Maлолетни лица донеле напуштено бебе во полициска станица

Maлолетни лица донеле напуштено бебе во полициска станица


Две деца на возраст од 16 и 17 години, во полициската станица Бит Пазар, донеле новороденче родено пред десет дена, кое не било пријавено во евиденциите на Матичната книга на родените.

Тие изјавиле дека бебето било запуштено и било без грижа од родителите. Од страна на полициски службеник бил извршен разговор со родителите, а новороденото бебе било предадено на социјален работник од Јавната установа-Меѓуопштински центар за социјална работа Скопје. 

По целосно расчистување и документирање на настанот, против родителите ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно