Пукна бомба во Бања Лука

Пукна бомба во Бања Лука


Непознато лице истрела експлозивна направа врз бизнис објект во Бања Лука.

Според изјавите на портпаролката на полициската управа на Бања Лука, Марија Маркановиќ во инцидентот нема повредени лица

Маркановиќ истакна дека полицијата трага по непознат човек кој отворил експлозивна направа минатата ноќ околу 11.40 часот. Според нејзините зборови, материјалната штета на објектот дополнително ќе се утврдува.

Неофицијално, полицијата ја испитува и можноста за вклученост на повеќе луѓе во нападот.

„Излегов од теретана и слушнав силна експлозија, мислев дека е  нешто од„ Метал“ (поранешната компанија во областа на саемот во Бања Лука), но наскоро видов дека тоа всушност е во зградата на Euroherc Insurance", изјавил  жител од Бања Лука 

Според неофицијални информации во близина на објектот пронајдени се остатоци од истреланиот проект.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно