Со вакви стјуардеси летот минува за миг

Со вакви стјуардеси летот минува за миг


"Виетџет" е виетнамска нискобуџетна авио компанија која е позната како "бикини еарлајнс", им овозможува на патниците еден нов начин на уживање за време на летањето.

Авио компанијата е основана во 2011 година, а веќе следната година отворила нова линија од Виетнам до Индија. На таа линија пет стјуардеси во костими за капење ќе им танцуваат на патниците. 

Компанијата потоа беше казнета со 775 евра, бидејќи тоа секси шоу не било одобрено од воздухопловните власти.

Меѓутоа, инцидентот не се одрази на работата на компанијата. Според пишувањата на Би Би си, продажбата на картите на "Виетџет" пораснала за 20 % од минатата година и веројатно ќе ја надмине и најблиската конкуренција, националниот авио превозник, "Виетнам Еарлајнс".

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно