Ова ли се пари, еве ти ги назад 130.000 долари

Ова ли се пари, еве ти ги назад 130.000 долари


Порно актерката Сторми Даниелс понудила да ги врати 130.000. долари, колку што и било платено да молчи, за да може слободно да зборува за својот однос со американскиот претседател Доналд Трамп, и да објавува било какви пораки, фотографии или видео сн

Даниелс, односно Стефани Клифорд, како што и е вистинското име, оваа понуда ја изнела во понеделникот во писмо до приватниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, кој го прекршил договорот за доверливост со неа непосредно пред претседателските избори во 2016. година, пренесува "NBC". 

Тоа писмо, како што се наведува, исто така било пратено и до Лоренс Роузен, адвокатот кој се претставил како застапник на Коен, како и до компанијата "EC LLC", која ја основал Коен во врска со договорот и исплатата која е извршена на сметка на Клифорд во октомври 2016. година. Во тоа писмо се наведува дека парите би биле префрлени на сметката која се води на Трамп, до петок. За возврат, на Сторми би и било дозволено "отворено и слободно да зборува за нејзината врска со претседателот, да објавува текстуални пораки, фотографии и видео материјали кои можеби ги поседува, а без страв од одмазда или законска одговорност", се наведува во писмото. "Ова никогаш немаше врска со пари. Секогаш беше во врска со тоа на госпоѓа Клифорд да и биде дозволено да ја каже вистината. На Американскиот народ би требало да му биде дозволено сам да суди за себе и за тоа кој е искрен, а кој ги води во заблуда. Нашата понуда тежнее кон тоа", рекол адвокатот на Клифорд, Мајкл Авенати. Како што се наведува, на Трамп му се дава рок до денес на пладне по источноевропско време. Во писмото се бара да не биде преземена никаква акција за спречување на објавување на интервјуто кое Клифорд го дала за новинарот на CNN, Андерсон Купер. Сторми Даниел поднела и тужба против американскиот претседател, во која бара да се поништи договорот кој, како што тврди, го потпишала со него неколку дена пред претседателските избори во 2016. година, со образложение дека не е валиден, а кој ја спречува да зборува за средбите со Трамп. Сторми рекла дека сака да зборува за сите детали од нивниот однос. Таа тврди дека започнала интимни односи со Трамп во 2006. година, една година откако се оженил со Меланија Трамп.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно