Се урна карпа во Велес кај населбата Долни дуќани, избегната голема трагедија

Се урна карпа во Велес кај населбата Долни дуќани, избегната голема трагедија


Карпа која со години висеше над населбата Долни дуќани во Велес, на местото каде реката Тополка се влева во Вардар, утрово се урна и го прекина и патниот и железничкиот сообраќај.

Предупредувањето за опасност за уривање на оваа карпа трае долги години. За среќа, никој не е повреден, но еден велешанец за неколку секунди избегнал животозагрозувачка ситуација.

– Ова беше одамно очекувано но ажурноста на институциите одговорни за безбедност на патишта повторно потфрли. Ако одредени лица од Македонија пат секојдневно контролираат по патиштата вакви трагедии књ бидат избегнати и навремњно патниот правец затворен за сообракај и санација на проблемите. Порано пред 25 години вработени во Македонија пат крстосуваа низ патиштата и демнеа и санираа вакви проблеми по патиштата ширум Македонија – наведува на својот профил на Фејсбук велешанецот Ване Михајловски. 

Тој додава дека уште минатата недела на ова место имало мали одрони од ситни камења и дека уривањето можело да се предвиди и спречи.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно