Од 10 лица 9 се удавија во река Бистирца -Романија

Од 10 лица 9 се удавија во река Бистирца -Романија


Девет лица загинаа, а еден човек успеал да се спаси откако минибус во кој имало 10 лица паднал во реката Бистрица во североисточна Романија.

Локалната служба за итна медициснка помош соопшти дека 22-годишен маж е единствениот преживеан кој успеал сам да излезе од возилото кое паднало во водата.

Длабочината на реката во областа на инцидентот е околу седум метри.

Локалните власти соопштија дека несреќата најверојатно се случила затоа што 25-годишниот возач изгубил контрола над минибусот откако експлодирала една од задните гуми.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно