Полицаец и лажен адвокат измамиле пријатели дека ќе им помогнат на Суд и така заработиле 7.000 евра

Полицаец и лажен адвокат измамиле пријатели дека ќе им помогнат на Суд и така заработиле 7.000 евра


Вработен во МВР заедно со уште едно лице кое се претставувало дека е адвокат од четири лица зеле 425.800 денари ветувајќи им дека ќе им помогнат во решавање на имотно-правни спорови.

Тројца од измамените лица биле роднини на лицето кое се претставувало како адвокат. Полицијата поднесе кривична пријава против П.К.(33) од Скопје поради основано сомнение дека извршил четири кривични дела „измама“ и В.Б.(39) од Скопје поради основано сомнение дека извршил исто така четири кривични дела „помагање“. 

Со сторените кривични дела пријавените се стекнале со противправна имотна корист од околу 425.800 денари. Според информациите од МВР, во периодот од март минатата до јануари оваа година, првопријавениот претставувајќи се како адвокат пред четири оштетени лица, сите негови познаници, а со тројца од нив и во роднинска врска, им ветил дека ќе им помогне во разрешување на имотно-правни спорови. 

За услугите во повеќе наврати им барал и добивал пари кои наводно ги употребувал во постапките. Нивните комуникации траеле некое време по што П.К. престанувал да го користи телефонскиот број со кој комуницирал со оштетените. Второпријавениот, пак, инаку вработен како полициски службеник во МВР, му помагал на П.К. во извршувањето на кривичните дела. 

Така, според документираните сознанија, В.Б. пред оштетените кои, исто така, му биле познаници, го претставувал првопријавениот како добар адвокат и им ветувал дека споровите кои ги имаат ќе им ги заврши во нивна корист. И двајцата биле приведени, а од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во МВР, против полицискиот службеник е поведена дисциплинска постапка.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно