Прва статуа на Дејвид Боуви

Прва статуа на Дејвид Боуви


Првата статуа на британскиот музичар Дејвид Боуви беше отворена во британскиот град Ајлсбери. Бронзената фигура е ставена на градскиот плоштад, а нејзиниот скулптор Ендру Синклер .

Пејачот е претставен со најпопуларното си алтер его / второ јас / Зиги Стардт, а скулпторот ја користел маската на Боуви направена за време на снимањето “Човекот кој падна на Земјата” и така влезе во британската рок-ѕвезда. Песната за Зиги е од албумот “The rise and Fall of Ziggi Stardust and the Spiders from Mars” на Дејвид Боуви, која тој ја претставува во 1972 година во Елсбери. Статуата чини 142.000 долари, а средствата се донирани.

Тој потсети дека Дејвид Боуви почина во јануари 2016 година на 69-годишна возраст од рак на црниот дроб. За време на неговата кариера има продадено повеќе од 136 милиони записи и е еден од првите десет успешни уметници во историјата на британската популарна музика.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно