Не го чистите снегот од автомобилот-100 евра казна

Не го чистите снегот од автомобилот-100 евра казна


Доколку возачите во Хрватска ги управуваат своите возила без да го исчистат снегот, ќе треба да платат казна од 700 куни (околу 100 евра).

Во согласност со Законот за безбедност во сообраќајот, чистењето на снегот од автомобилот е обврска за возачите.

Денеска поголемиот дел од земјата осамна под снег, а хрватските медиуми ги потсетија граѓаните за оваа одредба.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно