Руската ФСБ спречила напад планиран за денот на претседателските избори

Руската ФСБ спречила напад планиран за денот на претседателските избори


Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека ликвидирала осомничен член на џихадистичката група Исламска држава (ИД), кој се подготвувал да изврши напад во градот Нижни Новгород на денот на претседателските избори во Русија - 18

Во соопштението на ФСБ се наведува дека мажот пружал отпор при обидот за апсење, поради што бил „неутрализиран“ од припадници на безбедносните сили.

Подоцна, како што јјави МИА, при претресот на неговиот дом се пронајдени огнено оружје, муниција и елсплозивна направа.

Според ФСБ, ликвидираниот терорист бил државјанин на една од поранешните советски републики.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно