Најдобри закуски за после важбање

Најдобри закуски за после важбање


Каков оброк треба да се има после вежбање? Важно е да се избере вистинската храна која ќе ги максимизира вашите резултати без разлика дали сакате да намалите килограми или да добиете мускулна маса, или и двете.

„Еден час по завршување на тренингот треба да конзумирате здрави протеини за да добиете мускулна маса, но исто така треба да внесете и јагенохидрати за да ги надополните гликогенските резерви кои биле користени за време на вежбањето “, објаснува фитнес тренерот Ерин Палински.

Затоа е важно да го нахраните телото со вистински намирници, наместо да имате огромен оброк.

После секој тренинг одберете еден од следниве оброци и нема да згрешите:

2-3 јаболка со 40 грама сирење

чаша јогурт со сечкано овошје

едно авокадо со две варени јајца

чашка хумус со малку печен интегрален леб

филџан фстаци

70 грама младо сирење


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно