Се воведува ред во Дебар Маало, казни за над 80 непрописно паркирани возила

Се воведува ред во Дебар Маало, казни за над 80 непрописно паркирани возила


Викендов во населбата Дебар Маало успешно беше доведен во ред сообраќајниот хаос и проблемот со непрописното паркирање во централното градско подрачје.

Сообраќајната полиција и „пајак службите“ на ЈП Паркинзи на Општина Центар и ЈП Градски Паркинг во текот на изминатиот ден санкционираа над 80 непрописно паркирани возила. За трајно решение на сообраќајниот метеж и проблемот со неправилното паркирање неопходна е поголема сообраќајна култура, затоа ЈП ПОЦ, СВР Скопје и ЈП Градски Паркинг во наредниот период ќе продолжат со секојдневно отстранување на сите непрописно паркирани автомобили во општина Центар. Акцијата ќе трае се додека не се подигне сообраќајната свест на повисоко ниво и безбедноста во сообраќајот. 

Надлежните апелираат до граѓаните да ги почитуваат прописите и да ги оставаат своите возила само на пропишаните места за да им се овозможи на пешаците и велосипедистите нормално движење по тротоарите и велосипедските патеки, а на возилата безбедно движење по улиците.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно