Со сатар по улиците на Белград

Со сатар по улиците на Белград


Постои сомнение дека Д.О и П.З од работничката на аптеката, по закана со пиштол и сатар ги одземале парите, додека во таксито со кое заминале ги чекале осомничените девојки.

Припадниците на министерството за внатрешни работи во Белград во брза и ефикасна акција непосредно по едно разбојништво во аптека во Борска улица во Белград, уапсила четири лица, од кои две девојки, поради сомнение дека го извршиле ова кривично дело.

Уапсени се Д.О, П.З, И.М, и Ј.М, на возраст од 19 до 22 години. 

Постои сомнение дека Д.О и П.З од работничката на аптеката, по закана со пиштол и сатар ги одземале парите, додека во таксито со кое заминале ги чекале осомничените девојки. Исто така постои сомнение дека Д.О и П.З во јануари и февруари оваа година, под закана со нож или сатар, извршиле уште пет разбојништва на територија на општина Вождова, Палилула, Звездара и Обреновац. Осомничените се товарат дека во три од наведените случаи, на жртвите им нанеле лесни телесни повреди. Постои сомнение дека извршителите на овие кривични дела направиле вкупна штета од 240.000 динари. На осомничените им е одредено задржување до 48 часа, по што ќе бидат приведени од надлежното обвинителство во Белград.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно