Полицијата во Њу Јорк пак изрешета црнец

Полицијата во Њу Јорк пак изрешета црнец


Њујоршката полиција во средата изрешетала невооружен Афроамериканец кој им се заканувал на полицајците и пешаците со метална цевка, носејќи ја како огнено оружје, соопштиле од полицијата.

Станува збор за ново во низата полициски убиства на невооружени Афроамериканци, кои предизвикале улични протести и поттикнале расправа за пристрасноста во американското кривично право.

Неодамна убиство на невооружен Афроамериканец во Калифорнија предизвикало демонстрации во Сакраменто.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно