Москва во прегратката на снег, невиден во последниве 100 години

Москва во прегратката на снег, невиден во последниве 100 години


За едно деноноќие од улиците на Москва се исчистени 1.200.000 кубни метри снег, соопшти денеска пред новинарите заменик-градоначалникот Пјотр Бируков по силните снежни врнежи, кои викендов ја зафатија руската престолнина, пренесе ТАСС.

 „Толку снег паѓа за прв пат по 100 години“, истакна претставникот на градските власти. Улиците веќе се расчистени и работата продолжува, рече тој. Под нормални услови, потребни се околу 9 дена за да се собере слична количина на снег. Градската управа ќе преземе мерки Москва да биде исчистена многу порано, иако во наредните три деноноќија се очекува да наврнат уште 6 до 8 см снег, додаде вработениот. 

Од сабота наутро до 21:00 часот минатата ноќ во Москва, наврна 38 см снег – повеќе од месечната стапка во февруари, рече Бируков претходно. Поради метежот во 18 општини во московскиот регион имаше прекини на снабдувањето со електрична енергија. Кога еден електричен погон избувна од паднато дрво во Москва, едно лице загина, а уште петмина се повредени. Во градското подрачје, останува во сила предупредувањето за бура, поради силни врнежи на снег и ветер. 

Заменик-градоначалникот ги повика граѓаните да користат јавен превоз со цел специјалната опрема да поминува низ улиците. Освен улиците, тротоарите, дворовите и покривите ќе бидат исчистени, додаде тој.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно