Секојдневие

Ќе се продава алкохол и по 19 часот

16 Јануари, 2018

Измените на Законот за трговија со кој треба да се укине ограничувањето за продажба на алкохол после 19 часот се готови и треба до крајот на неделава да бидат објавени на Единствениот национален регистар за прописи (ЕНЕР)

ЕКСКЛУЗИВНО: Биле во врска една година, а не знаела дека нејзиното момче дека е всушност жена!

15 Јануари, 2018

Ванг Ки (41) е разведена мајка од Кина која се шокирала откако дознала дека нејзиното момче со кое била во врска повеќе од една година, исчезнало. Тогаш дознала дека тој всушност е жена.

Женски драми кои на мажите им одат на нерви

14 Јануари, 2018

Дека мажите и жените се разликуваат по некои карактеристики, нема сомнeж. Но девојките понекогаш знаат да претераат во некои работи, навистина да ги изнервираат партнерите.

Пејачите Цеца, Аца и Мерима на црната листа на САД

12 Јануари, 2018

На црната листа на САД се наоѓаат и Светлана Ражнатовиќ – Цеца, Војислав Шешељ, Аца Лукас, Мерима Његомир, Горан Радосавлјевиќ Гури, како и началникот на генералштабот Љубиша Диковиќ, објави српски Телеграф.

Ален Делон нема да жали за овој свет

12 Јануари, 2018

Еден од најпознатите актери во Франција, Ален Делон, потврди дека ќе си оди “надвор од овој свет без жалење” во едно интервју објавено во специјалното издание на Парискиот натпревар посветен на 60- годишнината од неговата кариера

ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГАЛЕРИЈА: Еве како ќе изгледа новиот лик на штипскиот „Angels Cafe“

11 Јануари, 2018

На местото на кое душаѕта со убавина си ја полнеа стотици илјади млади, истата работа ќе продочжи во нов прекрасен објект - урбан мост кој ќе го дибие градот Штип, најавува сопственикот Роберт Димитров - Телекабел

Селин Дион се справи со пијана обожувателка

11 Јануари, 2018

Жена во алкохолизирана состојба се качи на бина во текот на концерт во Лас Вегас на канадската пејачка Селин Дион и почна да се трие од неа. Пејачката најрелаксирано се справи со ситуацијата.

Креативните луѓе не можат да поднесат вежбање во теретана

11 Јануари, 2018

Ефикасноста на нечиј режим на вежбање зависи и од типот на личноста, па така покреативните луѓе повеќе сакаат физички активности на отворено и имаат голем проблем со вежбањето во теретана, покажуваат резултатите од ново истражување.

Роберт Де Ниро го навредуваше Трамп: Тој е главен и одговорен идиот и будала

11 Јануари, 2018

Славниот актер и двоен добитник на Оскар, Роберт Де Ниро на доделувањето награди на Националниот одбор за рецензија на филмови во Њујорк го искритикува американскиот претседател Доналд Трамп.

Брзина од 19-ти век

11 Јануари, 2018

Најмногу поплаки од граѓаните во 2016 година имало за ненавремената достава на поштенските пратки од страна на „Македонска пошта“, покажува извештајот на Агенцијата за пошти.

Златни патики за само 6.500 долари

10 Јануари, 2018

Навикнати сме со потписот на Nike да пристигнуваат некои од најмодерните моделина патики, но верувајте ни на зборот – досега ваков модел не сте виделе.

Џеф Амазон стана најбогат

10 Јануари, 2018

Основачот на интернет-страницата „Амазон“, Џеф Безос, стана најбогатиот човек на светот кога неговата состојба беше пресметана на 105,1 милијарди долари, според листата што ја објави „Блумберг“.

Снег во Сахара

09 Јануари, 2018

Заврна снег на едно од местата на кои никогаш не би претпоставиле дека тоа би се случило. Во Аин Сефра, алжирски град во пустината Сахара, имаше снег на дините кој се задржа час и половина, пред да се стопи.

Се откажува концертот на Rag'n'Bone Man во Скопје

09 Јануари, 2018

Од технички причини, менаџментот на Rag`n`Bone Man ги откажа сите негови концерти во овој дел на Европа, вклучувајќи ги градовите: Белград, Загреб, Софија, Скопје, Солун, Будимпешта и Истанбул.

Хип – хоп попопуларна од рок музиката.

09 Јануари, 2018

Според истражувањето, на хипхоп музиката отпаѓаат осум од 10 најпопуларни изведувачи врз основа на севкупната „потрошувачка“, при што предвид биле земени продажбата на албуми, аудио и видеостримингот и слично.

Кој доби “Златен Глобус“

08 Јануари, 2018

Најдобрите од светот на филмот и телевизијата за изминатата година беа наградени за време на 75-тото издание на „Златен глобус“. Манифестацијата, која ја водеше Сет Мејерс, се одржа во хотелот „Беверли Хилтон“ во Беверли Хилс, Калифорнија

Лицето на мундијалот во Русија

08 Јануари, 2018

Најголем спортски настан во 2018 година ќе биде Светското првенство во Русија, а една од музите на претстојниот мундијал е познатата манекенка, Русинката Вики Одинтсова.

По што се разликува ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ од обичната навика?

05 Јануари, 2018

Сите ги имаме оние пријатели кои влегуваат од врска во врска и секој пат тврдат дека тоа е вистинската љубов. Истите тие не тераат да се запрашаме – како да ја разликуваме љубовта од обичната навика и врзаност за партнерот?

Божикен концерт на “Св.Злата Мегленска“

05 Јануари, 2018

Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ традиционално ќе го оддржи својот Божиќен концерт, в недела на 7-ми јануари со почеток во 19:30 часот во црквата „Пресвета Богородица“ во Скопје.

“Четиринoгите рицари“ од Киро Донев, на бугарски јазик

04 Јануари, 2018

Издавачката куќа „Мултипринт“ од Софија неодамна го објави романот за деца „Четириножните рицари“ на македонскиот писател Киро Донев, во превод на бугарски јазик на Тања Попова, а со илустрации на Миле Топуз.

Радикална промена: Девојката врколак го избричила лицето и прв пат покажала како всушност изгледа

04 Јануари, 2018

Девојата која во 2010. година влегла во Гинисовата книга на рекорди како "највлакнеста личност на светот", на социјалните мрежи објавила интересна фотографија и покажала како изгледа без огромната брада која и го криела лицето.

Американците месождери

04 Јануари, 2018

Секој жител на САД ќе изеде во просек 100,8 килограми црвено и пилешко месо во претстојните 12 месеци.

Ново светско чудо направи Кина

03 Јануари, 2018

Најголемиот дел од работата за изградба на најдолгиот мост на светот е завршен според планот, откако бил инсталиран и тестиран систем за осветлување, објавиле кинеските власти.

Спектакуларно ласерско шоу за Гинис

02 Јануари, 2018

На дисплејот, поставен на источната страна на објектот висок 828 метри, била прикажана арапска калиграфија, геометриски шари и портрет на шеикот.

Незадоволна мајка осудена поради оцени на синот

02 Јануари, 2018

Прекршочниот суд во Пула донел пресуда која би можела да стане правило за казнување на една мајка, која незадоволна од оценките на нејзините деца одлучила да ѝ се обрати со висок тон на наставниците во училиштето.

Најскапата куќа

01 Јануари, 2018

Сè до неодамна епитетот на најскапа куќа што се продава во САД го држеше едно импозантно здание на Бел Ер, чија цена изнесува 250 милиони долари.

За посреќна и поуспешна нова година: Овие работи не треба да ги правите

30 Декември, 2017

Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко – сето ова во името на благосостојбата во новата година. Обичаите се различни, но низ цела планета луѓето се уверени дека одредени„адети“ носат

Со алкохол, расисти и хомофоби

30 Декември, 2017

Едно ново истражување покажа дека луѓето стануваат поголеми расисти и дека се посклони кон хомофобија кога се под дејство на алкохол.

Во Словенија, кумови-јок

30 Декември, 2017

Присутноста на кумовите на церемонијата за склопување брак досега беше задолжителна со закон, но законодавецот го прифати толкувањето дека нивната класична улога, како потврдување на идентитетот на младите, во современото општество е непотребна.

Се повеќе трудници пушат марихуана

29 Декември, 2017

Употребата на марихуаната, која има влијание на развојот и функционалноста на мозокот, е во се поголем пораст кај трудниците од различни возрастни групи.

Јапонско јаболко за одлично здравје

29 Декември, 2017

Јапонското јаболко е прекрасно и многу здраво овошје. На изглед потсетува на домат, но кога ќе го пресечете, ќе утврдите дека тоа всушност е сочно овошје кое содржи бројни лековити својства како витамин Ц, а исто така содржи и многу малку калории.

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО + ФОТО) Готов е видео спотот за божиќната „Вечниот Бог“

29 Декември, 2017

Видео спотот за Божиќната песна „Вечниот Бог“ во изведба на Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Викторија Лоба, Влатко Лозановски, Даниел Кајмакоски, Димитар Андоновски, Некст тајм и Златните славејчиња, е веќе готов и пуштен во етер

10 држави во кои е многу лесно да емигрирате

28 Декември, 2017

Ако живеете во Македонија, сигурно барем еднаш сте помислиле да избегате од овде. Наместо да се справувате со лудилото тука, сакате да ги бркате вашите соништа во некоја поголема држава.

Клонирано куче во Кина.

27 Декември, 2017

Кинеската биотехнолошка компанија „Синоген“ со седиште во Пекинг клонираше куче од расата биглс, кое боледува од нарушување во крвта од раѓање.

Вин Дизел најпрофитабилен актер

27 Декември, 2017

Вин Дизел го победи својот колега од филмот „Брзи и бесни 8“, Двејн Рок (Карпата) Џонсон како најпрофитабилен актер за 2017 година, објави „Форбс“.

Престанале да водат љубов по 6 години брак – парот донел одлука која им ги променила животите

27 Декември, 2017

Новинарката и сопственичка на веб-страна за водич низ Орландо, Кристен Маниери и нејзиниот сопруг Марко ја оживеале страста во бракот така што постигнале компромис со кој и двајцата со години се и повеќе од задоволни.

20 совети за подобар секс во 2018

26 Декември, 2017

Една од одлуките што ги носиме за новата година е да водиме поздрав живот, а тоа подразбира и редовен и среќен сексуален живот.

“Арка“ за Божин Павловски

26 Декември, 2017

Божин Павловски е добитник на меѓународната награда „Арка“ за романот „Америка, Америка“, кој годинава излезе од печат во издание на истоимената издавачка куќа од Смедерово, во превод на д-р Љиљана Стеиќ.

ВИДЕО: Нема да Ви се верува, но сепак е ВИСТИНА - Селото во кое луѓето живеат најдолго а температурата е и до -70, погледнете....

25 Декември, 2017

На такво ладно време тешко е да се запали автомобил, а кога ќе се загрее првите неколку километри мора да оди само прави, затоа што при вртење може да падне тркало.

Концертна нова година

25 Декември, 2017

Македонската филхармонија најавува новогодишен гала-концерт под наслов „Полноќни огномети“, кој ќе се одржи на 28 декември (четврток) во големата сала на Македонската филхармонија во 20 часот.

Зошто мажите секогаш ги повредуваат добрите жени?

25 Декември, 2017

Причините поради кои паровите ја раскинуваат врската не мора да бидат лимитирани само на неверство, неискреност или пак друга лоша особина. Доказ за ова е и фактот дека голем дел на добри девојки и жени на крајот остануваат со скршено срце.

Во кои држави сега не се слави Божик

25 Декември, 2017

Додека голем број западни земји го прославуваат Божик на 25 декември, кај нас како и во поголемиот дел од Советскиот Сојуз и на Блискиот Исток, Божик се слави 13 дена подоцна.

Дедо и баба фатени со 27 килограми марихуана, планирале да ја делат како подароци за Божик

24 Декември, 2017

Постар пар се соочува со криминално гонење откако полицијата ги фатила со 27 килограми марихуана, за која што тврдат дека планирале да ја поделат како подароци за Божик за нивните роднини и пријатели.

Бруцош со 90 години

24 Декември, 2017

90-годишниот Русин Кирил Патракин одлучил дека не сака да биде само пензионер, па се запишал на факултетот по природни науки при Универзитетот во Перм.

Ник Вујичиќ доби близнаци

23 Декември, 2017

Познатиот мотивациски говорник и борец за права на лицата со инвалидитет неодамна со своите обожаватели ја сподели веста дека станал татко, и тоа по четврти пат.

ПОДВОДНА СВАДБА: Се венчале на истото место каде што се запознале, а сите се прашуваат како се потпишале

23 Декември, 2017

Британскиот војник и поранешната инструкторка по нуркање се венчале под вода во националниот резерват за заштита на морскиот свет на архипелагот Флорида Киз, во сојузната држава Флорида.

Шафран вид како на сокол

23 Декември, 2017

Подобрете го вашиот вид со редовна примена на овој напиток кој се состои од само една состојка…

Колку треба да се има сексот за да се создаде бебе

22 Декември, 2017

Од биолошка гледна точка, зачнувањето на бебето е многу едноставен процес. Две клетки се сретнуваат, се спојуваат и ете се е готово. Од емоционална гледна точка, исто така тоа е едноставен процес – двајца се среќаваат и, повторно се е готово.

Путиновиот мост го спои Крим со Русија

22 Декември, 2017

Градителите на Кримскиот мост завршија важна етапа од градбата на преминот преку Керчкиот мореуз – ги споија со конструкција двата брега.

Официјално објавено како ќе изгледа и ќе работи 5G мрежата, Збогум 4 G!

21 Декември, 2017

Развојот на 5G мрежата трае долго, но 3GPP организацијата, која управува со стандардите за Интернет, ги усогласи и ги потпиша првите спецификации за 5G мрежата, стандардот 5G NR на состанок во Лисабон, Португалија.

Енци Менци-праизведба

21 Декември, 2017

Драмското студио при Домот на културата “Ацо Шопов“- Штип утревечер на сцена “100“, премиерно ќе ја одигра претставата “Енци менци одделенци“ од Трајче Кацаров.

Спиете со мобилен телефон до вас? Последиците се катастрофални!

21 Декември, 2017

Калифорнискиот оддел за здравје предупредува дека луѓето треба да ги држат своите мобилни телефони барем едно метро на страна додека спијат, а со тоа ќе го намалат зрачењето и здравствените ризици.

На зимата и личат костените

21 Декември, 2017

„На улиците се шири мирисот од печени костени“, а тоа е одлична шанса вие почесто да ги консумирате…

Зима, зима е...

21 Декември, 2017

Денес во 17 часот и 28 минути започнува зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата.

Нај-фотографии за 2017-та година

20 Декември, 2017

Можеби не се најврвните фотографии за оваа година, ниту пак најтешките или пак најемоционални фотографии, но сепак, овојпат се работи за колекција од фотографии коишто толку многу асоцираат на 2017-та година!

Без гравитација

20 Декември, 2017

Според универзалниот закон за гравитација, секои две тела меѓусебно се привлекуваат со својата маса. Гравитацијата е сила што нè држи прицврстени за земјата.

Колку е тешко да се изгради Death Star од „Star Wars“?

19 Декември, 2017

Империјата, или Првиот Ред, како што е наречена во новите продолженија од „Star Wars“ франшизата постојано гради нови и поголеми оружја за истребување, популарно наречени Death Star.

Поучна приказна: Проблемите во животот произлегуваат од споредувањето со другите луѓе!

19 Декември, 2017

Се собрале некои поранешни колеги од факултет, кои сега веќе се успешни луѓе и решиле да го посетат бившиот професор. Разговорот набргу се претворил во жалопојки за стресот на работа и во животот.

Чашите се зголемија за 7пати

19 Декември, 2017

Во 1700 година просечна чаша за вино можела да собере 66 милилитри течност. Чашите за вино од 2017 година, пак, можат да соберат 449 милилитри течност.

Спилбер ја вади вистината на филм

18 Декември, 2017

Стивен Спилберг, Мерил Стрип и Том Хенкс соработуваат на „Пост“, филм концентриран на објавите на „Вашингтон пост“ од 1971 година на „Документите на Пентагон“.

Нова авантура за зависниците од адреналин

18 Декември, 2017

Сите знаеме дека посетата на Дуаби може да ни донесе едно незаборавно искуство, но градот иако веќе има се и сешто, не престанува да ги изненадува туристите.

Еве зошто е добро да практикувате утрински секс

18 Декември, 2017

Ако имате секс само навечер, тоа е некако еднолично и здодевно. Но утринската секс-гимнастика не е само начин да внесете новост во својата сексуална рутина, туку е и неверојатно поволна за вашата психа, здравје и емоции.

Да плакаш или да се смееш?! - Иван Исцелител има “решение“ за загадувањето во Скопје!

17 Декември, 2017

На својот фејсбук-профил Иван Исцелител понуди решение за проблемите со загадувањето со кое се соочуваат жителите на Скопје. Според него, сите граѓани во исто време треба да ги отворат прозорците од своите домови на една минута, топлиот воздух да се

Ја украсила елката со секси гакички

17 Декември, 2017

Алекс Бермингем одлучила да ѝ помогне на својата баба во украсувањето на божиќната елка, но наместо тоа оваа 21-годишна девојка добила објава која го насмеала целиот интернет.

Седеле во стоечки авион 8 часови

16 Декември, 2017

Околу 180 патници на летот BA983 биле принудени да чекаат пет часа за снежната бура да се смири, пред авионот марка „ербас А320“ да се упати кон Велика Британија.

Нова верзија на “Вечниот бог“

15 Декември, 2017

Најпопуларните пејачи од македонската поп-естрада решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со освежена верзија на една од најпознатите божикни песни во православниот свет – „Вечниот Бог“.

Скопје првпат ќе добие девојки во излог

15 Декември, 2017

Граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници „Стар-стар“ в сабота ќе го одбележи Меѓународниот ден за борба против насилството врз сексуалните работници

Во Штип ќе се одржи првата „Текстилијада”

14 Декември, 2017

Дебати, изложби на слики и постери, ќе бидат само дел од првата „Текстилијада“ што ќе се одржи во Штип со поддршка на Министерството за култура и фондацијата „Фридрих Еберт“.

Признание “Ацо Шопов“ за поетот Ристо Лазаров и скулпторот Александар Смилков

14 Декември, 2017

Националната установа центар за култура “Ацо Шопов“- Штип, во чест на великанот на македонската современа поезија нашиот сограѓанин Ацо Шопов, денеска организираше книжевен портрет на Ристо Лазаров.

Мобилниот од иднината

14 Декември, 2017

Предното куќиште на мобилниот телефон се наоѓа меѓу рамката од телефонот и екранот. Многу телефони досега имале „предна маска“ во бела или во црна боја, но се чини дека полека овој дизајн почнува да се отфрла.

Хари се откажа од пушење поради Меган

13 Декември, 2017

Откако Принцот Хари почна да се забавува со американската актерка Меган Маркл со која неодамна се вери, тој реши да се откаже од повеќето свои нездрави навики.

Утре 13 -ти Декември сите патишта водат кон „CLIQUE“ Новата Штипска Дискотека!

12 Декември, 2017

Иако е голем град, Студентски, текстилен и сл,во Штип од секогаш ноќниот живот бил катастрофален. Пробаа неколкумина дојденци кој од ваму кој од таму да си играат со градот и ноќниот живот секако тука е исклучок единствено Енџелс Кафе кое е незабора

Шварценегер на велосипед, на самитот против загадувањата

12 Декември, 2017

Над 50 светски лидери им се придружија на банкари, енергетски магнати и на други видни личности во Париз, на самитот за кој францускиот претседател Емануел Макрон се надева дека ќе биде пресвртница во борбата против глобалното затоплување.

Објавени номинациите за Златен глобус

12 Декември, 2017

Во Лос Анџелес синоќа беа објавени номинациите за филмската награда Златен глобус, којашто се смета за предвесник околу тоа кои би биле можните добитници на Оскари наредната година во февруари.

Како да се изборите со љубомората?!

12 Декември, 2017

Љубомората е гнев и тага. Таа се појавува кога мислите дека нешто што е „ваше“ може да ви биде одземено или пак кога некој друг веќе го има она што вие сметате дека е само за вас.

Новиот “фустан“ на Лејди Гага

11 Декември, 2017

Американската пејачка Лејди Гага објави нови фотографии на Инстаграм. Овој пат изведувачката направи фотографија со целосно проѕирен фустан. Фотографијата брзо собра повеќе од еден милион лајка.

Време е за елка и нејзино украсување

11 Декември, 2017

Сите оние кои оваа година планираат да купат нова елка и украси ќе треба да издвојат од 400 до 10.000 денари колку што чини вештачка елка до три метри

Евровизија без ЛЕД панели и проекции

10 Декември, 2017

Сценографот Флориан Вејлдер потврди дека во Лисабон нема да има грандиозни ЛЕД панели на сцената, сега пристигна и официјална потврда дека сцената за Евровизија 2018 нема да има ЛЕД екрани и проекции

Бесплатно електронско издание “Правопис“

10 Декември, 2017

Издавачот на електронското издание „Правопис на македонски јазик“ ќе го направи делото достапно во форма во која е доставено, односно со текст, табели, графика, слики и слично, со технички прилагодувања кои се сметаат за неопходни за објавување на де

Овие познати дами ги запросија своите мажи

10 Декември, 2017

Овие познати дами одлучија да го прекршат непишаното правило дека мажот треба да ја запроси девојката и на своите избраници им го поставија прашањето: дали ќе се ожениш со мене?

Ријана го прошета вереничкиот прстен?

09 Декември, 2017

Ријана вчера се појави во Њујорк во една необична комбинација, но тоа што на сите им привлече внимание беше дијамантскиот прстен на раката.

Виолетова ќе биде бојата на 2018

09 Декември, 2017

Според компанијата Пантон таа симболизира визионерство, космички широчини и длабочини, мисловност. Баш да видиме дали 2018 одеднаш ќе се обои виолетово.

Меланија го доби спорот со списанието “Сузи“

09 Декември, 2017

Американската прва дама Меланија Трамп постигна вонсудска спогодба со издавачот на словенечкиот таблоид кој го тужела откако тој се извинил поради клевета, потврди нејзината адвокатка од Љубљана.

Budweiser порача 40 ел.камиони Тесла

08 Декември, 2017

Пиварницата компанија „Anheuser-Busch“ има резервирано 40 примероци од електричните камиони на „Tesla Inc.“, бидејќи производителот на „Budweiser“ се стреми да ги намали трошоците за гориво и емисиите од возила, пишува Wall Street Journal.

“Вдовицата се мажи“ во велешкиот театар

07 Декември, 2017

Актерите од театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес вечер премиерно ќе ја изведат комедијата „Вдовицата се мажи“, работена според „Мечка“ на А.П.Чехов во режија и адаптација на Младен Крстевски.

Истражувањата откриваат: Црвеното вино и чоколадото се фонтаната на младоста!

07 Декември, 2017

Луѓето постојано се опседнати со последиците на телото што ги предизвикува стареењето и се надеваат дека современата наука ќе им помогне да ги забави знаците и на тој начин да им овозможи да останат млади подолго време.

Овие секс трендови ќе владеат во 2018 година

07 Декември, 2017

До крајот на 2017 година останува помалку од еден месец, а годината која е пред нас по многу нешта може да биде интересна, а може во целост да го промени и сексуалниот живот на многу жени.

Диета суви сливи

06 Декември, 2017

Оваа диета се базира на внесување на шест суви сливи по порција…

На која страна подобро се спие

06 Декември, 2017

Повеќето луѓе не се свесни за фактот дека страната, односно позата во која спијат може значително да влијае на нивниот систем за варење.

Капки за нос.А, мора ли?!!!

06 Декември, 2017

Во сезоната на вируси, капките за нас ни се сериозен „сојузник“. Еве колку долго смееме да ги користиме.

Здраво ли е сувото овошје

05 Декември, 2017

Изборот на суво овошје, кое повеќе се консумира зимно време, навистина е разновиден. Но колку тоа е навистина здраво?

Се фалеше дека ја изневерува својата девојка, па доживеал нешто навистина непријатно

05 Декември, 2017

Секогаш внимавајте што и каде зборувате. Едно момче од Англија имал навистина непријатно искуство. Додека се возел во воз од Борнмаут за Манчестер, на своите другари им признал дека ја изневерил својата девојка.

Внимавај , автобус без шофер!

05 Декември, 2017

Во јужниот кинески град Шензен е пуштена во употреба новата генерација на автобуси опремени со напредна технологија, така што градскиот превоз е без возач.

ВООДУШЕВУВАЧКО ВИДЕО: Почна да пее на само две секунди сите од жирито станаа на нозе

05 Декември, 2017

Чарли Луск застанал на подиумот во емисијата “The Voice Holland”, подготвувајќи се да изведе позната песна. Веќе во втората секунда, сите членови на жирито го стиснале зеленото копче, за да го видат овој пејач. оставаме да погледнете…

Месеци романтика, па кобен излет: 19-годишна Русинка живеела живот од бајка со богат Турчин, додека не била пронајдена мртва во неговиот автомобил

04 Декември, 2017

19-годишната Татјана всушност планирала да заработи пари во Турција, а тогаш го запознала бизнисменот Ибрахим Ј. Следеле месеци исполнети со романтика, се додека парот не отпатувал на планина на излет.

Кончита без брада и мустаци

04 Декември, 2017

Победничката на Евровизија од 2014 година, Кончита Вурст, предизвика бројни спротивставени реакции со своето појавување на сцената поради долгиот фустан, брадата и мустаќите.

Годината поминува, а фаворит за “Оскар“ нема!

04 Декември, 2017

Предвидувачите на наградите „Оскар“ се луѓето што ги гледаат филмовите од последната година и се обидуваат да предвидат што може да влезе во категоријата за најпрестижната филмска награда.

Како полесно да го преболите раскинувањето

03 Декември, 2017

Прекинувањето на врската, колку и да траела и без разлика кој кому раскинал, е тешко. Во прашање се навики, колку и да звучи лошо. Сте се навикнале да ја имате таа личност во животот, да делите убави и тешки моменти, да си бидете потпора и пријател.

Концерт на виолинистот Бојан Илкоски

03 Декември, 2017

Несекојдневен виолински соло рецитал на виолинистот Бојан Илкоски ќе се одржи на 11 декември во камерната сала на Македонската филхармонија со почеток во 20 часот.

Актерите ќе бидат казнети, за откажаната претстава

02 Декември, 2017

В.д. директорот на Македонскиот народен театар, Драган Спасов Дац, рече дека сите актери што вчера ја откажаа претставата „Ничија земја“ во знак на поддршка на притворениот актер Владо Јовановски, ќе бидат казнети.

Каде ви е партнерот во моментов? Овие хороскопски знаци неможат без секс ниту еден ден!

02 Декември, 2017

Шкорпија Кога станува збор за љубов, страст и секс, Скорпиите секогаш го имаат главниот збор. Тие имаат алфа и омега сексуални вештини, па токму затоа лесно ќе ве одведат во својот свет исполнет со фетиши.

Во ептен новиот објект на МНТ тече како да е ептен стар

01 Декември, 2017

В.Д. директорот на Македонскиот народен театар вели дека поради лошо изведените градежни работи врз новоизградениот објект на кејот на Вардар, покривот протекува на неколку места. Низ театарот се поставени кофи за да ја собираат водата од плафонот.

Возела 140 на час: Девојче (12) дивеело со украден автомобил за што побрзо да стаса кај дечкото!

01 Декември, 2017

Незапамтен случај е забележан во Тексас каде полицијата морала да се потруди како би успеала да стигне девојче (12) кое украло автомобил од својата баба и заедно со својата сестра (7) тргнало да го посети дечкото.

Тиква- сочен извор

01 Декември, 2017

Благодарение на бета-каротенот, оваа намирница претставува силен антиоксиданс и го штити окото од катаракта, велат нутриционистите.

Перете нежно, со “нежниот перач“

30 Ноември, 2017

На сите некогаш ни треба да испереме само неколку парчиња облека, а немаме доволно за цела машина. Gentlewasher нуди решение – перење на алиштата за само пет минути со малку вода и без трошење струја.

И писатели, и сликари

30 Ноември, 2017

Утре на пладне во изложбениот салон “Фоаје“при домот на културата “Ацо Шопов“ ќе биде отворена ликовната изложба “писатели – сликари“.

Хороскопски знаци на кои што оваа зима ќе им биде најдобрата досега

30 Ноември, 2017

Сеедно е дали ја сакате зимата и целата онаа празнична еуфорија или пак едвај го чекате сончевото лето, доколку сте хороскопски знак Риба, Овен или пак Девица, пред вас се неколку месеци кои што ви носат остварување на вашите најголеми желби.

Мажите потешко ги издржуваат настинките и грипот

30 Ноември, 2017

Мажите што потешко ги поднесуваат настинката, грипот и температурата од 37,2 степени одамна се предмет на исмејување и шега, но според едно истражување на германски научници, ова е вистина.

Уапсен 56 години возел без возачка дозвола

29 Ноември, 2017

Германските власти уапсија возач кој во текот на рекордни 56 години се движел по патиштата во земјата без да поседува дозвола за управување со моторно возило, соопшти националниот дневен весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Врската со нарцисоидна личност може да се одрази на вашето физичко и психичко здравје

29 Ноември, 2017

Повеќето луѓе кои страдаат од нарцисоидно нарушување на личноста немаат желба да се променат. Спротивно на тоа, тие често ги обвинуваат другите за сите нивни проблеми и неволји.

Роботите ќе истераат од работа 375 милиони работници

29 Ноември, 2017

375 милиони работници во светот ќе треба да се преквалификуваат до 2030-та година, бидејќи автоматизацијата ќе одземе нивните работни места, покажува новиот извештај на „McKinsey Global“, цитиран од страна на „CNN“.

Земјата не е планета-Никола Тесла

29 Ноември, 2017

Интересна е дефиницијата на Тесла за Земјата бидејќи тој сметал дека Земјата не е планета. Всушност, зборувал за неограничена, бесплатна енергија која би доаѓала директно од околината.

Авионот слета, сите аплаудираат.Зошто?

28 Ноември, 2017

Сигурно сте забележале дека некои луѓе аплаудираат кога авионот ќе слета. Зошто се случува тоа? Има многу психолошки и културолошки причини:

Хороскопот открива: Дали сака долга врска или авантура?

28 Ноември, 2017

Доколку сакате да откриете дали сте во врска со личност што гледа иднина покрај вас и на која можете да се потпрете на подолг рок, тогаш погледнете што велат ѕвездите за оние знаци што се најсклони на долги врски, како и за оние кои бараат само забав

Моркови, мед,ѓумбир против кашлица

28 Ноември, 2017

Морковите се неверојатно здрав зеленчук – тие се сјаен извор на витамин А и каротен, добри се за алергии, анемија, реума, проблеми со варењето, ја чистат крвта, полни се со железо, магнезиум, калциум, фосфор и други скапоцени минерали.

7 знаци дека вашиот партнер е несреќен

28 Ноември, 2017

За да избегнат скандали и кавги со својот партнер, луѓето понекогаш работите ги чуваат во себе, и се несреќни. Се разбира, секој поединец е различен и различно реагира, но повеќето несреќни луѓе имаат слични карактеристики.

Тигар излегол од циркускиот кафез

28 Ноември, 2017

Тигарот се ослободил од кафезот во текот на популарната селска циркуска претстава оваа сабота во Кина, пишува "Daily Mail". Животното се залетало во големата група гледачи, пред да гризне две деца, јавиле кинеските државни медиуми.

Овие три хороскопски знаци најмногу изневеруваат!

27 Ноември, 2017

Дали ќе бидете верни на вашиот партнер е навистина индивидуален избор. Сепак, по некои општи карактеристики на хороскопските знаци, и жените и мажите родени во овие хороскопски знаци најмногу изневеруваат.

Концерт на Никита Борисо-Глебски

27 Ноември, 2017

„Поема екстаза“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток во 20 часот, како последен настан сместен во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“.

Мануела Адофо мис 50+ на Германија

26 Ноември, 2017

Германската писателка Мануела Тома Адофо (50) го освои првото место на изборот на убавица Мис 50 плус Германија, кое се одржа вчера во замокот Олденбург.

“Јадран филм“ ќе тужел незаконсми му биле одземени македонските пари

26 Ноември, 2017

Во врска со информацијата дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за серијата „Македонија“, реагира продукцијата „Јадран филм“ односно Винко Грубишиќ

Концерт на Владимир Костов – виолина и Марија Ѓошевска - пијано

26 Ноември, 2017

На 28 ноември (вторник) со почеток во 20 часот, во малата сала на Македонската филхармонија рецитал ќе одржи македонскиот истакнат виолинист Владимир Костов, концертмајстор на Македонската филхармонија

Сега заврши во притвор: Убавата Сашка со месеци уценувала и му барала пари на свештеник со секс снимка

25 Ноември, 2017

После 24 часовна потрага судската полиција ја уапсила по налог на Окружниот суд во Добој, затоа што обвинителството барало таа и нејзиното момче, Александар Васиљевиќ да се вратат во притвор.

Полициска станица, без полицајци

25 Ноември, 2017

На 7 ноември, Кина најави планови за отворање на полициска станица базирана на вештачка интелигенција, во Вухан, еден од големите градови во земјата.

Парови ја откриваат формулата за среќна врска: 4 работи кои тие никогаш не ги прават

24 Ноември, 2017

Многу е тешко да се создаде среќна врска. За тоа е потребно трпение, комуникација, разбирање и најмногу од сѐ љубов. Но, има ли нешто подобро од тоа? Луѓето кои се во среќна врска најдобро го знаат тоа. Едноставно знаете кога сте среќни, зар не?

Три пати на ден да јадете

24 Ноември, 2017

Времето за оброк игра голема улога во метаболичките процеси на организмот. Посебно е важно за лицата кои сакаат да ги загубат вишокот килограми.

Non-Oui наш претставник на “Балканика“

24 Ноември, 2017

Писателката Лидија Димковска со романот „Но- Уи“, во издание на „Или-или“ е национален кандидат за престижната регионална книжевна награда Балканика 2017.

Black Friday-Црн петок за потрошувачите

24 Ноември, 2017

Продавниците, големите трговски брендови и шопинг центрите низ Македонија го најавија најголемиот шопинг ден во годината – Black Friday.

Баба револвераш

23 Ноември, 2017

86-годишната старица која тешко се движи и користи бастун, била уапсена во Филаделфија во вторникот, откако вперила пиштол во банкарска службеничка и побарала 400 долари, соопштила полицијата.

Зелката како лек

23 Ноември, 2017

Зелката на нашите простори се користи и како храна и како лек, благодарение на нејзините богати витамински состојки.

Дедо Мраз поканет на долет во Чеченија

23 Ноември, 2017

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека Дедо Мраз лично го поканил да го посети неговиот роден град Велики Устјуг, додека пак Кадиров му возвратил со понуда и тој да ја посети Чеченија.

Новите летечки рекорди

23 Ноември, 2017

Ричард Браунинг си замислува дека е вистинскиот Железен човек. Британскиот иноватор сега поставил нов Гинисов рекорд со својот костим за летање. Браунинг сериозно инвестирал во подобрување на костимот со кој успеал да постигне брзина од околу 50 кило

Зачини ,антиапетити?

22 Ноември, 2017

Дали знаевте дека постојат намирници кои можат да согорат масти во вашето тело? Во продолжение проверете ги здравите зачини кои може да го намалат апетитот…

Што мора да сфатите кога станува збор за мажите?

22 Ноември, 2017

Жените и мажите не се исти. Навистина има разлики помеѓу нив, а често тоа е и начинот на којшто ги разбираат врските. И мажите и жените понекогаш не се трудат да се разберат едни со други и двата пола грешат кога е во прашање љубовта.

Ученици како робови го составуваат iPhones X

22 Ноември, 2017

Главниот снабдувач на „Apple“ вработува ученици кои илегално работат прекувремено за да го составуваат „iPhone X“ во позадината на напорите на компанијата да ја задоволи побарувачката, откако имаше доцнење во производствениот процес.

Потонат град во езерото Ван

22 Ноември, 2017

По една деценија помината во пребарување на второто најголемо езеро на Средниот Исток бил пронајден замок на стотици метри под површината

Книги на македонски за учениците во Србија

21 Ноември, 2017

По барање на Македонскиот национален совет на македонските национални заедници (НСМНЗ) во Република Србија, Владата на Република Македонија обезбеди книги и литература на македонски јазик за учениците од основните училишта во Република Србија.

Икеа повлекува 29 милиони парчиња мебел

21 Ноември, 2017

Шведската компанија „Икеа“ повторно најави повлекување на 29 милиони парчиња мебел, откако се случи нов смртоносен случај, седми по ред, во кој пред неколку месеци животот го загуби едно дете.

Израпува 400 зборови за 1 минута

21 Ноември, 2017

Мек Литл (Смртоносниот Мек) често става видеа од рап предизвици кои му ги пишуваат фановите. Овојпат го предизвикаа да израпува 300 зборови за 1 минута.

Лондонските автобуси ќе возат на кафе

21 Ноември, 2017

Дел од лондонските двокатни црвени автобуси од денес ќе се движат на ново биогориво кое се добива од остатоци на кафе. Биогоривото се произведува со комбинација од масло од кафе (20%), кое се добива од отпадоците и од традиционалното дизел-гориво (80

Кучето умрело од “скршено срце“

20 Ноември, 2017

На еден аеродром во Колумбија, сопственикот го оставил своето куче, кое еден месец се обидувало да го пронајде, а потоа умрело од "скршено срце".

Мед од тиква

20 Ноември, 2017

Можеби никогаш не сте слушнале за мед од тиква, но оваа вкусна намирница толку е здрава за организмот па откако ќе го прочитате ова најверојатно ќе ја јадете секој ден.

Изложба на Масин во Љубљана

20 Ноември, 2017

Во галеријата Кос во Љубљана вечер (20 ноември 2017) ќе биде отворена самостојна изложба на македонскиот академски сликар Мирослав Масин.

До каде може да оди човековата глупавост? За да не плати сметка во хотел, скокнал од прозор на 19-ти кат

20 Ноември, 2017

Кинез се обидел да побегне од хотелот и да не ја плати сметката така што скокнал од прозорот на неговата хотелска соба на 19-ти кат. За негова среќа „спасил глава“, но за негова несреќа завршил во затвор.

Поздрав од Америка, генетски модифицирано јаболко кое не потемнува

20 Ноември, 2017

Овој месец јаболкото на „Оканаган Спешалти фрут“ ќе биде достапно низ одреден дел од Америка. Плодот е генетички модифициран, така што неговото тело нема да потемни и да стане кафеаво кога е изложено на воздух.

ФЕЈСБУК КОРИСНИЦИТЕ ШОКИРАНИ: Оваа снимка од руска психијатриска болница ќе ви ја заледи крвта (ВИДЕО)

19 Ноември, 2017

Снимката која деновиве кружи на Фејсбук шокира многумина корисници. Иако не е познато во која клиника во Русија настанало ова видео, сигурно ќе ви ја заледи крвта.

Серијалот “Македонија“, турско – индиска серија во безброј серии

19 Ноември, 2017

Од „Јадран филм“ денеска презентираа забранета сцена од серијалот „Македонија“. Ваквиот чекор од продукцијата го прават во момент кога договорот им е прекинат и отворена е предистражна постапка за тоа каде завршиле 1,2 милиони евра за првата сезона.

Славете ги вашите мали - големи победи

19 Ноември, 2017

Еве дваесет правила и совети кои можете да ги следите секојдневно, за полесен и поубав живот. Исто така, ќе бидете и попродуктивни, но ќе го сочувате и здравјето.

Мануши Чилар Мис за 2017

18 Ноември, 2017

Индиската убавица Мануши Чилар денеска е избрана за Мис на светот за 2017 година.

(ВИДЕО) Украинска лекарка починала и се разбудила во мртовечница: Го шокираше светот со нејзините визии за пеколот !

18 Ноември, 2017

Taтјана Анисимова Бјелоус, украинска лекарка која на 65 години старост починала во операциона сала, се пробудила во мртовечницата и ја запрепасти јавноста со нејзиното сведочење за доживувањата кои ги имала за време на клиничката смрт.

Мјузиклот “Легендата на птицата Симург“ во Скопје

18 Ноември, 2017

Во Домот на АРМ, в понеделник, ќе биде изведен мјузиклот „Легендата на птицата Симург“ од Турција. Во изведбата ќе учествуваат 45 уметници – членови на хорот, на оркестарот и на танцовата група при ТРТ –Турската државна радио телевизија.

Печени отсечоци леб со фил од сирење

18 Ноември, 2017

Повелете на вкусен ппјадок, кој може да го направите кога имате стар леб и нешто продукти во фрижидер, што би рекле ако сакате да правите чистка во фрижидерот.

“Крал Лир“ ќе владее на сцената на Турски театар

17 Ноември, 2017

НУ Турски театар в среда, 22 ноември, со почеток во 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Крал Лир“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Диего де Бреа. Улогите ги толкуваат: Џенап Самет, Осман Али, Несрин Таир, Ерман Шабан, Зубејде Али и Ебру Му

Забеган свет

17 Ноември, 2017

Еден 14-годишник е приведен откако сосед го обвинил дека му ја силувал кокошката.

Дупки во репертоарот, дупки и на објектите

16 Ноември, 2017

Музеите, театрите и центрите за култура низ Македонија се во загрижувачка состојба, констатирале во увидот министерот и заменикот министер за култура, Роберт Алаѓозовски и Владимир Лазовски.

Водородните автомобили ја менуваат економијата

16 Ноември, 2017

Советот на водородните технологии (Hydrogen Council), вклучува 18 водечки компании од различни области, ја објави првата студија во која открива дека водородот ќе игра главна улога при преминот кон алтернативни извори на енергија.

Зошто е добро да се биде сингл?

16 Ноември, 2017

Немате дечко? Нема причина за разочарување, ние сме тука да ви ја покажеме добрата страна на тоа да се биде сингл. Еве неколку причини кои ќе ви помогнат пак да се чувствувате одлично!

ВИДЕО: Гром погоди авион при полетување

15 Ноември, 2017

Гром удри патнички авион на холандската компанија „КЛМ“ при неговото полетување. Патниците и членовите на екипажот во Боингот 777 кој полетал од Амстердам за Лима не се повредени.

Само 5% од луѓето може да ги решат овие 5 загатки

14 Ноември, 2017

Загатките се одличен начин малку да заборавите на вашето секојдневие и да го тестирате вашиот мозок. Овие пет загатки можат да ги решат само 5% од луѓето во светот, па проверете дали и вие спаѓате во таа група!

Розга во прегратките на Сергеј

13 Ноември, 2017

Поради емотивните прегратки почна да се шушка дека Јелена по челистот Хаусер, утеха најде во прегратките на Сергеј.

Детенце излезе од училишен автобус и се затрча под камион: Реакцијата на возачот ќе ве остави без здив (ВИДЕО)

13 Ноември, 2017

Возач на камион од Норвешка на Јутјуб објави видео од неверојатна реакција на својот колега кого наишол од спротивниот правец и се соочил со ученик кој излетал пред камионот откако со пројателите излегол од училишниот автобус.

Се укинува титулата Национален уметник

13 Ноември, 2017

Титулата национален уметник на Република Македонија на годишно ниво предизвикува фискални импликации во Буџетот на Република Македонија во износ од 4.000.000 денари (65.000 евра)

Апсолутен победник Шон Мендес

13 Ноември, 2017

Се одржа доделувањето на Ем-ти-ви музичките награди во арената „Вембли“ во Лондон, а апсолутен победник беше канадскиот пејач Шон Мендес.

Во Португалија фатено морско чудовиште на GoPro камера

12 Ноември, 2017

Ова морско чудовиште пливало во морињата уште кога диносаурусите шетале по Земјата и има повеќе од 300 заби остри како жилет. Се смета за прототип на чудовиштето што е главна ѕвезда на страшните морнарски приказни низ историјата.

“Свет на различни, а еднакви“

11 Ноември, 2017

На 14, 15 и 16 ноември ќе се одржи 4от Меѓународен фестивал за лица со и без хендикеп организиран од здружението на граѓани за промоција и развој на регионите „Свет на различни а еднакви“ од Скопје.

Во Драмски “Вера, љубов, надеж“

11 Ноември, 2017

„Вера Љубов Надеж“, претставата во режија на Лука Кортина која премиерно беше изведена синоќа 10 ноември), а е работена по истоимениот текст на Еден фон Хорват од 1932 година, а токму за оваа праизведба е првпат преведен од германски на македонски

Најпопуларните италијански имиња за девојчиња

11 Ноември, 2017

Без оглед дали имате млаку италијанска крв или сте само заљубено во се` што има врска со Италија.Но доколку имате девојче , можеби ќе ве интересира изборот на најубави и најпопуларни италијански имиња за девојчиња.

Како Чолиќ остана локален пејач

10 Ноември, 2017

Огромен дел од жителите на некогашна Југославија знаат кој е Здравко Чолиќ.Денес тој е недно од најпознатите музички имиња на овие простори, но дали знаевте дека тој во текот на седумдесетите години на минатиот век се обиде да направи кариера во стра

Речник за совладување на македонски и албански јазик

10 Ноември, 2017

Речникот, е подготвен во соработка со Нансен дијалог центарот Скопје и со финансиска поддршка од германската Влада, содржи 9.500 зборови и термини коишто се преземени од наставната програма на македонски и на албански јазик

Google маркира маркантно загадени локации

10 Ноември, 2017

„Гугл“ презема уште една иницијатива чија цел е да ја зголеми свеста за значењето на заштитата на животната средина. Компанијата соработува со фирмата „Аклима“ за да го мери аерозагадувањето во Калифорнија и да ги обележи на платформата “Земја“.

Како да направите совршени американски палачинки?

09 Ноември, 2017

Во секое семејство и секое друштво има по еден исклучителен член кој е мајстор за правење палачинки. А палачинките се најдобра закуска кога се собирате да гледате филм или да играте некоја друштвена игра.

Ѕирнете во внатрешноста на нуклеарниот бункер на Тито

09 Ноември, 2017

Нуклеарниот бункер од Студената војна на претседателот Тито, сега е отворен како уметничка галерија и може да се посети. Бункерот бил подземен град за поранешниот југословенски претседател, неговата сопруга и владини официјални лица.

Нема да ја пронајдете вистинската љубов додека не ги прифатите овие 10 правила

09 Ноември, 2017

Сите ние трчаме по нашата шанса за љубов. Сите ние со години веруваме дека љубовта е единствената работа која може да ја спаси нашата душа. Меѓутоа, за да ја пронајдете вистинската љубов мора да бидете спремни да ги прифатите овие 10 битни вистини.

60 години “Трабант“

08 Ноември, 2017

Трабантот - симболот на секојдневниот живот во некогашна Источна Германија, и натаму восхитува, забавува и шармира.

Шербет Нутела

08 Ноември, 2017

Кркачите на Нутела низ целиот свет се во паника по веста дека рецептот за нивното слатко задоволство на чоколадо и лешник се променил.

“Волшебникот Оз“ дојде во Велес

08 Ноември, 2017

Велешкиот театар денеска премиерно ја изведе претставата за деца „Волшебникот од Оз“ од Лиман Френк Баум, во драматизација на Катерина Момева и режија на Александар Ивановски.

Официјално: Македонија догодина нема право да учествува на Евровизија

08 Ноември, 2017

Поради ненадмирен долг кој Македонскат(МРТ) го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), до година македонските граѓани ќе останат без европското музичко шоу „Евровизија“, спортските првенства, странските програми и филмови документарци.

50 по ред изложба на ликовните уметници од Штип

07 Ноември, 2017

Во рамки на програмата за одбележување Денот на ослободувањето на Штип и 73-те години од тој величенствен чин, денеска во Уметничката галерија Безистен отворена изложба.

Во чест на Ѓоко Николовски, највозрасен музичар во Македонија

07 Ноември, 2017

Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ) вечер од 20 часот во фоајето на Македонската опера и балет организира концерт по повод 90 години од раѓањето на Ѓоко Николовски, највозрасниот активен музички уметник во Македонија.

Атлантида на Пацификот

07 Ноември, 2017

Првпат се снимени остатоците на мистериозниот древен град Нан Мадол, кој многумина го нарекуваат „Нова Атлантида“.

Македонката Александра Кукушев најдобра на Втората Балканска Олимпијада на песна и танц во Белград

07 Ноември, 2017

На 4 и 5 ноември во Белград, Србија се одржа втората Балканска олимпијада на музика и танц, под покровителство на Балканската алијанса, на чело со претседателот госпоѓа Евгенија Веда.

Имали и уметност и култура?

06 Ноември, 2017

Дебата за културата и уметноста.Во Националната установа –Центар за култура “Ацо Шопов“ утре напладне ќе се одржи јавна дебата за дејностие од областа на културата и уметноста.

Злато за младите македонски балерини

06 Ноември, 2017

Во Романија во периодот од 24 до 26 октомври се одржа реномираниот меѓународен балетски натпревар „Млади балетски ѕвезди“ на кој зедоа учество над 150 учесници од повеќе европски земји.

Домашни пишкоти

06 Ноември, 2017

Направете брзи и едноставни пишкоти, вкусот нема да ве остави рамнодушни!

Северина “падна“ во уште еден судски процес

06 Ноември, 2017

Судот по нејзините остри обвинувања донесе решение дека барањето на Северина Којиќ е неосновано затоа што пејачката изнела исклучиво сопствено мислење, но не и докази за да го потткрепи.

Рецепт за тирамису

05 Ноември, 2017

Тирамису е италијански десерт, а во книгата „Рецепти и Мемоари“, славната актерка Софија Лорен дала и рецепт за овој десерт.

„Денови на глаголица во Истра“

05 Ноември, 2017

аедницата на Македонците во Република Хрватска и Македонско културно друштво на Истарска жупанија „Св. Кирил и Методиј“, Пула организираат културна манифестација „Денови на глаголицата во Истра“.

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува со две изведби на „Оревокршачка“ во Скопје

05 Ноември, 2017

Македонската јавност ќе има ретка можност да го види балетскиот спектакл, претставата „Оревокршачка“ на мраз, во изведба на Државниот балет на мраз од Санкт Петербург, Русија.

Психолошки тест: Откријте ги длабоко скриените тајни во вашата потсвест

05 Ноември, 2017

Можеби веќе имате одредено мислење за себе, но понекогаш реалноста е сосема поразлична. Постојат одредени аспекти на нашата личност за кои не сме свесни или за кои не сакаме да бидеме свесни. Со овој тест откријте кои се вашите скриени тајни на потсв

Даутпашиниот амам беше претесен да ги собере сите љубители на творештвото на Петар Мазев

05 Ноември, 2017

На вчерашното отворање на изложбата „Петар Мазев - 90 години од раѓање“ објектот на Даутпашиниот амам во Скопје беше претесен да ги прими сите љубители на уметноста и особено на творештвото на македонскиот неповторлив автор.

Изворен или авторски фоклор

05 Ноември, 2017

Под мотото „Запознај ги игрите, песните и обичаите од Копачијата“, викендов во Кичево, по трет пат се одржува Семинар за изворен фолклор, на кој предавачи ќе бидат еминентни професори и кореографи, а ученици на истиот ќе бидат, млади фолклористи

Нема половина срце, преживеа три операции, и имаше неверојатна желба

05 Ноември, 2017

Софија Чијапалоне (5) од Америка родена е со тешко срцево заболување, поради што до крајот наживотот ќе мора да оди на операции на срцето. Трипати досега е оперирана, а пред четвртата имаше една желба која за некои е бизарна, а за други прекрасна.

Модните движења од Македонија и Бугарија

04 Ноември, 2017

Во галеријата „Безистен“ во Штип со модна ревија и промотивен видеозапис беа презентирани 11 модни брендови од Македонија и Бугарија во организација на македонскиот Текстилен кластер во соработка со Моден викенд Скопје.

Венјамин Милчев, музички продуцент од Македонија: Џеси Џеј ме изненади со две големи торти за мојот роденден

04 Ноември, 2017

Милчев минатата година дипломирал на престижниот универзитет „Беркли“ во Бостон, а во моментов работи во легендарното продуцентско студио „Лараби“ на продуцентот Џејсен Џошуа, каде што секојдневно соработува со најголемите светски музички ѕвезди.

Добила два пати на лотарија во ист ден: Прво 10.000 долари, па милион

04 Ноември, 2017

На Кимберли Морис од местотот Вејк Форест во Северна Каролина и тргнало во игрите на среќа, бидејќи, како што пишуваат локалните медиуми, во ист дена два пати добила на лотарија, прво 10.000 долари, а потоа дури милион.

Базар на автентични креации

04 Ноември, 2017

Повеќе од 20тина уметници преку 18 брендови ги покажаа пред јавноста своите најнови креации како филигран и модерен накит, рачно изработени чанти и чевли, дрвени пеперушки

Хадид најдобро облечена жена 2017

04 Ноември, 2017

Според магазинот Гламур, манакенката Џиџи Хадид е најдобро облечена жена за 2017 година бидејќи таа е девојката која ја следат сите девојки на светот, има свој стил и секогаш внимава што ќе облече.

Во Битола промовирани книги на Веле Смилевски Раде Силјан

04 Ноември, 2017

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола приреди промоција на книгите „Песната палимпсест“ од авторот Веле Смилевски и „Устата на јавето“ од авторот Раде Силјан.

Завршија 50. Детски Рацинови средби

03 Ноември, 2017

Денеска, со промоција на книгата за деца „Марта“ од Горјан Петревски за која зборуваше Васил Тоциновски во Велес заврши програмата на 50-тите јубилејни Детски Рацинови средби, посветени на најпознатиот македонски поет Коста Солев Рацин.

Чурос – традиционален шпански десерт

03 Ноември, 2017

Овие шпански крофни можете да ги послужите со различно овошје или чоколадни преливи, а совршено се вкусни и сo прелив од карамел или кафе.

Куглоф лазања

03 Ноември, 2017

Многу интересен и декоративен начин на правење на лазања, идеално за послужување како мезе или пак за ручек за 3-4цa.

Оставете ги цигарите веднаш-најефикасен метод против пушење

03 Ноември, 2017

Aко одлучите да ги оставите цигарите веднаш, тогаш ќе се помирите со тоа дека тие нема да бидат дел од вашиот живот во наредниот период. Исто така, ментално ќе ви биде полесно и вашето тело нема да бара никотин.

Уште 100 години женска нееднаквост

03 Ноември, 2017

Jазот на еднаквоста меѓу мажите и жените би требало да трае уште 100 години додека се затвори со сегашната стапка, објави економската група за следење.

18-ти Есенски музички свечености

03 Ноември, 2017

Во Салонот на Македонската опера и балет, вечерва во 20 часот, ќе почне 18. издание на манифестацијата „Есенски музички свечености“ што ја организира Дирекцијата за култура и уметност – Скопје.

Поетот Марковски добитник на награда во Хрватска

02 Ноември, 2017

Македонскиот писател Стефан Марковски е единствениот македонски претставник на овогодинешното 10-то јубилејно издание на тридневниот поетски фестивал „Денови на пријателите на книгата“ во Риека, кој ќе се оддржи од 9 до 12 ноември годинава.

Самоконтрола со вежбање

02 Ноември, 2017

Според студија од 2016 година, колку повеќе вежбате, толку повеќе се зголемуваат и мотивацијата и желбата

Три причини зошто девојките „паѓаат“ на женети мажи

02 Ноември, 2017

За жената да смета дека некој маж е привлечен, освен физичкиот изглед тој треба да задоволи и некои други фактори. Експертите сметаат дека оженетите мажи поседуваат некои од тие клучни фактори. Дознајте зошто некои жени „паѓаат“ на оженети мажи.

За 10 дена 100 филмови

02 Ноември, 2017

Со проекција на шведската сатирична комедија „Плоштадот“, победник на канскиот филмски фестивал, на 9 ноември во киното „Милениум“ ќе биде отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Нисказемја, а не е под вода

02 Ноември, 2017

Зошто Холандија не е под вода? Ова е големо прашање со оглед на малата, но високо населена европска земја. Токму на ова прашање се обидува да одговори Брејн Мекманус на неговиот канал „Вистинско инженерство“.

Рецепт: Омлет со ореви

01 Ноември, 2017

Брз и лесен појадок кој ќе ве воодушеви со интересната комбинација на вкусови.

9 милијарди долари за “Ноќ на вештерки“

01 Ноември, 2017

Оваа година, 179 милиони американци ќе ja прослават Ноќта на вештерките, а износот што ќе го потрошат за овој празник се проценува на рекордни 9,1 милијарди долари.

“Загребачки солисти“ во Скопје

01 Ноември, 2017

на 4 ноември, со почеток во 20 часот, со концерт на реномираниот гудачки хрватски ансамбл „Загрепски солисти“ кои ќе настапат со разновидна програма, со дела од Моцарт, Чајковски и од македонскиот композитор Драган Шуплевски.

Јапонска фирма им дала на непушачите дополнителни 6 дена одмор, колку што пушачите поминуваат на паузи

01 Ноември, 2017

Јапонска фирма ги награди своите вработени, кои не пушат, со шест дополнителни денови одмор на годишно ниво, за да го надоместат времето кое пушачите го поминуваат на паузите за пушење.

Да се живее на леб и вода

01 Ноември, 2017

Лебот е составен дел од голем број трпези во светот. Направен од различни видови брашна, збогатен со секакви видови зачини, лебот е еден од омилените продукти на многумина, но дали би можеле буквално да живееме само од леб?

Ангел Миов – изложба во Кавадарци

01 Ноември, 2017

Изложба на дела од ликовниот уметник Ангел Миов беше отворена синоќа во галеријата при Домот на културата „Иван Мазов Климе” од Кавадарци. Изложбата е во рамки на традиционалната манифестација „Кавадаречка културна есен”, со поддршка од општината.

Компанијата која го произведува пивото Корона ќе започнува со производство на пијалаци со канабис

31 Октомври, 2017

Компанијата "Constellation Brands" во чија сопственост се брендовите Корона, Модело и Сведка, подготвена е да инвестира цели 200 милиони долари за производство на пијалаци кои ќе содржат канабис.

Јубилејна ретроспективна изложба „Петар Мазев, 90 години од раѓање“

31 Октомври, 2017

„Петар Мазев, 90 години од раѓање“ - во Даут Пашиниот амам во наредните три месеци ќе бидат изложени делата на еден од најеминентните македонски академски сликари. Ќе се промовира и монографско издание посветено на неговите живот и дело...

Чоколада ќе има само на сон

31 Октомври, 2017

За време на Саемот на чоколадото во Париз професионалци во секторот беа обединети во врска со опасностите кои произлегуваат од затоплувањето на климата за производството на какао за 20 години.

“Јас.Елегии“-промоција на Ренџов во Штип

31 Октомври, 2017

Дом на млади и Националната установа Центар за култура “Ацо Шопов“,на 9-ти ноември во чест на Денот на ослободувањето на Штип органириа промоција на стихозбирката “Јас.Елгии“ од Михаил Ренџов.

Домашен лек против кашлица за деца: Преку ноќ ја отстранува и ги чисти градите од насобраната слуз

31 Октомври, 2017

Секој имал можност да се сретне со постојана кашлица, што е многу непријатно, а со тоа и не спречува во секојдневните  работи. Во такви случаи, ние бараме било какво решение кое може да ни помогне да се ослободиме од таа кашлица.

„Симфонија на тажни песни“ со Ана Дурловски

30 Октомври, 2017

Македонската филхармонија во четврток ќе ја изведе „Симфонија на тажни песни“ која ја најави како една од најубавите, но и најпопуларните симфонии на сите времиња.

Компир салата со јогурт

30 Октомври, 2017

Пригответе си себеси и на вашите најблиски компир салата во која навистина ќе уживате.

Го отпуштиле оти доаѓал порано на работа

30 Октомври, 2017

Вие мислевте дека на работниците што работат подолго од работното време дополнителната работа треба да им биде дополнително платена? Но, не и во ,,Лидл".

Нема повеќе паричен надоместок за рачен багаж во Wizz Air!

30 Октомври, 2017

Најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа WIZZ AIR, ја претстави новата полиса за рачен багаж, која им овозможува на сите патници да патуваат со еден голем рачен багаж бесплатно.

Град кој знае се што се случува

30 Октомври, 2017

Како би реагирале кога би дознале дека вештачката интелигенција во последните неколку години ги следи сите случувања во вашиот град: местата на кои се движат луѓето, сообраќајот, па дури и сето она што луѓето го пишуваат на социјалните мрежи.

На Струмица и требаат пари за презентациија на археолошкото богатство

29 Октомври, 2017

локалитетот „Св. 15 Тивериполски маченици“, Орта Џамија, Цареви кули , но и црквата од 12. век кај Ловен дом. Тоа се локалитети од кои пошироката јавност ке биде изненадена и фасцинирана како од остатоците, градбата на објектите многуте фрески

Торта во чаша

29 Октомври, 2017

Еве како да искористите заостанат пандишпан или друго слатко пециво, па и на блиските да им спремите десерт за вистинско уживање. Ако сакате да го пробате, а сепак немате пандишпан, употребете купени тортички, бисквити, кроасани, чајни кекси и сл.

Велосипедска тура на “Осогово“

29 Октомври, 2017

Македонско еколошко друштво во соработка со Бугарската Фондација за биодиверзитет, организира велосипедска тура на Осогово којашто ќе заврши со прекуграничен форум „Природен потенцијал и одржлив туризам на Осогово“.

Меморија ве кани на концерт на 18ти ноември

28 Октомври, 2017

По 35 години од своето постоење и 25 години од последниот концерт, Меморија повторно заедно и во полн состав ве кани на концертно уживање во Метрополис Арената.

Како би се чувствувале доколку некој по грешка ви уплати 25 милиони долари на вашата сметка? Оваа девојка го знае тоа

28 Октомври, 2017

Многумина сонуваат за тоа да се разбудат со милиони на банкарската сметка, кои би им овозможиле лесен живот. Токму тоа ѝ се случило на Клер Вејнрајт од Сиднеј, на која банката по грешка ѝ уплатила 25 милиони долари.

Американска пита со праски

28 Октомври, 2017

Состојки за кората • 3 шолји брашно • 1 лажица шеќер • 1 1/4 шолји ладен путер, исечкан на коцки • 1/4 + 1-2 лажици ладна вода

Палента со домати, еве како да ја направите

28 Октомври, 2017

Состојки * за 8 лица 7 чаши вода 1 2/3 шолји палента 1 шолја чери домати, сечени по должина 2 лажици рендан пармезан 2 1/2 лажички сол 1 лажица маслиново масло 6 листа свеж босилек

И професијата има влијание – кои жени најмногу изневеруваат

28 Октомври, 2017

Многу фактори влијаат врз тоа дали партнерот ќе не изневери – незадоволство, привлечност од друга личност, одмазда…Новото истражување покажа дека меѓу факторите, кои влијаат на неверството е и професијата на човекот.

Мусака со павлака

28 Октомври, 2017

Со оваа мусака послужете свежа салата и кисело млеко или павлака.

Светска премиера на “После дождот“

28 Октомври, 2017

Циклусот за пијано „После дождот“ на композиторката Дарија Андовска денеска ќе има светска премиера во рамки на концертот „Жени во црно и бело – музика за пијано од композиторки кои треба да ги знаете“.

Пилешко во мед и сенф

27 Октомври, 2017

Немате идеја што ново да зготвите за целото семејство? Ова е одличен рецепт кој го сакаат дури и најмалите. Брзо се подготвува и што е најважно, едноставно ќе ве натера дури и прсти да излижете.

Мешана кисела салата во тегла

27 Октомври, 2017

Киселите зимници се одличен начин за внесување на витамини за време на зимскиот период кога не секогаш можеме да најдеме свежо овошје и зеленчук.

Селена Гомез се враќа со Wolves

27 Октомври, 2017

После паузата која ја направи поради своите здравствени проблеми, Селена Гомез се враќа со нов сингл наречен „Wolves“.

Камера 300 за британски аматерски филм

27 Октомври, 2017

Меѓународното жири на фестивалот на аматерски документарен филм „Камера 300“ одлучи највисокото фестивалско признание, да го додели на авторот Џејмс Калмерс од Велика Британија за аматерскиот филм „Пофалба за црвената телефонска кутија“.

Циклусот за пијано на Дарија Андовска утре со своја светска премиера

27 Октомври, 2017

Во рамките на интернационалниот фестивал „Rе: Novae Musicae“ при Софиската филхармонија во Бугарија, в сабота, 28 октомври, ќе се одржи концертот „Жени во црно и бело – музика за пијано од композиторки што треба да ги знаете“.

Работни фотографии од археолошки истражувања ќе бидат претставени во Археолошкиот музеј

27 Октомври, 2017

Во НУ Археолошки музеј на Македонија, на 27 октомври, во 19 часот, ќе биде отворена третата изложба на работни археолошки фотографии под наслов „Archaeology in progress“ Vol.3, во организација на Институтот за Археолошки Истражувања - Скопје.

Нов секс скандал на Роналдо

27 Октомври, 2017

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо повторно е во центарот на вниманието по работи кои немаат врска со фудбалот.

Маратон во велешки театар

27 Октомври, 2017

В сабота, на 28 октомври, на двете сцени на театарот „Џинот“ од Велес ќе се одржи театарски маратон со три хит-претстави од репертоарот на тетарот.

Летал 26км со хелиумски балони

27 Октомври, 2017

Еден британски авантурист летал над Јужна Африка на стол за палуба, за кој биле прицврстени стотици хелиумски балони.

Грејпфрут салата со авокадо!

26 Октомври, 2017

Мирисната салата од грејпфрут со авокадо и нане е многу вкусна – може да биде вистински десерт или додаток за месо …

Изложба на Јован Миронски во Музеј на Град Скопје

26 Октомври, 2017

Во Музеј на град Скопје во тек е ретроспективна изложба на избрани дела од ликовното творештво на Јован Миронски, кој се смета за еден од првенците на модерната уметност во Македонија, како и за извонреден портретист.

Пред нова година “Gipsy Kings“ во Скопје

26 Октомври, 2017

Една од најуспешните светски музички атракции „Џипси кингс“ на 22 декември ќе одржи новогодишен коцерт во Скопје како второ издание на настанот All you need is love на „Авалон продукција“.

Говедско со лимон на кинески начин

26 Октомври, 2017

Кинеската кујна има храна со специфичен вкус, бидејќи користат многу различни зачини и мешаат многу вкусови. Па ако сакате да експериментирате еве еден кинески рецепт кој ќе ја збогати вашата трпеза денес.

Членовите на кралското семејство бараат лице да им ги води социјалните мрежи

26 Октомври, 2017

Најекспонираните личности од кралското семејство во Британија, Кејт, Вилијам и Хари, сакаат да вработат лице задолжено за комуникација, што ќе ги води социјалните мрежи за овие тројца.

Вечер на македонски автори во Софија

26 Октомври, 2017

Денес (26 октомври) со почеток од 18:30 часот во концертната сала на Музеј „Борис Христов“  во Софија ќе се одржи концерт со наслов „Вечер на македонски автори“, на кој ќе бидат изведени дела за флејта и пијано од македонски композитори од неколку ге

„Јавна соба“ за својот втор роденден задутре ќе отвори изложба насловена „Тито во Африка - слики на солидарноста“

26 Октомври, 2017

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ за својот втор роденден задутре ќе отвори изложба насловена „Тито во Африка - слики на солидарноста“.

Машки фори на кои најчесто паѓаат жените

25 Октомври, 2017

Не за џабе велат дека љубовта е слепа. Кога чувствата ќе го надвладеат разумот, не е многу тешко човек да изманипулира со нас бидејќи водени од нив не се ни обидуваме да размислиме дали некој сака да ја злоупотреби нашата доверба.

Графики на Славица Јанешлиева во Македонскиот културен центар во Њујорк

25 Октомври, 2017

Во Македонскиот културен центар во Њујорк, на 27 октомври 2017 година (петок), во 18 часот, ќе биде отворена графичката изложба со наслов „Впечатоци“ на Славица Јанешлиева, уметница со изразен и препознатлив мултимедијален пристап.

Лажела дека го победила ракот со здрава исхрана и сега мора да плати казна за тоа

25 Октомври, 2017

Австралиската блогерка Бела Гибсон (25) е обвинета дека ја лажела јавноста оти го победила ракот благодарение на здравата исхрана наведувајќи ги на тој начин луѓето да ги купуваат нејзините книги и апликации за мобилен телефон.

Ориз на шпански начин

25 Октомври, 2017

Ако сеуште размислувате што да зготвите денеска за вашите најмили тогаш дефинитивно можете да го пробате денешниот наш предлог, ориз на еден поинаков шпански начин.

Уште еден македонски филм во трка за меѓународна награда

25 Октомври, 2017

Македонскиот филм „Исцелител“, со интернационален наслов „Secret Ingredient”, на режисерот Ѓорче Ставрески, е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на светски познатиот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин, Естонија.

“Зад аголот“ промовиран во Белград

25 Октомври, 2017

На тековниот 62. Меѓународен белградски Саем на книгата, на штандот од белградското книгоиздателство “Албатрос плус“ само што се појави српскиот превод на романот „Зад аголот“ на Томислав Османли.

Ориз во солена вода???

25 Октомври, 2017

Научниците во Кина успеале да добијат принос од уникатен ориз кој e храна за над 200 милиони луѓе. Истражувањето било спроведено во Центарот за истражување и развој во Кингдао, Шандонг, каде што биле одгледувани од 6,5 до 9,3 тони храна во солена вод

Пица ролат за само еден час!

24 Октомври, 2017

Често се случува да сакаме да направиме нешто и на крај да сфатиме дека некако сме замесиле малку повеќе тесто од потребното.

Фолкерите поголеми хуманисти од забавњаците

24 Октомври, 2017

Катерина Танева Ѓорѓиев, од групата ,,Нели ти реков’’ Елена Велевска, Благоја Грујовски, Тања Блажева, ,,Класико бенд’’ и многу други фолкери организиранi од Мики Тралала, а сите собрани средства од влезниците се за лекување на Николија.

Бронзена “Златна петорка “ во Варшава

24 Октомври, 2017

На 8. Меѓународен фестивал за историски и воени филмови, во Варшава филмот „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски, кој учествува во официјалната селекција, освои бронзена сабја од стручното жири.

Брзо и едноставно похован кромид со кашкавал

24 Октомври, 2017

За сите љубители на похованите јадења, овој рецепт навистина ќе ви се допадне. Похованиот кромид со стопен кашкавал е одлична идеја за мезе. Следниот пат кога ќе очекувате гости, изненадете ги со оваа вкусна закуска.

Французи сакале синот да го крстат Џихад

24 Октомври, 2017

Франција е позната по стриктната политика за имиња, но овојпат можеби се и во право, откако една француска двојка сакала своето дете да го именува Џихад.

Недела на детски филмови во седум градови во Македонија

24 Октомври, 2017

Oд утре до крајот на овој месец во седум градови низ Македонија ќе бидат прикажани четири филмови за деца во рамките на проектот „Недела на детски филмови“ организиран од Асоцијацијата на филмски дистрибутери АФИДИ Битола.

Втор светски гастрономски натпреварт во Струмица

24 Октомври, 2017

Светскиот кулинарски џет сет наредниве денови ќе престојува во Струмица и ќе се натпреварува во готовење топло и ладно јадење, пици и израбока на фигури од овошје и зеленчук, на вториот меѓународен гастрономски натпревар.

Подгответе се за голата Тејлор Свифт

24 Октомври, 2017

27-годишната поп ѕвезда ја објави најавата за новиот спот наменет за песната …Ready For It. Прашањето кое сите го поставуваат е – дали сме подготвени за целосно голата Тејлор Свифт?

Излезе во продажба новата Лада Веста

24 Октомври, 2017

Лада полека ги губи визуелните карактеристики по кои беше препознатлива со децении. Застарениот дизајн заминува во историјата, а старите модели им отстапуваат место на возила со современ изглед.

Докторатот на Стивен Хокинг го урна сајтот на Кембриџ

24 Октомври, 2017

Физичарот Стивен Хокинг за првпат ја објави својата докторска теза на интернет, но поради огромниот интерес од десетици илјади негови обожаватели се блокираше пристапот до интернет сајтот на Кембриџ од каде трудот од 1966 година може да се симне.

Сите жени на Пабло Пикасо

23 Октомври, 2017

Највлијателниот уметник на 20 век, Пабло Пикасо, бил харизматичен исто колку што бил и талентиран. Вонредната енергија што ја вложувал во своите уметнички дела единствено се поклопува со енергијата со која ги љубел жените.

Доколку ви застане коска од риба во грлото веднаш направете го ова

23 Октомври, 2017

Дали некогаш ви се случило да јадете риба и да ви се заглави коска во грлото. Тоа често знае да се случи, затоа внимавајте кога ја јадете. Коската некогаш не се забележув, бидејќи е навистина ситна.

Посни есенски мафини со тиква

23 Октомври, 2017

Сезоната на тиква е одамна почната , а овие ароматични, есенски мафини се еден од начините на кои може да се искористи.

Пилешко со чипс во тава

23 Октомври, 2017

Лесно и вкусно, овој брз ручек ќе ги освои сите и со сигурност ќе го подготвите уште неколку пати за вашите најблиски и пријателите.

Пивска јога нов тренд кај русите

23 Октомври, 2017

Марина Вовченко од Москва е инструкторка по јога и води група од 25 луѓе, коишто го обожаваат нејзиниот уникатен метод – „пивска јога“.

Во овој италијански град даваат 2.000 евра ако дојдете таму да живеете: Мора да исполните само еден услов

23 Октомври, 2017

Живописниот италијански град Кандела би можел да биде остварување на вашите соништа, градоначалникот на тој град најави дека ќе плати 2.000 евра на секој кој ќе се досели во него.

Монте торта

23 Октомври, 2017

Вистинско кремасто чоколадно уживање, кое се подготвува многу брзо и едноставно.

Македонските книгоиздавачи на саем во Белград

23 Октомври, 2017

Македонија, по неколку години пауза, се претставува на Саемот на книга во Белград со избор од над 400 репрезентативни дела од македонската издавачка сцена, преводи на истакнати книжевници и атрактивни комерцијални наслови од речиси сите жанрови.

Како тоа бабите и дедовците стануваат порано

23 Октомври, 2017

Најнова студија објавена во списанието Proceedings of the royal society B упатува на тоа дека оваа варијација во моделите на спиењето потврдува дека отсекогаш постои барем едно будно лице кога другите (најранливите) спијат

Завршува фестивалот “Џифони Македонија“

22 Октомври, 2017

Во киното Милениум утре вечер со почеток во 19 часот ќе биде свечено затворен 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија’’ кој во Скопје се одвива од 18 октомври.

Светот во шок: Мачка со човечка глава!

22 Октомври, 2017

Фотографијата од необична мачка со човечко лице ги преплави социјалните мрежи но и го вознемири светот, па мораше да реагира и малезиската полиција.

Три книги на поетесата Мирјана Стојановска ќе бидат промовирани на Саемот на книгата во Белград

22 Октомври, 2017

Во рамките на меѓународниот Саем на книгата во Белград, на 24 октомври (вторник), во 18 часот, ќе бидат промовирани три книги од поетесата Мирјана Стојановска од Битола, и тоа: „Бегалци од својот дом“, „Џез во двокреветна соба“ и „Крст, триаголни и к

Се распаѓа прилепскиот театар

22 Октомври, 2017

Прилепскиот ансамбл, којшто измините неколку години освојува врвни награди на театарските фестивали во земјава и странство, твори во тешки услови под сите стандарди.

Колку жените можат да издржат без секс?

22 Октомври, 2017

Нема да поверувате колку дами, воедно кои станале мајки, можат да издржат без секс. Истражување направено од страна на порталот "Family Circle", во кое учествувале 553 мајки од различни години, објавиле потполно неверојатни и шокантни резултати.

Норвежани “ставаат клуч“ на 36. Скопски џез-фестивал

22 Октомври, 2017

Со концертите на „Крег Таборн квартет“ од САД и на ансамблот „Ларџ Јунит“ на Пал Нилсен-Лав од Норвешка вечерва со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет ќе биде затворен 36. Скопски џез-фестивал.

Награда за сите што ќе го хакираат Play Store

21 Октомври, 2017

Google понуди на истражувачите на безбедносните пропусти награда од илјада американски долари доколку успешно ја хакираат апликацијата Play Store и успеат да ги поправат грешките.

“Кршливост“-Шкипе Мехмети

21 Октомври, 2017

Во рамки на годишната програма на Националната галерија на Македонија е изложбата на графичарката Шќипе Мехмети, која ќе се одржи на 24.10.2017 година, вторник, во мултимедијалниот центар Мала станица, во 20.00 часот.

Вкусна пица со само 300 калории

21 Октомври, 2017

Пицата е омиленото јадење за многумина, но таа може да биде и многу калоричен оброк. Со мали кулинарски трикови, пицата можете да ја трансформирате во диетално јадење во кое ќе уживате без грижа на совест.

БОШ 2017 арт фестивал викендов во Гевгелија

21 Октомври, 2017

Гевгелија денеска и утре е домаќин и организатор на деветтото издание на мултимедијалниот арт фестивал „БОШ 2017“ кој се одржува во чест и почит кон прерано починатиот актер и поет Бошко Бозаџиевски.

Откријте што навистина мислат мажите

21 Октомври, 2017

Девојките поминуваат голем дел од времето размислувајќи и анализирајќи ги работите што ги кажале мажите, дури и кога тие навистина немаат никакво значење помеѓу редови.

Зима, зима е па што...

21 Октомври, 2017

Американската приватна метеоролошка компанија „Accuweather“ ја објави сезонската прогноза за Европа. Прогнозата се однесува за декември, јануари и февруари.

Поезијата на Радован Павловски на индиски јазик

21 Октомври, 2017

Во новиот број на реномираната индиска ревија за литература „Инчентин версис“ се објавени избрани песни на еминентниот македонски поет и академик Радован Павловски, заедно со негова опсежна биобиблиографија.

90 години од раѓањето на Петар Мазев

20 Октомври, 2017

Националната галерија на Македонија, потпомогната од страна на Министерството за култура на Република Македонија и Фондацијата „Илија Камчев“ ја организира големата јубилејна изложба „Петар Мазев, 90 години од раѓање“.

Направена првата библиотека од мраз

20 Октомври, 2017

Времето на класичните библиотеки очигледно завршува. Русија отиде еден чекор понапред и направи библиотека од мраз- прва во светот. Се наоѓа на работ на замрзнатото Бајкалско езеро и изгледа неверојатно.

Напивка што ќе ви ја поправи крвната слика

20 Октомври, 2017

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, независно од бројот на црвени крвни клетки (еритроцити), го намалува капацитетот на крвта да го пренесува кислородот, што доведува до анемија.

Посна шпанска пита

20 Октомври, 2017

Пригответе нешто различно и неодоливо вкусно, посна шпанска пита!

Како да подготвите банички од готови кори

20 Октомври, 2017

Полнети со сирење, овие банички од готови кори изгледаат исто толку добро и се исто толку вкусни како и оние во пекарите, подготвени од вистинските мајстори за тесто.

Рецепт: Благи макарони со ореви и мед

20 Октомври, 2017

Десерт чиј опоен мирис не потсетува на кујните на нашите баби. Вака подготвените благи макарони се одличен избор на десерт дури и за време на пост.

Саем за студии во Франција 2017

20 Октомври, 2017

Францускиот институт во Скопје и одделот Кампус Франс го одржуваат Саемот за студии во Франција, којшто ќе се одржи в четврток, 26 октомври, од 11 до 16 часот, во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

Џез фестивал Скопје-36 пат

19 Октомври, 2017

Со концерт на триото на австрискиот пијанист Давид Хелбок, добитник на наградата за исклучителен уметник на Австрија, вечерва во Македонската опера и балет почна 36.Скопски џез-фестивал.

„Златна лира“: Концерт на Линда Хедлунд и Доменико дел Гуидиче

19 Октомври, 2017

Во рамки на Фестивалот на музички уметници на Македонија „Златна лира“ во сабота во 20 часот концерт ќе одржат Линда Хедлунд – виолина (Финска) и Доменико дел Гуидиче – гитара (Италија) во Музејот на град Скопје.

Како да подготвите совршени тестенини

19 Октомври, 2017

Тестенините се едни од најомилените јадења ширум светот. Поголемиот дел од нас барем еднаш неделно ужива во тестенини, а начините на кои ги припремаме се различни.

Македонските танчери со Даунов, трети на свет.

19 Октомври, 2017

Танчeрите со Даунов синдром од танцовото студио „Дансерс јунајтед МК“ вчера освоија трето место на Светското првенство во модерни танци, што се одржува во Копенхаген во Данска.

ВИДЕО:Крцкави компирчиња

18 Октомври, 2017

Омилениото јадење на сите… Гледајте го видеото како да направите вкусни компирчиња.

Недела на коктели во 13 кафулиња во Скопје

18 Октомври, 2017

Од денес до среда во 13 кафилиња во Скопје ќе се одржи недела на коктели. Посетителите ќе можат да пробаат најразлични видови на коктели креирани само за овој настан.

Намирници кои имаат смирувачко дејство

18 Октомври, 2017

Кои се тие магични намирници кои имаат смирувачко дејство? Прочитајте го основниот список и потрудете се секогаш да имате нешто од тоа во вашите резерви…

Повеќе секс и спиење за поголема среќа

18 Октомври, 2017

Истражување на британскиот Национален центар за социјални истражувања покажува дека сексот и спиењето се најважни за чувството на среќа и благосостојба, а дека парите немаат ништо со тоа.

Виктор Филиповски прогласен за најдобар млад џез-музичар

18 Октомври, 2017

Признанието Golden Oryx, што за достигнувања на полето на културата го доделува „Катар ервејс“, годинава му беше врачено на Виктор Филиповски, којшто изминатиов период се истакна како тапанар на повеќе состави.

Exit и на Јахорина

17 Октомври, 2017

„Егзит“ почнува нов фестивал, кој ќе се одржи од 15 до 18 март следната година на Јахорина.

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

17 Октомври, 2017

Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек против вишокот на килограми, го забрзува метаболизмот и го штити организмот од пад на имунитетот.

Дали луѓето кои јадат месо се посреќни?

17 Октомври, 2017

Нема сомнеж дека јадењето премногу црвено месо може да доведе до многу здравствени проблеми, како што се дијабетес, дебелина, зголемен ризик од заболувања на срцето.

Македонската филхармонија ги отвори вратите и ја најави концертната сезона 2017/2018

17 Октомври, 2017

Македонската филхармонија денеска во малата сала одржа прес-конференција на која беа соопштени сите детали за отворањето на новата концертна сезона, за целокупната програмска концепција, за новиот имиџ на институцијата, за техничките капацитети.

Кралица на есента и зимата - ТИКВА

17 Октомври, 2017

На пазарите веќе започна да се појавува тиквата, па побрзајте да си купите. Бидејќи, кралицата на есента и зимата не е само вкусна и ароматична, туку и многу здрава.

Утринското кафе не се пие наутро

17 Октомври, 2017

Утринското кафе е првата работа по која посегаме веднаш штом се пробудиме, бидејќи едноставно не можеме да го замислиме почетокот на денот без тој пијалок кој дефинитвно нè расонува.

Теракотните икони од Виничко кале во Оксфорд

17 Октомври, 2017

На изложбата под наслов „Империи на верата, Уметноста и појавата на светските религии“ ќе бидат претставени оригинали, дел од колекциите на Археолошкиот музеј на Македонија во Скопје и на Музејот „Теракота“ во Виница.

Ивона со кавер на песна од Квин

16 Октомври, 2017

Реакцијата на познатата новинарка од Сител, Ивона Талевска, по повод прекинувањето на директниот линк од страна на нејзината колешка, ептен добро се совпаѓа со песната од Квин „We will rock you“. Не ви се верува? Еве слушнете.

„Освета“ ги спои Пинк и Еминем

16 Октомври, 2017

Меѓу песните кои се најдоа на новиот албум на секогаш иновативната Пинк, посебно внимание привлече нумерата „Revange“.

Заев на „Недела на италијанскиот јазик и култура“: Културните врски со Италија се пример како треба да соработуваат земјите на Балканот

16 Октомври, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вечерва имаше свое обраќање на свеченоста по повод отворањето на манифестацијата „Недела на италијанскиот јазик и култура“, која оваа година се одржува по 17 пат.

Едина Муса-со извајано тело

16 Октомври, 2017

Една од најубавите спортистки во Македонија, а сигурно најубава кошаркарка, Едина Муса се реши да го промени спортот.

Неодолив сок од јаболка

16 Октомври, 2017

Зошто да купувате сокови од продавница, кога може да си направите сами дома? Еве го рецептот!

Задолжително погледнете: Еве како се врти спинер во вселената

16 Октомври, 2017

Разликата е што кога ќе го пуштиш да лебди се намалува триењето, па стапката на вртење на централниот прстен и делот што се врти се изедначуваат. Со еден збор, почнува да се врти целата играчка. Некогаш и со сé астронаутот.

Задолжително погледнете: Еве како се врти спинер во вселената

16 Октомври, 2017

Разликата е што кога ќе го пуштиш да лебди се намалува триењето, па стапката на вртење на централниот прстен и делот што се врти се изедначуваат. Со еден збор, почнува да се врти целата играчка. Некогаш и со сé астронаутот.

ВИДЕО: Најголемиот крузер во светот

16 Октомври, 2017

Во новиот крузер на компанијата Ројал Карибијан Symphony of the Seas, семејствата со деца ќе можат да резервираат некои од апартманите во кои може да се спуштите од спалната соба во дневната соба со тобоган.

ВИДЕО: Најголемиот крузер во светот

16 Октомври, 2017

Во новиот крузер на компанијата Ројал Карибијан Symphony of the Seas, семејствата со деца ќе можат да резервираат некои од апартманите во кои може да се спуштите од спалната соба во дневната соба со тобоган.

Легла на вируси!

16 Октомври, 2017

Еве кои нешта во сезоната на вируси и грип не би требало да го допирате во никој случај…

Орхан Памук: Веќе не можам да живеам во Истанбул

16 Октомври, 2017

Во интервју за италијанскиот весник „Стампа“, турскиот писател и добитник на Нобеловата награда за литература Орхан Памук изјави дека поради политички причини повеќе не може да живее во Истанбул.

Полицијата во Дубаи ќе вози летечки мотоцикли

16 Октомври, 2017

Полициските сили во Дубаи наскоро ќе имаат нови превозни средства, откако ја промовираа новата технологија на летечки мотоцикли во соработка со руската компанија „Hoversurf“.

Колач со три состојки

16 Октомври, 2017

Колачот се подготвува брзо и лесно, а потребни ви се само три состојки.

Ананас колач

16 Октомври, 2017

Во продолжение почитајте уште еден лесен и едноставен десерт.

Изложба на Дејан Иванов - Маргуш

16 Октомври, 2017

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Народниот Музеј на Велес , организира 11-та самостојна изложба на Дејан Иванов Маргуш која ќе се отвори во среда 18.10.2017 во 19:30 часот во ликовниот салон на Народниот Музеј во Велес

Судир , авион со дрон

16 Октомври, 2017

Авион на канадска авиокомпанија со шест патници и два члена на екипажот безбедно слетал на аеродром во Квебек откако се судрил со дрон, што претставува прв инцидент од ваков тип во земјата, велат официјални лица.

Ретроспективна изложба на Горјан Ѓоргиев

15 Октомври, 2017

Во ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, во Изложбените салони – Империјал 1и 2, четврток, 19 октомври 2017, во 20:00 часот ќе се отвори Јубилејната изложба – 30 Години ликовно творештво на Горјан Ѓорѓиев. Изложбата ќе биде отворена до 30. 10. 20

До 2030 Париз град без бензин

15 Октомври, 2017

Градоначалничката на Париз, Ен Идалго, изјави дека до 2030 година, Париз треба да биде град без автомобили на бензин, а до 2024 година планира да ги укине и дизел автомобилите.

Концерт на Стинг во Скопје

15 Октомври, 2017

Британската рок легенда Стинг, еден од најзначајните современи музичари во светот, вечерва ќе има концерт во Скопје, во „Борис Трајковски“, како дел од светската турнеја за неговиот последен албум „57-ма & 9-та“.

Фестивал“Златна лира“

15 Октомври, 2017

Со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“ утре на 16 октомври во Музејот на Град Скопје ќе биде отворено 11-то издани на фестивалот „Златна лира“, во организација на Сојузот на музички уметници на Македонија.

По 9 века се затвора манастир

15 Октомври, 2017

Манастирот на цистеријската христијанска црква во западна Германија, стар близу 900 години, ќе биде трајно затворен поради недостиг од монаси.

15. Меѓународен стрип салон „Велес 2017“

15 Октомври, 2017

Во организација на Стрип центарот на Македонија-Велес синоќа во велешкиот Ликовниот салон беше отворен 15-от Меѓународен стрип салон „Велес 2017“ На свеченото отворање беше претставена изложба на 192 пристигнати стрип дела од автори од над 40 земји.

Македонските издавачи на најголемиот светски саем на книга во Франкфурт

15 Октомври, 2017

Промоција на македонската книжевност е една и од главните цели на учеството на македонските издавачи на најголемиот светски саем на книга кој овие денови се одржува во Франкфурт, Германија.

Што ви е потребно во животот? Пет совети за среќа на најсреќниот човек на планетата

14 Октомври, 2017

Најсреќниот човек на светот Маиие Рикард со 26 години, како млад научник отишот на Хималаи, станал будистичи свештеник и последните 50 години ги минал учејќи како да биде среќен.

Најпознатите љубовни цитати

14 Октомври, 2017

Сите сме вљубени во идејата за љубовта. Сакаме љубовни комедии, романтични книги, и секако, таква љубов и чувства. Во продолжение прочитајте ги најубавите љубовни цитати на сите времиња.

Изложба “Танц на рацете“

14 Октомври, 2017

Самостојната изложба на академскиот сликар Сергеј Андреевски „Танц на рацете“ ќе биде отворена утре во галеријата „Акантус“ во 20 часот.

100 години по стрелањето на Мата Хари

14 Октомври, 2017

Меѓународниот секс симбол беше позната по провокативните голи танцови со градник и златна шапка. Понекогаш им велеше на луѓето дека е јаванска принцеза или ќерка на танчарка од индиски храм, а само ретко откриваше дека е Холанѓанка, вели Њујорк тајмс

Храна против опаѓање на косата во есен

14 Октомври, 2017

Есента е време во кое косата почнува да паѓа поинтензивно. Косопадот може и да е испровоциран од друг здравствен проблем, за кој треба да се консултирате со лекар за соодветна терапија.

Кремаста мока торта

14 Октомври, 2017

Вкусен кремаст десерт, вистинско задоволство за љубителите на слатките.

Природен лек против кашлица

14 Октомври, 2017

Со помош на овој домашен сируп сопрете ја кашлицата веднаш и вратете ја енергијата на телото. Ловоровиот лист е ефикасен за сува кашлица и дава посебен вкус.

Ролат банички со готови кори

14 Октомври, 2017

Подгответе вкусен доручек за вашето семејство, ролат банички со готови кори подобри од оние кои ќе ги купите во пекара.

Успешните жени ги знаат овие правила

14 Октомври, 2017

Да се има цел е многу важно, но потребна е и визија која ќе ви даде детална слика за тоа како ќе изгледа резултатот по вашето работење. Еве неколку работи кои ги знаат сите успешни жени.

ВИДЕО: Пукање за победа

13 Октомври, 2017

Пред почетокот на изборниот молк ќе ви прикажеме една поинаква видео компилација, каде некои од политичарите можеби и метафорично ќе се препознаат :

ВИДЕО: Пукање за победа

13 Октомври, 2017

Пред почетокот на изборниот молк ќе ви прикажеме една поинаква видео компилација, каде некои од политичарите можеби и метафорично ќе се препознаат :

“Руска прелест“-концерт

13 Октомври, 2017

Во фоајето на МОБ ќе се одржи концерт насловен „Руска прелест“, на кој генијалноста на руската музика и поезија ќе бидат претставени преку романсите на Рахмањинов и Чајковски.

Дремката е добра, само дремете

13 Октомври, 2017

Најидеално би било кога сите би можеле на средина од работниот ден малку да паузираме и да дремнеме за да ги наполниме батериите.

Секс остров им нуди на мажите секс, алкохол и дрога 24 часа дневно

13 Октомври, 2017

Контроверзната понуда од колумбиската компанија „Good Girls Company“ наиде на измешани критики од јавноста, откако беше најавена како „единствено и неограничено секс искуство“ во „друштво на добри девојки“.

Конференција за јавниот простор во културата

13 Октомври, 2017

Во „Кино култура“,простор за современи изведувачки уметности и современа култура,до сабота се одржува конференција на темата „Моделирање на јавниот простор(и)во културата“во организација на „Локомотива",центар за нови иницијативи во уметноста и кул

Фестивал „Златна лира“ по 11-ти пат од 16 до 26 октомври во Скопје

13 Октомври, 2017

Со концерт на камерниот хор „Света Злата Мегленска“ на 16 октомври во Музејот на Град Скопје ќе биде отворено 11-то издани на фестивалот „Златна лира“, во организација на Сојузот на музички уметници на Македонија.

Пиперки со печурки

13 Октомври, 2017

Кој вели дека пиперките треба да ги полните само со ориз и мелено месо? Еве како да приготвите печени полнети пиперки со печурки.

Брзо и вкусно: Печени јуфки готови за еден час

13 Октомври, 2017

Јуфките се традиционални македонски тестенини, кои многумина жени сеуште ги прават во домашни услови. Иако во последно време можат да се купат и готови, но традиционалниот вкус е сепак незаменлив. За ова јадење нема потреба да вложувате многу труд.

Тигар торта

13 Октомври, 2017

Лесно и брзо се прави, а кога еднаш ќе ја пробате, ќе посакате да ви биде секојдневен десерт.

Како очите не издаваат кога лажеме?

13 Октомври, 2017

Очите се прозорец на душата велат луѓето и излегува дека тоа е апсолутно така. Макар што постојат извесен број исклучоци, постојат некои сосема едноставни знаци кои покажуваат дека даден човек ве лаже.

Зошто луѓето се плашат од Петок 13 ти?

13 Октомври, 2017

Празноверијата се доста распространети и многу луѓе веруваат во нив, свесно или не. Откривањето на потеклото на суеверијата открива фасцинантен спој на религии и човечка психологија.

Ретардињо од Сител

12 Октомври, 2017

Деновиве најактуелни вести, освен од предизборието се исто така судските спорови за обвинетите од 27 април годинава.

Промовиран зборник на најзначајните говори на Путин

12 Октомври, 2017

„Зборови што го менуваат светот" - зборник од цитати на рускиот претседател Владимир Путин преведени на македонски јазик објави издавачката куќа „Ѓурѓа" која денеска ја промовираше книгата во соработка со Амбасадата на Руската Федерација во Скопје.

Похован карфиол

12 Октомври, 2017

Рецепт за почетници, а и за оние кои сакаат да направат совршен поховен карфиол. Следете ги само овие неколку важни чекори…

Алибаба го менува имиџот

12 Октомври, 2017

Најголемата кинеска платформа за е-трговија Алибаба со инвестиција од 15 милијарди долари ќе се обиде да го смени имиџот на обичните интернет продавници.

Во Битола “Сон на летната ноќ“

12 Октомври, 2017

„Сон на летната ноќ “ е претставата од Вилијам Шекспир што од утре ќе се најде на редовниот репертоар на битолскиот народен театар. Режијата е доверена на големиот познавач на шекспировиот опус Џон Блондел.

Седум проблеми со кожата што можете да ги решите со помош на домати

12 Октомври, 2017

Познато е дека доматите се многу корисен зеленчук. Изобилуваат со витамини и минерали, па ги ставаме во редот на најздрави зеленчуци. Но доматите можат и тоа како да помогнат и кога станува збор за убавина.Еве и како:

Го открија тоа што им недостига на галаксиите

12 Октомври, 2017

Ова е првото забележување на отприлика половина од обичната материја во нашиот универзум (протоните, неутроните и електроните), што недостигаше во претходните набљудувања на ѕвездите, галаксиите и другите светли објекти во вселената.

Промовирана “Културна дипломатија“

12 Октомври, 2017

Книгата „Културна дипломатија: уметноста, фестивалите и геополитиката", во издание на Бирото на Креативна Европа Србија и на Факултетот за драмски уметности во Белград промовирана во Скопје. Книгата ја уреди Милена Драгичевиќ Шешиќ.

Свински шницли со смокви

12 Октомври, 2017

Фантастична комбинација од сочни смокви и месо – вистински гурмански специјалитет.

ВИДЕО: Одличен камбек на Некст тајм – „Слушам кај шумат шумите“ со извонреден спот кој допре до сите Македонци

11 Октомври, 2017

Со триминутни овации во преполната сала на Драмскиот театар, каде се бараше место повеќе, вчера по две ипол годишна пауза дуото Некст тајм ја промовирање традиционалната македонска песна „Слушам кај шумат шумите“

ВИДЕО: Одличен камбек на Некст тајм – „Слушам кај шумат шумите“ со извонреден спот кој допре до сите Македонци

11 Октомври, 2017

Со триминутни овации во преполната сала на Драмскиот театар, каде се бараше место повеќе, вчера по две ипол годишна пауза дуото Некст тајм ја промовирање традиционалната македонска песна „Слушам кај шумат шумите“

Јана Бурчевска стана мајка!

11 Октомври, 2017

Јана Бурчевска, која ја претставуваше Македонија на изборот за песна на Евровизија во Украина со песната „Dance Alone“ вечерва стана мајка. Според информациите, Јана добила ќерка.

Јана Бурчевска стана мајка!

11 Октомври, 2017

Јана Бурчевска, која ја претставуваше Македонија на изборот за песна на Евровизија во Украина со песната „Dance Alone“ вечерва стана мајка. Според информациите, Јана добила ќерка.

„Светиот грал“ на Леонардо да Винчи ќе се продаде за 100 милиони долари

11 Октомври, 2017

„Спасителот на светот“, една од преостанатите дваесетина слики на сликарот Леонардо да Винчи наскоро ќе се најде на аукција при што се очекува да достигне сума од рекордни 100 милиони долари што ќе бидат потрошени за едно уметничко дело. и на легенда

Ајвар болна точка на Балканот

11 Октомври, 2017

Ајварот - „балканскиот кавијар“ кој се произведува од црвени и лути пиперки - на Балканот има култен статус. Без оглед дали се мачка на леб или се послужува како предјадење со бело сирење и топол леб, ајварот е составен дел од секоја зимница

Македонско претставување на Саемот на книгата во Франкфурт

11 Октомври, 2017

Повеќе од 400 наслови од над 250 македонски автори, наградувани и преведувани, меѓу кои и 70 наслови од македонски автори преведени на европски јазици ќе бидат изложени на штандот на Република Македонија на Саемот на книга во Франкфурт.

150 милиони евра на Србија и донел Exit

11 Октомври, 2017

Новосадскиот фестивал Еxit кој во јули се одржа по 18-ти пат, досега на српската економија ѝ донел повеќе од 150 милиони евра, се вели во резултати на анлиза на ТИМ Центар од Нови Сад.

“Манаки“ бара извинување од Лабина Митевска

11 Октомври, 2017

Екипата од филмот „Кога денот немаше име“ беше професионално пречекана од претставникот на сервисот за гости на фестивалот, а потоа на вечерата за екипата и нивните гости, беше поздравена од уметничкиот директор на Фестивалот.

Свински шницли со смокви

11 Октомври, 2017

Фантастична комбинација од сочни смокви и месо – вистински гурмански специјалитет.

“Трст –Југославија“-Недела на италијанскиот филм

11 Октомври, 2017

Во рамките на „Недела на италијанскиот јазик“, што во Македонија ја организира италијанската амбасада од 16 до 19 октомври, премиерно ќе се прикажува документарниот филм „Трст, Југославија“ од италијанскиот режисер Алесио Бозер.

Лото измама на векот во Ирска

10 Октомври, 2017

Причината е едноставна - во барабанот се наоѓала топка која има два броја, 33 и 38. Значи, на една страна од топката пишува 33, а на другата 38.

Знаеме ли што јадеме

10 Октомври, 2017

Се почесто наместо домашен лук, на пазарите може да се најде кинески лук, грозје од Аргентина или Чиле, костени од некои од африканските земји, грав од Авганистан, цреши од Албанија, компир и ориз од Турција...

Голема награда за “Златна петорка“

10 Октомври, 2017

На есенското издание на 36. Интернационален филмски фестивал во Њу Џерси македонскиот долгометражен игран филм „Златна петорка“, во режија на Горан Тренчовски, освои Гран при за најдобар игран филм.

Феноменот „Ѓаволски оган“ снимен во Португалија

09 Октомври, 2017

Португалија се соочува со нов бран пожари, а силните ветрови воопшто не помагаат во напорите за нивно скротување. Ветровите исто така го предизвикаа и реткиот феномен „Ѓаволски оган“ или огнено торнадо.

ВИДЕО: Песната со која Мина Блажев ќе ја претставува Македонија на детската Евровизија

09 Октомври, 2017

Мина Блажев е девојчето која оваа година ќе ја претставува Македонија на детската Евровизија. „Dancing Through Life“ е песната со која младата пејачка ќе настапи на музичкиот натпревар на 26 ноември во Тбилиси, Грузија.

Умри машки - слушај го Брус Вилис

09 Октомври, 2017

Преговараме да го донесеме Брус Вилис во Скопје, во моментов е на турнеја со својот блуз-бенд, тој свири одлично саксофон, а со музика се занимава пред да стане она што е денес

Продажна изложба од и за децата со посебни потреби

09 Октомври, 2017

Ова ќе биде продажна изложба, во која заинтересирани граѓани ќе можат да откупат некои од 22-те ликовни творби масло на платно на кои се врежани чувства, експресија на децата згрижени во оваа институција.

Македонски ескорт девојки

09 Октомври, 2017

Ескорт-девојките се вообичаена работа во светските метрополи, но малкумина македонски граѓани знаат дека вакви услуги се нудат и во земјава.

Новото истражување вели дека животот на Земјата започнал пред 4 милијарди години

09 Октомври, 2017

Карпите во Северна Канада ги кријат трагите на живот пред 3,95 милијарди години, што претставува нов фосилен рекорд и покажува дека животот на Земјата започнал многу порано отколку што досега се мислеше.

WhatsApp воведува опција која корисниците долго ја посакуваа

09 Октомври, 2017

Пијана викенд вечер и она чувство на ужасно каење и срам следното утро, кога ќе ги отворите и прочитате пораките кои се ги праќале некому меѓу 3 и 4 часот наутро веројатно не им е непозната ситуација на многу корисници на социјалните мрежи.

Прв Олдтајмер собир во Македонија

08 Октомври, 2017

Вчера во Свети Николе за првпат се одржа Олдтајмер собир, организиран од олдтајмер клубот „Свети Николе“. И покрај дождот и ниските температури, во Свети Николе се собраа повеќе од 40 стари возила.

Не кредете песок од италијанските плажи

08 Октомври, 2017

Италијанските власти се однесуваат многу заштитнички кон своите плажи и предвидуваат многу високи казни за туристите кои би земале песок како спомен, со цел да се заштити природата и специфичноста на песокот.

Мажите преферираат “Фејсбук“ наместо секс

08 Октомври, 2017

Денешните мажи повеќе сакаат да се пробудат отворајќи Фејсбук и Твитер отколку со секс, покажала новата анкета која била спроведена меѓу 2.000 европејци. Дамите пак сакаат да го започнат денот со бакнежи и прегратки

ВИДЕО: Збогум за протезите: Доктор претставил откритие со кои за 9 недели ви растат нови заби

08 Октомври, 2017

Протезите и забните импланти наскоро ќе станат минато, бидејќи научниците тврдат дека постои можност во вилицата на пациентот да се развијат нови заби, пишува „Стил“.

Познатиот рапер уапсен за силување!

08 Октомври, 2017

Познатиот американски рапер Нели е уапсен за силување, пренесуваат тамошните медиуми. 42-годишна жена го пријавила дека сексуално ја вознемирувал во автобус во Вашингтон.

Лепило за рани

08 Октомври, 2017

Научниците развиле еластично, хируршко лепило што може да ги трансформира итните третмани преку затворање на критични рани на кожата или во органите, без употреба на конци.

За здраво срце јадете кељ, брокула и спанаќ

08 Октомври, 2017

Витаминот К е клучен за здраво срце затоа што на крвта и нови многу кислород. Стручњаците советуваат што повеќе да јадите зелен зеленчук кој е богат со овој витамин.

Пеколот од радијацијата: Ова се петте најморничави фотографии од Чернобил (ФОТО+ВИДЕО)

08 Октомври, 2017

Проценето е дека Чернобил испуштил повеќе од 400 пати повеќе радиоактивни остатоци во атмосферата од атомската бомба фрлена на Хирошима. Дури 80 проценти од популацијата на шведски елени се отруени од радиоактивниот облак. Радиоактивното месо е закоп

Сашко Коцев стана татко!

08 Октомври, 2017

Нашиот познат актер Сашко Коцев и неговата сопруга Смиљана денеска добија бебе. Со тоа е крунисана долгогодишната љубов на овој познат македонски пар.

ЌОФТИЊА

08 Октомври, 2017

Брзо се подготвуваат, уште побргу исчезнуваат

„Нишан“ од Блаже Миневски објавен на италијански

07 Октомври, 2017

Издавачката куќа „Lastaria Edizioni“ од Рим го објави романот „Нишан“ на Блаже Миневски, во превод на Давиде Фанчиуло, доктор по лигвистика и автор на поголем број преводи од неколку словенски јазици на италијански јазик.

Егзоскелет-надеж за параплегичари

07 Октомври, 2017

На саем за рехабилитација во Германија е претставен роботски егзоскелет. Изумот е нова надеж за параплегичарите кои сега можат со помош на него да се движат.

Суви смокви во маслиново масло-рај за телото

07 Октомври, 2017

Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во есен, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го направите овој лек. Смоквите се исклучително корисни, како свежи, така и суви.

6 напитоци кои лечат главоболка

07 Октомври, 2017

Главоболката може да се јави поради различни причини, но пред да посегнете по таблетка, пробајте прво да делувате со моќта на природата.

Жените полудеа по црната лимонада - исфрла отрови и го чисти организмот, а ова е клучната состојка

07 Октомври, 2017

Освен што изгледа егзотично, црната лимодана чини чуда за нашето тело, бидејќи го чисти од oтрови и помага при топењето на масните наслаги, особено околу стомакот.

Баш така се пее...

07 Октомври, 2017

Наставничка иако не смееле ја снимила својата ученичка како пее.

“Ѕвезди Гранд“ - “гранд“ медиумска војна

07 Октомври, 2017

Судбината на музичкиот натпревар “Звезде Гранда“ и натаму е неизвесна. Како што сега стојат работите ова шоу ќе се емитува уште оваа сабота на Телевизија “Прва“ , а потоа преминува на ТВ Пинк

Тас ќебап

06 Октомври, 2017

Месото исечете го на коцки и ставете го да се потпржи во некое тенџере, а може и во експрес лонец.

Компир чорба

06 Октомври, 2017

Се подготвува неверојатно брзо, а вкусот е фантастичен!

„Лажни вести“ најмоќното оружје во политичката кампања

06 Октомври, 2017

Пласирањето дезинформации и лажни вести во екот на изборната кампања, аналитичарите го сместуваат во категоријата негативна кампања, а некои од нив сметаат и дека тоа се прави во недостиг на реална политичка понуда.

Хрватска забрани убивање на бездомни животни

05 Октомври, 2017

Хрватскиот Сабор изгласа Закон за заштита на животните, со кој се забранува убивање на бездомни животни и формирање на најмалку едно „не убивај“ засолниште на подрачјето на секоја регионална единица, во кое би биле сместени најмалку 50 животни.

Тома Здравковиќ на филм

05 Октомври, 2017

Драган Бјелогрлиќ ќе снима документарно-игран филм за пејачот Тома Здравковиќ, открил актерот и режисер за српски за врене на 26-годишниот помен на пејачот, одржан на Централните гробишта во Белград

Британецот Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература

05 Октомври, 2017

Наградата е доделена на писателот кој во романите со големи емотивни падови открива бездна под нашето илузорно чувство на поврзаност со светот“, се наведува во образложението од Шведската академија, а кое го прочита членот на жирито, Сара Даниус.

100 хотели Хилтон ќе гради во Африка

05 Октомври, 2017

Американскиот синџир на хотели „Hilton Worldwide“ планира да инвестира во Африка.Компанијата ќе потроши 50 милиони долари во следните 5 години за да создаде 100 нови хотели на континентот.

Фестивал на филмови од мобилен

05 Октомври, 2017

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“ објавува отворен повик за пријавување филмови за осмото издание, кое ќе се одржува од 10-ти до 18 ноември во Скопје.

Макфест по 32 пат

05 Октомври, 2017

Со кревањето на фестивалското знаме, денеска започнува 32-то издание на единствениот фестивал на забавна музика “Макфест“.

Лаптопот да ве служи подолго време

05 Октомври, 2017

Персоналните компјутери и лаптопите се чувствителни апарати и секое мало невнимание може лесно да ги оштети или уништи. За да го избегнете ваквото „апокалиптично“ сценарио, треба да ги следите овие шест упатства при употребата:

Младите ќе плаќаат влезници, да го почитуваат повеќе театарот

05 Октомври, 2017

Средношколците и студентите од оваа учебна година нема да гледаат бесплатни претстави во театар „Комедија“. Ова го одлучи новото раководство на театарот, по претходна консултација со Управниот одбор. Влезницата со попуст изнесува 150 денари.

Туристи плаќаат за да бидат мачени

04 Октомври, 2017

Во Мексико можете да платите за бизарен ноќен излет кој е всушност симулација на илегално преминување преку границата со САД.

Македонската опера и балет има вишок музичари?!!

04 Октомври, 2017

В.д директорот на Македонската опера и балет (МОБ) Илија Рајковски, ќе побара од Министерството за култура да прераспредели повеќе од 30 музичари од Оркестарот на МОБ во музичката продукција на Македонската радио и телевизија.

Јавна покана за промоција на книгата “ЗАБРАНЕТАТА МАГИСТРАТУРА“

04 Октомври, 2017

Почитувани граѓани, сакам да испратам јавна покана за промоција на книгата со наслов „ЗАБРАНЕТАТА МАГИСТРАТУРА“ која ќе се одржи на 19 октомври 2017 година во хотел „Александар Палас“ во Скопје, со почеток во 18 часот.

Премиер Лига на Facebook?!

04 Октомври, 2017

Компанијата „Facebook“ би можела да се вклучи во борбата за правата за пренос на Премиер Лигата, откако ќе истече актуелниот договор на лигата со BT Sports.

Велешкитe театарџии во Сеул

04 Октомври, 2017

„Шумата на моето дрво“ е продукција на независната театарска компанија „Северно од Импакт“, во копродукција со Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес, на чијашто сцена се одржа премиерата на 27 април годинава.

Кеба приведен?!!

04 Октомври, 2017

Драган Којиќ – Кеба, по професија пејач, по функција свекор на Северина е приведен во Безбедносно инфомативната агенција на Србија.

Паста со лосос

04 Октомври, 2017

Ова јадење е одлично за време на пост. Доколку не постите, наместо билни можете да користите неутрална павлака и пармезан.

Фифи пародија на Елена

04 Октомври, 2017

„Текила и Лимон“ e новата песна на Елена Ристеска која периодов можеме да ја слушнеме на радио станиците, која има бројни негативни коментари на социјалните мрежи.

Модерни “терминатори на вампири“

04 Октомври, 2017

Шест жители на областа Муланџе во африканската држава Малави биле убени во текот на септември поради сомнеж дека се вампири.

Започна „Интерфест 2017“

03 Октомври, 2017

Само што беше спуштена завесата на Интернационалниот фестивал на филмската камера “Браќа Манаки “, во Битола почна фестивалот на сериозна и класична музика “ Интефест 2017 “, кој по 26-ти пат го организира брачната двојка Рибарски.

“Бела ноќ“ со Салвадор Дали

03 Октомври, 2017

Тринаесеттото издание на манифестацијата „Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 7 октомври, на повеќе локажии во Скопје. Ноќта помеѓу сабота и недела, главниот град ќе биде центар на повеќе културни настани.

7.5 милиони литри пиво испиено на “Октоберфест“

03 Октомври, 2017

„Октоберфест„ денеска ќе ги затвори вратите. Оваа година манифестацијата ја посетиле 6,2 милиони луѓе, а на врвот на бројот на посетители од странство се туристите од САД, Велика Британија и Австрија, соопштил директорот на „Октоберфест“, Јозеф Шмид.

Ракатка урми и сок од калинка мелем за срце

03 Октомври, 2017

Оваа комбинација на целото тело му обезбедува виталност, а научниците истакнуваат дека ваквото комбинирање е поделотворно во превенцијата од некои заболувања отколку консумирањето на овие две намирници одвоено.

Изложба на група “77“

03 Октомври, 2017

Вечерва (3-ти Октомври, 2017 година), со почеток во 20 часот, уметниците Димитар Кочевски – Мичо, Свето Манев и Илија Кочовски кои творат како ликовна група „77“, ќе ја презентираат својата ретроспективната поставка одбележувајќи 40 години заедничка

Аналфабет низ Македонија

03 Октомври, 2017

Во наредните неколку денови, Народниот Театар од Охрид со претставата “Аналфабет” гостува на неколку фестивали во неколку градови во Македонија.

ВИДЕО: „Кралот на Instagram“ избегнал куршум

03 Октомври, 2017

Над 50 лица загинаа, а повеќе од 200 беа повредени кога напаѓачот отвори оган врз масата на кантри фестивал. Меѓу присутние на фестивалот беше Ден Билзериан, „кралот на Instagram“.

Возењето во есен носи многу предизвици

03 Октомври, 2017

Есента е период од годината кога временските услови се нестабилни, често врне дожд, магла, ветер, а неретко во раните утринските часови на одредени осојни места има појава и на голомразица.

Манекенката Шанел, како Шанел

03 Октомври, 2017

Mагазинот "Vogue" организирашезабава. "Irving Penn Exhibition" била првата гала забава организирана за време на модната недела чија цел е да ги прослави модата и убавината. Меѓу поканетети гости била и манакенката Шанел Иман која оставила голем впеча

ФОТО: Вандалска неписменост

02 Октомври, 2017

Денес во раните утрински часови бил оштетен автомобилот на член на СДСМ од Неготино. -СДС гом.о, било испишано долж целиот автомобил, а настанот се случил помеѓу два часот и триесет минути и осум часот утринава, во дворот на оштетениот.

Почина Дона Арес

02 Октомври, 2017

Дона Арес ја изгуби битката со опасната болест. Босанската пејачка Дона Арес почина на 40-годишна возраст по долгата борба со тешката болест.

Род Стујарт со концерт во Хрватска

02 Октомври, 2017

Едно од најголемите светски музички имиња Сер Род Стјуарт, глас кој стои зад хитовите: "Sailing", "The First Cut Is The Deepest", "Rhythm Of My Heart" 9 "Maggie May", во февруари пристигнува во Загреб.

Екипата на филмот „Златна петорка“ најавува судска постапка против ДФРМ

02 Октомври, 2017

Режисерот на македонскиот долгометражен игран филм „Златна петорка“ Горан Тренчовски и продуцентот Дејан Милошевски денеска на прес-конференција реагираа на одлуката на Комисијата на Друштвото на филмски работници Македонија да нема претставник за Ос

Започнува Фестивалот „Интерфест“

02 Октомври, 2017

Со концерт на српскиот камерен оркестар „Св. Ѓорѓе“ од Белград и македонскиот виолинист Костадин Богданоски, вечерва (понеделник, 2 октомври) во Битола ќе почне 26-от Интернационален фестивал на класична музика „Интерфест“.

Концерт на пијанистот Мустафаоглу во Штип

02 Октомври, 2017

Пијанистот Арда Мустафаоглу вечер ќе одржи солистички рецитал во Уметничката галерија Безистен во Штип. На програмата се дела од Бах, Скарлати, Рахмањинов, Бетовен, Фазил Сај, Прокофјев и дела на македонски автори.

Недела на германскиот филм

02 Октомври, 2017

Годинава, Неделата на новиот германски филм во Штип ќе се одржи од 23 до 27 октомври, со проекции во Мултимедијалниот центар на УГД

Расте бројот на деца со вошки.

02 Октомври, 2017

Во овој период, велат воспитувачките и наставниците, знаат да се појават вошки, па затоа е добро да се прават редовни прегледи, затоа што и покрај средствата за хигиена, бројот на деца со вошки се зголемува

Куќа направена за само еден ден

01 Октомври, 2017

Куќата која ја гледате е направена скоро во целост од картон и е дизајнирана да трае 100 години. Името и е "Wikkelhouse" и е направена од 2 слоја картон.

15-годишен уметнички гениј што создава неверојатни ремек-дела

01 Октомври, 2017

Што би се случило ако сите родители ги поддржуваат креативните способности на своите деца? Светот веројатно би имал повеќе деца како Отом де Форест. Оваа 15-годишна сликарка била наречена „уметнички гениј“ кога имала само 8 години.

15-годишен уметнички гениј што создава неверојатни ремек-дела

01 Октомври, 2017

Што би се случило ако сите родители ги поддржуваат креативните способности на своите деца? Светот веројатно би имал повеќе деца како Отом де Форест. Оваа 15-годишна сликарка била наречена „уметнички гениј“ кога имала само 8 години.

Прва брачна геј двојка

01 Октомври, 2017

Двајца мажи станаа првата двојка што стапи во брак во Германија, на денот кога геј бракот стана легален во земјата, пренесе БибиСи.

Во Макдонија имало стрип

01 Октомври, 2017

Во уметничката галерија на Градскиот музеј Крива Паланка синоќа беше отворена изложбата „Во Македонија имало стрип автори?“.

Нутела кроасани: Брз рецепт од само две состојки

01 Октомври, 2017

За да уживате во вкусен десерт не значи дека е задолжително долг список на намирници или пак долготрајна подготовка.Доволно ви е да купите едно пакување од замрзнати лиснати теста од 500 грама, и околу 200 грама Нутела (или било каков друг крем).

Конечно откриена тајната за совршен сон

01 Октомври, 2017

Научниците со години пробуваат да ја пронајдат тајната за совршен сон, но секогаш има нова теорија која ја отфрла старата. Овојпат се колнат дека тоа е тоа. 

Лазањи со тиква

01 Октомври, 2017

Омилените лазањи во есенска варијанта – со тиква!

Велосипедите го освојуваат светот

01 Октомври, 2017

Велосипедите влегуваат драстично во голем број азиски градови, па дури и може да влијаат врз развојот на автомобилскиот сектор и потрошувачката на горива во регионот, пишува Ројтерс.

Швајцарец се извини што се шверцал во воз пред 50 години

30 Септември, 2017

2017-та година, пола век подоцна, во една локална железница во паралелниот универзум наречен Швајцарија, стигнува писмо од човек кој пред 50-тина години „од три до пет пати“ се возел шверц во еден од локалните возови.

Третото продлжение на "Сексот и Градот" се откажа, Сара Џесика Паркер е разочарана

30 Септември, 2017

Минатите години се ширеа шпекулации околу третото продолжение на филмот "Сексот и Градот", но сега потврдено е дека снимањето на новиот филм е откажано. Глумицата Сара Џесика Паркер изразила голема жалење поради оваа одлука.

Почна 11. издание на Октоберфест во Скопје

30 Септември, 2017

Над 1.700 гости од бизнис секторот, амбасадори, претставници од медиумите и културата, присуствуваа на отворањето на 11. издание на Октоберфест во Скопје, во организација на Македонско-германското стопанско здружение.

Богатиите деца на Истанбул

30 Септември, 2017

Веќе навикнавме на социјалните мрежи да се ставаат фотографии од луксузниот живот на богатите деца ширум светот.

Azamara Quest-секс крузер

30 Септември, 2017

Првиот светски секс крузер на 26. септември тргнал на крстарење на Јадранот, а моментално е закотвен во Дубровник.

На “Манаки“ доделени и другите дијаманти

30 Септември, 2017

На јубилејниот коктел по повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“, „Божиновски часовници и накит“ ги додели и преостанатите шест дијаманти,

Полнет модар патлиџан

30 Септември, 2017

Клучно е модрите патлиџани да бидат свежи – да бидат лесни и со средна големина.

100 илјади поети за промена“ -Струмица

30 Септември, 2017

Седмото издание на меѓународната манифестација „100 илјади поети за промена“ ќе се одржи во денес, 30 септември со почетокот во 20 часот во кино салата на кафе бар „Селект“ во Струмица.

“Киненова“

30 Септември, 2017

Под мотото „За сè има првпат“ алудирајќи на дебитантските интернационални филмски остварувања на 6 октомври свечено ќе биде отворено второто издание на фестивалот „Киненова“ и ќе трае се до 11 октомври.

Повеќе да слушаме, помалку да зборуваме

30 Септември, 2017

Зено од Китиум бил грчки филозоф, основач на стоичката школа за филозофија. Тој предавал во Атина од 300 година пр.н.е сè до неговата смрт во 262 година пр.н.е. „Имаме две уши и една уста, за повеќе да слушаме отколку да зборуваме“.

Шампонезе торта

30 Септември, 2017

Оваа торта денес е малку подзаборавена. Но, многу е вкусна и сочна – десерт за секоја прилика…

Пита кљукуша

30 Септември, 2017

Лесно се подготвува, а има одличен вкус…

Полнет модар патлиџан

30 Септември, 2017

Клучно е модрите патлиџани да бидат свежи – да бидат лесни и со средна големина.

Чај против слабокрвност

30 Септември, 2017

Ако имате проблеми со железото во крвта и со слабокрвност, се што ви треба е достапен и евтин чај. Имено, шолја чај од коприва на ден помага да ја зајакнете крвта, да ја излечите анемијата и да го зајакнете имунитетот.

Александра Јанева со свој настап во финалето на „Макфест 2017“

30 Септември, 2017

Двократната победничка на фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, Александра Јанева ќе го има единственото шоу на годинашното издание, кое ќе се одржува од 5 до 7 октомври, соопштија организаторите.

„Денови на комедијата“ во Куманово

30 Септември, 2017

Љубителите на театарската уметност од Куманово, секогаш бараат билет повеќе за меѓународниот ревијален театарски фестивал „Денови на комедијата“, кој годинава се одржува по дваесетти пат.

Моникааааааа!!!!!

29 Септември, 2017

Моника Белучи, на доделувањето на наградите на 65. Филмски фестивал во Сан Себастијан, Шпанија, носела лелеав розов фустан.

“Денови на комедијата “ во Куманово

29 Септември, 2017

Со претставата „Целото тело тука ме боли“ во режија на Никола Пејковиќ, на театар Јазавац од Бања Лука, Босна и Херцеговина в понеделник ќе биде отворен 20.Меѓународен тетарски фестивал „Денови на комедија 2017“.

Најдобри Хотел “Аура“ и ресторан “Стоби“

29 Септември, 2017

Хотелот „Аура“ во Охрид и ресторанот „Стоби“ во Градско се годинашни добитници на наградите „најуспешен хотел за 2017 година“ и „најуспешен ресторан за 2017 година“ што ги доделува Министерството за економија по повод Светскиот ден на туризмот.

20-те најпосетувани градови

29 Септември, 2017

Според Global Destination Cities на листата со 20 најпосетени градови во светот, прво место зазема Бангкок.

Ја лажела јавноста дека го победила ракот.

29 Септември, 2017

Австралиската блогерка Бела Гибсон (25) ја лажела јавноста оти го победила ракот благодарение на здравата исхрана наведувајќи ги на тој начин луѓето да ги купуваат нејзините книги и апликации за мобилен телефон во кои се рекламирале производите.

Магијата на точкестото езеро

29 Септември, 2017

Ова езеро се наоѓа во близина на градот Осојос во канадската покраина Британска Колумбија и е навистина неверојатно.

Антониа Гиговска повторно со ново парче музика

29 Септември, 2017

Младата пејачка Антониа Гиговска се катапултираше на македонското музичко небо преку регионалното талент шоу „Ѕвездичките на Пинк“ и главната улога во македонскиот мјузикл „Тајно моја“, а деновиве ја промовираше својата нова песна.

Франција: Британец во својот багаж носел три проектила

28 Септември, 2017

Британецот беше уапсен во Франција со три гранати во неговиот багаж, објавија француските медиуми, мислејќи на жандармеријата. Апсењето беше извршено на морската станица Вистрем во северозападниот дел на земјата.

Шпиони меѓу Ѕвездите

28 Септември, 2017

Иако често менувале идентитети за подобро да глумат на големото платно, овие познати личности се кренале на повисоко ниво на тој начин што во вистинскиот живот работеле и како тајни агенти. Директно од црвениот тепих влегле и во водите на шпионажата.

(РЕЦЕПТ) Легендарен лекар ни го даде убиецот на рак! Врати 45 000 луѓе од смрт со оваа моќна смеса!

28 Септември, 2017

Докторот Рудолф Брос измисли рецепт за 42-дневна исхрана, диета составена од сокови. Во својата книга „Брусовиот лек за рак“ тој посочи дека со овој метод излечил повеќе од 45.000 луѓе од рак и леукемија.

(РЕЦЕПТ) Легендарен лекар ни го даде убиецот на рак! Врати 45 000 луѓе од смрт со оваа моќна смеса!

28 Септември, 2017

Докторот Рудолф Брос измисли рецепт за 42-дневна исхрана, диета составена од сокови. Во својата книга „Брусовиот лек за рак“ тој посочи дека со овој метод излечил повеќе од 45.000 луѓе од рак и леукемија.

Леб без брашно

28 Септември, 2017

Поздрав леб не сте јаделе, нека вашата кујна замириса на топол мирис од детството…

Од утре “Фестивал на виното“

28 Септември, 2017

Од 29ти септември до 1ви ноември во комплексот Македонско село, по втор пат ќе се оддржи „Фестивал на виното“.

Министерството не се откажува “Макфест“

28 Септември, 2017

Оваа година Министерството ќе ги покрие побараните трошоци од организаторите на фестивалот, но хонорарите за првонаградените нема да бидат воопшто онакви какви што беа во минатите неколку години

Завршува фестивалот на претстави за деца “Малиот принц“.

28 Септември, 2017

Фестивалот завршува со две програми. Првата е пресек на творештвото на еден од најплодните автори на книги за деца Киро Донев, а втората е претставата “Јованче и Марика “ во продукција на битолскиот театар “Бабец“ од Битола.

20 совети од Коко Шанел

28 Септември, 2017

Таа е жената со препознатлив стил која успеа да го разбранува светот на модата, да го создаде култниот „црн мал фустан“ и прекрасниот парфем „Chanel  5“.