Некој битолчанец го запалил офицерскиот дом

Некој битолчанец го запалил офицерскиот дом


Непознато лице вечерва запалило оган во внатрешноста, на приземје во Офицерскиот дом во Битола, кој е објект под заштита како културно-историско наследство.

Несовесниот битолчанец најверојатно влегол низ некој од скршените прозорци и запалил оган да се стопли.

Пламените јазици ги забележале битолчани кои биле во околните кафулиња. Пожарот го пријавил газда на еден од кафулињата. Противпожарната единица брзо интервенирала и пожарот бил изгаснат со противпожарни апарати и вода. Интервенирале двајца пожарникари, а пожарот бил од мал карактер.

Офицерскиот дом е еден од најубавите архитектонски бисери на Широк Сокак, кој со години наназад е руиниран. Од Општина Битола најавија дека за годинава се издвоени пари од општинскиот буџет и од Министерството за култура за негова реставрација. Но, во меѓувреме додека да отпочнат работите на терен, несовесни граѓани продолжуваат да предизвикуваат штети во објектот.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно