Неврохирургот Чапаровски си ја призна вина, осуден на условна казна!

Неврохирургот Чапаровски си ја призна вина, осуден на условна казна!


Екс директор на Клиниката за неврохирургија Александар Чапаровски ја призна вината за случајот за примање на поткуп.

На денешното прво рочиште за предметот, кој беше покренат летово, докторот се изјасни за виновен и е осуден на условна казна од една година која нема да се изврши доколку во следниве две години не стори ново кривично дело.

Чапаровски, исто така според пресудата во наредните две години не може да биде избран за директор.

Чапаровски во мај минатата годинава беше кривично пријавен за примање поткуп, а при извршен претрес во неговата канцеларија и дом беа пронајдени илјадници денари и девизи.

Докторот помина и две недели во притвор, но подоцна со гаранција беше пуштен да се брани од слобода.


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно