Полицијата во ноќта се обидела да сопре ауди, а потоа следувала и голема потера: Повеќемина се приведени

Полицијата во ноќта се обидела да сопре ауди, а потоа следувала и голема потера: Повеќемина се приведени
Спречен обид за шверц на мигранти на граничниот премин „Богородица“. Во 3:30 часот од страна на гранична патрола, во соработка со мобилна единица во правец на Гевгелија, во обид да биде сопрено возило „ауди” со штипски регистарски ознаки, возачот почнал да бега. 

Станува збор за Е.А.(30) од Радовиш, кој бил фатен, а при преглед на неговото возило се пронајдени петмина мигранти од Пакистан на возраст од 18 до 28 години, сите со грчки документи. Е.А. е лишен од слобода, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. Мигрантите се задржани во Полициска станица за Граничен надзор „Богородица”, информира полицијата.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно