Спасовски: Осомничениот советник во МВР оддал службена тајна, нема милост за никого!

Спасовски: Осомничениот советник во МВР оддал службена тајна, нема милост за никого!


Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против вработен во кабинетот на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски поради сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување”.

Тој работел како државен советник во Кабинетот за криминалистички работи и имал пристап до документите кои се „државна тајна“. Според МВР, лицето е осомничено дека во февруари 2018 година се обидел да го попречи процесот на обезбедување факти за истрага на едно кривично дело.

Од Основното јавно обвинителство велат дека Судот го прифатил предлогот на Обвинителството во врска со осомничениот, кому му е одземена патната исправа.

Со реакција се јавија и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од таму обвинија дека МВР наместо да се бори против криминалот и корупцијата, станало гнездо кое служи за поткуп и заштита на криминалот.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Скандалот со поткупот во МВР не смее да заврши само со одговорност на најблискиот соработник на министерот Оливер Спасовски.


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно