Се бара информација за Адеа, награда 25.000 долари

Се бара информација за Адеа, награда 25.000 долари


Награда од 25.000 долари е понудена за информација за моделот и глумица од Македонија што исчезна во Холивуд. Адеа Шабани е исчезната од 23 февруари. Таа последен пат била видена во блокот 1700 на Вилкокс авенија, недалеку од местото каде што живее.

25-годишната Адеа ја напуштила Македонија за да студира глума и помалку од две години престојувала во Лос Анџелес.

Нејзините растревожени пријатели и семејството сега се во непрекината потрага да ја најдат, вели Еј-би-си. Тие закачуваат летоци од неа низ областа каде што исчезнала.

„Поминаа 11 дена, па затоа сме исплашени, но се молиме“, рече пријателот Кристијан Нејм

Нејзините пријатели рекоа дека почувствувале дека нешто не е во ред кога Шабани престанала да одговара на текстуални пораки.

„Ова не личи на неа. Таа е многу одговорна девојка“, рече Нејм. „Минуваме низ пекол. Сите ние ја сакаме“.

Мајката на Шабани ангажирала приватен детектив и заминала од Македонија решена да ја најде својата ќерка.

Приватниот детектив сега вели дека е понудена награда од 25.000 долари за информации што ќе доведат до нејзината локација.

„Немаме докази дека таа избегала. Таа не исчезнала доброволно. Немаме никакви докази дека сакала да се повреди“, рече приватниот детектив Џејден Брант.

Полицијата ја опиша 25-годишната скопјанка како белкиња со руса коса и сини очи. Висока е 165 сантиметри, а тешка шеесетина килограми.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно