на Борусија Дортмунд, но сепак завршија како вторпласирани зад Тотенхем.

Милан подготвен да преговара со УЕФА поради проблемите со финансискиот ферплеј

07 Декември, 2017

Раководството на италијанскиот фудбалски клуб Милан е подготвено да преговара со европската централа (УЕФА) и да постигне евентуален договор за проблемите со финансискиот ферплеј кои ги попречуваат сериозно плановите на кинеските сопственици за иднин

Меси: Русија е последна шанса да освоиме нешто

07 Декември, 2017

Светското првенство во Русија е последна шанса за оваа аргентинска репрезентација да освои титула, тврди Лионел Меси и дополнува дека доколку не се случи тоа, тогаш сите треба да се повлечат.

На Надал му потешко со Ѓоковиќ

06 Декември, 2017

Шпанецот Рафаел Надал изјавил дека Роџер Федерер е најдобриот во историјата на тенисот поради бројот на освоени гренд слем титули истакнувајќи дека технички Новак Ѓоковиќ е на повисоко ниво.

Ѕверски убиен рекордер во дигање на тегови

06 Декември, 2017

Колумбискиот репрезентативец во кревање тегови 32-годишнит Едвин Москера Роа е убиен во кафетерија во близина на градот Палмира во оваа јужноамериканска земја.

Лук Шо ги доби своите пет минути

06 Декември, 2017

Лук Шо беше прогласен за играч на натпреварот против ЦСКА Москва, бекот имаше фантастичен меч, даде се од себе, а во последните моменти од умор се пожали и на грч во ногата.

Гачевски си оди од Вардар?!

06 Декември, 2017

Македонскиот фудбалски првак Вардар во зимскиот преоден рок ќе остане без првиот голман Филип Гачевски кој има неколку понуди на своја адреса и како што изгледа - ќе ги напушти „црвено-црните“.

ФИФА ќе го откачи Катар

05 Декември, 2017

ФИФА го избра Катар како земја која после Русија ќе биде домаќин за Светското првенство кое ќе се одржи во 2022 година

Рамос:Не сум во конфликт со Роналдо

05 Декември, 2017

Во последниот период сè повеќе се пишуваше дека односите меѓу капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос и првата ѕвезда на тимот, Кристијано Роналдо се на многу ниско ниво.

Познати двојките за ФА купот

05 Декември, 2017

Најстарото клупско фудбалско натпреварување на светот ФА Купот носи големо дерби во третата рунда.

Касиљас ќе брани за Њу Касл

04 Декември, 2017

Шпанецот и дефинитивно го напушта Порто, а понудата која пристигна последна е навистина интересна.

Куртоа без пари во Реал

04 Декември, 2017

Англиските медиуми денес лансираа вистинска „бомба“ и тврдат дека Тибо Куртоа може да замине од Челзи во 2019 како слободен играч.

Анчелоти ја “откачи“ Италија

04 Декември, 2017

Карло Анчелоти изминатава вечер имаше ексклузивно гостување во италијанската телевизија „Раи Спорт“ во емисијата „ Ла Доменика Спортива“, а за време на истата, искусниот фудбалски стручњак го даде одговорот кој го чекаше цела фудбалска јавност на Апе

Мурињо:Го гледав најдобрио голман на свет

03 Декември, 2017

Давид Де Хеа беше прогласен за играч на натпреварот кој го одиграа Арсенал и Манчестер Јунајтед на „Емирејтс“, а таквиот епитет беше и повеќе од оправдан ако се земе во предвид дека со своите 14 успешни интервенции.

Де Хеа фудбалски Штербик

03 Декември, 2017

Добар голман често носи резултати во спортот. Тоа го докажа Давид де Хеа, кој со фантастични одбрани на дуелот против Арсенал му донесе посакувани три бода на својот Манчестер Јунајтед.

Замислете Зидан бил лут

03 Декември, 2017

Реал Мадрид одигра меч без голови на гостувањето кај Атлетик Билбао во рамки на 14. коло во шпанската Ла Лига и на тој начин „кралевите“ повторно ги разочараа соспствените фанови.

Мурињо нема да паркира автобус, ќе нападне

02 Декември, 2017

Пред три дена екипата на Манчестер Јунајтед со убедливи 4-2 славеше над Ватфорд и на еден начин потврди дека „паркираниот автобус“ на Мурињо е само медиумска измислицa, кога се работи за тактиката на „специјалниот“ во редовите на Јунајтед.

Гуми за поголеми брзини

01 Декември, 2017

Пирели откри дека нивната најнова гума, розевиот хиперсофт носи цела секунда по круг побрзо време од лилаковиот ултрасофт, најбрзата компонента оваа година.

„London Chess Classic".

01 Декември, 2017

Светската спортска јавност денес е насочена кон ждрепката за групната фаза на Светското фудбалско првенство, кое идната година ќе се одржи во Русија, но денес започнува и најпрестижниот шаховски турнир, именуван како „London Chess Classic".

Парите на фудбалерот Мартин Петров му ги украде девојката Ирина Аткова

01 Декември, 2017

Бугарската фудбалска легенда, Мартин Петров, пред неколку седмици откри дека целото негово богатство во еден миг исчезна, откако дозна дека од „УниКредит Булбанк" му снемало 3,8 милиони евра.

Претепан фудбалски судија

30 Ноември, 2017

Фудбалот во Аргентина е голема страст и навивачите често се во главна улога, па не ретко се случуваат нереди како на трибините, така и на теренот.

Врие од фракции во Реал!

30 Ноември, 2017

За тензиите во соблекувалната на Реал Мадрид медиумите пишуваа уште од порано, но сега во јавност излегоа нови детали од новодната расправија помеѓу капитенот Серхио Рамос и првата ѕвезда Кристиано Роналдо.

Судија макар и еден натпревар

30 Ноември, 2017

45 годишниот Лук Босман кој задачата линиски судија ја извршуваше во продолженијата и тоа го направи сосема добро.

Еве како голман изведува слободен удар

30 Ноември, 2017

Тренерот на Торино, Синиша Михајловиќ му дозволи на голманот Вања Милинковиќ-Савиќ (резервен голман во шампионатот, стартер во Купот) да изведе слободен удар од зоната на шутот.

Мекгрегор претепал мафијаш-мафијата бара 1 милион за да не го убие.

29 Ноември, 2017

Се повеќе информации се појавуваат за инцидентот на Конор Мекгрегор кој минатиот викенд се случи во еден даблински паб. Од официјалниот извештај на полицијата може да се заклучи дека инцидентот е дело токму на најпопуларниот ММА борец.

Марсело не плаќал данок

29 Ноември, 2017

Затајувањето данок стана честа појава кај фудбалерите во Шпанија, а по Кристијано Роналдо и Лионел Меси, на ред дојде и Марсело.

Не успеа со Чиле, ќе оди на СП со Саудиска Арабија

28 Ноември, 2017

Тој доби отказ од чилеанскиот национален тим, но затоа немаше проблеми да си најде нов ангажман – како селектор на Саудиска Арабија, функција на која го наследува Аргентинецот Едгардо Бауза

Јунајтед најде партнер за Погба

28 Ноември, 2017

Како што пренесуваат медиумите во Италија, Жозе Мурињо е во потрага по партнер на Пол Погба во средниот ред на „црвените ѓаволи“.

Шарапова ќе се омажи за навивач –“можеби“

27 Ноември, 2017

Марија Шарапова настапуваше на егзибициски меч против Кагла Бујучакчај во Истанбул, а за време на истиот доби и понуда за брак од еден од присутните гледачи во салата.

Џенаро Гатузо, тренер на Милан

27 Ноември, 2017

Италијанскиот прволигаш, Милан со официјално соопштение ги извести навивачите и сите приврзаници на клубот дека Винченцо Монтела не е повеќе тренер на првата екипа

ЕХФ остана слепа на магичните одбрани на Арпад Штербик!

27 Ноември, 2017

Голманот на Вардар, Арпад Штербик, беше најдобриот поединец на европскиот првак на гостувањето кај Рајн Некар Левен (21-21) и беше главен виновник за ремито и продолжувањето на низата без пораз на македонскиот тим, но и покрај тоа, ЕХФ остана слепа.

Мурињо го надмина и Сер Алекс Фергусон

27 Ноември, 2017

Жозе Мурињо е познат по позитивните рекорди, кога се работи за натпреварите на неговите екипи пред домашната публика. Манчестер Јунајтед едвај го победи Брајтон (1-0), што беше 39. последователен меч на „Олд Трафорд“ без пораз.

Меси заработува повеќе од Роналдо , не не е најплатен спортист

26 Ноември, 2017

Лионел Меси потпиша нов четиригодишен договор со Барселона според кој би требало да заработува 500.000 фунти неделно, што значи дека ќе заработува повеќе од неговиот ривал Кристиано Роналдо, кој заработува 420.000 фунти неделно.

Алиовски во историјата на Лидс Јунајтед

26 Ноември, 2017

Македонскиот интернационалец во редовите на Лидс Јунајтед, Езџан Алиоски игра во топ форма, постигнува и асистира од коло во коло, а тоа му помогна да се запише во историјата на клубот од „Иланд Роуд“.

Билиќ сака да одмори од Премиерлигата

26 Ноември, 2017

Некогашниот селектор на „коцкестите“ очигледно е ценет во Англија, па на неговата адреса веднаш пристигна нова понуда од Премиер лигата.

ВИДЕО: Урнебесна пародија во режија на Ѓоковиќ и Федерер - најдолгиот сервис во историјата

25 Ноември, 2017

Урнебесна пародија се појави на Интернет, во која главните улоги ги имаат Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Истата е направена како одговор на новите правила во тенисот, со кои се стави граница на времето потрошено на сервис.

Меси потпиша за Барселона

25 Ноември, 2017

Со овој нов договор, Меси едноставно ќе биде недопирлив за клубовите кои во последниот период пројавија интерес за неговите услуги, бидејќи во договорот стои откупна клаузула од неверојатни 700 милиони евра.

Трпение спасение за Јунајтед

24 Ноември, 2017

Жозе Мурињо е свесен за негативата која Манчестер Јунајтед ја има во однос на лидерот во Премиер лигата, градскот ривал Манчестер Сити, но апелира до фановите да не паничат бидејќи сезоната е долга.

Меси добитник на “Златна копачка“

24 Ноември, 2017

Нема рекорд или признание, кое Лео Меси не може да го собори или не е во негова сопственост. Аргентинскиот генијалец денес во Барселона ја прими четвртата „Златна копачка“, како најдобар стрелец во Европа во сезоната 2016/17.

Барса купува фудбалери, да играат за Меси

24 Ноември, 2017

Многу интересна сторија донесува шпанскиот медиум „Диарио Гол“, а се однесува на Кристиано Роналдо и неговото мислење за најскапото засилување на Барса, Осман Дембеле.

Трампа Бејл за Азар

24 Ноември, 2017

Како што пренесува шпанскиот портал „Diario Gol“, Реал Мадрид добил неочекувана понуда.

Бугарскиот фудбалер Мартин Петров “олеснет“ за 2 милиони евра

23 Ноември, 2017

Мартин Петров е во свежо сеќавање на фудбалските фанови поради своите одлични настапи кои ги имаше за Манчестер Сити и Болтон во Премиер лигата, но сега се најде во фокусот на вниманието во својата родна земја откакот „Труд“ излезе со неверојатна вес

ПСЖ преговара со Фелаини

23 Ноември, 2017

Раководството на Пари Сент Жермен му предложи 4-годишен договор на играчот за врска на Манчестер Јунајтд, Маруан Фелаини, пренесуваат англиските медиуми.

Енис Барди најдобар македонски фудбалер

23 Ноември, 2017

Енис Барди, младиот македонски фудбалски репрезентативец, за две седмици ќе ја добие престижната награда за најдобар македонски фудбалер кој игра во странство за изминатата 2016/17 сезона, пишуваат шпанските медиуми.

Никој не е како Ибракадабра

23 Ноември, 2017

Златан Ибрахимовиќ се врати на терените во дресот на Манчестер Јунајтед и успеа да направи во Лигата на шампионите нешто кое не му успеало никому.

Дибала во Јунајтед

22 Ноември, 2017

Тоа „нешто повеќе“ би можел да биде Паоло Дибала! Медиумите на островот пишуваа дека Жозе Мурињо е спремен да испрати понуда до Јувентус во износ од 155 милиони евра.

Куртоа сака да е Де Геа

22 Ноември, 2017

Тибо Куртоа не се откажува од своите барања, причината е Давид Де Геа! Преговорите помеѓу Челзи и Куртоа пропаднаа, имено Белгиецот не се откажува од своите барања кои клубот нема намера да ги исполни. Имено, тој бара да биде изедначен со Де Геа.

Тавекио сексуално ненаситниот

22 Ноември, 2017

Само 24 часа откако си поднесе оставка од должноста претседател на Италијанскиот фудбалски сојуз, кон Карло Тавекио беа испратени сериозни обвинување.

Прва суспензија , поради симулирање

21 Ноември, 2017

Од почетокот на оваа сезона на сила стапија неколку нови правила во Премиер лигата, а прв на своја кожа ги почувствува фудбалерот на Евертон, Омар Нијасе.

ФИФА е фудбал или мафија

21 Ноември, 2017

Уште едно лице осомничено за корупциски скандал поврзан со ФИФА го загуби животот, овој пат во престрелка во Мексико.

Зидан ,кажа кои не му требаат

21 Ноември, 2017

За лето се спрема голема реконструкција, Бејл и Модриќ кои се најголеми противници на Роналдо се на продажба, а ќе заминат и резервниот голман Касиља, како и Ваљехо кој не го импресионираше Зизу.

Димитров освојувач на Светското тениско финале

21 Ноември, 2017

Бугарскиот тенисер Григор Димитров го освои најголемиот трофеј во својата кариера, откако триумфираше на Светското тениско финале на АТП, што се играше во „О2 арена“ во Лондон.

Шарапова во затвор

21 Ноември, 2017

На познатата убава тенисерка Марија Шарапова и се заканува казна затвор и тоа во Индија.

Поради Македонија, Италија не е на СП

20 Ноември, 2017

Италијанските медиуми пишуваат дека атмосферата во италијанската фудбалска репрезентација била нарушена по нерешениот резултат против Македонија.

Како да се спречи Мурињо во ПСЖ

20 Ноември, 2017

Шпекулациите дека Мурињо на крајот на сезоната ќе се пресели во ПСЖ се се погласни, па од таборот на Јунајтед се свесни дека тоа е реална опасност за клубот.

Почина Јана Новотна

20 Ноември, 2017

Трагична вест пристигна од Чешка. Тенисот изгуби поранешна освојувачка на Вимблдон и една од најдобрите тенисерки на деведесетите години, Јана Новотна (50).

Не било само коленото на Ибрахимовиќ

20 Ноември, 2017

Не беше само коленото, беше многу повеќе од тоа. Но, нема да кажам што беше, го оставам за себе. Поради тоа, одлучив да не зборувам многу за повредата, – открива Ибра

УЕФА ги одреди судиите за Мундијалот

19 Ноември, 2017

Eвропската куќа на фудбалот ги соопшти имињата на десетте судии кои ќе судат на завршницата на Светското првенство во Русија следното лето.

Алиоски, го урниса Мидлсброу

19 Ноември, 2017

Македонскиот репрезентативец, Езџан Алиоски го постигна својот трет погодок во дресот на Лидс, кој донесе предност од 2-0 за неговата екипа во дуелот со Мидлсброу.

Лендл доби отказ од Мареј

19 Ноември, 2017

Најдобриот британски рекет, Енди Мареј, одлучи да ја раскине соработката со легендарниот чешки тренер Иван Лендл. Шкотот зад себе ја има можеби најлошата сезона во кариерата, откако освои само еден турнир и тоа на стартот во Дубаи.

Раниери за селектор на Италија

19 Ноември, 2017

Фудбалскиот сојуз на Италија веднаш се одлучил да го контактира Клаудио Раниери.Раниери сеуште не се огласил, се чека одговорот на 66 годишниот стручњак.

Пеп Гвардиола лидер за каталонска независност

18 Ноември, 2017

поранешниот тренер на Барселона и Баерн ќе се најде на листата на партијата, коај ја води Карлес Пучдемон, лидер за каталонската независност на изборите кои се закажани за 21. декември

Шпанио еби се – клуч на Камп Ноу

17 Ноември, 2017

Хавиер Тебас изјави дека навивачите на Барселона не смеат и натаму да извикуваат пароли во корист на каталонската независност, но и се закани со привремено затворање на стадионот Камп Ноу

Линекер на “баци рака“ кај Путин

17 Ноември, 2017

Линекер, ќе мора да оди на “бацување рака“, кај Путин, и евентуално да му ги замени пелените, бидејќи пред 9 месеци кажа дека Путин моча в гаќи.

Неимар од коњ јавна магаре

16 Ноември, 2017

Кога имате 25 години и играте за Барселона и Бразил се прашувате зошто тој дојде во Франција, да игра против Амиен и Генган, -истакнал Кантона кој не верува оти причината и аргументот е ЛШ.

Голема кавга помеѓу Роналдо и Рамос

16 Ноември, 2017

Речиси секоја недела шпанските медиуми објавуваат приказни за барем еден судир на големите ѕвезди во најголемите европски клубови.

Нико Ковач на клупата на Баерн

15 Ноември, 2017

Поранешниот хрватски фудбалски селектор Нико Ковач, ќе седне на клупата на германскиот великан Баерн, пишуваат германски медиуми.

Збогум Вентура

15 Ноември, 2017

Тоа што италијанската јавност го очекуваше денес доби и офцијална потврда – Џанпјеро Вентура не е повеќе селектор на италијанската репрезентација.

Дефинитивно Роналдо го напушта кралскиот клуб

14 Ноември, 2017

Наводно, Кристиано Роналдо го известил Флорентино Перез дека сака да го напушти Мадрид и тоа во јуни, оваа информација набрзо започнаа да ја пренесуваат и останатите спортски медиуми во оваа земја.

Мумии владеат во италијанскиот фудбал

14 Ноември, 2017

Збогум за мумиите кои го контролираат италијанскиот фудбал, оставете простор за младите и надвор од теренот. Тргнете се од патот, благодарам…, -напиша во својот пост Паоло.

Загина скијачот Давид Пуасон

13 Ноември, 2017

Француските медиуми вечерва пренесоа трагична вест во која се вели дека како последица на тешки повреди заработени при спуст тренинг, животот го загубил скијачот Давид Пуасон.

Роналдо по четврти пат стана татко!

13 Ноември, 2017

Светските медиуми ја нарекоа Алана Мартина „дете на љубовта“, бидејќи претходно Роналдо трите деца ги доби од сурогат-мајки.

Тим кој нема да го видиме на Мундијалот

13 Ноември, 2017

Светското првенство во Русија ќе помине без неколку врвни фудбалери кои ако се состават во еден тим сигурно ќе биде еден од главните фаворити за прво место.

Лоши вести за Чичарито

13 Ноември, 2017

Кога Дејвид Мојес го презеде Вест Хем, започнаа шпекулациите дека тоа би можело да биде лошо за Хавиер Ернандез Чичарито, кој шкотскиот стратег и не го памти по најдобро од времето во Манчестер Јунајтед.

Штипјанецот Бобан Данов на делба на 5-8-то место на Светското првенство во самбо (ФОТО/ВИДЕО)

12 Ноември, 2017

Бобан Данов имаше успешен старт на Светското првенство во самбо во Сочи, Русија, совладувајќи го со технички туш во првата борба Кумара Асантха од Шриланка во категоријата над 100 килограми.

Ѕола технички директор на Челзи

12 Ноември, 2017

Ѕола е виден како одлично решение за приближување на ставовите меѓу менаџерот Антонио Конте и извршниот директор Марина Грановскаја, која всушност е десната рака на газдата Роман Абрамович во редовите на Челси.

Блатер ме фати за задникот

12 Ноември, 2017

Сеп Балтер ми го зграпчи задникот. Тоа се случи за време на церемонијата на „Златната топка“, моменти пред да излеземе заедно на сцената.

Берна Шерифовска ги заврши настапите на Европското првенство за У-23

11 Ноември, 2017

Единствената наша џудистка на Европското првенство во У-23 во Подгорица, Црна Гора, Берна Шерифовска (-57 кг) е поразена во првото коло од Австријанката Асимина Теодоракис со еден ипон и еден вазари спрема еден вазари.

Во војна со Челзи

11 Ноември, 2017

Дефанзивецот на Челзи, Давид Луиз смета дека тренерот Антонио Конте го казнува поради другарството со Диего Коста, откако Бразилецот го поддржа својот сонародник по конфиктот со италијанскиот тренер минатата сезона.

Италија стравува од неучество на мундијалот

11 Ноември, 2017

Светското првенство едноставно тешко може да се замисли без репрезентацијата која четири пати го освојуваше, но на „Аѕурите“ овој пат сигурно нема да им биде лесно, посебно после првиот натпревар во кој беа поразени со 1:0 и не покажаа добра игра.

ВИДЕО: Нејмар се расплака пред новинарите: Престанете да пишувате лаги за мене!

10 Ноември, 2017

Селекторот на Бразил Леонардо Баки, или познат како Тите, по триумфот над Јапонија од 3-1 на прес конференцијата пристигна во придружба на Нејмар, со намера да ги демантира шпекулациите околу фудбалерот на ПСЖ во последно време.

Чави ги закачи копачките

10 Ноември, 2017

После Рикардо Кака и Андреа Пирло, фудбалот ќе остане посиромашен за уште еден „Маестро“, откако легендарниот шпански плејмејкер Чави најави крај на кариерата.

Air Модриќ

10 Ноември, 2017

Ако некој се сомневаше во квалитетите на Лука Модриќ, хрватскиот ас го демантираше на најдобар начин на синоќешниот натпревар против Грција во баражот за Светското првенство во Русија.

Сите против Роналдо

09 Ноември, 2017

Кристиано Роналдо на една страна, голем дел од соблекувалната на друга страна. Дали Зидан ќе може да го реши овој проблем?

Најфудбалското селфи во историјата

09 Ноември, 2017

Правењето селфи фотографии веќе неколку години е популарно во цел свет. Милиони селфи фотографии се направени, но ова можеби е најфудбалското во историјата.

Мурињо “бега“ поради Гвардиола

09 Ноември, 2017

Помеѓу раководството на Манчестер Јунајде владее се поголемо убедување дека Жозе Мурињо наскоро ќе го напушти клубот од „Олд Трафорд“.

Бобан Данов на СП во самбо стил на борење

08 Ноември, 2017

Oд 9 до 13 ноември, борачот на БАЛКАНЕЦ,Бобан Данов носител на сребрен медал на ЕП за кадети 2005 сега ќе се обиде да направи поголем успех на СП во Самбо, во Сочи, Русија.

ПСЖ му вели збогум на Емери

08 Ноември, 2017

Постои голема веројатност дека Унаи Емери ќе ја заврши својата мисија во ПСЖ на крајот од оваа сезона доколку не ја освои Лигата на шампионите.

Трампа:Роналдо за Неимар

07 Ноември, 2017

Флорентино Перез, пишува Мундо Депортиво, веќе стапил во преговори со таткото на Нејмар околу Бразилецот.

Норвешкото „чудо од дете“ ќе игра едно полувреме против Македонија

07 Ноември, 2017

Мартин Одегард важи за бисер на норвешкиот фудбал, но селекторот на оваа репрезентација, Швеѓанецот Ларс Лагербек, е решен да не му дава статус на ѕвезда на асот на Реал Мадрид, кој веќе втора сезона настапува на позајмица во холандски Херенвен.

Мурињо бара гаранции за добар тим, или заминува

07 Ноември, 2017

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо бара гаранции од раководството на „црвените ѓаволи“ дека клубот ќе биде активен на трансфер пазарот, пренесува „Манчестер Ивнинг Њуз“.

Манчестер Сити со највреден тим во светот

07 Ноември, 2017

Според анализата на „ЦЕИС Фудбалска опсерваторија“, Манчестер сити го имаат највредниот тим во светскиот фудбал, додека, изненадувачки, Тотенхем е пред големите имиња како Барселона и Реал Мадрид.

Виновен е судијата

06 Ноември, 2017

По поразот на Арсенал на гостувањето на „Итихад“, Арсен Венгер вината ја пронајде во судиите на мечот.

Јотовски победник на МТП опен

05 Ноември, 2017

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски е победник на петтиот турнир МТП опен што се играше изминативе денови на терените на овој клуб.

Патосирање со лакт

05 Ноември, 2017

Рикардо Рамос го патосира во третата рунда Канаѓанецот Аимен Захаби.

600-ти натпревар на Меси за Барселона

05 Ноември, 2017

Аргентинскиот ас Лионел Меси повторно се запиша во историјата. Меси синоќа на „Камп Ноу“ пред домашната публика, во дуелот против Валенсија (2-1) го одигра јубилејниот 600-ти натпревар во дресот на Барселона.

Миле Свилар ќе настапува за Србија

05 Ноември, 2017

Португалска “Абола“ пишува дека младиот чувар на голот на Бенфика, Миле Свилар, дал зелено светло на Фудбалскиот сојуз на Србија да започне процес со кој ќе може да настапува на “Орловите“-Репрезентацијата на Србија.

ФОТО: „Лавовите“ ја посветија победата на убиениот Јанушев: Екс-соиграчот во вечно сеќавање

04 Ноември, 2017

Македонија ЃП денеска со 1-0 славеше против Зајази во 10. коло од Втората лига – Запад… А, победата „лавовите“ ја посветија на убиениот поранешен свој соиграч Мартин Јанушев.

Бејл почна со тренинзи

04 Ноември, 2017

По пауза од шест недели Герет Бејл се врати на тренинзите во составот на Реал Мадрид

Сите виновни, само не Зидан

04 Ноември, 2017

За лошите резултати во последните натпревари на Реал, Зинедин Зидан ги прогласи за виновни Касемиро, Марсело, Модриќ и Крос, кои, како што пишува „Diario Gol“ одлучил да ги казни со тоа што нема да играат во следниот натпревар.

Необичен термин за „Ел Класико“

03 Ноември, 2017

Се почесто сме сведови во денешниот фудбал како големите компании кои се спонзори на фудбалските клубови, го диктираат времето на одигрување на дерби натпреварите.

Ферари ја напушта Формула 1

03 Ноември, 2017

Претседателот на Ферари, Серџо Маркионе, се закани дека тимот може да ја напушти Формула 1, ако најавените промени во шампионатот од 2020 година бидат на нивна штета.

Да бидам среќен , ми рече докторот

03 Ноември, 2017

Сите негови желби биле урнати во моментот кога докторот му порачал да биде среќен, доколку повторно може да оди. За фудбал, многу и да не се надева.Малку недостасувало ногата да му биде ампутирана

Раул му кажа „збогум“ на Вардар, заминува во ПСЖ

02 Ноември, 2017

Раул Гонсалес ја напушта клупата на европскиот ракометен првак Вардар по завршувањето на сезоната и ќе го преземе најбогатиот светски ракометен клуб, Пари Сен-Жермен, објави францускиот спортски весник „Л‘Екип“.

Свилар е ѕвер

02 Ноември, 2017

„Малиот е ѕвер. Ќе биде голем голман“ – изјави Мурињо по натпреварот во Лисабон

РАКОМЕТ Радичевиќ: Победата ни е важна воочи натпреварот со Ференцварош

02 Ноември, 2017

Ракометарките на ЖРК Вардар во сабота го играа вториот дуел на домашен терен од групата во Лигата на шампионките. По двете гостински победи и триумфот дома со ФТЦ во првото „вардарки“ посакуваат нова победа.

“Гугл“ во служба на Роналдо

02 Ноември, 2017

Кристијано Роналдо и Реал Мадрид се во центарот на вниманието на фудбалската јавност поради неубедливите игри и двата порази во рок од четири дена, од Џирона (2:1) во неделата и синоќа од Тотенхем (3:1).

Ристовски направи ми син...!

01 Ноември, 2017

Навивачите на Спортинг Лисабон ја поздравија маестралната партија на Стефан Ристовски против Јувентус и сметаат дека местото на Македонецот е во стартниот тим, некои од нив велат дека тој е бек каков што клубот немал во изминатите 20 години.

Шах-Прва екипна победа по четири години

01 Ноември, 2017

Машката шаховска репрезентација на Македонија ја совлада репрезентацијата на Фарски Острови со 3:1, забележувајќи ја првата победа на турнирот и воедно прва на европските првенства по пауза од четири години.

Дибала вреди 230 милиони евра

31 Октомври, 2017

Италијанскиот првак Јувентус сака да се осигура во случајот на Пауло Дибала и подготвен е да му понуди нов договор, во кој ќе има и стриктна клаузула за обештетување доколку сака да го напушти клубот. Клаузулата треба да изнесува 230 милиони евра.

ВИДЕО: Нова мајсторија на Џовинко!

31 Октомври, 2017

Њујорк Ред Бул го пречека Торонто во првиот натпревар од четвртфиналето во плеј-офот во МЛС лигата, а на крајот славеа гостите со резултат 1:2.

Србија и Хрватска се тепаат за Анчелоти, тој не ги рецка два посто! „Корпа“ им удри и Просинечки

31 Октомври, 2017

Балканските простори, поточно земјите од поранешна Југославија се фудбалски земји во кои веројатно е најтешко да бидете тренер. Последниот пример е отказот на Славољуб Муслин од селекторската позиција на Србија.

Доживотни казни за двајца навивачи

31 Октомври, 2017

Англискиот клуб Тотенхем изрече доживотни казни за двајца навивачи кои фрлаа чаши со урина врз претставниците на Вест хем во градското дерби во рамките од Карабао купот на Англија.

Лоши вести од Барселона, Меси се повреди!

30 Октомври, 2017

Одличната сезона на Барселона многу лесно може да се претвори во кошмар ако се остварат сомнежите од денешниот тренинг во пресрет на натпреварот против Олимпијакос во Лигата на шампионите.

ФИФА формира Светска фудбалска лига

30 Октомври, 2017

ФИФА по урнекот на Лигата на нации на УЕФА планира да оформи свое натпреварување, а натпреварите би се играле во репрезентативните термини. Како што се наведува, новото натпреварување Светска лига на ФИФА би траело во текот на целата година.

Барселона ќе згасне

30 Октомври, 2017

Рибеиро тврди дека независноста ќе има лошо влијание на Барселона. „Каталонија ќе биде како Луксембург кога ќе се отцепи, а потоа Барселона ќе згасне“

Последни сме на турнир во Полска

29 Октомври, 2017

Македонската кадетска репрезентација предводена од селекторот, Данило Брестовац со два порази и едно реми се враќа од меѓународниот во Плоцк.

Џошуа е владетел во бокс

29 Октомври, 2017

Ентони Џошуа уште еднаш потврди дека е нов владетел во светскиот бокс откако ја одбрани титулата во вечерашната борба против Карлос Такам.

Еве колку заработија Такам и Џошуа од борбата

29 Октомври, 2017

Карлос Такам (35-4-1) беше добар противник и голем професионалец, особено како замена за повредениот Кубрат Пулев, но тој стана 20. жртва на шампионот во тешка категорија во ВБА и ИБФ, Ентони Џошуа (20-0, 20 КО) во Кардиф, Велс

Марсијал “шетач“ во одбраната на Тотенхем

28 Октомври, 2017

Антони Марсијал беше џокерот на Жозе Мурињо на денешниот дуел меѓу Манчестер Јунајтед и Тотенхем, влегувајќи од клупата за резервни фудбалери и постигнувајќи го единствениот гол вреден три бодови.

Вардар поуспешен од Будуќност

28 Октомври, 2017

Ракометарките на Вардар и во вториот натпревар на турнирот од регионалната лига што се одржува во Љубљана успеа да забележи победа.

Џирона-Реал Мадрид, обичен или политички натпревар

28 Октомври, 2017

Претседателот на Џирона, Делфи Гели, најавил дека натпреварот против Реал Мадрид ќе се одигра според планираното иако постои загриженост околу безбедноста. Овој шпански регион прогласи независност, а ден по прогласувањето Реал ќе гостува во Каталониј

Македонските кик-боксери подготвени за Светското во Будимпешта

27 Октомври, 2017

Македонските кик-боксери со нетрпение го очекуваат настапот на Светското првенство што ќе се одржи во Будимпешта. Македонија ќе биде претставена од девет натпреварувачи, од кои се очекува 4-5 освоени медали.

Нов секс скандал на Роналдо

27 Октомври, 2017

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо повторно е во центарот на вниманието по работи кои немаат врска со фудбалот.

400 милиони евра за промена на името! Барселона го менува името на „Камп Ноу“

27 Октомври, 2017

Челниците на гигантот Барселона и фармацевтската компанија „Грифолс“ се пред договор, стадионот „Камп Ноу“ да добие нов име по спонзорот, а во касата на клубот да влезе огромна сума на пари.

Мејведер против МекГрегор голема измама

26 Октомври, 2017

Најскапиот боречки спектакл на сите времиња, боксерскиот меч помеѓу Флоид Мејведер и Конор МекГрегор бил „голема измама“. Така барем тврди Џим Лампли кој е во боксерската Куќа на славните.

Возбудлива ноќ во НБА лигата

26 Октомври, 2017

Леброн имаше одлична партија, но таа не беше доволна за победа на Кливленд кој загуби на гостувањето кај Бруклин со 112:107, Вестбрук се разбуди и ја предводеше Оклахома до триумф над Индијана од 114:96.

ПСЖ го носи Енис Барди!!!

26 Октомври, 2017

Македонскиот репрезентативец Енис Барди е на радарот на еден од најбогатите светски клубови Енис Барди.

Касиљас во Ливерпул?!

26 Октомври, 2017

Шпанскиот голман, Икер Касилјас повторно минува низ тежок период во својата кариера. Легендата на Реал Мадрид и член на Порто, доживеа вистински срам, тренерите го преселија на клупата за резерви.

Буфон и официјално става крај на кариерата

25 Октомври, 2017

Легендарниот италијански голман и чувар на мрежата на Јувентус, Џанлуиџи Буфон, во јануари ќе го прослави својот 40.роденден, а на крајот од сезоната и дефинитивно ќе стави крај на активната фудбалска кариера.

Абрамович најде замена за Конте

25 Октомври, 2017

Медиумите во Англија тврдат дека во секој момент може да дојде информација дека Антонио Конте повеќе не е тренер на Челзи.

Запален олимпискиот факел

24 Октомври, 2017

Во древната Олимпија во вторникот е запален олимпискиот факел со кој на 9 февруари 2018 година официјално ќе бидат отворени Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Клоп е обично срање

24 Октомври, 2017

„Клоп изјави дека не гледа никого кој би бил подобар менаџер за Ливерпул од него. Па прашајте ги навивачите сега што мислат за тоа. Се што кажува Клоп е само едно обично срање“, заклучи Бартон.

Ѓоковиќ ќе настапи во Абу Даби

24 Октомври, 2017

Поранешниот светски рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, кој во моментов е на 7.место на АТП, најави брзо враќање на терените.

Берлускони загрижен за иднината на Милан

24 Октомври, 2017

Легендарниот претседател на Милан и поранешен сопственик, Силвио Берлускони јавно истакна дека е загрижен за проблемите кои ги има клубот од „Сан Сиро“.

Јас сум обичен, Модриќ е бог

24 Октомври, 2017

Тони Крос го даде еден од најголемите комплименти за хрватскиот капитен и еден од клучните играчи на Реал Мадрид, Лука Модриќ.

Роналдо фудбалер за 2017 година

23 Октомври, 2017

Ѕвездата на Реал Мадрид и Португалија ја освои престижната награда на ФИФА за најдобар фудбалер во светот за 2017 година.

Куман во„Аут“, дали Дејвид Мојс се враќа на клупата на Евертон

23 Октомври, 2017

Управата на Евертон по убедливиот пораз вчера на домашен терен од Арсенал (2:5) реши да го отпушти менаџерот Роналд Куман. Популарните „карамели“ се наоѓаат на делба од 15-18 место на табелата со осум бодови по девет одиграни кола.

Доживотен договор за Меси

22 Октомври, 2017

Извршниот директор на Барселона, Оскар Грау, потврдил дека каталонскиот клуб на својот најдобар играч, Лионел Меси ќе му понуди доживотен договор.

Тотeнхем го згази Ливерпул на „Вембли“

22 Октомври, 2017

Лондонски Тотенхем му одржа лекција и на Ливерпул, па денеска на заменскиот стадион„Вембли“ во дербито на Премиерлигата го прегази со 4-1, триумф во кој главна ѕвезда беше најдобриот фудбалер на лондончани, Хари Кејн.

Мајнов се сели во Ал Наср од Дубаи

22 Октомври, 2017

Десниот бек на екипата на Е. Работник, Лазо Мајнов утре заминува за Дубаи каде што ќе ја продолжи својата кариера. Тој одново оди во интернационалци, а до крајот на сезоната ќе биде дел од екипата на Ал Наср.

Буџетот на Барселона, рекордни 897 милиони евра

22 Октомври, 2017

На Генералното собрание на фудбалскиот клуб Барселона беше изгласан буџет за сезоната 2017/18. Официјално одобрени се околу 897 милиони евра со што каталонскиот тим донесе историски најголем буџет.

Лош пристап и слаба желба на Ерера

21 Октомври, 2017

Жозе Мурињо не беше баш пресреќен со изјавата на Андер Ерера по изненадувачкиот пораз на Манчестер Јунајтед од Хадерсфилд.

ВИДЕО: Спектакл на „Стемфорд бриџ“, Батчиуји и Аспиликуета донесоа тешка победа над Ватфорд

21 Октомври, 2017

Во вториот меч од 9. коло во Премиер лигата, Челзи и Ватфорд одиграа интересен меч со шест гола гола и победа на шампионот (4-2). Изненадувачки херој на домашниот тим беше дефанзивецот, Цезар Аспиликуета, кој го комплетираше пресвртот во последните м

Лестер заработи повеќе пари од Реал

20 Октомври, 2017

Ваквата привилегија интересно ја искористил и Лестер кој беше единствен англиски учесник во четвртфиналето, а бидејќи во Британија цените за откупување на правата во Лигата на шампионите се енормни, „лисиците“ па имаат подобар приход од шампионот Реа

Мекејлеб се враќа во Македонија

20 Октомври, 2017

Поранешната прва ѕвезда на македонската кошаркарска репрезентација, Лестер Бо Мекејлеб се уште е без клуб, но како што сега стојат работите наскоро би можел да се врати на паркетот.

ЕХФ со новитети. Најавува Лига на шампиони со само 12 клуба

20 Октомври, 2017

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги најави новите планови за иднина во кои се опфатени нов формат на натпреварувања во Лигата на шампионите од 2020 година, кога само 12 клубови ќе бидат дел од ракометната елита.

ВИДЕО: Звезда не издржа докрај против „Топџиите“, ново ремек дело на Жиру

19 Октомври, 2017

Оливие Жиру постигна еден од најубавите голови во Премиер лигата минатата сезона откако изржира „скорпион“ ремек дело за паметење, а дека е вистински мајстор за постигнување на акробатски погодоци ни потврди и оваа вечер во Белград.

Арнаутовиќ и часовникот на Мурињо

19 Октомври, 2017

Актуелниот напаѓач на Вест Хем, Марко Арнаутовиќ има убави сеќавања од соработката со Жозе Мурињо во Интер, иако воопшто не играше.

Нова спортска сензација Анчелоти ја презема селекцијата на Хрватска

19 Октомври, 2017

Три пати ја освои Лигата на шампиони, во кариерата водеше само врвни клубови како Јувентус, Милан, Челзи, ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн… Сега тренерот Карло Анчелоти (59) е еден од главните кандидати за преземање на хрватската фудбалска репрезентација.

Од јунак до трагичар Миле Свилар

19 Октомври, 2017

Манчестер Јунајтед оствари минимална победа од 0:1 на гостувањето на „Луж“ во Лисабон, а голема заслуга за тоа има тинејџерот Миле Свилар кој на своето деби во Лигата на шампионите направи огромна и почетничка грешка со која кумуваше за поразот.

Нов пораз за Металург во СЕХА лигата

19 Октомври, 2017

Ракометарите на Металург запишаа нов пораз во СЕХА лигата откако вчера во натпревар од 6. коло загубија на домашен терен од Горење со 24:29 (14:16).

Возбудлив меч на Стемфорд бриџ, Барса и Jунајтед повторно славеа

19 Октомври, 2017

Челси и Рома одиграа фантастичен натпревар со шест погодоци кој заврши нерешено 3-3, Барселона, Баерн Минхен и ПСЖ славеа убедливи победи, Јунајтед со три бода се враќа од Лисабон, Јувентус се намачи, но славеше против Спортинг.

ВИДЕО: Магијата на Џеко

18 Октомври, 2017

Исклучително возбудлив натпревар играат Челзи и Рома на „Стенфорд Бриџ“. Гостите успеаа да се вратат после водството на „сините“ од 2:0.

Специјалците на Албанија го чуваат “Партизан“

18 Октомври, 2017

Српскиот шампион Партизан денеска тргнува на пат за Елбасан, каде утревечер ќе го игра натпреварот од третото коло во групата Х во Лигата на Европа против албанскиот претставник Скендербег.

Реал извлече само бод на Сантјаго Бернабе, интересно и на останатите дуели од Лигата на шампионите

18 Октомври, 2017

Интересни натпревари со повеќе голови се одиграа во вторник вечер во рамки на третото коло од фудбалската Лига на шампиони. Реал Мадрид ремизираше на домашен терен со Тотенхем 1:1, а во другиот натпревар од Х групата Борусија Дортмунд во Никозија оди

ВИДЕО: Хорор повреда на стартот на НБА: Хејворд го скрши скочниот зглоб

18 Октомври, 2017

Минаа само пет минути од новата НБА-сезона, а се случи и првата тешка повреда на еден кошаркар, откако Гордон Хејворд настрада при лошиот доскок по обидот да фати една топка за цепелин под кошот на Кливленд.

Нова рутинска победа на Вардар

18 Октомври, 2017

Ракометарите на Вардар, актуелните шампиони во СЕХА-лигата, вечерва ја забележаа петтата победа во регионалното натпреварување. Вардар во дербито славеше над ППД Загреб со 28:21.

Модриќ место Зидан?!!!

17 Октомври, 2017

Зинедин Зидан повторно излезе со комбиниран состав на мечот со Хетафе но таквата одлука не му донесе мирна завршница на гостувањето на „Алфонсо Перез“ ако се знае дека Роналдо постигнa гол за 1:2 на пет минути пред крајот.

Фудбал

16 Октомври, 2017

Христовски не патува во Прилеп, каде Брегалница во среда гостува на Победа во рамките на Купот на Македонија

ВИДЕО: Претепување на грчки навивач

16 Октомври, 2017

На снимката која е објавена на интернет може да се види како навивачите на Олимпијакос напаѓаат и претепуваат еден навивач на Панатинаикос.

Фудбал

16 Октомври, 2017

Голем бод за Брегалница во голема борба ТАКА СЕ БРАНАТ БОИТЕ НА КЛУБОТ!

Ефтино се продава Њукасл јунајтед

16 Октомври, 2017

Од управата на Њукасл јунајтед потврдија дека премиерлигашот е на продажба, со што завршува ерата на сопственикот Мајк Ешли десет години по купувањето на тимот од „Сент Џејмс парк“.

Реал-Баерн, каде ќе заврши Родригез?

16 Октомври, 2017

Колумбиецот, Хамес Родригез, кој ова лето пристигна во Баерн Минхен Минхен како големо засилување би можел многу брзо да го напушти клубот.

Реал на Јунајтед го продава Бејл, под еден услов

15 Октомври, 2017

Медиумите од Англија пренесуваат дека Реал Мадрид следното лето е подготвен да седне на маса со Манчестер јунајтед и да преговара за продажба на Герет Бејл но само доколку го добие Давид Де Хеа.

Невиден фудбалски протест

15 Октомври, 2017

Во првата фудбалска лига во БиХ беше видена неверојатна ситуација на натпреварот помеѓу Звјезда и Босна.

Запомнете го ова име Мартин Серафимов

15 Октомври, 2017

Металург го доби гостинскиот натпревар против Чеховски Медведи, но, покрај важните бодови, нашата екипа доби и нова ѕвезда во својот состав.

Херта Берлин со поддршка за НФЛ играчите

14 Октомври, 2017

Фудбалерите на германскиот бундеслигаш, Херта Берлин решија да клечат пред стартот на мечот со Шалке во знак на солидарноста со НФЛ играчите во САД.

Зидан селектор на Франција

14 Октомври, 2017

Каталонскиот спортски весник „Мундо депортиво“ тврди дека тренерот на Реал, Зинедин Зидан, би можел по завршувањето на сезоната да го напушти клубот. Според истиот извор, извесно е дека Зидан ќе ја преземе фудбалската репрезентација на Франција.

ВИДЕО: Лудило во Штутгарт

13 Октомври, 2017

По паузата поради квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија, фудбалерите на Штутгарт во рамките на 8. коло во Бундеслигата на домашен терен славеа победа од 2-1 (1-0) против последнопласираниот Келн.

Перо Антиќ одличен, но Звезда загуби

13 Октомври, 2017

Перо Антиќ имаше извонредна партија против Жалгирис во Евролигата, но на крајот тоа не беше доволно за Црвена Звезда да слави, домаќините во драматичен финиш триумфираа со 78-76

Милан ќе го замени Адидас со Пума

13 Октомври, 2017

Медиумите од Италија пренесуваат дека Милан ќе започне соработка со Пума по одлуката на Адидас да се повлече од договорот, но „Росонерите“ ќе останат покуси за десетици милиони

Со вила го поткупил поранешниот секретар на ФИФА

13 Октомври, 2017

Само еден ден откако беше објавено дека ќе биде започната истрага против еден од најмоќните луѓе во светот на фудбалот италијанските власти ја истражуваа вилата на Сардинија за која се верува дека била дел од мито.

Кој ќе биде најдобриот спортски пилот?

13 Октомври, 2017

Светското првенство Red Bull Air Race дојде до својата последна станица, но на само една трка до крајот има четири пилоти кои се во конкуренција за насловот светски првак. Кој ќе триумфира на патеката која е дом на светскиот мотоспорт уште од 1909 г

Реал Мадрид ја најде замената за Навас

12 Октомври, 2017

Реал Мадрид планира да ја зголеми конкуренцијата на голманската позиција и тоа со чуварот на мрежата на Атлетик Билбао, Кепа Аризабалага.

Морам да бидам “касапот“ на Меси

12 Октомври, 2017

Овој викенд во Мадрид се игра дербито меѓу Атлетико и Барселона, дуел пред кој интересна изјава даде дефанзивецот на „колчонеросите“ Филипе Луис поврзана со Лионел Меси.

Истрага против ПСЖ

12 Октомври, 2017

Сопственикот на ПСЖ, пребогатиот Катарец се соочува со сериозни обвинувања. Се подготвува нова „корупциска“ бура во светската куќа на фудбалот, а во центарот на вниманието е Насер Ал Келаифи.

Нејмар има план како да стигне до Златната топка

11 Октомври, 2017

France Football пред неколку дена објави листа на 30 фудбалери кои се во конкуренкција да ја освојат Златната топка за оваа година. Многумина веруваат дека и оваа година ќе продолжи доминацијата на Лионел Меси и Кристијано Роналдо која трае десет год

12 Октомври национален празник во Панама

11 Октомври, 2017

Претседателот на Панама, Хуан Карлос Варела, го прогласи 12 октомври за неработен ден за цела територија на земјата, откако фудбалската репрезентација обезбеди место на Мундијалот во Русија.

ВИДЕО - СКАНДАЛ: Погледнете како Колумбија и Перу го договараат натпреварот!

11 Октомври, 2017

Фудбалските репрезентации на Колумбија и Перу преживеаа пекол во последното коло од квалификациите. На крајот Колумбија заврши како 4-та и оди директно во Русија, а Перу ќе игра бараж, после ремито кое го одиграа меѓу себе.

Конте во Ѕвезда најде напаѓач за Челзи

11 Октомври, 2017

Oдличните настапи на напаѓачот во дресот Црвена Звезда и репрезентацијата на Гана, Ричмонд Боакје не поминаа не забележани од скаутите на големите клубови.

Македонија сместена во Д-групата во Лигата на нации

11 Октомври, 2017

Како што се очекуваше, фудбалската репрезентација на Македонија се најде во четвртата по ранг група од новото натпреварување на УЕФА, Лигата на нациите кое ќе стартува во септември 2018 година.

Фергусон “гризал“ кога се играло на Енфилд

11 Октомври, 2017

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил, открива дека желбата на легендарниот менаџер сер Алекс Фергусон да ги симне Ливерпул од врвот била толку голема што тој станувал вистински „ѕвер“ кога гостувале на „Енфилд“.

Квалификации за СП 2018: Македонија со четири гола го реши Лихтенштајн, еве ја и целосната табела

10 Октомври, 2017

Сениорски репрезентативни првенци за Висар Муслиу и Енис Барди, копија гол од Торино на Александар Трајковски и враќање во националниот тим на Аријан Адеми со погодок.

Роналдо прв фаворит за “Златна топка“

09 Октомври, 2017

Со додавањето на првиот фаворит за освојување на неговата петта „Златна топка“, Кристијано Роналдо, се комплетираа сите 30 номинирани од страна на „Франс фудбал“ за елитната награда за најдобриот фудбалер во минатата сезона.

Мажиќ најдобар фудбалски судија во свет

09 Октомври, 2017

Мажиќ неколку сезони е меѓу најдобрите судии во светот, редовно ја дели правдата на натпреварите во Лигата на шампионите, Лига Европа и на светските и европските првенства, а круна беше финалето во Суперкупот на УЕФА помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Ју

Салах со гол во 95 минута го оеднесе Египет на СП

09 Октомври, 2017

Фудбалската репрезентација на Египет после 28 години повторно ќе биде дел од Светско првенство, откако после луд натпревар обезбеди пласман за Русија на коло пред крајот од квалификациите.

Вардар ја има најдобрата одбрана во ЛШ

08 Октомври, 2017

По четвртото коло во лигата на шампионите, екипата на Вардар ја има најдобрата одбрана. Ние на 4 натпревари примивме 97 гола, и сме единствена екипа што има примено под 100 голови.

Најубавата девојка на еден спортист

08 Октомври, 2017

Една од најубавите холивудски актерки, Кејт Аптон која е во врска со безбол ѕвездата Џастин Варлендер, уште еднаш покажа зошто го заслужува епитетот најубава девојка на еден спортист.

Фелаини се повреди-нови маки за Мурињо

08 Октомври, 2017

Играчот на Манчестер Јунајтед Маруан Фелаини се повреди на вчерашниот дуел БиХ-Белгија во Сараево, поради што се соочува со подолга пауза.

Хамилтон триумфираше во Јапонија

08 Октомври, 2017

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на Јапонското ГП во Сузука за да дојде на чекор до светската титула во Формула 1, откако неговиот главен ривал, Себастијан Фетел во Ферари имаше механички проблеми и не ја заврши трката.

Тепачка меѓу фудбалери на Њукасл

07 Октомври, 2017

Анлиските медиуми објавија дека на денешниот тренинг на фудбалерите на Њукасл Јунајтед се дошло до тепачка помеѓу двајца играчи.

Златко Далиќ е селектор на Хрватска

07 Октомври, 2017

Веста дека Далиќ ќе ја предводи репрезентацијата на тешкото гостување во Украина, во рамките на последното квалификациско коло, ја објави првиот човек на Хрватскиот фудбалски сојуз, Давор Шукер, на вонредна прес конференција.

Симона Халеп испиша историја

07 Октомври, 2017

Вртелешката на позицијата број 1 на светската ранг листа на тенисерки ќе продолжи и во понеделник. Симона Халеп ќе стане 25. тенисерка во историјата на ВТА листата која ќе ја превземе првата позиција.

Хрватска без селектор

07 Октомври, 2017

Анте Чачиќ, според неофицијални информации, повеќе нема да биде селектор на хрватска. Фудбалскиот сојуз во кој владее поголем хаос, отколку во репрезентацијата, мора да примени шок терапија за последните два натпревари во квалификации за пласман на С

ЖРК Вардар со перфектно прво полувреме и лесна победа го отвори овогодинешното учество во ЛШ

06 Октомври, 2017

Ракометарките на Вардар забележаа победа на стартот на новата сезона во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победија тимот на ФТЦ Реил Карго од Унгарија со 34-31 (20-11).

Голем бод во Италија

06 Октомври, 2017

Македонската фудбалска репрезентација на гостувањето против Италија успеа да освои бод откако мечот на Олимпискиот стадион во Торино заврши без победник 1:1.

“Ловџијата“ Гвидолин-со пушка во соблекувална

06 Октомври, 2017

Оваа неверојатна приказна во медиумите ја раскажа поранешниот напаѓач на Палермо, Амаури. Тој откри неверојатни детали од тренингот на клубот во кој сега настапуваат македонските интернационалци, Александар Трајковски и Илија Несторовски.

Бокс натпревар за “сладокусци“

06 Октомври, 2017

Утре во спортската сала Јордан Мијалков треба да се одржи натреварот од 9-тото коло на Регионалната лига во бокс, помеѓу екипата домаќин Пинк Пантер и Радник од Бјелина – Босна и Херцеговина.

Пике и Рамос во заеднички бизнис

05 Октомври, 2017

Односот на Серхио Рамос и Жерар Пике веќе станува премногу комплициран. Ривалството помеѓу Барселона и Реал Мадрид направи овие двајца фудбалери да се повикуваат преку медиумите, често се шпекулираше дека не се во добри односи и дека дури не ни разго

Јуп Хејнкес ќе го предводи Баерн-4-ти пат

05 Октомври, 2017

После заминувањето на Карло Анчелоти, нов тренер на Баерн Минхен е Јуп Хајнкес, пренесува „Билд“. Искусниот 72-годишен стратег ќе ја преземе клупата на актуелниот германски првак до крајот на сезоната.

Зимска чистка во Арсенал

04 Октомври, 2017

Тренерот на Арсенал ќе се обиде во зимскиот преоден рок да се ослободи од дел од фудбалерите кои не му се потребни, со цел да го растовари буџетот за да може да им ја зголеми платата на најдобрите играчи во екипата.

Премиер Лига на Facebook?!

04 Октомври, 2017

Компанијата „Facebook“ би можела да се вклучи во борбата за правата за пренос на Премиер Лигата, откако ќе истече актуелниот договор на лигата со BT Sports.

ФИФА не престана да реди казни : Албанија казнета со 30,000 франци, Македонија со пет

04 Октомври, 2017

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ја казни Албанија со 30,000 швајцарски франци за некоректно однесување на нејзините навивачи за време на натпреварот против Македонија во Струмица во квалификациите за СП 2018.

Вака се игра, и вака се гледа фудбал во Северна Кореа

04 Октомври, 2017

Само ретки „среќници“ од странство имале чест да следат фудбалски натпревар во Северна Кореа, а еден од нив бил и репотерот на телевизиска куќа „ББС“ кој на веб порталот на својот медиум ги објави своите импресии од натпреварот помеѓу Пјонгјанг.

Металург го препоти Загреб

03 Октомври, 2017

Металург немаше сили, ниту искуство да му се спротивстави на ППД Загреб, кој неколкудневниот престој во Скопје го заврши со пораз од Вардар во Лигата на шампионите и победа над тимот од Автокоманда во СЕХА лигата.

Русија ја сака Барселона

03 Октомври, 2017

Доколку Каталонија прогласи независност, Ла Лига дефинитивно нема да биде иста без Барселона, Ел Класико и Лионел Меси...

Формен го предизвика на меч Сигал

03 Октомври, 2017

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Џорџ Формен, преку „Твитер“ го предизвика холивудскиот актер и експерт за борачки вештини, Стивен Сигал, во боксерски меч без правила во Лас Вегас.

Озил беспари во Јунајтед

03 Октомври, 2017

Сензационалната вест од Англија.Жозе Мурињо и Манчестер планираат “кражба“ и доведување на Месут Озил од Арсенал.

„Пике оди си' навивачите со транспаренти и извици го „испратија“ Пике на тренингот на репрезентацијта!

03 Октомври, 2017

Жерард Пике со свирежи и навреди беше дочекан од навивачите на првиот тренинг на шпанската фудбалска репрезентација, која имаше непријатен старт на подготовките за последните две средби од квалификациите за СП 2018 во Русија.

Барса заминува од Ла Лига

03 Октомври, 2017

Претседателот на Барселона JOSEP MARIA BARTOMEU објави дека клубот кој 24 пати беше првак на Шпанија, и кој 29 пати го освои купот на таа земја, ќе се повлече од Примера, доколку Калонија се отцепи од Шпанија.

Бузалкоски се враќа со победа и рекорди од трката во Плевен

02 Октомври, 2017

Македонскиот мотоциклист, Христијан Бузалковски од Ендуро тимот Водно Скопје, на трката од БМУ Европскиот Шампионат, која се одржа во Плевен (Бугарија) се врати со максимален број на бодови и се искачи на највисокото скалило на пиедесталот.

Фудбалски резултат, 22:0

02 Октомври, 2017

Фудбалскиот натпревар помеѓу репрезентациите на Шпанија и Црна Гора е завршена со резултат 22:0.

Пике повеќе не сака да игра за Шпанија

02 Октомври, 2017

Жерар Пике, е еден од најгласните спортисти кој ја поддржува независноста на Каталонија, тој е подготвен да ја напушти шпанската фудбалска репрезентација по бројните критики на јавноста дека предизвикувал проблеми на национална основа.

Тепани деца на фудбалски натпревар

02 Октомври, 2017

Во еден миг еден од играчите на Железничар со нога удари играч на Славија, кој падна, а другите играчи од спротивниот табор го газеа со нозете.

Каталонија-или нешпански фудбал

01 Октомври, 2017

Референдум во Каталонија би можел да има големо влијание врз шпанските фудбалски клубови и шпанската репрезентација.

Ферстапен победи на ГП -Малезија

01 Октомври, 2017

Макс Ферстапен е победник на трката за ГН на Малезија во Формула 1 шампионатот, остварувајќи ја втората победа во кариерата и тоа во викендот во кој го прослави својот 20-ти роденден.

Мекинро изненаден од Ѓоковиќ

30 Септември, 2017

Не сум доволно блиску до Ѓоковиќ, но мислам дека неговиот проблем е во главата. Понекогаш некоја повреда може да влијае и психички на твојата игра. Она што најмногу ме изненади и зачуди кај него е тоа што го отфрли рецептот кој му носеше успеси.

Ќе ја исправи ли грешката Челзи

30 Септември, 2017

Погодувате, станува збор за Френк Лампард, денес фудбалски пензионер до неодамна еден од најдобрите играчи за врска во англискиот фудбал.

Мората го провоцира Зидан

29 Септември, 2017

Алваро Мората на неверојатен начин ја стартуваше својата фудбалска кариера во Англија и прерасна во вистински лидер во нападот на Челси, а најдобар доказ е дека шпанскиот напаѓач постигна седум гола на првите осум натпревари.

Повредата на Погба е од потешка природа

29 Септември, 2017

Жозе Мурињо досега во свој стил успеваше на најдобар можен начин да биде исклучително мистериозен за повредата на Пол Погба, но проговори искрено дека станува збор за потешка повреда на мускулот која е лоша вест за него.

FIFA го суспендираше Деле Али

29 Септември, 2017

Светската фудбалска федеранција (ФИФА) го суспендираше репрезентативецот на Англија, Деле Али, поради неспортското однесување во натпреварот од квалификациите за Светското првенство против Словачка, кој се одигра на 4 септември во Лондон.

Анчелоти и петте бунтовници

29 Септември, 2017

Ветераните Рибери и Робен заедно со германското трио, Хумелс, Боатенг и Милер се фудбалерите кои му го свртеле грбот на стратегот.

„Трето полувреме“ во Келн - 70 уапсени, голем број повредени во жестока пресметка!

29 Септември, 2017

Жестока пресметка помеѓу германските навивачи во Келн и приврзаниците на Црвена Звезда се случила ноќеска по полноќ, по завршувањето на дуелот во Лига Европа помеѓу бундеслигашот и српскиот великан, кој заврши со победа на белградските црвено-бели со

Габигол се степа со соиграч!

29 Септември, 2017

Бенфика го доведе како големо засилување од Интер, но популарниот Габигол не успеа да го пронајде патот до мрежата во првите три натпревари за португалскиот гигант.

Агуеро повреден во сообраќајка

29 Септември, 2017

Напаѓачот на Манчестер Сити, Серхио Агуеро е повреден во сообраќајна несреќа во Холандија, првичните прогнози велат дека околу два месеци ќе биде надвор од теренот.

Втор стрелец за Барса се автоголови

29 Септември, 2017

Екипата на Барселона испиша нови три бода на своето конто во новата сезона на Лигата на шампионите. Барса славеше со 1-0 славеше кај Спортинг Лисабон, а до победатa стигна откако на стартот на вториот дел домашниот фудбалер Коатес несреќно даде авто

ВИДЕО: Победите на Ѕвезда, Арсенал, Ница и Зенит

28 Септември, 2017

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда по десетгодишната апситенција од евросцената и ремито во 1.коло, ја остварија и првата победа сезонава во Лигата на Европа. Тие славеа со 1:0 на гостувањето кај Келн со голот на Боачи во 30.минута.

ВИДЕО: Дебитантскиот гол во групната фаза на Вардар

28 Септември, 2017

Вардар е поразен и во вториот настап во групата Л од УЕФА Европа лигата. Розенборг го совлада македонскиот шампион со 3:1 (1:0) во натпревар во кој како утеха за „црвено-црните“ останува дебитантскиот гол во групната фаза на Луис Фелипе.

Отказ за Анчелоти?

28 Септември, 2017

Претседателот на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге, рекол дека тренерот Карло Анчелоти ќе биде под дополнителен надзор по убедливиот пораз од ПСЖ во Лигата на шампионите.

Вардар вечерва му гостува на Розебнорг

28 Септември, 2017

Фудбалерите на Вардар вечерва од 19 часот во Трондхајм против Розенборг ќе го одиграат вториот натпревар од фазата по групи во Лига Европа.

Линдзи Вон сака да се трка со машките скијачи

28 Септември, 2017

Доколку барањето биде прифатено, Вон, најтрофејната скијачка во американската историја (77 победи), ќе настапи последниот викенд во ноември на машкиот спуст во канадскиот Лејк Луис

Македонија за прв пат во историјата со свој претставник на Светско првенство во уметничко лизгање

28 Септември, 2017

Денес со почеток во 16.00 часот ќе настапи македонскиот претставник Ангела Прилепчанска на ISU Junior Grand Prix (Светско Првенство во ументичко лизгање за јуниори) што се одржува во Загреб, во категоријата-жени.

Болт “спринтува“ забави

28 Септември, 2017

Најдобриот спринтер на сите времиња Јусеин Болт, се збогуваше од активната кариена, неодамна на Светското првенство во Лондон

ВИДЕО:Диего Коста со своја реакција од трибините по постинатиот гол на Батчуаи во 93 минута

27 Септември, 2017

Диего Коста пред неколку дена стана и официјално нов играч на Атлетико Мадрид, откако Челси реши да го продаде во истиот клуб од каде што го купи, но сега за двојно поскапо.

ВИДЕО: ПСЖ без проблеми против очајниот Баерн (М)

27 Септември, 2017

Пари Сен Жермен е многу моќен оваа сезона и со триото Кавани – Нејмар – Мбапе може да стигне многу, многу далеку и во Лигата на шампионите. Го почувствува тоа вечерва и Баерн Минхен кој загуби со 3-0. Тимот на Карло Анчелоти беше декласиран во Париз.

Покетино “заљубен“ во Кејн

27 Септември, 2017

Маурисио Покетино, има само пофални зборови за англискиот напаѓач.„Јас сум заљубен во него. Мојата жена е љубоморна, а и неговата сигурно.

Милевски уште две години селектор на У-21

27 Септември, 2017

Благоја Милевски, човекот кој го оствари најголемиот успех на македонскиот фудбал со пласманот на Европското првенство за играчи до 21 година, потврди дека и во наредните две години ќе биде селектор на оваа репрезентација.

Рожерио: Во Скопје го живеам мојот сон

27 Септември, 2017

Пивотменот на Вардар, Рожерио Мораес за престојот во Скопје и можноста да биде дел од европскиот шампион вели дека му е како сон. Тој е презадоволен од односот на тренерот, соиграчите, навивачите и воопшто луѓето во македонскиот главен град.

Имаше ли пенал.

27 Септември, 2017

Реал Мадрид за прв пат во клупската историја ја победи Борусија во Дортмунд и тоа со 3:1. Кристијано Роналдо беше расположен за игра и даде два гола, а еднаш погоди Герет Бејл.

Леонардо го презема турскиот Анталијаспор!

27 Септември, 2017

Младиот бразилски стручњак и поранешниот тренер на Интер и Милан, Леонардо, деновиве ќе го преземе турскиот прволигаш Анталијаспор, каде настапуваат Ето, Насри и Менез.

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: Редакцискиот колегиум на ИнфоЦентар.Мк донесе одлука да на нашиот портал нема никаква политичка реклама/банер од ниту еден кандидат и партија!

26 Септември, 2017

Редакцискиот колегиум на Македонската информативна интернет агенција „ИнфоЦентар.Мк“ вечерва на колегиум донесе одлука да на нашиот медиум нема никаква политичка реклама/банер

Време за разделба

26 Септември, 2017

Медиумите во Хрватска попладнево на големо започнаа да пишуваа за разделба помеѓу Лино Червар и Металург.

За 7 секунди ,4 неверојатни одбрани

26 Септември, 2017

Голманот на холандскиот прволигаш Спарта од Ротердам, Рој Кортсмит, го обележа шестото коло во фудбалскиот шампионат на Холандија.

Кејхил од Конте заборавен

26 Септември, 2017

Изгледа дека улогата на капитен на Челзи кај менаџерот Антонио Конте и не значи баш премногу...Откако минатата сезона го отпиша Џон Тери,сега на клупата го пресели и неговиот наследник со лентата, Гери Кејхил.

Навивачки маки-шеги на своја сметка

26 Септември, 2017

Легендарниот германски клуб Борусија Мехенгладбах лошо ја започна сезоната, а пред три дена доживеа катастрофален пораз во дербито против Дортмунд од 6:1.

Македонецот кој настапува во НБА

25 Септември, 2017

После Перо Антиќ кој настапуваше за Атланта Хокс, во НБА лигата во новата сезоната ќе можеме да гледаме уште еден кошаркар со македонско потекло.

Конте си оди од Челзи , носталгија за Италија

25 Септември, 2017

Антонио Конте во својата прва сезона успеа да ја врати шампионската титула на „Стенфорд бриџ“, со својот темперамент ги освои срцата на армијата навивачи на Челси, но и покрај тоа беше блиску до заминување од тимот.

Хуманистот Кристијано Роналдо

25 Септември, 2017

Кристијано Роналдо во изминативе години покрај фудбалската слава, во јавноста се докажа и како голем хуманист кој учествува во различни акции за помагање на најпогодените семејства ширум светот.

Катанец на клупата на Косово

25 Септември, 2017

Доколку Словенците не остварат победа на тешкото гостување против Aнглија, а потоа на домашен терен против Шкотска, најверојатно ќе останат без пласман на Светското првенство во Русија, но и без селектор.

ВИДЕО најдобрите од второто коло од ракометната Лига на Шампиони: Штербик голман на колото, „пируетата“ на Илиќ во ТОП 5

25 Септември, 2017

Одличното движње меѓу стативите и 13-те одбрани, кои и тоа како помогнаа во триумфот на Вардар против Нант (27:23), заслужено му обезбедија место на Арпад Штербик во идеалниот тим на 2.коло во ракометната Лига на шампионите.

Адеми се враќа во репрезентацијата: Кој се ќе се најде на списокот на Ангеловски против Италија и Лихтенштајн

25 Септември, 2017

По подолга пауза поради суспензијата од УЕФА заради допинг, во репрезентацијата се враќа Аријан Адеми. Ангеловски на располагање ќе го има и Ферхан Хасани, а во однос на последниот дуел ќе недостасуваат Давид Бабунски и голманот Дејан Илиев.

Барселона си оди од Примера?!

25 Септември, 2017

Барселона е убедлив лидер во шпанското првенство со максимални 18 бодови од шест кола, најавувајќи дека ќе биде прв фаворит за титулата. Сепак, може да се случи Барселона воопшто да не ја заврши оваа сезона во Примера дивисион.

Јаневски: Секогаш е тешко да се победи во Битола

25 Септември, 2017

Шефот на стручниот штаб на Вардар, Чедомир Јаневски задоволен од изданието на играчите во првото полувреме во натпреварот со Пелистер, и од победата на екипата. Јаневски истакна дека секогаш е тешко да се освојат трите бода во Битолa.

Сребро за Викторија Варадинова!

24 Септември, 2017

На Балканското првенство во кик бокс што се одржа во Бијело Поље, Црна Гора, македонската репрезентација освои 12 медалји.

Лукаку го изненади и Мурињо

24 Септември, 2017

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед Ромелу Лукаку има одличен старт на сезоната откако летоска пристигна на „Олд Трафорд“.

Крвава женска тепачка

24 Септември, 2017

Дербито во ММА помеѓу бразилките Џесика Андраге и Клаудија Гаделија се претвори во крвав масакр.

Ќиро и Просинечки си простија

24 Септември, 2017

Просинечки и Блажевиќ беа на дистанца од моментот кога Ќиро јавно ја изговори реченицата :Ако Просинечки стане тренер, ќе ја изедам својата диплома.

Симона Заборска најдобра првиот ден на Премиер лигата во Истанбул

24 Септември, 2017

На првиот натпреварувачки ден на Карате 1 Премиер лигата во Истанбул Симона Заборска (-55 кг) од Макпетрол и Емил Павлов (-60 кг) од Штип покажа најмногу од нашите натпреварувачи кои настапија денеска. Заборска забележа четири победи (3+1 репасаж)

За Неимар 100.000 евра дневно

23 Септември, 2017

Сајтот“Фудбаликс“ специјализиран за откривање на најскиените тајни на фудбалски пазар, дојде до сознанија колку Неимар заработува во Пари Сен Жермен.

ВИДЕО: Хорор повредата на Вејн Руни

23 Септември, 2017

На натпреварот Евертон-Борнмут, кој заврши 2-1, Вејн Руни беше во незгоден дуел со играчот на Борнмут, Симон Френцис. По дуелот, Руни, имаше крваво лице со што требаше медицинската екипа да интервенира.

Кавани во Челзи?

23 Септември, 2017

Менаџерот на Челси, Антонио Конте ова лето на подарок од Роман Абрамович го доби напаѓачот Алваро Мората.

Тренерот на Леванте се изјасни околу дилемата меѓу Иви и Барди

23 Септември, 2017

Енис Барди го запиша својот трет гол во шпанската Примерра откако изрежира нова мајсторија од слободен удар, но неговото ремек-дело против Реал Сосиедад беше пропартено и со една необична ситуација, односно дискусија со соиграчот Иви.

Зидан тргна кон Мане

23 Септември, 2017

Реал Мадрид лошо ја отвори сезоната во Примера, а причина за слабите резултати се повредите и суспензиите со кои се соочи тимот на Зидан на почетокот на сезоната.

ВИДЕО:Додека Кавани и Нејмар се „караат“, „Ел Тигре“повторно ги покажа своите заби и стигна до бројката од 11 гола

23 Септември, 2017

И додека Нејмар и Кавани се караат кој да изведува пенали и слободни удари, Радамел Фалкао билда предност на врвот на листата на стрелци, „Ел Тигре“ стигна до 11 погодоци во Лиг 1

Кристијано Роналдо, Меси или Нејмар, кој ќе ја освои ФИФА наградата?

22 Септември, 2017

На посебна церемонија одржана во Лондон, ФИФА денеска ги соопшти имињата на фудбалерите и тренерите кои ќе бидат финалисти во изборот за најдобрите на фудбалската сцена и добитниците на признанието „The Best“ за 2017 година.

Публиката бараше Барди да шутира

22 Септември, 2017

Енис Барди повторно постигна прекрасен гол од слободен удар, овојпат од место не мрдна голманот на Реал Сосиедад, а пред да го изведе ударот македонскиот репрезентативец доби огромен комплимент од публиката.

70 милиони евра од “Емирати“ за Реал

21 Септември, 2017

Раководството на Реал Мадрид и „Емирати“ наскоро ќе потпишат нов договор, според кој „кралскиот“ клуб ќе инкасира 70 милиони евра годишно.

Ѓоковиќ стартува во Австралија

21 Септември, 2017

Новак Ѓоковиќ потврди дека новата сезона ќе ја започне на првиот Гренд слем, отвореното првенство на Австралија во Мелбурн.

Шок на Бернабеу

21 Септември, 2017

Фудбалерите на Бетис приредија вистинска сензација со триумфот над Реал во Мадрид 1:0 во петто првенствено коло.

Претепан тренерот на Динамо Загреб

20 Септември, 2017

Нападнат и повреден е тренерот на Динамо Загреб, Марио Цвитановиќ, јавуваат бројните хрватски медиуми, а и клубот издаде свое соопштение по тој повод.

Финалето во ЛШ во 2019 година на новиот стадион на Атлетико М.

20 Септември, 2017

Освојувачот на фудбалската Лига на шампиони во 2019 година ќе биде промовиран на „Ванда Метрополитано“, новиот стадион на Атлетико Мадрид. Објектот што чини 240 милиони евра беше отворен во минатиот викенд и има капацитет од 67,600 гледачи.

Војводина го „згази“ Металург

20 Септември, 2017

Металург го запиша вториот пораз во четвртиот натпревар во регионалната СЕХА лига. На гостувањето во Нови Сад, „металурзи“ беа поразени од Војводина со 21-19 .

Бензема за 1 милијарда евра

20 Септември, 2017

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, е предпотпис за нов договор со Реал. Договорот ќе важи до 30 јуни 2021 година

ФИФА против Челзи

20 Септември, 2017

Англиските медиуми пренесуваат дека ФИФА покренала официјална истрага против Челзи и дека лондоснките „сини“ ги чека истата судбина како и Атлетико Мадрид, односно забрана за трансфери.

Гризман бил само маска

20 Септември, 2017

Манчестер Јунајтед ова лето на големо се поврзуваше со напаѓачот на „јорганџиите“, Антоан Гризман, но англиските медиуми сега пренесуваат дека Јунајтед договорил друга ѕвезда на тимот од Мадрид.

ВИДЕО: Го доби дресот од Дражен Петровиќ и неможеше да ги скрие солзите

19 Септември, 2017

Капитенот на Словенија, Горан Драгиќ го предводеше својот националец тим до европското злато, а денес донесе конечна одлука да се повлече од репрезентацијата и да ја завршии својата кариера.

Елмаз ќе игра за Фенербахче

19 Септември, 2017

ФИФА ја прифати апликацијата што Фенербахче ја поднесе за трансферот на македонскиот репрезентативец Елиф Елмаз, објави турскиот фудбалски гигант на својата интернет-страница.

Кавани и Неимар се скараа за пари

19 Септември, 2017

Во договорот на Кавани стои клаузула според која, Уругваецот ќе добие дополнителен бонус од еден милион евра, доколку на крајот од сезоната биде најдобар стрелец во првенството.

Коста се враќа во Атлетико

19 Септември, 2017

Атлетико Мадрид е подготвен во своите редови да го врати поранешниот нивни играч сега член на премиерлигашот Челзи Диего Коста.

Меси ми е другар

18 Септември, 2017

Повикувајќи се на Дон Балон, Кристијано Роналдо опсесивно е насочен и оваа година на индивидуално ниво го надмине Лео Меси, иако заостанува сезоната зад Аргентинецот во Шпанија.

Симовски го објави списокот на репрезентативки за квалификациите

18 Септември, 2017

РАКОМЕТ Симовски го објави списокот на репрезентативки за квалификациите ОдЗ.М.Објавено на 18/09/2017 Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список со ракометарки на кои ќе смета за два

Неимар досега “продаде“ 120.000 дресови

18 Септември, 2017

Рекордниот трансфер на Нејмар во Пари Сент Жермен предизвика еуфорија кај фановите на парискиот клуб, па очекувано беа продадени рекорден број на дресови од Бразилецот.

Емери педагошки мерки против Неимар и Кавани

18 Септември, 2017

ПСЖ победи со 2:0 против Лион во најнеизвесниот меч кој го одигра оваа сезона, но сепак во прв план се најдоа двете караници кои ги имаа големите ѕвезди на тимот, Единсон Кавани и Нејмар.Кавани

Словенија европски шампион

17 Септември, 2017

Словенија е новиот европски првак во кошарка откако оваа селекција во драматично финале славеше над Србија со резултат 93-85.

Шпанците бронзени на Евробаскетот

17 Септември, 2017

Шпанската кошаркарска репрезентација ја победи Русија со резултат 93:85 и го обезбеди третото место на Европското првенство кое денеска ќе заврши во Истанбул.

Хамилтон најдобар зо Сингапур

17 Септември, 2017

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, запиша нова победа за своето име во Формула 1 откако сигурно го освои првото место на трката која се возеше за ГН на Сингапур.

Ферари во аут

17 Септември, 2017

Неверојатен старт на Сингапур ГП трката, откако на стартот двете Ферарија на Кими Раиконен и Себастијан Фетел се удрија со Макс Ферстапен во Ред Бул за хаотични сцени на стартот на единствената ноќна Ф1 трка.

Подобар:Дражен Петровиќ или Лука Дончиќ

17 Септември, 2017

Добрите игри на Лука Дончиќ, лидерот на Словенија на патот до финалето на овогодишниот Евробаскет, му донесоа лавина на пофалби и комплименти од сите страни.

Иџе испушти подиум на првата трка во Золдер

17 Септември, 2017

Игор Стефановски пропушти добра шанса да се приближи до врвот во генералниот пласман, популарниот Иџе доживеа пех на еден круг пред крајот на првата трка во Золдер.

8-0 : Словенците се на чекор до совршенството...

17 Септември, 2017

Репрезентацијата на Словенија е на пат да го заврши европскиот шампионат како единствената непобедена и притоа да го освои златниот медал односно шампионската титула на Стариот континент.

Кутињо конечно проговори

17 Септември, 2017

Една од најголемите трансфер саги ова лето, покрај трансферите на Нејмар и Мбапе, беше онаа помеѓу Кутињо и Барселона. За неговата голема жал, трансферот не се реализираше, а Кутињо за прв пат јавно проговори за се што се случуваше во летниот преоден

Висла Плоцк пред дуелот со Шампионот: Не се плашиме од Вардар

17 Септември, 2017

Гостувањето на европскиот првак, Вардар на стартот на новата сезона во Плоцк, за фановите, но и ракометарите на Висла е повеќе од доволен мотив. Од таборот на полскиот вицепрвак се надеваат дека со поддршка од трибините ќе дојдат до голема победа.

Нов стадион за Атлетико Мадрид

17 Септември, 2017

Атлетико Мадрид со минимален триумф над Малага (1:0), ги отвори портите на својот нов, ултра модерен стадион „Ванда Метрополитано“.

Иџе : Знам што ќе биде клучно во утрешната трка!

16 Септември, 2017

Македонскиот пилот Игор Стефановски – Иџе ќе стартува од втората позиција на утрешната трка за Големата награда на Белгија што ќе се вози на патеката Золдер, пренесува Дерби.мк.

Стразбур, лесен тренинг за Монако

16 Септември, 2017

Бранителот на титулата во француската Прва лига, Монако ја запиша петтата победа во новата сезона и продолжи да го брка ПСЖ на врвот на табелата.

Фетел од челната позиција на ГП Сингапур.

16 Септември, 2017

Себастијан Фетел ќе оди на петта победа на Сингапур ГП трката од пол-позицијата, откако успеа да ги победи двата болиди на Ред Бул на Макс Ферстапен и Даниел Рикијардо во сесија која беше многу тешка за Мерцедес

YU финале

16 Септември, 2017

Во финалето на Европското првенство во кошарка, ќе играат Словенија и Србија

Кавга помеѓу Мурињо и Погба

15 Септември, 2017

Англиските медиуми пренесуваат за нарушена атмосфера во соблекувалната на Манчестер Јунајтед, односно за расправија помеѓу Мурињо и Погба.

Самсоненко останува во Вардар

15 Септември, 2017

Сопственикот на „Вардар“, Сергеј Самсоненко на прес-конференција објави дека и понатаму ќе остане и ќе ги помага двата ракометни и фудбалскиот клуб.

Антиќ стигна во Белград

15 Септември, 2017

Перо Антиќ е подготвен за почетокот на неговата нова авантура во Црвена звезда, откако македонскиот ас вчера допатува во Белград и присуствуваше на тренингот на својот старо-нов клуб.

Прилеп ја има најатрактивната трка „Krali Marko trails“.

15 Септември, 2017

По 7-ми пат во Прилеп и тоа од 22 до 24 септември ќе се одржи ултра планинскиот маратон насловен како „Krali Marko trails“. Оваа година има рекорден број на пријавени натпреварувачи околу 400 и тоа од 22 држави од целиот свет.

Каков ли ќе беше состваот на Југославија.

15 Септември, 2017

Словенија е во финалето на Еуробаскет. Со волшебна игра и со заедништво на крилата на имагинацијата на Лука Дончиќ и Горан Драгиќ, Словенците за изборија за својата прва медалја во историјата.

Мурињо е незадоволен

14 Септември, 2017

Манчестер Јунајтед одлично ја отвори сезоната и после четири кола се наоѓа на врвот во Премиер лигата, но менаџерот Жозе Мурињо сака додатно да го засили тимот

Анчелоти има повеќе трофеи, отколку јас гаќи.

14 Септември, 2017

Младиот стратег на кормилото на бундеслигашот Хофенхајм, Јулијан Нагелсман е еден од тренерите кој се поврзува како можен наследник на Карло Анчелоти во Баерн Минхен, особено и по изјавата оти е отворен за една таква опција.

Србија во Полуфинале!

13 Септември, 2017

епрезентацијата на Србија е последниот патник во полуфиналето на овогодинешниот Евробаскет, откако во четвртфиналниот дуел против Италија славеше со убедливи 83-67.

Јаневски: Од срце посакувам да ги израдуваме „Комитите“ и Македонија!

13 Септември, 2017

Стратегот на Вардар, Чедомир Јаневски на официјалната прес-конференција пред утрешниот дуел со Зенит во Лигата на Европа потенцираше дека целокупниот тим на Вардар гори од желба за позитивно издание.

Погба на штаки

13 Септември, 2017

Манчестер Јунајтед ја запиша првата победа во новата сезона на Лигата на шампионите, но остана без своето најскапо засилување

Кој против кого игра вечерва во ЛШ

13 Септември, 2017

Вечерва се играат преостанатите воведни натпревари од Лига на шампиони.Најинтересните натпревари се играат во Лондон и Ливерпул.

Лука Дончиќ: Ѕвездата е родена

12 Септември, 2017

Најдобриот млад играч во Европа Лука Дончиќ, денес докажа дека е „голем“, со само 18 години, тој буквално си поигруваше со летонските кошаркари.

Премиер лигашите имаат тежок пат во ЛШ

12 Септември, 2017

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, изјави дека неговиот тим е подготвен, а играчите се доволно мотивирани пред настапите во Лигата на шампионите (ЛШ).„

Мане „помина“ со три меча суспензија

12 Септември, 2017

Фудбалерот на Ливерпул, Садио Мане, заработи суспензија за 3 мечеви во Премиер лигата откако во текот на викендот зад нас беше исклучен на дерби мечот со Манчестер Сити. „Црвените“ загубија убедливо со 5:0 на гостувањето на „Етихад“ а нивниот напаѓач

Глобална ТВ манија – Лига на шампиони

12 Септември, 2017

Од вечерва започнува натпреварувањето во најатрактивното, најгламурнозното и најгледаното фудбалско натпреварување ЛИГА НА ШАМПИОНИ.

Прв отказ во Премиер лигата

11 Септември, 2017

Франк Де Бур е првиот менаџер во Премиерлигата кој доби отказ оваа сезона, Холанѓанецот издржа само 77 дена и си заминува со четири порази на исто толку натпревари во Премиерлигата.

Тракаи со нова порака до Вардар: Вратете го Максимов или ризикуватe голема казна

11 Септември, 2017

Тракаи одново се огласи за трансферот на Максим Максимов во Вардар, клубот од Литванија побара од „Црвено-црните“ на цивилизиран начин да најдат заеднички јазик со цел шампионот на Македонија да избегне голема казна

Надал со победата на УС Опен се зацврсти на врвот, Федерер е втор, а Џоковиќ дури 6. место на АТП листата

11 Септември, 2017

Синоќа, Рафаел Надал го освои својот 16. Грен Слем турнир и ја продлабочи својата тениска легенда. Триумфот на УС Опен на Рафа му донесе зголемување на предноста на најновата АТП ранк-листа и сега има предност од скоро 2.000 поени во однос на Роџер Ф

Српски навивачи избркани од Евробаскетот поради носење „Шајкача“!

11 Септември, 2017

Традиоционалната капа со национални обележја попозната како шајкача од вчера е забранет реквизит за навивачите на Србија на кошаркарското Европско првенство (ЕП) во Истанбул, што предизвика голем револт кај навивачите и медиумите од нашиот северен со

Кутињо бесен на Барселона

10 Септември, 2017

Бразилецот не беше во тимот во катастрофалниот меч против Сити, несреќен поради пропаднатиот трансфер се врати од Бразил, но веќе на стартот во ЛШ би требало да заигра за Ливепул.