Непознат маж бодел, кого стасал

Непознат маж бодел, кого стасал


Најмалку четири лица сериозно се повредени во нападот со нож во австрискиот главен град Виена.

Напаѓачот, кој сега е во бегство, ги нападнал случајните минувачи, според локалните медиуми. Неговите мотиви остануваат непознати. Се чини дека напаѓачот, чиј идентитет е непознат, случајно ги нападнал пешаците на улица, известува австрискиот весник Хојте. Еден човек и две жени на возраст помеѓу 40 и 50 години се сериозно повредени во нападот и се хоспитализирани, објави австрискиот весник Куриер, цитирајќи го портпаролот на полицијата.

Инцидентот се случил во близина на познатиот парк Пратер во австрискиот главен град околу 19:45 по локално време. Големи полициски сили, вклучувајќи ја и единицата на специјалните сили, се распоредени во областа, објавија австриските медиуми, додавајќи дека локацијата била брзо затворена.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно