Сена го поплави Париз

Сена го поплави Париз


Повеќе патишта денеска се затворени поради излевање на реката Сена во главниот град на Франција, Париз, а крстарењата се откажани.

Патиштата долж брегот на Сена од источниот дел на градот, кои водат кон Ајфеловата кула се затворени, затоа што нивото на водата е најмалку 3,3 метри над нормалното ниво.

Синоптичарите соопштија дека нивото на водата ќе продолжи да расте во наредните денови.

Од утре, на неколку дена ќе бидат затворени и шест железнички станици во близина на Сена.

Официјални лица предупредија за ризикот од поплави во источните региони на Франција, поради обилните дождови во изминатите неколку недели. 

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно