Македонија

Тезгаџиите, ќе се вработуваат и фискални задолжително

15 Јануари, 2018

како позитивно во новиот закон за зелените пазари го издвојува тоа што ќе се намалат бирократските процедури за трговците. Регистрацијата на тезгите нема да оди преку централниот регистар, туку преку Трговскската комора

Гаките се скинати, или смк-нати

15 Јануари, 2018

Од грешките се учи многу, ако се сака. Само уште ова. Гаќите се уште на мене, ама некој пак му ги смкна гаќите на новинарството, ако пропагандата може да се нарече новинарство”, напишал Тасевски на својот профил.

Нимиц на 17-ти јануари ќе понуди предлози за името, за кои се дискутирало во минатото!

15 Јануари, 2018

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името и дека на новата средба, закажана за 17 јануари.

ЕКСКЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ, ОТКРИВАМЕ СКАНДАЛ ВО ШТИП: Кој го крие сопственикот и пекарата на истата, која за Коледе и Божиќ однесе преку 20-луѓе на инфективно со мувлосани производи!?

14 Јануари, 2018

За коледе, за бадник, за Божик, па еве и синоќа се изјајадовме пекарски производи. За коледе коледарски колачиња. Не се знае точно колку но не се знае и открива штипската пекара која затру преку 20-луѓе и никој ништо не соопшти.

Во Собранието утре се очекува ратификација на добрососедскиот договор

14 Јануари, 2018

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, утре во Собранието ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ, а се очекува и ратификација на добросеседскиот договор.

Ги нападнаа судиите.Целосна амнезија во ВМРО ДПМНЕ

14 Јануари, 2018

Доколку судиите имаа интегритет, совест и свест ќе ги ослободеа сите неправедно притворени лица од 27-ми април, но очигледно е дека за нив е најважен политичкиот интерес, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Клиничка болница или гробница на застарена и расипана опрема

13 Јануари, 2018

Компјутерскиот томограф во штипската Клиничка болница е расипан, па пациентите од источниот регион мора овие прегледи да ги вршат на томографите во болницата во Струмица или во Клиничкиот центар во Скопје.

Паланчанецот Арсенчо, крадел и градел изградена спортска сала

13 Јануари, 2018

Кумановската полиција до ОЈО Куманово поднесе кривична пријава против лицата А.А. (57) и М.М. (67), поради сомнение дека сториле кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување исправа“.

Фикс идеите на скопската сељачана

13 Јануари, 2018

Девојките од провинција доаѓаат во Скопје за да се омажат, а мажите да им ја земаат работата на Скопјаните..Најнов стеротип во зародиш е дека со нивните автомобили со кои доаѓаат по потреба, а не туристички, е и дека провинцијалците го загадуваат Ско

Тони Михајловски, Влатко Ѓорчев, Коце Трајановски, избран новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

12 Јануари, 2018

Актерот Тони Мијаловски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев и ексградоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, се помеѓу позвучните имиња во новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Штип го доби третиот генерал

12 Јануари, 2018

Штипјанецот Методи Хаџи-Јанев, со чин Полковник со Указ на претседателот Ѓорге Иванов е унапреден во чин бригаден генерал и назначен за аѓутант на Врховениот командант на вооружените сили на РМ.

Место авиони, измет ќе лета

12 Јануари, 2018

Парите што турската компанија „ТАВ Македонија“ ги имаше предвидено за пропаднатиот проект за изградба на карго аеродром во близина на Штип ќе се пренаменат за јавни добра, во најголем дел за изградба на канализација, вели министерот Горан Сугарески.

Русија очекува геостратешки промени

12 Јануари, 2018

Македонија и Грција се блиску до договор за спорот со името на македонската држава, а конечното решение ќе доведе до сериозни геополитички промени на Балканот, пишува московскиот весник „Комерсант“.

ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГАЛЕРИЈА: Еве како ќе изгледа новиот лик на штипскиот „Angels Cafe“

11 Јануари, 2018

На местото на кое душаѕта со убавина си ја полнеа стотици илјади млади, истата работа ќе продочжи во нов прекрасен објект - урбан мост кој ќе го дибие градот Штип, најавува сопственикот Роберт Димитров - Телекабел

Простести против Законот за јазици

11 Јануари, 2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести.

Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров за 27 април

11 Јануари, 2018

Апелацискиот суд денес на јавна седница ќе ја разгледува и жалбата на оперскиот пејач Игор Дурловски, кој бара да му се укине притворот определен како мерка за обезбедување на присуство во текот на истрагата за настаните од 27 април.

За летање дрон ќе мора да полагате

11 Јануари, 2018

На 1 јануари, во Македонија стапи на сила новата Уредба на Владата за условите за летање на воздухоплов без екипаж, која, меѓу другото, предвидува секој што сака да лета дрон, ќе мора да полага и да има дозвола за тоа.

Мендух Тачи Persona non grata за Трамп

10 Јануари, 2018

На списокот непожелни личности на кои им е забранет влез во САД се наоѓаат 33 Албанци од Косово, како и тројца од Македонија и еден од Албанија.

„Дрисла“ гори медицински отпад со инсинератор нелегален во ЕУ

09 Јануари, 2018

Инсенераторот за горење медицински отпад во депонијата Дрисла, кој пред повеќе од 16 години како хуманитарна помош и бил доделен на Македонија од страна на британската Влада, а кој ги прекршува стандардите на ЕУ, се уште е во употреба во депонијата.

Дедо Мраз од Македонија!

09 Јануари, 2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов распиша оглас за набавка на репрезентативни предмети за подарување меѓу кои накит(бисери), ексклузивни пенкала, вински сетови, дрворезби во орев и други.

На именден кај поглаварот Стефан

09 Јануари, 2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божикните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв.

Каракамишева се жали била ограбена, имало за ограбување

08 Јануари, 2018

Татјана Каракамишева (Караконџулова) од Правниот факултет на својот фејсбук профил објави дека за време на Божиќ во нејзиниот дом некој упаднал, извршил грабеж и ја превртел целата покуќнина што е јасен вандаски чин.

Наскоро ќе се купува алкохол во секое време, цените на лиценците ќе останат исти

08 Јануари, 2018

Министерството за економија, законските измени со кои се предвидува укинување на одредбите за ограничување на времето во кое може да се купи алкохол наскоро ќе ги стави на јавно разгледување.

Грците одлучија,Нова Македонија име за нив

07 Јануари, 2018

Нова Македонија, како што се изговара на македонски јазик, без превод, е предлогот кој превладува во грчките медиуми, како евентуално решение на долгогодишниот спор за името.

Шилегов: Бадниковите поворки се граѓанска иницијатива, нема злоупотреба на деца за религиозни цели

07 Јануари, 2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако вчера во Соборниот храм присуствуваше на свечената манифестација по повод Бадник, денес, по свечената литургија, тој го честита Божиќ на сите православни верници и посака здравје, среќа и мир.

Земјотрес во Охрид

07 Јануари, 2018

Земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала попладнево го погоди Охрид.

Солуњани ќе протестираат против Македонија

06 Јануари, 2018

Грчките здруженија што собираат потписи за терминот Македонија да не биде вклучен во името, преку социјалните мрежи на 21 јануари организираат протест во Солун.

Повредени петмина штипјани во сообраќајка!

06 Јануари, 2018

Рано изутрината пред 4 часот на враќање од Радовиш, на шест километри од Штип се илизгало возилото БМВ со штипски регистерски таблички, во кое се превезувале пет лица, при што удрило во дрвјата покрај коловозот.

Премиерот Заев: Божик нека ни биде причина за неминлива радост, за да ја споделуваме со сите, во сите наши претстојни предизвици

06 Јануари, 2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Божик – Рождество Христово, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црква - ОА, и до сите православни верници во државата.

Типична македонска глупост

06 Јануари, 2018

Две лица на возраст од 39 години се здобиле со телесни повреди откако маж од село Кучевиште удрил во нив со џип марка „Мерцедес“.

Солунскиот суд одобри екстрадиција на Груевски и Бошковски

05 Јануари, 2018

Судот во Солун ја одобри екстрадицијата на ексразузнавачите Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција. Одлуката беше соопштена зад затворени врати. До Врховниот суд во Атина двајцата веднаш поднеле жалба.

Навали народе, тазе работни места

05 Јануари, 2018

Јавното претпријатие Македонски шуми објави оглас за засновање на работен однос на определено време за 325 лица заради извршување на работи од сезонски карактер, за следните работни места: сечач - 216 лица и дотурач - 109 лица.

Апелација досега не добила ниту една жалба за продолжениот притвор на осомничените за 27 април

03 Јануари, 2018

Во Апелацискиот суд Скопје сè уште не пристигнала ниту една жалба на одбраната за продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година, велат за „Мета“ од судот.

Православна инфантилност

03 Јануари, 2018

Епископот бачки Иринеј водеше опсежен разговор со новинарот Милорад Вучелиќ, за божикното издание на весникот „Печат“.

Коѕијас тврди: Предлогот за името ќе биде исклучително добар и ќе помине!

02 Јануари, 2018

Министерот за надворешни работи на Грција најавува „исклучително добар предлог“ за името на Македонија и очекува да го поддржат мнозинството пратеници во грчкиот Парламент што се сметаат за „патриоти и национално одговорни“.

Земјотреси на југот од Македонија

02 Јануари, 2018

На југот на Македонија, особено во Дојран и Гевгелија се почуствуваа земјотресите од Грција од кои последниот беше некој час пред полноќ со измерена јачина од 4.2 степени според Рихтеровата скала со епицентар во Дросато. 

РЕВОЛТ НА ГРАЃАНИ: НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НА НОВА ГОДИНА ВО ХОТЕЛ СЛАВИЈА НА ПОПОВА ШАПКА!

01 Јануари, 2018

Никогаш повеќе да не сте помислиле дочек на нова година да чекате во хотел Славија во Попова Шапка. Катастрофален пречек со две три саламчиња и по една грутка сирење виновникот агенција Феријал КАШИКОВ од Штип

Иванов побара од НАТО да не биде заложник на себичноста на Грција

01 Јануари, 2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов се надева дека НАТО нема и понатаму да биде заложник на себичните интереси на Грција и очекува на претстојниот самит Македонија таа да стане членка на Алијансата.

Само 27 лица биле тапа пијани

01 Јануари, 2018

За време на новогодишната ноќ, 27 лица ја посетија Клиниката за токсикологија во градскиот Клинички центар. Најмладото лице имало 16 години, информираше директорот на Токсикологија, Нико Беќаровски.

Министерот Филипче во посета на штипската Клиничка болница

31 Декември, 2017

Министерот за здравство Венко Филипче и државниот секретар во Министерството за здравство Влатко Милошев денеска ја посетија штипската Клиничка болница и направија увид во изградбата на новиот објект на болницата.

ЕКСКЛУЗИВНО ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Еве кој е „гробарот“ на ВМРО ДПМНЕ Штип и КПД Штип!

30 Декември, 2017

Ликот кој на малкумина им е познат во јавноста, но не и на чаршијата, најкотраверзната личност во градот под исарот, гробар на Ф.К Брегалница, Штипскиот Затвор, Македонија пат и многу други компании лик кој цел живот е „директор“

Тече рокот по поднесените жалби за продолжување на притворот на осомничените за 27 април

30 Декември, 2017

Притворените за настаните од 27 април, се позивесно е дека празниците ќе ги дочекаат во истражниот затвор во Скопје, иако тече рокот за одлучување по жалбите за притворите- објави ТВ Алфа.

Новогодишно обраќање на премиерот Зоран Заев

30 Декември, 2017

Како одговорен политичар, и како премиер на Република Македонија, силно се противам на амбиент во кој некои политички елити се почувствуваа привилегирани, вели премиерот во новогодишното обраќање.

До 500 евра глоба за веселба со петарди

30 Декември, 2017

Петардите и другите пиротехнички средства се забранети, но често гледаме дека се продаваат по тезгите и улиците како и секоја друга сезона.

Премиерот Заев на средбата со коалиционите партнери: Со поддршка на коалицијата влегуваме во година на клучни одлуки на државата

29 Декември, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оставри средба со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата.

СКАНДАЛНОЗНА ИЗЈАВА НА АЛИ АХМЕТИ: Името да се реши со договор на двете влади, не на референдум

29 Декември, 2017

Претседателот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, не се согласува за името на Република Македонија да решаваат граѓаните на референдум, сметајќи дека проблемот треба да се надмине преку договор меѓу владите на Македонија и на Грција.

За два месеци резултати какви што не се паметат

29 Декември, 2017

Градоначалникот на Штип Благој Бочварски честитајќи им ги новогодишните и божикните празници на граѓаните на Штип ,потсети на активностите кои во овие речиси два месеци ги презеде откако стана градоначалник

Спасовски v.s.Мемети

29 Декември, 2017

Полицијата постапуваше согласно своите законски овластувања, рече денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовоски,

Судот ги покани Мијалков, Јанкулоска и Груевски на нови судења во 2018, за „Тенк“ и „Трезор“

29 Декември, 2017

Основниот суд Скопје денес соопшти дека е закажан стартот на судските постапки за случаите „Тенк" и „Трезор" во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков

ВИДЕО - Кирацовски: Посветено го спроведуваме Планот за живот, Македонија е на вистинскиот пат

29 Декември, 2017

На изминати шест месеци откако СДСМ и коалицијата ја добија честа од граѓаните да ја водат нашата држава, и на прагот на новата година, отчетно и одговорно, сакам пред јавноста, да соопштам за досега направеното од Планот за живот во Македонија, за

Извршителите нема да блокираат сметки на приматели на социјална помош

29 Декември, 2017

Министерството за труд и социјална политика и Комората на извршители на Македонија денеска потпишаа меморандум со кој извршителите се обврзуваат да не ги блокираат сметките на лицата приматели на социјална помош.

Граѓаните не се канти за отпад

29 Декември, 2017

Расипани производи, неквалитетни услуги, сомнителна храна – колку муштеријата е секогаш во право и каде треба да се обрати кога има некој проблем?

Зијадин Села со распука кон владата, на „мета“ Анѓушев и Нухиу!

28 Декември, 2017

Зијадин Села не чекаше долго за да се пресмета со своите довчерашни коалициски партнери во Владата, вперувајќи го прво прстот кон вицепремиерот Кочо Анѓушев и кон заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21.

Да се направи вистинската работа, на вистински начин, во вистинско време.

28 Декември, 2017

Новогодишно обраќање на Зоран Заев.Да се направи вистинската работа, на вистински начин, во вистинско време. Ете тоа е успех и тоа ќе биде нашиот успех во 2018 година, ако вака се поставиме во годината пред нас.

Ветер од 80 километри на час во Штип и Тополчани

28 Декември, 2017

Во Македонија утринава е претежно облачно со локален дожд во западните делови и дува умерен на места засилен ветер од јужен и југоисточен правец. Во Штип и во Тополчани ветерот достигнува брзина од 80 километри на час.

Закон за Амнестија: На околиу 4.000 лица ќе се намалат казните за 30%, а 670 оудени лица си одат дома!

28 Декември, 2017

Јавна расправа по предлог-законот за амнестија организира денеска Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Со законот треба да бидат ослободени од издржување казна затвор приближно 670 правосилно осудени лица

Продолжува судењето за „Триста“

28 Декември, 2017

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Бочварски на средба со 8-те служби кои ќе бидат задолжени за новогодишната вечер да помине во најдобар ред!

27 Декември, 2017

Денеска остварив средба со вработените во главните осум институции во Општина Штип, коишто ќе бидат задолжени за новогодишната ноќ да помине во најдобар ред.

Груевски, Јанакиески и Рангелова последен пат на суд за 2017 година за шлаканиците во Центар

27 Декември, 2017

Експремиерот Никола Груевски за последен пат годинава ќе се појави во кривичниот суд, како еден од обвинетите во случајот „Насилство пред Општина Центар“, или случајот попознат како „нарачани шлаканици“.

Заев: Ќе го вратиме достоинството на професионалните спортисти и спортските работници, со Закон за спорт ќе обезбедиме стабилни извори за финансирање

27 Декември, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија вчера вечер, во присуство на директорот на Агенцијата за млади и спорт, присуствуваше на свеченоста по повод избор на спортист на годината.

МПЦ-ОА не ги дава името, идентитетот, унитарноста и разговорите со БПЦ

26 Декември, 2017

Светиот архиерејски синод на Македонска православна црква – Охридска архиепископија на својата денешна седница донесе одлука да ги продолжи разговорите со Бугарска православна црква, од која бара да ѝ биде црква-мајка.

Премиерот Заев се сретна со новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

26 Декември, 2017

Постои согласност дека е потребно учество на опозицијата во реформите, а патот на Македонија е во ЕУ и НАТО Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот лидер на ВМРО ДПМН

Заврши 45-тата седница на Владата, еве во целост што се се одлучи и усвои

26 Декември, 2017

Од 45-тата седница на Владата на РМ: Усвоени повеќе предлог-закони во правосудството, внатрешните работи и полицијата, и за безбедносните служби, како дел од Планот 3-6-9; Усвоена годишната програма на МРТ.

Владата усвои повеќе предлог закони од областа на правото

26 Декември, 2017

Владата на денешната 45-та седница го разгледа и утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за судовите, кој има за цел да овозможи воведување на ефикасна контрола над работата на полицијата преку воспоставување на надворешен механ

Кој ги замолчи Филип Петровски, Антонио Милошоски, Илија Димовски, Никола Поповски и останатите и како стана Мицкоски претседател?! Прочитајте ....

25 Декември, 2017

Контрадикторно и многу нејасно е кој се вмеша во политичката игра за лидер на ВМРО ДПМНЕ да наеднаш од Најгрди зборови, обвинувања, сведочења и сл да секој од нив ја затвори муцката и да не каже на јавноста уствари како НАВИСТИНА стана лидер Мицкоски

Умреното здравство доби гробар

25 Декември, 2017

Со 62 глас „за“, еден „воздржан“ и ниту еден против, Собранието денеска го прифати предлогот на Владата, со што неврохирургот Венко Филипче е избран за нов мнистер за здравство во Владата.

Намалени цените на катастарските услуги

25 Декември, 2017

Стапија на сила новите три тарифници со кои во просек од 20 до 90 проценти се намалуваат цените на услугите што ги нуди Агенцијата за катастар на недвижности.

Честитка од Иванов по повод Божик

25 Декември, 2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар.

Села сепак не излегува од владата: Не се откажуваат од здравство, ќе бараат нова средба со Заев

24 Декември, 2017

Алијанса за Албанците , сепак останува во Владата.Околу четири часа траеше состанок на Централното собрание во Гостивар, по кој  Зијадин Села изјави дека не се повлекуваат од извршните позиции.

ВИДЕО: 5 години од црниот понеделник кога тогашната власт насилно ги исфрли од Собранието новинарите и опозицијата

24 Декември, 2017

На денешен ден пред 5 години во Собранието се случи „црниот понеделник“, односно насилното исфрлување на новинарите и пратениците од опозицијата.

Чудо да бидеш за нас - поп го благослови Мицковски

24 Декември, 2017

На првиот ден од мандатот на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Мицковски кој од вчера го презема кормилото на партијата по оставката на Груевски, го посети Храмот Св. Петнаесет во Струмица

Да биде разрешен претседателот на комисијата за енергетика

24 Декември, 2017

Владата донела одлука да му предложи на Собранието да го разреши актуелниот член на Регулаторната комисија за енергетика, Дејан Бошковски, кој е во првообвинет во предметот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство.

Полицијска рација, ама баш рација.

23 Декември, 2017

На 25 локации пронајдени се предмети кои потекнуваат и се наменети за вршење на кривични дела и лишени се од слобода 25 лица.

Захарил полтронизам

23 Декември, 2017

Мислам дека денешниот конгрес ќе биде голем ден за нашата партија, истакна Илчо Захариев од ВМРО-ДПМНЕ пред денешното продолжување со работа на 16. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој што се очекува да биде избран новиот претседател на партијата.

ЗАЕВ: Села и Алијанса заминуваат од Влада, Филипче и дефинитивно нов министер за здравство!

23 Декември, 2017

Алијансата на Албанците нема да партиципира во Владата во наредниот период, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев. На прашање, во интервју за Телма, дали Зијадин Села останува во Владата, Заев одговори дека не останува.

Многу функционери отсутни на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

23 Декември, 2017

На Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово не дојдоа дел од поранешните министри во владата на Никола Груевски, Никола Тодоров, Никола Поповски, Зоран Ставревски и Владимир Пешевски, кои беа членови на највиоските партиски тела.

Независниот синдикат на Полицијата јавно ќе презентира потпишување на меморандум за соработка со синдикати од две соседни држави!

23 Декември, 2017

Денес САБОТА 23.12.2017 година во кристалната сала на хотел Континентал, со почеток од 12.00 часот, Гранскиот Независен Синдикат на Полицијата (НСП) ќе реализира пресконференција.

ЕКСКЛУЗИВНО: Притворениот пратеникот Крсто Мукоски доживеал инфаркт, итно префрлен на Кардиологија!

22 Декември, 2017

Крсто Мукоски, еден од шестемина притворени пратеници за настаните од 27 април, претрпел инфаркт и итно е префрлен од истражниот затвор во Шутка на Клиника за кардиологија, изјави за ИнфоЦентар.Мк, вработен во Истражниот затвор

Мицкоски единствен кандидат, очекува поголемо присуство на делегати!

22 Декември, 2017

Во салата на Домот на културата во Валандово почнаа да пристигнуваат делегатите на 16-тиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кои од 17 - часот па до пред некој миг се пријавуваа за Конгресот. Но засега е незадоволувачки.

На суд “Масовното прислушување“

22 Декември, 2017

Денеска Кривичниот суд треба да започне првото рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство кој треба да докаже кој и како го вршел нелегалното прислушување.

ВИДЕО: Премиерот Заев на јубилејната прослава на денот на наставата на турскиот јазик во Република Македонија

21 Декември, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Аднан Ќахил, вечерва присуствуваше на јубилејното празнување на денот на наставата на турски јазик во Република Македони

Мицкоски и официјално ќе стане нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ

21 Декември, 2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот профил на „Фејсбук“ објави дека ќе биде кандидат за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот што ќе се одржи утре и задутре во Валандово. Впрочем кандидатура има само тој.

ВИДЕО: Формиран е Советот за реформа на јавната администрација, премиерот Заев и министерот Манчевски најавија ефикасна, професионална и посветена јавна администрација согласно насоките на ЕК

21 Декември, 2017

Денеска во Владата на Република Македонија се формираше Совет за реформа на јавната администрација, што ќе ја следи реализацијата на Стратегијата за реформи во јавната администрација, дел од Планот 3-6-9.

ЕК: Македонија и натаму ги исполнува условите за визна либерализација

21 Декември, 2017

Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија и натаму ги исполнуваат условите за визна либерализација, но потребни се акции во одредени специфични области за зачувување на нивната одржлива имплементација, покажува извештајот на ЕK

ВИДЕО: Министерот Спасовски ги посети кандидатите за полициски службеници во Центарот за обука

21 Декември, 2017

Oва е почеток на селекцијата и сите кандидати ќе поминат неколку нивоа на селекција за на крајот да ги одбереме најдобрите кандидати за полицајци што во иднина ќе и служат на нашата држава, рече министерот Оливер Спасовски.

Бурекџии, геврекџии и кифлари во влада

21 Декември, 2017

Сè додека не стигне предлогот до Собранието за министер за здравство, Алијансата за Албанците ќе го поддржува процесот на реформите, рече Зијадин Села, лидерот на Алијаната по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Владата.

Одложено судењето против Јанакиески за „Сончев град

21 Декември, 2017

Судењето за предметот „Топлик“ во кој е обвинет ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска беше одложено поради отсуство на дел од бранителите. Судењето е одложено за 30 јануари, следната година.

Инсулинска криза:Донација инсулини од Новонордиск за 150.000 евра

20 Декември, 2017

Утре треба да стигнат инсулини кои се донација од Ново Нордиск и со нив треба да се покријат потребите за половина месец. Министерството за здравство пак, распишало набавка на инсулини во четири очи иако тендерот важи до наредната година

Македонија ми е во срцето, ќе продолжам со инвестициите во Вардар!

20 Декември, 2017

Сопственикот на македонскиот спортски бренд Вардар, Сергеј Самсоненко и официјално стави крај на сите шпекулации дека ќе си замине од земјата. Тој потврди дека Македонија е негов дом и дека наредната година ќе ги финансира трите секции на македонскио

Со таква пензија до стота и назад

20 Декември, 2017

Највисока заработувачка за минатата година пријавиле пензионери од Струмица и од Скопје, кои освен пензијата оствариле и приходи по други основи.

Министерот Спасовски и Началникот на СВР Куманово го посетија повредениот полицаец

20 Декември, 2017

Вечерва заедно со началникот на СВР Куманово во ЈЗУ Општа Болница Куманово го посетивме полицаецот кој беше повреден на протестот денес на граничниот премин Табановце, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Министре каде е извештајот за злоупотреба на АКМИС?!

19 Декември, 2017

Поминаа 12 дена откако Министерот за правда, Г-дин Биљен Саљији, на прес конфернција ја извести јавноста дека имало злоупотреби со АКМИС системот во Скопскиот Кривичен Суд и во Врховниот Суд на Македонија.

Венко Филипче: Се потпишав за реформи на Медицинскиот факултет, не знаејќи дека се работи за контра пленум и за лажни информации. Венко, добар си?

19 Декември, 2017

Неврохирургот Венко Филипче, кој е можен кандидат за министер за здравство во владата на Зоран Заев не негира дека бил член на Професорскиот контра пленум, но тврди дека тогаш, во тој период од специјализант бил информиран дека потпишува таква инициј

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 43-та седница, еве за што ќе се расправа

19 Декември, 2017

Владата на Република Македонија денеска во 15:00 часот ќе ја одржи својата редовна 43-та седница на којашто ќе се разгледаат информации и ќе се донесат повеќе одлуки во интерес на граѓаните.

„Пуцко петрол” ДООЕЛ го доби тендерот на Министерството за одбрана за набавака на мазут

19 Декември, 2017

Тендерот на Министерството за одбрана за набавака на мазут од јуни годинава го доби компанијата „Пуцко петрол” ДООЕЛ од село Пласница. Според Републичката комисија за енергетика „Пуцко петрол” не ги исполнувал основните услови за учество на овој тенд

Арбр Адеми ќе биде заменик министер за образование

19 Декември, 2017

Заменик-министер за образование и наука ќе биде Арбр Адеми, а на Алијансата на Албанците и е понудено да ги предводи реформите, но, за жал, се бара нешто друго што не е дел од владината Програма, изјави денеска Артан Груби од ДУИ.

Филип Петровски со „моќен“ пост на Фејсбук: „Ако даде бог“ - прочитајте ...

19 Декември, 2017

Екс директорот на Државниот архив на Р.Македонија, заменик директор на Државната лотарија, претседател на партијата во обид „Демократска денсница“ а сега кандидат за лидер на ВМРО ДПМНЕ со „моќен“ пост на Фејсбук. Ако даде бог еве што ќе направам:

Венко Филипче е материјалист , тврди Благојчо Ѓоргиев

19 Декември, 2017

Благојчо Ѓорѓиев од с.Тркање - Кочани кој поради сообраќајна несреќа останал во инвалидска количка испрати текст во кој што пренесува свое лично искуство со идниот министер за здравство Венко Филипче, а во кое го обвинува дека е класичен материјалис

Бизнис или зависност:печатените медиуми бараат 50% субвенции

18 Декември, 2017

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа јавна дебата за тоа дали и кој е најдобриот модел за поддршка на печатените медиуми, како дел од заложбите за плурализам во медиумскиот избор за граѓаните во нашата земја.

ОФИЦИЈАЛНО: Венко Филипче ќе биде новиот министер за здравство!

17 Декември, 2017

После неколку месеци со испразнете столче Министерството за здравство добива нов министер. Венко Филипче е новиот министер за Здравство на Р.Македонија, дознава ИнфоЦентар.Мк од блиски извори во владата на Р.Македонија.

Груевски неделава трипати во суд – двапати за судења, еднаш кај шалтерски службеник

17 Декември, 2017

Експремиерот Никола Груевски сè почесто ќе се појавува во кривичниот суд во Скопје. Освен што мора еднаш неделно, секој работен петок да се пријавува кај шалтерски службеник како една од мерките која му ја определи судот во замена за притвор

Протест против нехуманиот третман на животните во 13 часот

17 Декември, 2017

Денес во 13 часот се најавен протест на активистите и љубителите на животни пред Собранието на Република Македонија со цел да се привлече вниманието на надлежните институции и широката јавност за нехуманиот третман кон животните.

Жбогар: Постои добра атмосфера за решавање на спорот со Грција

17 Декември, 2017

„Има реална можност и очекувања во Брисел дека ќе напредуваме во односите догодина. Ги имате реформите кои мора да се завршат, што зависи целосно од земјата и го имате проблемот со името, кој исто мора да се реши.

Од утре студено и температури под нулата

17 Декември, 2017

Од утре во Македонија се очекува значително опаѓање на температурите. Ќе биде претежно сончево, но со дневни температури од -2 до 4 степени.Особено студено ќе биде во вторник и среда кога дневната температура ќе биде -2.

Заев утре на неформален состанок со премиерите од Западен Балкан кај Могерини

17 Декември, 2017

Премиерот Зоран Заев заедно со премиерите од земјите од Западен Балкан утревечер во Брисел ќе присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини.

Махинациите во штипски “Исар“

17 Декември, 2017

Девет години претхдните носители на локалната власт (ВМРО-ДПМНЕ) инсталираа подобни , а не способни кадри.Девет години им беше време да ги тестираат и направат сите можни видови на материјални и финансиски махинации.

Села:Имав три рипчиња , едното го изеде мачката

16 Декември, 2017

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села на средбата со албанските политичари во САД обелодени дека останале со двајца пратеници, додека третиот пратеник преминал во ДУИ.

Финансовата полиција го „тресе“ директорувањето на Ангел Бојаџиев во ЈП Исар Штип, долг повеќе од 190 милиони денари!

16 Декември, 2017

Финансиска полиција ги проверува тендерските постапки во штипското комунално претпријатие „Исар“, реализирани од претходното раководство на компанијата, соопшти новиот в.д. директорот на ЈП „Исар“, Живко Тасев.

За Џафери е прифатливо „Нова Македонија“ дури и без референндум

16 Декември, 2017

Промена на името може да се направи во Собранието, доколку за тоа изрази желба парламентарното мнозинство, изјави рпретседателот на Собранието Талат Џафери во емисијата “Патот кон” на Алсат телевизија.

Штипска клиничка болница ќе бара европски пари за реконструкција на инфективното одделение

16 Декември, 2017

Центарот за развој на источно планскиот регион и клиничка болница-Штип ќе бараат европски пари за реконструкција и адаптација на зградата на регионалното инфективно одделение.

На претседателите на судови кои местеле предмети им се заканува казна затвор до 5 години!

16 Декември, 2017

Контролата на АКМИС – системот во Кривичниот и Врховниот суд покажа дека судски предмети, наместо исклучиво електронски, за да се избегне какво било влијание врз постапката и да се обезбеди правично судење, се делелe и на рака.

78 годишниот старец поради самоодбрана го чека македонската -правда

15 Декември, 2017

Во јануари 2018 година по пет години во Основниот суд во Куманово ќе започне судска постапка против 78 годишниот Љубомир Митев од кратовското село Којково, кој сакајќи да се одбрани застрела двајца разбојници, од кои едниот почина а другиот помина со

ФОТО: Горан Трајановски нов оперативен директор на Македонски Телеком

15 Декември, 2017

Најдобриот оператор во државата „Македонски Телеком“, доби нов оперативен директор кој доаѓа како внатрешно решение од Македонски Телеком. Горан Трајановски од Куманово е новото кадрово решение.

Препораки на Интервентната акциска група за итните мерки против загадувањето на воздухот

15 Декември, 2017

На иницијатива на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска состанок одржа Интервентна акциска група за координација на информациите и активностите за итни мерки во борбата против загадувањето на воздухот.

Над 70.000 Македонци добиле бугарско државјанство од 2001 година

15 Декември, 2017

Од 2001 година, 71 524 лица добиле бугарско државјанство во Република Македонија. Ова го изјави потпретседателката на Бугарија, Илиана Јотова, на средба во бугарската амбасада во Скопје, објавуваат бугарските медиуми.

Премиерот Заев со претставници на Сенатот на Република Италија: Jа поздравуваме континуираната поддршка на Италија за Македонија и за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

15 Декември, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска во посета прими делегација на Сенатот на Република Италија, предводена од Претседателот на сенатската Комисија за политики на Европската Унија Ванино Кити

Наредниот Петок, Сашо Мијалков на обвинителна клупа!

15 Декември, 2017

Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на УБК, во петок, за прв пат, ќе седне на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде што ќе му се суди за нелегалното прислушување, како обвинет во случајот „Таргет и Тврдина“ на СЈО.

Бочварски ги откри имињата за признанијата по повод „Свети Никола“!

15 Декември, 2017

Оваа година Општина Штип на пригоден начин ќе го одбележи празникот Свети Никола. Денеска ќе ги откријам имињата на добитниците на признанијата 19 Декември и добитникот на Орденот Св. Никола.

Дожд и снег за викендот, од понеделник пад на температурите

15 Декември, 2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува слаб до умерен, а попладне и во ноќните часови засилен јужен ветер. Во крајните западни делови ќе има повремен слаб дожд.

Со казни и непопуларни мерки против високата загаденост

15 Декември, 2017

Краткорочните мерки можат да ја ублажат, но не можат да ја санираат состојбата со загадениот воздух, затоа треба да се води борба која мора да е системска и перманентна, вели градоначалникот на Скопје Шилегов.

Се формира координативно тело за борба против загадувањето

15 Декември, 2017

Договорено е формирање координативно тело за борба против загадувањето во кое би учествувале сите скопски општини, Град Скопје и Министерството за заштита на животна средина и просторно планирање.

СЈО врши претрес на домовите на Божиновски и Канчевска - Милевска!

15 Декември, 2017

Специјалното јавно обвинителство утрово врши претреси во домовите на на поранешната министерка за култура и актуелна пратеничка, Елизабета Канческа – Милеска и на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО - ДРАМА ВО ШТИП: Разбеснет Штипјанец со сообраќаен знак мавал по кој ќе сгигне на кружен тек!

14 Декември, 2017

Пред околу час по дојава на екипата на ИнфоЦентар.Мк, дежурната екипа излезе на „увид“ за да види што се случува на кружниот тек каде ги дели населбите Автокоманда и Сењак. Слика за не верување.....

ВИДЕО/СПАСОВСКИ: Нашата цел е да бидеме вистински сервис на граѓаните!

14 Декември, 2017

„За Министерството за внатрешни работи превентивното работење благодарение и на сесрдната помош и соработка на нашите партнери од ОБСЕ, стана еден од основите на полициското делување, а во насока на наше целосно трансформирање во квалитетен сервис.

Без навреди и уцени, се бира идниот претседател, им порача Груевски на наследниците

14 Декември, 2017

Никого од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ не сум овластил да се повикува на моја наводна ексклузивна поддршка, заради собирање потписи за поддршка или гласање, вели Никола Груевски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка.

ВИДЕО/ФОТО: Премиерот Заев: Владата заедно со општините ги решава проблемите на комуналните претпријатија

14 Декември, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на работна средба со генералните директори на комунални претпријатија во организација на Здружението на даватели на комунални услуги АДКОМ.

ОФИЦИЈАЛНО: Повеќе од 71.000 Македонци со бугарско државјанство!

14 Декември, 2017

Од 2001 година досега 71.524 граѓани на Македонија добиле бугарско државјанство, соопшти потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова, за време на денешната средба со претставници на бугарски организации во амбасадата во Скопје.

ФОТОГАЛЕРИЈА/ВИДЕО: Нови 45 возила за МВР!

14 Декември, 2017

Амбасадорот на Република Чешка Н.Е. Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „Шкода“ во вредност од околу милион евра.

Груевски: Никого од кандидатите не сум овластил да се повикува на моја наводна експлузивна поддршка

14 Декември, 2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата кој ќе се избира следниот викенд на вонреден Конгрес.

ВИДЕО: Општина Центар нуди парична награда за пронаоѓање на луѓето кои расфрлаат отров

14 Декември, 2017

Општина Центар заедно со полициската станица „Центар“, упатува јавен повик во врска со последните настани со расфрлање отпад со отров низ цело Скопје, но посебно во општина Центар.

Исплатена плата, тргнаа возовите, но финансиската состојба на „МЖ Транспорт“ е критична

13 Декември, 2017

Откако вработените во „Македонски Железници Транспорт“ попландево ја добиja втората половина од октомвриската плата , потврдија дека од 16 часот се нормализира сообраќајот на возовите.

Македонија ќе претседава со Јадранската повелба

13 Декември, 2017

Решавањето на прашањето за името ќе претставува потик за регионалната стабилност, и САД го поздравуваат продолжувањето после подолго време на преговорите под медијаторство на Метју Нимиц.

Пензионерите од Штип против Здружението

13 Декември, 2017

Иницијативниот одбор сочинет од пензионери членови на Здружението на пензионерите на Македонија, денеска уште еднаш и тоа ултимативно ги повика членовите на Извршиот одбор на сојузот на пензионерите на Штип и Карбинци доброволно да се повлечат од фун

ВМРО-ДПМНЕ го напушта Македонското собрание!

12 Декември, 2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествуваат ниту на утрешната седница на собраниската Комисија за европски прашања, на која ќе се расправа за Законот за јазиците, за кој партијата има поднесено осумдесетина амандмани.

Донесена одлука: Еве што ќе се случи со ротвајлерот кој искаса осуммина

12 Декември, 2017

Женката која искаса осум луѓе, а е стара околу една година ќе биде усмртена откако ќе се извршат сите проверки за заразни болести. Се уште е непознато кој е несовесниот сопственик кој откако неколку месеци го чувал го пуштил кучето на улица.

Легализација на канабис за лична употреба - да или не?

12 Декември, 2017

Легализација на канабисот, но со строга законска контрола. Ова е ставот на специјалната јавна обвинителка ленче ристовска која беше дел од панел дискусијата „Легализација на канабис, „да или не“.

Владата на Р.Македонија денес ќе ја одржи 42-рата владина седница

12 Декември, 2017

Владата на Република Македонија денеска, со почеток во 12:00 часот, ќе ја одржи својата 42-ра редовна владина седница на која што ќе разгледаат повеќе информации и ќе донесат одлуки во интерес на граѓаните.

Грците лицитираат со имиња: Во Брисел ќе се разговара за „Нова Македонија“

12 Декември, 2017

„Нова Македонија“ е предлогот за кој ќе се разговара во Брисел на средбата на медијаторот Метју Нимиц со прествавниците на Македонија и на Грција, објави грчката телевизија „Стар“.

Скопје го доби Creative Hub – бизнис центар на креативноста и неформалното образование

12 Декември, 2017

Почнувајќи од септември годинава, започна со работа првиот бизнис центар за креативност и неформално образование – Creative Hub, кој се наоѓа во строгиот центар на Град Скопје (веднаш до Универзална Сала)

Железничкиот транспорт , во целосен прекин

12 Декември, 2017

Железничкиот товарен и патнички сообраќај е во целосен прекин поради протестот на вработени во Македонски железници АД Транспорт кои бараат исплата на вториот дел од октомвриската плата.

Зголемување на платите на целиот армиски состав од први јануари

11 Декември, 2017

Буџетот за министерството за одбрана за следната година ќе биде поголем за 15 отсто. а еден од приоритетите е зголемување на платите на целиот армиски состав за десет отсто од 1 јануари го посочи вицепремиерката Радмила Шеќеринска.

„Коалиција О2“ најави тужби доколку државата не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

11 Декември, 2017

Тужба против Македонија до европскиот суд за човекови права во Стразбур и жалби до сите меѓународни институиции најави иницијативата О2 за чист воздух поради алармантната загаденост во државата

ЕКСКЛУЗИВНО: Братот на екс пратеничката Маринела Тушева - Никола Тушев, најсериозен кандидат за претседател на ОО СДСМ Штип!

11 Декември, 2017

Отткако сегашниот претседател на ОО на СДСМ Штип д-р Владимир Милошев стана државен секретар во Министерството за здравство а имајќи ги впредвид и обврските кои ги има во ова министерство, а секако и по најавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев

Премиерот Заев: Нула толеранција за корупцијата и нула толеранција за кршење на човековите права - и ништо помалку

11 Декември, 2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествуваше и се обрати на настанот „Корупција – непосредна закана за човековите права“,

Македонија секако на дното

10 Декември, 2017

Картографот Мариан Јакуб направи мапа која покажува во каква финансиска ситуација се земјите од Европа.

Богатите ги мразат сиромасите

10 Декември, 2017

Не ја откривме “Америка“ за констатацијата дека богатите ги мразат, и во најдобра варијанта не ги сакаат сиромашните граѓани

Дружба на Македонци и Грци

10 Декември, 2017

За Меѓународниот ден на човековите права, во Тирана организираше тркалезна маса на тема „Законот за заштита на националните малцинства, де факто, чекор назад за почитување на нивните права”.

ЕКСКЛУЗИВНО: Братот на сопственикот на менувачницата од Кисела Вода бил убиен во вооружен грабеж!

10 Декември, 2017

Ненад Топиќ (49) од Белград е другиот убиен напаѓач во грабежот на менувачницата „Македонија“ во скопска Кисела Вода на 27 ноември, обајцата застрелани од сопственикот Гоце А. (58), пишува српскиот весник „Блиц“.

Сега можете да најдете работа во Германија, Шведска и Норвешка и со македонски пасош!

09 Декември, 2017

Сега лесно може да се најде работа во Германија, Шведска и Норвешка и тоа со македонски пасош. Доколку го посетите сајтот, ec.europa.eu/eures, можете да најдете вработување на еден од огласите кои се објавени.

Џафери: Ако продолжиме вака, за 6 месеци може да станеме членка на НАТО

09 Декември, 2017

Со потпишувањето на договорот со Бугарија и со интензивирање на разговорите со Грција, Македонија чекори напред во однос на евроатланските интеграции, изјави претседателот на парламентот Талат Џафери во интервју за Гласот на Америка.

Екс вработен во Штипски ЈП Исар ги повикува колегите да го исчистат ѓубрето кое две недели не били чепнато од страна на ЈП Исар

09 Декември, 2017

Екс вработен во Штипското комунално претпријатие „Исар“ на Фејсбук ги повикува колегите и новиот директор да го исчистат ѓубрето кое две недели не било чепнато од страна на ЈП Исар.

ВИДЕО од емисијата 360˚ на Алсат М: Кој од оние чии имиња се споменуваат навистина би можел да биде нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ?

09 Декември, 2017

Во пресрет на утрешната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во јавноста се уште нема јасна слика – кој од оние чии имиња се споменуваат, навистина би биле кандидати за нов лидер на Конгресот. Вака изгледа атмосферата во опозициската партија

Синоптичарите излегоа со нова прогноза – еве што ќе се случува со времето

09 Декември, 2017

Утре наутро во западните и североисточните делови ќе има услови за провејување на слаб снег, а преку денот ветерот на југоисток повремено ќе засилува. Од пладневните часови ќе би де претежно сончево.

НОВ ЗДРАВСТВЕН СКАНДАЛ: Обвинителството почна да „чешла“ со истраги за парлалелниот увоз на „сомнителни лекови“!

09 Декември, 2017

Директорот на ФЗОМ, Ден Дончев излезе со бомба во интервју за Фокус во врска со незаконското набавување и пуштање во промет Турски лекови фалц спакувани во оригинални пакувања.

Полагање за возачка на 16 години

09 Декември, 2017

Според предложените измени во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата ќе има промени во возраста за стекнување право за полагање возачка дозвола за моторно возило - од 16 години како што е сега, на 17 години.

“Синдром-Бонбонева“

08 Декември, 2017

Силвана Бонева, како член на ДИК, за првите шест месеци од годинава добила 12.000 евра за патни трошоци.

Фронтот за Демократска Македонија и иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ се обединија

08 Декември, 2017

Ден пред најавената седница на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кој треба да се потврди одлуката на вонреден конгрес, Фронтот за демократска Македонија и иницијативата за реформи на ВМРО-ДПМНЕ се обединија.

Антируднички протест

08 Декември, 2017

Пред Владата се одржува протест за запирање на изградбата на рудникот Казандол. „Иако живееме во Скопје, негативните последици од рудниците ќе ги чувствуваме и ние. Рудниците се проблем на целата земја!

Кучиња ги изедоа скопјани, напад во Аеродром

08 Декември, 2017

Вечерва во 20часот и 15 минути до 21 часот од прилика се случувала крвава драма во аеродром, каде кученод расата “ротфајлер” нападнал и касал деца, случајни минувачи, се што ќе дофател. Во целост ви го пренесуваме фејсбук статусот на Тодор Петров

И Буџаку бил галантен со народни пари

07 Декември, 2017

Денеска вакви критики за раскашалено трошење стигнаа на сметка на Агрон Буџаку кој според претседателот на синдикатот на вработените во ЦУК Илија Бојаровски трошел и по 40 илјади дневно за ручеци.

СОВЕТНИЦИТЕ ОД ВМРО – ДПМНЕ ГО НАПУШТИЈА СОВЕТОТ НА ШТИП

07 Декември, 2017

Во знак на солидарност со според нивниот став патриотите кои надлежните институции на прогонот ги затвораат поради 27-мо априлските случувања, денешната седница на Советот на општината ја напуштија советниците од ВМРО –ДПМНЕ и коалицијата нивна.

Штип од 2018 ќе пие поевтина вода

07 Декември, 2017

Петмина градоначалници од Источна Македонија, од општини кои треба да добиваат вода од Хидросистемот Злетовица, беа на работна средба кај вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Локално стечајно новинарство

06 Декември, 2017

Со Законот за стечајците се опфаќаат новинарите од затворените локални јавни радиостаници кои добија статус на стечаен работник и со тоа право на месечен надоместок до пензионирање.

Потрагата тече, ноќите стануваат се’ потешки за семејството Тројачанец

06 Декември, 2017

Поминавме тешка ноќ, баравме насекаде, и сеуште се трага по мојата сопруга Снежана – не извести утрово Пламен Тројачанец, сопруг на професорката која вчера рано наутро исчезна од нејзиниот дом во Тафталиџе, Скопје.

ДЕНЕС: Груевски, Јанакиески и Пешевски на обвинителна клупа за провизиите за кинеските патишта

06 Декември, 2017

Во кривичниот суд денес почнува судењето за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, вицепремиерот Владимир Пешевски, ексминистерот за транспорт и врски-Миле Јанакиески, и поранешниот директор на патишта Георги

ЕКСКЛУЗИВНО: Пешевска, Тарчуловски и Димовски во куќен притвор, Арнаудов, Василевски и Мукоски во Шутка!

05 Декември, 2017

Судија на претходна постапка им изрече мерка куќен притвор на праениците притвор на пратениците Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски по извршениот распит во кривичниот суд во Скопје.

ДИК зеле 12 бонус плати

05 Декември, 2017

Членовите на Државната изборна комисија во минатите 18 месеци си поделиле 12 плати како бонус.

ФОТО: Кривичниот суд одлучува за притворот на шестмината пратеници

05 Декември, 2017

Пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Сашо Василевски, Крсто Муковски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски во моментов се на распит во Кривичниот суд како осомничени во насилните протести во Собранието на 27. април.

СВЕДОШТВО: Илчо Захариев крадеше опрема од UNICEF додека работеше своевремено и во Аптека, ликот со 42 кривични пријави сеуште си се шета како паша!

04 Декември, 2017

Сведоштво за минатото на Илчо Захариев за работата во Аптеката во здравниот дом во Штип, која покажува дијаметрално спротивна слика на оној Илчо кој го запознавме пред и после отткако стана градоначалник.

Филмска бркотница во Скопје: Полицијата пукала во воздух

04 Декември, 2017

Во 19 часот на улица “Божин Николов” во Скопје по претходна пријава за сторено кривично дело се упатиле полициски службеници кои забележале патничко моторно возило “Даеву Рејсер” со скопски регистарски ознаки во кое имало две лица.

НЕПУБЛИКОЉУБИЕ

04 Декември, 2017

Дебатата за непубликољубието не е завршена и не треба да заврши. Исклучувајќи ги политичките примеси, во историјата ниту една институција не преживеала ако и свртела грб на публиката.

Членовите на ДИК, си делеле по 4-5 месечни плати наеднаш

04 Декември, 2017

Членовите на Државната изборна комисија по локалните избори се почестиле со бонуси во износ од четири месечни плати. За нивната работа на предвремените парламентарни во декември минатата година пак си поделиле бонуси во висина од 5 месечни примања.

Погба го покани Јане да биде негов гост во Манчестер

04 Декември, 2017

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Пол Погба го покани Јане Велковски, кој боледува од спинална мускулна атрофија, да биде негов гостин во Манчестер и да следи во живо натпревар на англискиот клуб во Лигата на шампиони.

ЧАВКОВА: Јас сум горда на својот татко, тој не е терорист!

04 Декември, 2017

Зорица Чавкова, ќерка на притворениот поранешен министер за внатрешни работи Митко Чавков за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста имаше емотивно обраќање на вечерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ.

Вардар го врати ѓубрето, кај ѓубрето

03 Декември, 2017

Сликата која ги разгневи социјалните мрежи на насобраното ѓубре во Вардар во самиот центар на градот ја покажува состојбата со еко свеста на македонскиот народ кој често реките ги користи за фрлање смет.

ЕКСКЛУЗИВНО: Од блиски информации на ИнфоЦентар.Мк, нов лидер на ВМРО ДПМНЕ е помеѓу двајца кандидати добро познати на македонската јавност, еве кои се!

02 Декември, 2017

По изборниот катастрофален пораз, понизата притварања на членови на опозициската ВМРО ДПМНЕ, и секако сега веќе по вчерашната најава на Груевски дека ќе си даде оставка ИнфоЦентар од внатрепартиски извори дознава:

Талат Џафери ја шокираше Македонија! „Судот неосновано привел пратеници“

02 Декември, 2017

Претседателот на Собранието на Македонија вечерва во емисијата „ноќно студио“ со Борјан Јовановски го обвини Судот дека непрописно постапил зошто привел пратеници кои биле под пратенички имунитет.

39 новозаболени од СИДА во Македонија

01 Декември, 2017

Годинава во Македонија се регистрирани 39 новозаболени од ХИВ вирусот. Најголем дел од заболените се од Скопје, на возраст од 20 до 40 години.

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ги искористиме сите средства за бојкот на Собранието

01 Декември, 2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, не присуствувааа на денешната расправа на Комисијата за одбрана, на која се носеа одлуки за испраќање војници во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ги одобри барањата за притвор на пратеници

30 Ноември, 2017

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ги одобри барањата за притвор на пратениците: Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, поднесени од Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе блокира крстосници во Скопје

30 Ноември, 2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска од 15 до 17 часот повторно ќе блокира крстосници во Скопје. Ќе бидат блокирани крстосницата кај Мавровка, крстосницата помеѓу улиците Васил Чакаларов и Ангел Динев во Влае и кај „Рампа“ во Кисела Вода.

Спасовски: И останатите 12 осомничени за насилството во Парламентот најверојатно се во Македонија

30 Ноември, 2017

Дванаесетмината од 36-те осомничени за настаните во Собранието на 27 април оваа година најверојатно се во земјава и полицијата трага по нив, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Павле Трајнов бара тв пренос од расправата за имунитет на пратениците.

30 Ноември, 2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно со директен п

Одложена екстрадицијата на лажниот Албанец и Бугарин

29 Ноември, 2017

За 13 декември е одложено рочиштето на Основниот суд во Солун на кое треба да се добие одговор на барањето на Министерството за правда за екстрадицијата на бегалците Горан Грујоски и Никола Бошковски, кои се обвинети во предметот на СЈО- „Тврдина 2“.

Денеска е обичниот 29-ти ноември.

29 Ноември, 2017

Денеска 29-ти ноември, e обичен ден во кој се говори за деновите што претстојат во финсниска смисла.Никој не говори дека 29-ти ноември е значаен ден за Република Македонија.

Медијаторот Иванов

29 Ноември, 2017

Синоќа во кабинетот на Иванов претседателот одржа средба со премиерот Зоран Заев и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Фрчат притвори

28 Ноември, 2017

Неофицијално,деветмина добија притвор, кој во Шутка , кој домашен.

Денеска нови промени во училишта во Штип

28 Ноември, 2017

Градоначалникот на Штип Благој Бочварски денеска ја докомплетираше листата на вршители на должност директори на основни училишта и детски градинки

Оној Ad Acta, не е е Ad Acta

28 Ноември, 2017

Овој градоначалник што е ставен во фасциклата минато определено завршено време, сеуште не е Ад акта.

Само Вранишковски никој друг го сака СПЦ

28 Ноември, 2017

Охридската архиепископија на чело со архиепископот Јован Вранишковски, после неодамнешната пресуда на Европскиот суд за човекови прашања во Стразбур, е законска канонска црква на тоа подрачје.

БОМБА ОД ШТИП: Неофицијално, хакери му украле 8 милиони долари на Мите Брилијант!

27 Ноември, 2017

Oд бизнис новинарски кулоари се дознава дека на познатиот бизнисмен од Штип, Мите Брилијант пред половина година му се случила голема бизнис незгода – хакери со измама му украле околу 8 милиони долари, а плус 4 милиони биле замрзнати, со обид да ги в

ДВОЈНО УБИСТВО ВО КИСЕЛА ВОДА: Газда на менувачница ги убил двајцата разбојници за да се спаси

27 Ноември, 2017

Попладнево се случило двојно убиство во менувачница, откако двајца разбојници влегле да ја ограбуваат. Како што неофицијално дознава ИнфоМакедонија, сопственикот на менувачницата во самоодбрана пукал во двајцата разбојници.

Ален Георгиев поднесе оставка на советничка функција во Штип

27 Ноември, 2017

Директорот на Клиничка болница-Штип и носител на советничката листа на СДСМ и коалициските партнери, Ален Георгиев на денешната прес-конференција објави дека се откажува од советничкиот мандат во Советот на Општина Штип.

Димишкова поднесе оставка кај Латас

27 Ноември, 2017

Претседателката на Македонската асоцијација на новинари (МАН), Слаѓана Димишкова, кон крајот на октомври, до генералниот секретар на Асоцијацијата, Драган Павловиќ – Латас, поднела оставка од функцијата, која се уште е во процедура

Подадената рака треба да се прифати:Патријарх Неофит

27 Ноември, 2017

Треба да ја прифатиме подадената рака од Македонија. Тоа е најмалку што можеме, бидејќи тие се наши браќа, наш народ. Ќе се стремам да го зачувам неговото единство, изјави бугарскиот патријарх Неофит пред влегувањето во Синодот на БПЦ.

Буџет за 2018 година: Кои проекти се предвидени за градот Скопје?

27 Ноември, 2017

Во Собранието денеска почнува расправата по Предлог-буџетот за 2018 година. Предложениот буџет е на дневен ред во матичната Комисијата за финансирање и буџет, каде според деловникот расправата трае 10 работни денови.

Нов дневен весник во Македонија, „Независен весник“

27 Ноември, 2017

Македонскиот медиумски простор од денеска ќе биде збогатен со „Независен весник“, кој со динамика на дневен весник ќе почне да се дистрибуира во Скопје и низ повеќе градови во Македонија, преку сопствена колпортерска мрежа.

Апелацискиот суд денеска ќе одлучува дали видеоснимките на Јутјуб за „Поткуп“ може да бидат доказ

27 Ноември, 2017

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одржи седница на која ќе одлучува дали снимките од посебните истражни мерки објавени на Јутjуб можат да бидат доказ во случајот „Поткуп"

Студено време со дожд и снег од денес!

27 Ноември, 2017

Македонија денеска ќе биде под влијание на студен и влажен бран од северозапад, а времето ќе биде облачно, студено и ветовито со врнежи од дожд. На повисоките места и на планините ќе врне снег.

Синодот на БПЦ денес ќе го разгледува писмото на МПЦ-ОА

27 Ноември, 2017

Светиот синод на Бугарската православна црква(БПЦ) денеска треба да расправа за писмото што на 9 ноември му го упати Синодот на МПЦ-ОА, а во кое се бара признавање на афтокефалноста на македонската црква и евхаристиско единство со бугарската црква.

Божикни пости

26 Ноември, 2017

Од вторник 28.11.2017 година започнува “Божикниот пост“.

ВИДЕО: Ѓорчев најави протест на 3 декември

26 Ноември, 2017

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изјави дека во Македонија се случува политички прогон на оние што мислат и чувствуваат поинаку.

Природно е БПЦ да е мајка на МПЦ-Владика Наум

26 Ноември, 2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристиското сослужување со БПЦ доколку БПЦ влезе во евхаристиско сослужување со МПЦ-ОА, пишува митрополитот Наум во анализата објавена во бугарската агенција БГНЕС.

Реките пресушуваат.

26 Ноември, 2017

Двојно пониски од просекот за ноември се нивоата на реките Треска кај Македонски Брод, Пчиња кај Катлановска Бања, Сатеска кај Ботун , Брегалница кај Берово ,и Крива Река кај Крива Паланка, соопшти УХМР.

Дали на повидок е пресметка помеѓу криминалните групи во Кр.Паланка и полицијата?!

26 Ноември, 2017

Со назначување на новиот командир во ПС Кр.Паланка безбедноста и сигурноста на граѓаните драстично се зголеми. Видна е неселективната работа на полицијата, преку зголемени превентивни контроли во сообраќајот и угостителските објекти.

Случај „Монструм“: Дел од родителите револтирани, одбраната очекува ослободителна пресуда

25 Ноември, 2017

Врховниот суд доцна синоќа ја соопшти одлуката со која ја поништи првостепената и второстепената пресуда во случајот „Монструм“ за масакрот кај Смилковското езеро, а на обвинетите повторно ќе им се суди.

Заев: Тајното следење на комуникациите под контрола на Јавното обвинителство

25 Ноември, 2017

Реформите во безбедносните служби се во многу напредна фаза. Избран е третиот модел кој претставува аутсорсинг на сите институции. Тајното следење останува директно под контрола на Јавното обвинителство, далеку од рацете на политичарите, изјави Заев.

Бдеење за БПЦ да ја признае МПЦ

25 Ноември, 2017

Потписниците писмото за поддршка до Светиот синод Бугарската Патријаршија да биде Црква-мајка на МПЦ-О.А. најавуваат тивко бдеење в понеделник, на 27 ноември, во 8.30 часот пред Синодот во Софија и ги канат сите кои сакаат да се придружат

На обвинетите во „Монструм“ ќе им се суди од почеток, одлучи Врховен суд

24 Ноември, 2017

Врховен суд ги уважи жалбите на одбраната во предметот „Монструм“, со што првостепената и второстепената пресуда се укинати и предметот се враќа во Кривичниот суд на повторно одлучување.

Условна казна на Лазаров за „Шамарите во Центар“

24 Ноември, 2017

Четвртообвинетиот Томислав Лазаров во предметот „Насилство во Центар“, доби условна казна шест месеци, ако за две години не стори кривично дело. По пресудата изјави дека нема да се жали и се кае за тоа што го сторил.

Богатството на сиромаштијата

24 Ноември, 2017

Скопје останува центарот на Македонија во секоја смисла на зборот – односно црна дупка на Македонија.Скопје има најголема продуктивност и највисоки плати. Регионалните разлики наместо да се намалуваат се зголемуваат

Рамковски на “Перо Наков“

24 Ноември, 2017

Велија Рамковски, по 7 години се врати на старата позната адреса на улицата „Перо Наков“, каде некогаш беше лоцирана неговата позната телевизија. Тој денес ќе влезе повторно во телевизијата.

Фирма на роднина на Груевски увезувала фалсификувални лекови

23 Ноември, 2017

Овие лекови, произведени од сомнителен извор, а спакувани во амбалажи од оригинаторите, доаѓаат во Македонија преку т.н. паралелен увоз. Уште пострашно, доаѓаат без каков било сертификат за квалитет затоа што законската одредба е укината во 2013 годи

По рамковен,клати врата земај плата

23 Ноември, 2017

Близу 1.600 административни службеници кои се вработени со Програмата за правична застапеност сè уште не се распределени на работни места иако со години земаат плата.

“Париметар“ почна да брои

23 Ноември, 2017

Од Владата информираат дека Агенцијата за филм успеала да повлече назад 300.000 евра кои претходната власт и ги додели на хрватската продукција „Јадран филм“ за реализација на играната серија „Македонија“.

Каде се парите?Е, каде се де?!!

22 Ноември, 2017

Поранешните вработени во отворено писмо побараа одговор за причините за згаснувањето на медуимите од првите луѓе на фирмите, Срѓан Керим и Јана Станисављева, како и за тоа кога ќе им бидат исплатени заостанатите плати и придонеси.

Иванов: Албанскиот јазик е составен дел од културното богатство во Република Македонија

22 Ноември, 2017

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија.

Алаѓозовски на именден

22 Ноември, 2017

Министерот за култура Роберт Алаѓазовски, во Штип глумеше средби со претставници од институциите во културата и уметноста

Апели БПЦ, да ја признае МПЦ

21 Ноември, 2017

Истакнати личности, научници, новинари и потомци на познати семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да ја прифати подадената рака од Македонската православна црква-Охридска архиепископија и да се прогласи за нејзина Црква-м

Кој ги малтретира учениците во Државното средно училиште “Искра“.-Штип

21 Ноември, 2017

Утрово на социјалните мрежи беа ставени фотографии од сестра на ученик во Државното средно училиште “Искра“. На фотографиите јасно се гледаат траги на насилство на пределот на главата на ученикот.

За еден ден 14 повредени во сообраќајки во Скопје

21 Ноември, 2017

Четиринаесет лица се полесно повредени во седум од вкупно 11 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири била причинета материјална штета.

Заев денеска кај Вучиќ

21 Ноември, 2017

Средбата на претседателот на Србија Александар Вучиќ, со премиерот на Македонија Зоран Заев, претставува релаксирање на односите помеѓу Белград и Скопје, оценуваат српските медиуми.

Груевски конечно прозборе во судница

20 Ноември, 2017

Обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски конечно стана во судницата во Основниот суд Скопје 1 да ги каже личните податоци.

Заев кај Брнабиќ и Вучиќ

20 Ноември, 2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, денеска е во официјална посета на Белгра – Република Србија.

Мина времето на чудовиштето Груевски

19 Ноември, 2017

Ние не се бориме за Македонија во која стравот ќе владее и за чудовишта кои излегуваат од црни џипови со црни мисли, тоа време е минато, рече Бошковски.

Петте врвни утки на Груевски

19 Ноември, 2017

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија, тврди Петар Богојевски

Македонија татковина на гиризите

19 Ноември, 2017

Само 18 отсто од територијата на Македонија е покриена со канализациска мрежа.Во урбаните средини 87 отсто од канализацијата е приклучена до градската мрежа, додека во руралните средини 79 отсто од тоалетите немаат пристап до градската канализациска

“Шамари“ на обвинителна клупа

19 Ноември, 2017

Никола Груевски, претседател на ВМРО ДПМНЕ утре треба да седне на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде што ќе и се суди за „нарачаните шамари“ за поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски.

Удри потпис против извршителите!

18 Ноември, 2017

Утре недела 19.12.2017 од 12 часот, започнува акцијата за собирање на потписи против извршителите на плоштадот во нашиот град. Кристина Ампева повикува на мобилизацијана граѓаните бидејќи се работи за нас и неправдите кои ни се нанесуваат со години п

„Прифаќање на зборот Македонија значи надгробна плоча за СИРИЗА“

18 Ноември, 2017

Грчката парламентарна партија Унија на центристи го предупреди премиерот Алексис Ципрас дека прифањето на терминот Македонија во новото име на северниот сосед ќе значи политичка смрт за неговата партија СИРИЗА.

Директорката на Средното музичко училиште во Штип е дефинитивно незаменлива „По тате - тате“ е тука нешто се клате...

17 Ноември, 2017

На директорката на штипското музичко, Емилија Савева - Миладинова изгледа и дојде крајот. Ако овојпат не стане горда СДСМОВКА всушност од каде и што дојде во ВМРО ДПМНЕ, реагираат родители на ученици од училиштето

Еве кои се фирми се во сопственост на Сашо Мијалков!

17 Ноември, 2017

Веднаш по повлекувањето на Сашо Мијалков од директорската позиција во УБК, неговото семејство ја формираше „Бест Веј Инвестмент“, која ја откупи нафтената компанија „ОМ Петрол“, како и складиштето за нафта и трите бензински пумпи „РТ Транс“

EBU се пишмани, Македонија на Евровизија

17 Ноември, 2017

Денес, со соопштение, повторно на официјалната страница на Евровизија, информираа дека и покрај тоа што веќе најавиле како на настанот ќе има 42 земји учеснички, денес се сменил планот, и Македонија е четирисет и третата учесничка.

Сменети директори на три јавни претпријатија

17 Ноември, 2017

На местото на Игор Јанушев во ЈСП е поставен Кристијан Чушков, а на местото на Александар Атанасов во ЈП Водовод и канализација е поставен Душко Весковски.Промена има и во ЈП Улици и патишта. Директор е Сенад Смаиловиќ

На Вранишковски да платиме 9.500 евра, пресуди судот во Стразбур

16 Ноември, 2017

Европскиот суд за човекови права пресуди во корист на Православната охридска архиепископија на Зоран Вранишковски во случајот „ПОА против Република Македонија“, задолжувајќи ја државата да ѝ плати отштета во износ од 9.500 евра.

Груевски повикува на граѓанска војна

16 Ноември, 2017

Колку и да заплашуваат и замолчуваат, апсат или поткупуваат, конфликтноста во македонското општество ќе расте, колку и времено некој сето тоа да го поттисне и умртви преку втерување страв

Кежаровски: Ако ние четворица живеевме во осум квадрати во Шутка, во цела Македонија два милиони можат да живеат беспрекорно

16 Ноември, 2017

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва ја промовира својата книга „Живот во кутија“ која ја пишуваше додека беше во притвор, обвинет дека наводно обелоденување на идентитет на заштитен сведок.

Сообраќајна незгода на патот Штип - Кочани

16 Ноември, 2017

Во 17,50 часот на магистралниот пат А-3 Кочани-Штип, кај с.Облешево,случена е сообраќајна незгода помеѓу автобус и ПМВ, при што повредени се три (3) лица кои се пренесени во МЦ-Кочани.

Еве што работат сега дел од довчерашните градоначаници!

16 Ноември, 2017

Од 11, ветрот на СДСМ однесе дури 10 градоначалници во Регионота. Главата и фотелјата си ги спаси само Блаже Станков од општината Зрновци. Збогувањето со фотелјите, за останатите значеше и итно барање на нова работа. Дали сите ја најдоа?

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, Законот за употреба за јазици е во согласност со Уставот

16 Ноември, 2017

ВМРО-ДПМНЕ и покрај јасната порака од граѓаните за промени и едно општество за сите, продолжува со своите политики на изолација, поделби и конфликти со што работат против интересите на граѓаните и на државата.

Србија прва, Македонија втора за ЕУ

16 Ноември, 2017

Vо водство е Србија, на која граѓаните на Европа и даваат дури 45 отсто шанси да стане следна членка на ЕУ.По неа следи Македонија, со околу 23 отсто од гласовите.

Има ли кој да го прочита и чуе Златко Ориѓански

16 Ноември, 2017

Истаканиот уметник Златко Ориѓански, долго време беше притичар на претходната власт.Вџашен од тоа што се случува сега кога власта ја има СДСМ му пиша на премиерот Зоран Заев

Од Дизелот државата ќе ги плаќа долговите

16 Ноември, 2017

Владата синоќа го усвои предлогот за зголемување на висината на акцизата за дизел, како што пред две недели најави министерот за финансии Драган Тевдовски, соопшти владината служба за информирање.

Господине екс, бидете во ред

15 Ноември, 2017

Од другата страна на шалтерот , со мирен патосирачки тон госпоѓа му рекла.Господине, тука како што гледате има ред.Извадете од машината бројче и чекајте да ви дојде редот.

СКАНДАЛ СО ХРАНА: Ученици во Делчево затруени со храна, сите јаделе гиро од иста сендвичарница

15 Ноември, 2017

Четири ученици од ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево и еден возрасна жена, вработена во училиштето, се затруле со храна откако јаделе гиро во сендвичарница блиску до училиштето.

Марина мајката на малата Валерија: Ви Благодариме МАКЕДОНИЈО, парите собрани Телеком и Вип/Оне за 24 часа го наполнија потребниот лимит, ФЗОМ со првостепена во Петок!

15 Ноември, 2017

За само 24 часа од објавување на телефонските броеви за Донација на малата Викторија Зафировска од Штип, најпрвин Хуманите граѓани кои излегоа во пресрет на фамилијата Зафировски па и Мобилните оператори Телеком и Вип/Оне

Парите на граѓаните веќе не завршуваат кај Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, туку се користат за поквалитетен живот за сите граѓани

15 Ноември, 2017

ВМРО-ДПМНЕ сè уште не може да се помири со фактот дека парите на граѓаните веќе не завршуваат кај Никола Груевски и неговите соработници, туку се користат за повисок животен стандард и поквалитетен живот за сите граѓани.

Нови В.Д. директори во Штип

15 Ноември, 2017

Градоначалникот Благој Бочварски за В.Д. директор на ЈП “Исар“- го назначи Живко Тасев, вработен во Р.Е. “Паркови и зеленило“.

(ВИДЕО) Заев: Доставени 16 нови инкубатори, повикувам заедно да преземаме активности за заштита на животот и здравјето на граѓаните

15 Ноември, 2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска на Клиниката за гинекологија и акушерство во име на Владата донираше 16 нови инкубатори

Фетаи: Ќе го гонам па дури и да е на смртна постела

15 Ноември, 2017

Ако некој стори кривично дело јас ќе го гонам, па дури и да е на смртна постела, рече специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи на денешното судско рочиште по предметот „Триста“ каде што обвинетиот, Ѓоко Поповски, не се појави.

Фондот ќе ги покрие трошоците за Валерија, се чека конзилијарно мислење

14 Ноември, 2017

Фондот за здравство во однос на апелот за донација за лекување во странство на девојчето Валерија Зафировска, стапи во контакт со родителот и утврди дека осигуреното лице не располага со конзилијарно мислење од соодветна македонска здравствена устан

За 27 април ќе одговараат уште 100 полицајци најмалку

14 Ноември, 2017

Министерството за внатрешни работи им даде отказ на 11 полицајци од Шестата управа кои не постапувале професионално на 27 април во Собранието, 31 се уште суспендирани, а против 70 полицајци се водат дисциплински постапки затоа што не одговориле на за

Кифла, ѓеврек, јогурт, не е храна за ученици

13 Ноември, 2017

Досегашните извештаи кои биле доставени до Министерството за образование, наведено е дека храната на учениците во целодневен престој не одговара на стручните препораки и норми.

ДОНИРАЈТЕ - СПАСЕТЕ ЖИВОТ !

13 Ноември, 2017

Штип се крена на нозе, за да ја покаже својата огромна чувствителна душа, и да ја спаси душата на малата Валерија Зафировска.

Може да започне судењето во случаите “Тарифа“ и “Траекторија

13 Ноември, 2017

Совет за оценка на обвинителен акт на Кривичниот суд ги прифати обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за случаите „Тарифа“ и „Траекторија“. Судските рочиштата дополнително ќе бидат закажани.

19 српски државјани кои се изгубија на Шар Планина спасени од македонски планинари

13 Ноември, 2017

19 српски државјани се загубиле на Љуботен. Цели 18 часа беспомошно лутале по Шар Планина во лоши временски услови и густа магла. Седум македонски планинари тргнале да ги бараат низ Шар Планина за по пет часа конечно да ги пронајдат и спасат.

Еден загинат и 23 повредени викендот во сообраќајки во Скопје

13 Ноември, 2017

Едно лице загина, едно е потешко повредено, а 22 се полесно повреди во 13 од вкупно регистрирани 27 сообраќајки во тек на изминатиот викенд на територијата на Скопје. Во 14 собраќајки е причинета материјална штета.

Села со сите овластувања останува во владата

12 Ноември, 2017

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција со СДСМ и ДУИ. Одлуката била потврдена во саботата на средба меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села.

Мајка Тереза спиела на пари

12 Ноември, 2017

Мајка Тереза имала толку пари во Ватиканската банка што без нив не би можела да стопанисува, тврди италијанскиот новинар Џанлуиџи Нуци, пренесе index.hr

Штипјани, МАКЕДОНИЈО: Да спасиме човечки Живот, да ја спасиме ВАЛЕРИЈА од Штип, Бидете ХУМАНИ - ДОНИРАЈТЕ!

12 Ноември, 2017

Почитувани компании: Телекабел, Нико2002, Актива, Бетон, Астибо Беас, Мавис, Кожувчанка-Премиум, Градоначалник, Директори и еден куп кој ве има во Штип зарем 40.000 евра ќе ве направат посиромашни?

Бочварски се одгласи по прашањата и реакциите за Керим

12 Ноември, 2017

Низа на бурни реакции на поранешни вработени во МПМ ги преполнија социјалните мрежи откако поранешниот директор и сопственик се појави во Штип на одбележувањето на денот на ослободувањето, на кој одржа говор за првиот претседател на Македонија,Глигор

Ало, Ало,Влада!Влада глув телефон

12 Ноември, 2017

Три дена Владата беше без фиксна телефонија затоа што се расипала телефонската централа. Интерната комуникација помеѓу министрите и службите, како и обезбедувањето последните три дена користи мобилни телефони.

Од утре нова цена на горивата

12 Ноември, 2017

Цените на бензините и на дизел горивата пред две недели поскапеа за половина до еден денар по литар, со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика.

ФОТОГАЛЕРИЈА Ветено - Сторено : Градоначалникот на Општина Карбинци ги засука ракавите!

11 Ноември, 2017

Централната власт на чело со Преимерот Зоран Заев во соработка со Општина Карбинци, веднаш по завршувањето на локалните избори и изборот на новиот Градоначалник Јордан Насев поставуваат во должина од 2 000 метри, односно 2км од село Таринци - село Ка

Хуманоста на дело

11 Ноември, 2017

Валерија Зафировска со седум години, треба да замине на операција , и требаат 40.00о евра.

Жените не го разочаруваат Заев

11 Ноември, 2017

Тргнувам од себе и моето чувство дека сум направил вистински избор кога сум делегирал жена за каква било позиција и никогаш не сум се излажал - рече Заев на средбата

ВМРО-ДПМНЕ повторно лаже, истрагата ќе покаже кој навистина им се заканувал на советници во Гази Баба

11 Ноември, 2017

Апсурдно е ВМРО-ДПМНЕ да пласира лажни вести за наводни притисоци кон граѓаните или советниците, кога уцените, заканите, притисоците и насилството кон граѓаните се одлика и познат метод на функционирање исклучиво на ВМРО-ДПМНЕ.

“Левица“ против Здружението на чевлари

11 Ноември, 2017

Од Левица Куманово реагираат на барањата на Здружението на чевлари од нивниот град да се намалат придонесите и велат дека е срамно луѓето во чевларските фабрики да работат за 10.000 денари.

Бугарија го укинува “роамингот“ со Македонија

11 Ноември, 2017

Македонија ќе биде првата земја од Западен Балкан на која Бугарија ќе ѝ предложи билатерално укинување на роамингот, а веќе подготвениот меморандум може да биде потпишан на заедничката седница на двете влади на 23 ноември во Струмица.

Професорскиот пленум кај Заев

11 Ноември, 2017

Претставниците на професорскиот пленум во текот на средбата, истакнаа дека нивниот предлог овозможува реално да се согледаат приоритетите за иднината на високото образование.

На Заев му се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“

10 Ноември, 2017

Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“, но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија, сакам да ги слушнам и другите мислења, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Тони Михајловски , како Ванчо Михајлов

10 Ноември, 2017

Во серијата “Сенки над Балканот“ една од улогите ги толкува и актерот Тони Михајловски.Тој игра лик на еден од главните јунаци – Дамјан Хаџи Арсов, лидер на ВМРО, кој бара на суд да го прани Анте Павелиќ

ВМРО–ДПМНЕ не оди во Париз за Пржино 3, за името нема да разговара

10 Ноември, 2017

Опозицијата смета дека во секоја држава за важните теми треба да се води дијалог во рамките на државните институциите а не во странство и на недефинирани средби. ВМРО – ДПМНЕ во моментов не ја гледа потребата од, ниту ја знае темата за друг вид на ср

“Вмровка“ за директор при “СДС“ градоначалник

10 Ноември, 2017

Градоначалникот на Вевчани Сашо Јанковски, кој доаѓа од редовите на СДСМ, денеска за в.д. директор на Јавното комунално претпријатиие „Еремија” ја постави активистката на ВМРО-ДПМНЕ Јасмина Бебековска.

ЕКСКЛУЗИВНО: На местото на Таравари седнува доктор Беким Татеши од Алијанса!

10 Ноември, 2017

По Победата на министерот Арбен Таравари за градоначалник на Гостивар, министерското столче е празно. ИнфоЦентар од блиски извори на Алијанса дознава дека нов министер во ова министерство ќе е токму Беким Татеши актуелен директор на Офтамологија.

Захарова: Изјавата на Заев за негова ликвидација е само обид за самореклама!

09 Ноември, 2017

Изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Русија наводно подготвувала негова ликвидација се неосновани инсинуации и обид за самореклама, изјави Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи.

Битола со дупка од 1.7 милиони евра

09 Ноември, 2017

Битола има буџетска дупка , длабока над 105 милиони денари.Тоа се обврски, треба да ги исплати кон добавувачи и по основ на гаранции. Долгот е наследен од претходната локална власт која беше предводена од битолскиот екс градоначалник Владимир Талеск

МВР обелодени првични информации за убиството на фудбалерот Јанушев

08 Ноември, 2017

Во 28-годишниот Мартин Јанушев пукал еден напаѓач, по што избегал. На полицијата му е познат неговиот идентитет и по него интензивно се трага, рече министерот Оливер Спасовски, на денешниот брифинг со новинарите.

Денес пресуда за предметот „Тврдина 2“

08 Ноември, 2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК.

“Изгоре“ денот на дрвото

07 Ноември, 2017

Владата на денешната седница изгласа укинување на Денот на дрвото, кој беше проект на минатата влада на ВМРО-ДПМНЕ.

Од ден на ден се зголемуваат криминални пресметки и превземање на територии по промената на власта!

07 Ноември, 2017

Неколку пријавени и непријавени инциденти со запалени автомобили, повеќе рекетирања и нудење на услуги за обезбедување на објекти, сурова егзекуција пред зграда во Аеродром.

Важни одлуки на владата

07 Ноември, 2017

Владата на Република Македонија ја одржа 36-тата седница и ги донесе следниве одлуки:

Пари нема, а плата мора да има

07 Ноември, 2017

Градоначалникот Благој Бочварски лут како рис, поради сомнителниот одлив на средства од буџетот на општината и на јавните претпријатија.

Со години Илија Димовски го возел личен шофер кој го плаќала општина Велес

07 Ноември, 2017

Скандал го тресе пратеникот Илија Димовски. Новиот градоначалник Аце Коцевски денеска пред јавноста откри дека пратеникот од ВМРО ДПМНЕ со години имал личен шофер и истиот го плаќала општина Велес.

Судијка од Скопје 1 предметот за Сеад Кочан го шетала по цело Скопје, но обвинетите не виделе докази

07 Ноември, 2017

Обвинетите во предметот „Труст“ не ја добиле листата на докази и поради тоа се одложи стартот на уште еден од предметите на СЈО за кои Основниот суд Скопје 1 закажа судење.

Грчки медиуми: Решавање на името во првата половина на 2018 година

07 Ноември, 2017

Кон крајот на ноември се очекува иницијатива на медијаторот Метју Нимиц за името на Македонија, со цел двете земји да се договорат, да се повлече грчкото вето и Македонија да стане членка на НАТО на Самитот на Алијансата во јули следната година.

Anonymous Albania-јавно ги турнаа страниците на Основен и Врховен суд

07 Ноември, 2017

Интернет страниците на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд и утрово се недостапни.Tие се нападнати од хакери од Албанија кои се претставуваат на „Anonymous Albania”, Причина пресудите за “Диво насеље“

Во општинската каса на Штип недостасуваат пари

06 Ноември, 2017

Над еден милион денари или нешто повеќе од 16.000 евра недостигаат за општинската администрација навреме да ја земе својата плата, информираше градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски

ЕКСКЛУЗИВНО: Милионска кражба во Демир Капија

06 Ноември, 2017

- Непознато лице синоќа извршило тешка кражба во семејната куќа на С.Е.(40) во Демир Капија. Сторителот преку прозорецот од купатилото влегол во куќата и одзел паричник во кој имало околу 25.000 евра.

Српската партија исклучи од своите редови Заменик министер

06 Ноември, 2017

Заменик министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Власте Димковиќ од Српската партија, е исклучен од партијата, а ќе се побара и негово разрешување од Владата затоа што работел против интересите на сопствената партија и коалицијата на СДС

Штип – Кочани сообраќајка

06 Ноември, 2017

Сообраќајна несреќа се случила синоќа на магистралниот пат Штип - Кочани во кај фабриката за масло „Брилијант“.

Парадоксите на државната и јавната администрација

05 Ноември, 2017

Во јавните комунални претпријатија постои работна позиција одговорен соработник за паркови и зеленило, виш соработник за односи со граѓаните, виш соработник за следење на договори, помлад соработник за пресметка на плати, соработник за јарболи и знам

Протест за „Диво насеље“

05 Ноември, 2017

На потегот од плоштадот Скендербег до скопскиот Кривичен суд, односно Основен суд Скопје 1, денеска со почеток од 13 часот, ќе се одржи протест против судската пресуда за случајот “Диво насеље”.

Децата во градинките мета на рекламирање

04 Ноември, 2017

Примероци од пасти за заби, витамини, овошни јогурти, смоки и детски инстант-каши, пробиотици, курсеви за странски јазици, за спортски активности. Со најразлични рекламни кампањи децата се бомбардирани во градинките во земјава од најмала возраст.

Делчев: Да престанат прераспределувањата на припадниците на шумската полиција

04 Ноември, 2017

Прераспределувањата на припадницте на шумската полиција да престанат и сите да бидат вратени на старите работни места, побараа денеска од Независниот синдикат на полицијата кои излегоа на протестен марш со возила кој заврши пред Валдата на РМ.

Најава од Тирана: Во Недела сите пред Основен суд Скопје 1 на масовни протести!

04 Ноември, 2017

Медиумите во Република Албанија најавуваат дека в недела пред Основниот суд Скопје 1, ќе се случат протести на кое што ќе биде изразено незадоволство од пресудата изречена против таканаречената „Кумановска група“

ФОТО: „Лавовите“ ја посветија победата на убиениот Јанушев: Екс-соиграчот во вечно сеќавање

04 Ноември, 2017

Македонија ЃП денеска со 1-0 славеше против Зајази во 10. коло од Втората лига – Запад… А, победата „лавовите“ ја посветија на убиениот поранешен свој соиграч Мартин Јанушев.

Апелација одлучи „бомбите“ да бидат докази против Груевски и Јанакиески во предметите за Космос и Сончев град

04 Ноември, 2017

Нелегално прислушуваните разговори во врска со уривањето на “Космос” и проектот “Сончев град” да се користат како докази во судницата, одлучи Скопска апелација која ги преиначи одлуките на Кривичниот суд по жалба на Специјалното јавно обвинителство.

Почина застреланиот Македонски фудбалер Мартин Јанушев!

04 Ноември, 2017

Пред очите на јавноста вчера во населбата Аеродром во Скопје беше застрелан фудбалерот Мартин Јанушев. Тој бил донесен на клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје без знаци на живот.

Илчо Захариев, побегна од примопредавањето

03 Ноември, 2017

Поранешниот градоначалник Илчо Захариев, надвор од моралните кодекси, надвор од востановената практика и прокол, не дојде на примопредавањето на функцијата градоначалник, со новоизбраниот градоначалник на Штип Благој Бочварски.

Несамо политичарите, и Црквите имаат одговорност

03 Ноември, 2017

Ако се дојде до признавање на Македонската православна црква за наследник на Охридската архиепископија, која беше заедничка, тоа ќе биде од исклучителна корист, изјавил акаденик Стефан Воденичаров за агенцијата БГНЕС.

„Докторот“ стана адвокат!

02 Ноември, 2017

Никола Тодоров вчера свечено ја отвори својата адвокатска канцеларија, сместена во скопската населба Капиштец. На социјалната мрежа Фејсбук пријателите на Тодоров ја објавија оваа информација.

Грипот почнува да се шири

02 Ноември, 2017

Нови 63 случаи на заболени од грип се регистрирани минатата седмица, што претставува зголемување за 40 отсто во однос на состојбата пред две седмици, се наведува во извештајот на Институтот за јавно здравје на Република Македонија.

Со динамит пред судот

02 Ноември, 2017

Додека во судот се читаше пресудата за кумановските настани, надвор пред очите на дел од новинарите и фоторепортерите беше застанато сомнително лице, кое во еден момент го опколија 20 полицајци.

Марија Хаџи-Лега ја тужи Клиниката за Гинекологија затоа што не станала началник на Одделот за патолошка бременост

02 Ноември, 2017

Поранешната директорка на скопската Клиника за Гинекологија, Марија Хаџи-Лега ја тужи клиниката со која директоруваше во последните пет години, дознава „Фокус“ од болнички извори.

ЗНМ, бара владата да го подмири долгот кон Евровизија

31 Октомври, 2017

Здружението на новинари на Македонија ја повикува Владата итно да обезбеди средства за подмирување на долгот што МРТ го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра.

ВИДЕО: Ќе се реконструираат 26 патни правци, инвестиција од 86 милиони евра!

31 Октомври, 2017

Во соработка со ЈП за државни патишта ќе започнеме еден инвестициски циклус во кој ќе реконструираме 26 патни правци и тоа регионални патишта и автопатски делници во вкупна должина од преку 420 километри

Зијадин Села: Со „БЕСА“ ќе го поразиме ДУИ на парламентарни избори, нова албанска коалиција?!

31 Октомври, 2017

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села најави нема да се повлече од лидерското место во партијата, туку дека ќе работи заедно со БЕСА да ја поразат ДУИ на следните парламентарни избори.

Aпелација одлучи, Груевски останува без ПАСОШ!

31 Октомври, 2017

Првообвинетиот во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности заедно со неколку негови сопартијци и поранешни министри останува без пасош. Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ и по барањето за враќање на пасошот, Апелација му кажа „НЕ“

СКАНДАЛ, ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: во Штип: Ангел Бојаџиев пред избори примал пари со „каса прими“ , Аванс бре братко, Аванс!

31 Октомври, 2017

Контраверзниот директор на Штипското комунално претпријатие Ангел Бојаџиев на само два дена пред изборите примал пари како аванс со КАСА ПРИМИ, Истиот на 27 - ми заработи кривична пријава од СВР Штип за поткуп

Апелација на јавна седница ќе одлучува дали бомбите се доказ во предметот „Тендери“

31 Октомври, 2017

Апелациониот суд на јавна седница закажана за денеска треба да расправа за тоа дали бомбите се доказ во постапката во случајот „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска

ВИДЕО: Емисијата 360˚ со Репортажа од Штип: Бочварски слави, Захариев затворен со решетки и катанци!

31 Октомври, 2017

После првиот круг од локалните избори, во Штип тесно водеше кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ, Илчо Захариев. Сепак, во вториот круг убедливо победата ја однесе Благој Бочварски од СДСМ

ВИДЕО: Влатко Ѓорчев ја ЛАЖЕ целата Македонска јавност, познат штипски дилер на девизи кој секојдневно е на истото место го нарече „купувач на гласови“

30 Октомври, 2017

На денешната прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ, човекот кој цела кампања ја помина во Штип, познат дилер на девизи кој секојдневно е на улица го нарече „Купувач на Гласови“ за СДСМ

РЕД СОЛЗИ...

30 Октомври, 2017

Во изборниот штаб на ВМРО ДПМНЕ -Штип по резултатите било тивко како на погреб.Толку била траорна атмосферата, што одделени носители на јавни функции почнале да плачат

Реформаторите до Груевски: Биди маж, поднеси оставка , Инфоцентар од блиски извори дознава дека денес Груевски ќе излезе со прес и оставка!

30 Октомври, 2017

– Жалиме за огромниот пад во поддршката кај ВМРО-ДПМНЕ кај граѓаните како резултат на лошото работење на раководството. Никако не прифаќаме одговорност на месните комитети туку таа е исклучиво на Никола Груевски.

Пијан маж ги претепал сопругата и синот, а тој завршил со нож во грбот

30 Октомври, 2017

Пијан маж, на возраст од 57 години, вчера среде бел ден ја нападнал својата сопруга, со која биле во брако-разводна постапка, во дивеењето го нападнал и својот син, а ја искршил и речиси целата покуќнина.

Пратеничките групи денеска на координација кај претседателот Џафери

30 Октомври, 2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе одржи координативен состанок со претставници на пратеничките групи, на кој треба да се договорат за свикување на првата седница по локалните избори.

Во следните две години поголема инфлација

30 Октомври, 2017

Според резултатите од истражувањето што го спроведе Народната банка во октомври 2017 година економските аналитичари очекуваат постепено забрзување на стапката на инфлација и на економскиот пораст во периодот 2017 - 2019 година.

Долговите фирмите ќе ги плаќаат уште година

29 Октомври, 2017

Наместо на 1 јануари 2018 година да престане можноста фирмите кои имаат блокирани трансакциски сметки да плаќаат со компензација, асигнација, цесија и преземање на долг, тоа ќе се одложи за една година.

„Излези да гласаш“ информира за нови нерегуларности: Групно гласање, индиции за бугарски воз во Штип, физички пресметки

29 Октомври, 2017

Коалицијата „Излези да гласаш“ денеска информира дека во вториот круг на локалните избори забележани се повеќе нерегуларности од страна нивните набљудувачи на повеќе избирачки места во Македонија.

Бадијала нови лични карти, кога не може да се гласа

29 Октомври, 2017

Избирачкиот список е заклучен на 9-ти септември и сите граѓани на кои им се истечени документите после овој датум, веќе се избришани од него, велат од канцеларијата на народниот правобранител.

Во Скопје ќе се гласа на 387 избирачки места

29 Октомври, 2017

На вториот круг од локалните избори за градоначалник ќе се гласа во шест скопски општини – Бутел, Гази Баба, Кисела Вода, Сарај, Чаир и Шуто Оризари, додека во останатите четири и во Град Скопје градоначалник е избран во првиот круг.

Изборен поткуп во Штип

28 Октомври, 2017

Мониторинг тимовите на невладината „Цивил“ нотираат засилена активност на партиските активисти во општините каде што се гласа во вториот круг на локалните избори. Според нивните информации имало и обид за поткуп во Штип.

50-тина нови гостиварци со симптоми на труење- превентивно се препорачува користење на флаширана вода

28 Октомври, 2017

Педесетина нови лица со симптоми на повраќање, дијареа и покачена температура, се регистрирани во изминатот деноноќие во гостиварската општа болница, информираат во раководтсвото.

Мемети: На 237 затвореници повторно не им беше дозволено да гласаат

28 Октомври, 2017

Народниот правобранител Иџет Мемети реагира дека на ниво на цела држава околу 50 проценти од затворениците и во првиот круг но и сега не можат да го исполниле своето право на глас од различни причини.

450.500 граѓани се сиромаси

28 Октомври, 2017

Во Македонија се сиромашни 21,8 процент или 450.500 граѓани. Од нив девет проценти се вработени, а 7,1 процент се пензионери, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика за 2016 година.

Градоначалник чоколатце

27 Октомври, 2017

Уникатната идеја за рекламен материјал на Анастасов, познат во градот како Ладич, пробиштипјани ја дочекале со позитивни коментари.

Наградата за животно дело му “побегна“ на Калица, иако ја прослави Битола

27 Октомври, 2017

Битолскиот композитор Петар Георгиев-Калица, кој ја напиша антологиската песна „Ако одам во Битола“ и многу други бесмртни хитови и серенади, испадна од трката за Наградата за животно дело „4 Ноември“.

Масовно труење во Гостивар

27 Октомври, 2017

Стотици гостиварци завршија во болница со стомачни болки и дијареа. Анализите на Центарот за јавно здравје Гостивар покажале дека водата е исправна за пиење, но ќе има дополнителни испитувања од страна на скопскиот институт за јавно здравје.

Денеска е голем и тежок празник: Црна света Петка штити од разни несреќи и многу болести

27 Октомври, 2017

Православните верници денеска ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден. Се празнува во секој крај. Секаде има свои обичаи, но сите носат вино, лепче и пченица во црква.

Нивото на реките и езерата во Македонија е шест пати пониско во однос на просекот за октомври

27 Октомври, 2017

Нивоата на реките Вардар кај Јегуновце и кај Скопје – Зајчев рид, како и на Црн Дрим кај Ложани се пет пати пониски во однос на просекот за октомври, покажува денешното хидролошко мерење.

Завршни зборови на судењето за милионскиот грабеж во НЛБ банка

27 Октомври, 2017

Во кривичниот суд денеска ќе бидат изнесени завршните зборови во случајот со милионскиот грабеж на пари од НЛБ банка во Скопје. Четворицата обвинети на минатото рочиште го признаа кривичното дело, но не открија што направиле со украдените пари.

ВИДЕО: Кај ти е пасошот!

27 Октомври, 2017

Жестока дебата за градоначалник на Гази Баба! Кандидатот за градоначалник Борис Георгиевски среде дуел направи потег кој никој не го очекуваше. Еве за што се работи, погледнете го видеото:

Митко Јанчев, во полициска станица

26 Октомври, 2017

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Кавадарци Митко Јанчев вечерва бил задржан повеќе од еден час во полициска станица.

“ЕБУ“ ја скрати МРТ

26 Октомври, 2017

Македонската радио-телевизија“ веќе не може да ги користи услугите на Европската радиодифузна унија (ЕБУ) поради неплатен долг

РИБАРЕВ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ВО СУД СКОПЈЕ 1

26 Октомври, 2017

Судскиот совет потврди дека в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1 Стојанче Рибарев вчера си поднел оставка на ова место, со барање Советот да го разреши и тој да се врати назад во Врховниот суд како граѓански судија на местото од кај што дојде

Се во врска со бомбата во општина Чешиново - Облешево! Ексклузивно интервју со кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ

25 Октомври, 2017

Во вторникот на 23 октомври во Облешево, 44 годишниот Т.Ј. се обиде да го прекине партискиот митинг на владеачката СДСМ, со закана дека ќе активира бомба.

On line петиција против нов Закон за пушење

25 Октомври, 2017

Граѓаните поведоа онлајн-петицијата против најавите од Владата за донесување нов закон за пушење. Петицијата за 15 часа, откако е објавена, има собрано над 2.700 потписи.

Прегазен пешак во Демир Капија

25 Октомври, 2017

Околу 06 часот и 15 минути било пријавено дека во Демир Капија на улицата „Партизанска“ се случила сообраќајна незгода.

Никнува огромен комплекс на местото на Скопски саем

25 Октомври, 2017

Корпорацијата од Албанија, „Балфин груп“, која беше сопственик на „Сити мол“, објави дека купила 155.000 квадратни метри земјиште на раскрсницата на улицата „Беласица“ и булеварот „Александар Македонски“, каде што се наоѓа Скопски саем.

Конкурс за новинарска награда “Жан Моне“

25 Октомври, 2017

Делегацијата на Европската Унија во Македонија го објави 15. конкурс за наградата „Жан Моне“ за најдобрите достигнувања во покривање на темата „ЕУ за ТЕБЕ?“

Зголемен бројот на болни и изнемоштени лица што ќе гласаат во вториот круг во Штип

24 Октомври, 2017

Сто триесет и осум болни и изнемоштени лица ќе гласаат во вториот круг на локалните избори во своите домови информираше на денешната прес-конференција претседателката на Општинската изборна комсија (ОИК) - Штип, Сенка Андреева.

Не вознемирувајте го И.З, ќе ве пријави во полиција, иако тој ја вознемирува целата јавност

24 Октомври, 2017

На 23.10.2017 година во 08.45 часот на командирот на Полициската станица Штип му се јавило лицето И.З. и пријавило дека на 23.10.2017 година околу 00.30 часот бил вознемируван со повеќе телефонски повици.

ЛИЦЕМЕРИЕ!!!!

24 Октомври, 2017

Околу 4.500 гледачи гласале, а само 3.519 денари од ,,Макфест’’ завршија на хуманитарната сметка за Николија!

Втор светски гастрономски натпреварт во Струмица

24 Октомври, 2017

Светскиот кулинарски џет сет наредниве денови ќе престојува во Струмица и ќе се натпреварува во готовење топло и ладно јадење, пици и израбока на фигури од овошје и зеленчук, на вториот меѓународен гастрономски натпревар.

Управниот суд одби 16 тужби за локалните избори

23 Октомври, 2017

Судечките совети на Управниот суд донеле одлуки за сите 28 тужби од политичките партии поднесени од политичките партии против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори.

Вонредна вест: Големо невреме се приближува кон Штип

23 Октомври, 2017

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека нестабилна воздушна маса со големи размери се приближува кон Штип, каде се очекуваат поројни врнежи од дожд, грмежи, засилен ветер како и појава на град.

Скопјанец поседувал цел арсенал оружје

23 Октомври, 2017

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, до скопското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против З.Г. (57) од Скопје.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Синот на Димушевски: Вуле е свесен, но се' уште е во критична состојба!

23 Октомври, 2017

Александар Димушевски – Вуле беше организатор на денешната кружна трка во Скопје како фронтмен на „АКК Примо АВЈ“, но заврши во болница при излетувањето на Урош Бркиќ на стартно-целната рамнина додека траеше трката од Дивизијата четири.

ВМРО-ДПМНЕ: Главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

22 Октомври, 2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

Заев во Градско: Ќе отвориме индустриска зона, ќе види и Градско живот по 29 октомври

22 Октомври, 2017

-Се одважи Градско во првиот круг, да ја заокружиме победата на 29 ноември и да види живот и Градско во Македонија, повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на средбата со граѓани во општина Градско.

Делегација на Владата ќе положи цвеќе во чест на 23 Октомври

22 Октомври, 2017

Делегација на Владата утре ќе положи венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод „Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври“, соопшти владината прес-служба.

МВР за обвинувањата на Груевски: Прислушувањето се врши легално со наредби од судот, ние ги почитуваме законите на Република Македонија!

22 Октомври, 2017

Следењето на комуникациите во МВР се врши согласно законските процедури – со наредба од суд преку Јавното обвинителство, за разлика од пред некоја година/и., велат од МВР, по обвинувањата а Груевски во емисијата на тв „Алфа“

Актуелни македонски рекорди во “Гинис“

22 Октомври, 2017

Македонците се познати како народ што знае одлично да пее, да готви, да јаде и да пречекува гости. Меѓутоа Гинисовата книга на рекорди открива активност плус во која Македонците го срушиле рекордот.

Груевски: Нека ме уапсат мене и целото раководство, само нека ги остават на мира граѓаните од 27 април

22 Октомври, 2017

Ако сакаат да се пресметуваат со ВМРО-ДПМНЕ, ние сме тука. Мене нека ме уапсат, колку сакаат нека ми дадат години, доживотен затвор ако сакаат нека ми дадат, раководството нека го уапсат, нека не гонат луѓе кои во емоција влегле и грешиле

Видео кое ќе ве наежи, Еве зошто треба да се преработуваат старите Македонски песни, погледнете ги овие слатки девојчиња!

22 Октомври, 2017

Прекрасната изведба на дуото „Некст Тајм“ и новиот проект „Слушам кај шумат шумите“ направија вистински бум во државата, од старо до младо ја пее и ЗНАЕ сега оваа композиција.

ВИДЕО: Заев, Убеден сум дека Бочварски ќе победи во Штип!

22 Октомври, 2017

Ја продолжуваме кампањата во вториот круг во Општина Штип, убедени дека ќе ја завршиме работата и конечно и Штип ќе понесе победа и промените ќе бидат заокружени и тука, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

СКАНДАЛОЗНО:Груевски ја лаже целата Македонска јавност во живо на Алфа, го обвини СДСМ дека ги ослободил Красниќи и Бајруш, а тие скапуваат во Штипскиот затвор!

21 Октомври, 2017

Дефинитивно опозицискиот лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски „пука“ во празно и тресе зелени без да ги провери информациите. Вечерва во ЖИВО на Алфа Телевизија тврди дека се ослободени најгoлемите криминалци од страна на СДСМ

Синовите на Џон Битов добија мак пасоши

21 Октомври, 2017

Следејќи го примерот на својот покоен татко и браќата Битов добија македонско државјанство. Покојниот Џон Битов би бил горд на своите синови Том, Ник, Џон Џуниор, и Јордан што го следат неговиот пат

Повеќе од час чекање за влез во Бугарија

21 Октомври, 2017

На преминот Деве Баир на македонско-бугарската граница поради зголемена фреквенција на возила, за излез се чека повеќе од еден час, информира АМСМ.

Во Кочани во сообраќајка загина возач!

21 Октомври, 2017

Дваесет и деветгодишниот Н.Н. од Кочани загина во сообраќајна несреќа, која се случила изутринава во 01:45 часот на улицата „Глигор Апостолов Гочо“ во Кочани.

До Советот на јавни обвинители доставени кандидатурите за јавен обвинител

21 Октомври, 2017

Владата на Република Македонија вчера ги достави апликациите на кандидатите за јавен обвинител до Советот на јавни обвинители откога на огласот за државен јавен обвинител беа пријавени 23 кандидати.

Обновено ВИДЕО/ФОТО: Целта е, да се победи Захариев, Штип мора да сјае на Истокотот, Заев ја заврши посетата во Штип!

21 Октомври, 2017

Зоран Заев во посета на Штип. Ги повика сите граѓани да гласаат за Благој Бочварски, бидејќи Илчо Захариев и неговите политики се минато за Штип. Заев истакна дека тој што избрал пари, а не народ, мора да си замине.

Света Лихварија

21 Октомври, 2017

Владиката Агатангел им одговара дека ќе распише тендер за тоа кој ќе има право да фотографира по црквите.

Заев во Гостивар контра Таравари: Дојден сум да барам поддршка за Бејта!

21 Октомври, 2017

Зоран Заев денеска во Гостивар рече дека е дојден за да побара поддршка за кандидатот на ДУИ, Невзат Бејта. Но, и порача дека најдобро би било противкандидатот на Бејта, Арбен Таравари да остане министер во неговата влада.

ЕУ ги менува правилата за патување за земјите од Западен Балкан

20 Октомври, 2017

Државјаните од земјите од Западен Балкан во иднина, за да патуваат во шенгенскиот простор, ќе мора претходно да бараат одобрение од надлежните служби на Европската Унија и покрај тоа што и натаму ќе бидат ослободени од вадење визи.

БИТОЛА: Од ВМРО ДПМНЕ не дојдоа на денешната седница за да си ги подигнат уверенијата за мандат во Битолскиот совет!

20 Октомври, 2017

овоизбраните советници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денес не се појавија на свечената церемонија на доделувањето на уверенијата за градоначалник и советници.

(Фото и Видео) Заев во Шуто Оризари: Ќе има живот за сите и во Шуто Оризари, заедништвото е нашата предност!

20 Октомври, 2017

-Се покажа, цела Македонија е за живот за сите, за промени и на локално ниво, освен на централно ниво и ќе има промени и во општина Шуто Оризари, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешната средба со граѓаните на Шуто Оризари во Скопје.

Грујевски и Бошковски се уште во притвор во Солун

20 Октомври, 2017

Откако поранешните началници во МВР, Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои во средата беа уапсени во Солун, дадоа исказ пред истражен судија во Солун се чека официјален став од грчките власти, дали и кога ќе почне процес за нивна екстрадиција.

ДИК ги одби сите приговори за изборите

20 Октомври, 2017

Државната изборна комисија ги одби сите 46 поднесени приговори за првиот круг од Локалните избори кои се одржаа во неделата, изјави портпаролот на ДИК, Љупка Гугучевска.

Масовна тепачка на Бит Пазар - демолирани два автобуси со Комити

19 Октомври, 2017

Непосредно по завршувањето на натпреварот помеѓу екипите на Вардар и Реал Сосиедад, на скопски Битпазар се случил инцидент во кој биле каменувани два автобуси во кои се превезувале симпатизери на црвено-црните.

ВИДЕО: Навивачите на Вардар „Комитите“ се испотепаа сами на вечерашниов натпревар Вардар - Реал Сосиедад!

19 Октомври, 2017

Во 20 минута од вечерашната пресметка на Националната Арена „Филип Втори“ помеѓу Вардар и Реал Сосиедад, жестока тепачка се случи на западната трибина,

Нови правила за македонските граѓани при влез во Европска Унија

19 Октомври, 2017

Државјаните од земјите од Западен Балкан во иднина, за да патуваат во шенгенскиот простор, ќе мора претходно да бараат одобрение од надлежните служби на Европската Унија и покрај тоа што и натаму ќе бидат ослободени од вадење визи.

ФОТОГАЛЕРИЈА ШТИП: Илчо Захариев очигледно заборавил дека во Штип постои населба Балканска!

19 Октомври, 2017

Иако многупати знае да се пофали со зборовите „Балканска“ е мојот Бастион, Балканска се верни фо гро(П)б, Балканска се „зависни“ од мене, Илчо од Балканска направил ДЕПОНИЈА!

Грујевски и Бошковски биле жртви на политички прогон.

19 Октомври, 2017

Горан Грујевски и Никола Бошкоски денеска пред грчкиот јавен обвинител изјавиле дека не сакаат да бидат екстрадирани во Македонија, бидејќи се плашеле за своите животи и тврделе дека се жртви на политички прогон, пренесуваат грчките медиуми.

(ВИДЕО) Полицаецот „жртва“ од Свети Николе снимен како крвнички тепа

19 Октомври, 2017

Видео снимка направена со мобилен телефон e спротивна на тврдењето на полицаецот од Свети Николе, кој во дел од медиумите се прикажува како жртва и тврди дека бил претепан од активисти на СДСM.

Два земјотреси во Пехчево

19 Октомври, 2017

Два земјотреси со јачина од 3 и 3.2 степени според Рихтер беа почувствувани денеска во малешевскиот регион.

До утре нема да се преминува грчката граница

19 Октомври, 2017

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци.

Ѕинго: Остануваме во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

19 Октомври, 2017

Претседателот на СПМ, Љубисав Иванов-Ѕинго, во изјава за „Макфакс“ вели дека тие и покрај дебаклот на локалните избори, остануваат во коалиција со опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

800.000 евра казна поради нереализирани проекти

19 Октомври, 2017

АД МЕПСО треба да и плати пенали на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) во износ од речиси 800.000 евра заради ненавремено отпочнување на проекти за кои компанијата има земено заем од банката, во вредност од околу 50 милиони евра.

ДИК денес одлучува по приговорите за изборите

19 Октомври, 2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

Немири и закани во скопскиот Кривичен суд, Рибарев вели дека нема ништо!

19 Октомври, 2017

Чудни работи се случувале во скопскиот Кривичен суд, вчера попладне, по завршување на работното време, односно по заминувањето на тимот на истражители од Специјалното јавно обвинителство.

Бошковски и Груевски упасени во Солун

18 Октомври, 2017

Според засега првични и неофицијални информации припадниците на УБК по кои трага македонската полиција и за кои е распишана меѓународна потерница се најверојатно уапсени во Солун.

Тарчуловска потврди дека осум години добивала од државата по 5.000 евра месечно, или вкупно 480.000 евра, но и останувале само 270 евра со кои едвај преживувале

18 Октомври, 2017

Осум години семјствто Тарчуловски добивало по 5.000 евра помош од владата на Никола Груевски, или вкупно 480.000 евра.

Ако планиравте утре да одите во Грција, границата ќе може да ја поминете само пешки

18 Октомври, 2017

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци.

По Груевски-Илчо Захариев???

18 Октомври, 2017

Раководството на поразената ВМРО-ДПМНЕ е во молк откако по гласањето во неделата на 15 октомври беше јасно дека партијата ги изгуби локалните избори

Возот браќа тргнува за Германија

18 Октомври, 2017

Поради промени во законот за вработување во Германија беше забрането вработување на граѓани од територијата на поранешна ЕХ-YU

Катимерини: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите на релација Атина – Скопје

18 Октомври, 2017

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“.

ВМРО-ДПМНЕ со 43 приговори до ДИК

18 Октомври, 2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Секој петти Македонец живее во беда

17 Октомври, 2017

Секој петти Македонец живее во сиромаштија – проблемот е најголем кај најмладите, а најмал кај највозрасните. 17-ти октомври е Светски ден за борба против сиромаштијата…

Слепи локални избори

17 Октомври, 2017

Државната изборна комисија на Македонија, имаше многу едноставна задача.На лицата кои имаат проблеми со видот, или воопшто негледаат согласно меѓународните конвенции, да им овозможи да гласаат со гласачки ливчиња кои би биле испишани со Браево писмо.

Вода за живот, а вода нема

17 Октомври, 2017

Лице во теренец со лепенки “Вода за живот“, www.bregalnica.mk, проект на Минстерство за животна средина , министерството за земјоделие и вдостопанство и конфедерацијата Швајцарија.

Теракотните икони од Виничко кале во Оксфорд

17 Октомври, 2017

На изложбата под наслов „Империи на верата, Уметноста и појавата на светските религии“ ќе бидат претставени оригинали, дел од колекциите на Археолошкиот музеј на Македонија во Скопје и на Музејот „Теракота“ во Виница.

ОФИЦИЈАЛНО: Петре Шилегов нов градоначалник на Скопје

16 Октомври, 2017

Петре Шилегов од СДСМ е новиот градоначалник на Град Скопје. Според резултатите од 100 проценти обработени податоци добиени од избирачките места кои Државната изборна комисија ги објави вечерва на веб-страницата

675 приговори на ТМРО

16 Октомври, 2017

Овластените претставници на ТМРО вечерва до Општинските изборни комисии и градот Скопје, поднесоа приговори за сите 675 избирачки места на територија на градот Скопје , соопштија од ТМРО.

Десет години без Тоше

16 Октомври, 2017

Македонија се сеќава на Тоше Проески. Изминаа 10 години од трагичната сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, во која музичката ѕвезда го загуби животот. Маратонците пристигнаа во Крушево. Наскоро и нов албум со песни на Тоше...

Во албанските општини втор круг, ДУИ во предност

16 Октомври, 2017

Партијата на Али Ахмети, Демократската унија за интеграција, има предност во речиси сите албански општини во кои победникот ќе се одлучува во вториот круг на локалните избори на 29 октомври.

Ќе не биде!

16 Октомври, 2017

Нема посилен ветер во грб од изборните резултати денес. Ќе не’ биде!

Битола доби градоначалничка

15 Октомври, 2017

По 12 години владеење на Владимир Талески, вечерва Битола првпат доби градоначалничка, мајка на градот Битола. Ова лично пред неколку минути им го соопшти на битолчани новата градоначалничка Наташа Петровска, која ја објави победата во првиот круг.

Аце Коцевски прогласи победа во Велес

15 Октомври, 2017

Кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ, Аце Коцевски прогласи победа во Велес со 4000 гласа разлика наспроти неговиот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ Славчо Чадиев.

Официјално: Во Карбинци втор круг

15 Октомври, 2017

Во општина Карбинци сосема е сигурно дека ќе има втор круг поради освоените 318 гласови на кандидатот на Јанко Бачев, Горан Паунов.

Победа на СДСМ во Велес, Гевгелија, Струмица

15 Октомври, 2017

Според првичните партиски информации, неофицијално СДСМ победува во Гевгелија, Зелениково, Велес, Струмица, Карпош и Центар. Во Гази Баба е изедначено засега според преброените гласови.

Богоев води убедливо пред Јакимовски во Карпош

15 Октомври, 2017

Стефан Богоев, кандидатот за градоначалник на СДСМ во Карпош, Стефан Богоев убедливо води пред својот противкандидат од ГРОМ, Стевчо Јакимовски, потврди за „Фокус“, Душко Весковски, првиот човек на Општинската организација на СДСМ.

Груевски: Видливи нерегуларности во изборната кампања и денеска

15 Октомври, 2017

Сакам да им се заблагодарам на сите граѓани кои денеска излегоа да го остварат своето гласачко право, со што ја заштитија демократијата во Република Македонија и покажаа грижа за своите градови и за своите општини.

Приведени 9 лица поради изборни нерегуларности

15 Октомври, 2017

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска, во 15.25 часот, на гласачкото место 2052 во село Горно Седларце, Тетовско, регистриран е обид за физичка пресметка меѓу гласач и член на избирачки одбор.

ВИДЕО - Заев: Денеска е голем ден за демократијата

15 Октомври, 2017

Денеска е голем ден за демократијата и слободата во Република Македонија, ден кога граѓаните избираат продолжување и заокружување на промените во нашата земја, рече премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев.

МВР: До 14 часот вкупно 26 пријави за нарушување на изборниот процес

15 Октомври, 2017

Од Министерството за внатрешни работи соопштуваат дека до 14 часот може да се констатира дека нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на изборите и додаваат дека досега се примени вкупно 26 пријави поврзани со изборите.

27.11% излегле да гласаат

15 Октомври, 2017

Државната изборна комисија на втората прес-конференција информираше дека на локалните избори излезноста до 13 часот е 27,11 отсто на ниво на цела Македонија.

Бугарски воз во Карпош

15 Октомври, 2017

Во врска со информациите за нерегуларности на гласањето во општина Карпош, каде што околу 10:30 часот на изборното место број 2645 забележан е обид на таканаречен бугарски воз и каде што набљудувачите веднаш реагирале, а истото место е затворено.

Гласачки ливчиња без броеви на кочанот

15 Октомври, 2017

Во избирачкото место 013 во ОУ „Цветан Димов“ во село Ратево, во општина Берово, гласањето беше прекинато пола час, од 9:30 до 10 часот, поради тоа што на кочанот со гласачките ливчиња немало бројчиња, јавува набљудувач на „Цивил“.

Локални избори – шеста клапа

15 Октомври, 2017

. Се гласа на 3.480 избирачки места, а право на глас имаат 1.814.644 избирачи кои можат да се изјаснат за 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати на 372 листи за членови на совет.

Во П.С Автокоманда приведени се Нинџа и вработен во Шестата управа, Нинџа пуштен, другар му задржан!

14 Октомври, 2017

Полицијата денеска ги привела Александар Василевски Нинџа и Блаже Петровски, вработен во Шесттата управа во МВР, а суспендиран поради настаните во Собрание од 27 април.

Нинџа приведен

14 Октомври, 2017

Денес попладне во полициска станица се приведени Александар Василевски Нинџа и Блаже Петровски кој е вработен во Шестата управа во МВР. Петровски од МВР беше суспендиран поради настаните на 27 април во Собрание.

Пустец нема да гласа на локалниве

14 Октомври, 2017

Граѓаните од општина Пустец, Албанија, нема да можат да гласаат на утрешните локални избори, бидејќи голем дел од нив останале без живеалиште на македонска територија.

Без селфи на гласачките места

14 Октомври, 2017

За локалните избори кои ќе се одржат утре, 15 октомври, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право.

Право на глас имаат 1.814.644 граѓани

14 Октомври, 2017

Право на глас на претстојните локални избори што ќе бидат одржани во недела, на 15 октомври годинава, ќе имаат 1.814.644 гласачи.

МВР викендов ќе издава лични карти

14 Октомври, 2017

Сите одделенија за управни работи на МВР денеска и утре, на денот на локалните избори, ќе работат и ќе издаваат лични карти на граѓаните.

Изборен МОЛК !

14 Октомври, 2017

Почитувани читатели, ИнфоЦентар.Мк почитувајќи ги правилата и законот од овој момент 00.00 часот ќе го почитува изборниот молк. Нема да се пишува, рекламира и споменува никаква политичка партија, ниту пак ќе има маркетинг материјали.

Стевчо се плаши од „Хомосексуална мафија“

13 Октомври, 2017

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, кој бара уште еден мандат на локалните избори в недела, на вчерашниот митинг изјави дека во Карпош сака да се инсталира хомосексуална мафија и да прави геј паради.

ДЕТСКА КЛИНИКА: Ставриќ бара дисциплинска одговорност од Софијанова

13 Октомври, 2017

Нова пракса на Детската клиника – дисциплинска за изјава во медиум ако претходно не е известен директорот. Овие документи со кои екс-директорката Аспазија Софијанова се повикува на дисциплинска одговорност

МВР апелира на почитување на изборните правила

13 Октомври, 2017

Министерството за внатрешни работи апелира до политичките партии и нивните симпатизери да ги почитуваат изборните правила, да се воздржуваат од какви било нарушувања на јавниот ред и мир, бидејќи секаков испад/и спротивно на законите МВР нема да толе

Вечерва во ЖИВО на ИнфоЦентар ќе ги гледате завршните митинзи и на ВМРО ДПМНЕ од Скопје и на СДСМ од Охрид!

13 Октомври, 2017

Редакцијата на ИнфоЦентар.Мк донесе одлука да вечерва Во ЖИВО ги пренесува и двата завршни митинзи од карванот за Локалните избори, на СДСМ од Охрид и на ВМРО ДПМНЕ од Скопје.

ДПМНЕ-овски стражи за изборите

13 Октомври, 2017

За време на изборната кампања се случија сериозни нарушувања и опструкции на изборниот процес, фрлајќи темна дамка на демократскиот амбиент кој е важен за спроведување на изборите, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Пресудата за „Дива населба“ одложена за 2 ноември

13 Октомври, 2017

Скопскиот Кривичен суд по барање на Министерството за внатрешни работи го презакажа објавувањето на пресудата за „Дива населба“ за 2 ноември, поради ангажираност на полицијата за време на локалните избори.

Хелсиншки комитет ќе има дежурна служба за пријавување нерегуларности

13 Октомври, 2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија известува дека во недела канцеларијата на Комитетот ќе биде отворена во текот на целиот ден со цел да им овозможи на граѓаните да пријават повреда на избирачкото право за време на Локалните избори.

Пуштен во употреба реновираниот оддел за интензивна нега на Клиника за детски болести

13 Октомври, 2017

Денеска е пуштен во употреба реновираниот оддел за интензивна нега и терапија на Клиниката за детски болести. Наменет е за згрижување на најтешко болните деца. Одделот располага со 21 кревет, од кои 16 места се со респиратори.

СИНОТ НА РИСТО НИКОВСКИ НАПЛАТИЛ 220.000 ЕВРА ЗА СОВЕТУВАЊЕ НА ГРУЕВСКИ

13 Октомври, 2017

Владата доставила барање за мислење од Државното правобранителство и до МВР да се истражат консултантските договори за надворешните советници Александар Никовски, Џорџ Р. Пери и Ехшуа Шуки Гвајтман.

Ретардињо од Сител

12 Октомври, 2017

Деновиве најактуелни вести, освен од предизборието се исто така судските спорови за обвинетите од 27 април годинава.

Лицето Јорданчо Митков и после низа скандали, сеуште ја извршува должноста директор на ООУ „Димитар Влахов“ има ли крај на ова лудило?!

12 Октомври, 2017

По објавената сторија на Инфоцентар.Мк за „тепачот“ и уценувач во Образовна институција во случајот ООУ „Димитар Влахов во Штип“ никој од надлежните немаше слух да го слушне гласот на народот - родителите преку ИнфоЦентар.Мк

Груевски на “бацување“ рака кај амбасадорите

12 Октомври, 2017

Никола Груевски, претседател на ВМР ДПМНЕ имаше средба со амбасадорите на САД и на државите членки на Европската Унија и НАТО во Македонија. Тема на разговор беше изборната кампања и нејзиниот тек.

Пратеник на ГРОМ стана независен!

12 Октомври, 2017

Се намалува бројот на пратеници во опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ: Чедомир Саздовски ги напушта редовите на ГРОМ и станува независен пратеник

Тврдокорните добија „туш“ од Иванов!

12 Октомври, 2017

Неколку таканаречни патриоски здруженија меѓу кои и Здружението на граѓани „Преродба“, Семакедонскиот национален совет „Македониум“ и МПЗ „Тврдокорни“

Анкетата од гласовите за која партија ќе гласате на престојните локални избори од наша страна ќе биде објавена утре!

12 Октомври, 2017

Почитувани Читатели ! Утревечер запазувајќи го рокот за МОЛК пред Локалните избори, Анкетата спроведена од наша страна ќе биде објавена утре.

СВЕДОК: Вангеловски и Караџоски упаднале во гевгелискиот суд, барајќи одговор за налогот за претрес

12 Октомври, 2017

Претседателите на Врховниот суд и на Судскиот совет, Јово Вангеловски и Зоран Караџоски претпладнево упаднале ненајавено во гевгелискиот суд барајќи одговор од претседателката на судот Злата Попова

Ниту во пеколот не е како во македонските затвори

12 Октомври, 2017

Комисија на Советот на Европа регистрирала огромна корупција, без никаков повод тепање на затвореници, продажба на кревети во попристојни ќелии, плаќање за пуштање дома, за мобилни телефони, за лекарства и за дрога.

Заев во Крушево: Не влече тука и зимата и Тоше и историјата, да изградиме европско Крушево во европска Македонијa

11 Октомври, 2017

-Крушево кај ти се младите, кај ти е детскиот џагор, кај се кројачите, казанџиите, локумџиите. Режимот завршува во Крушево, приклучете се, носиме живот за сите, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот митинг во Крушево.

ВИДЕО СКАНДАЛ: Тарчуловски сам себе се негира: Кој ќе донесе гласови тој ќе добие тоа што треба, останатите кој ги е..!

11 Октомври, 2017

Кандидатот за градоначалник на Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски одби да ја коментира скандалозната изјава дадена на средба со граѓани, дека ќе им гради инфраструктура само на оние кои го гласале.

Вечерва седница на ДИК

11 Октомври, 2017

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ќе одржи седница на чиј дневен ред е Појаснувањето за постапување на избирачките одбори при спроведување на Упатството за гласање на локалните избори 2017 година.

ВМРО-ДПМНЕ призна дека Никола Груевски 11 години ја уништуваше економијата, владата на СДСМ ги санира штетите

11 Октомври, 2017

Со хистерични прес конференции ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и признава дека цели 11 години работеа на уништување на економијата и на штета на граѓаните.

ЦРВЕН АЛАРМ: Пожар над рудникот Ржаново, се стравува од проширување!

11 Октомври, 2017

Пожар го зафати надповршинскиот коп на рудникот Ржаново под планината Кожуф. Гори површина од околу пет хектари, а надлежните стравуваат дека огнот може да се прошири на високостеблестата шума.

Станавме дебела нација

11 Октомври, 2017

Податоците покажуваат дека 62,7 проценти од мажите и 48,4 отсто од жените постари од 18 години имаат зголемена телесна тежина. Дебели, пак се 19,6 отсто од мажите и 17,2 проценти од жените

Ифимес: Членството се дистанцира од Груевски

10 Октомври, 2017

„Дегруевизацијата на Македонија не претставува само соочување со причините и последиците на режимот на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, туку е и долготраен процес на демонтажа на тој режим кој е присутен во сите сегменти на македонското општество“

БЕСА му се заканува на Заев

10 Октомври, 2017

Партијата БЕСА му упатува отворени закани на лидерот на СДСМ дека ќе ја загуби подддршката од Албанците ако продолжи со својата политика на поддршка на ДУИ.

Нова донација од Роберт Димитров Роби

10 Октомври, 2017

Роберт Димитров Роби сопственик на компанијата “Телекабел“, донираше 200.000 денари за центрите за деца со посебни потреби во Штип и Св. Николе. Тука се и парите од Канал 77,добиени со судска пресуда против Горан Гаврилов поради невистините.

Извенете, ама немаме инсулин во Македонија

10 Октомври, 2017

Болните од дијабетес на социјалните мрежи бараат инсулин, оти за октомври лекот не е доставен во инсулинските аптеки, а од Министерството за здравство велат дека интензивно работат итно да го решат проблемот.

Што ќе биде со нас-граѓаните ги прашуваат судиите

09 Октомври, 2017

„Што ќе биде со нас?“, прашала судијката Александра Поп Стефанија, која Судскиот совет ја делегираше од судот во Неготино, во Основниот суд Скопје 1, а кај која се паднаа голем дел од истрагите на Специјалното обвинителство во претходна постапка.

Извршител, или нотар да бидам!

09 Октомври, 2017

На врвот на листата според најголеми приходи е Нотарот Зафир Хаџи – Зафиров со приходи од 640 илјади евра и добивка од 340 илјади евра

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска во посета на Македонија

09 Октомври, 2017

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска, Маргот Валстром и Тимо Соини денеска престојуваат во официјална возвратна посета на Република Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров.

50 години Македонска академија на науките и уметностите

09 Октомври, 2017

Македонската академија на науките и уметностите денеска одбележува јубилеј 50 години од формирањето. На свечена академија што ќе се одржи по тој повод ќе се обратат претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на МАНУ академик Таки Фити.

ФОТО: Падна првиот снег и на Кожув

09 Октомври, 2017

Првиот снег во Македонија пред неколку дена ни стигна на Попова Шапка, а во текот на изминатата ноќ снежна покривка се појави и на Кожув.

Груевски од Струмица: Заев за мене зборува 24 часа на ден

08 Октомври, 2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на вечерашниот митинг кој коалицијата „За подобра Македонија“ го одржа во Струмица, рече дека остануваат уште само неколку дена и мигот на одлучување од кој ќе зависи по кој пат Македонија ќе тргне.

Села: Али, не доаѓај во Струга!

08 Октомври, 2017

Зијадин Села од Кичево му порача на лидерот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, да не доаѓа во Струга.

ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: Бугарите ликуваат – Монасите од „Бигорски“ ја пеат Изгреј зоро на слободата

08 Октомври, 2017

Дел од бугарските медиуми манипулираат со видео на кое монасите од Бигорскиот манастир ја пеат песната „Изгреј зоро на слободата“ во обид да прикажат дека братството од овој манастир на тој начин го изразува своето бугарофилство.

Заев побара „поддршка за ослободување од режимот што ја опустоши Македонија“

08 Октомври, 2017

На 15 октомври, граѓаните тргнуваат во нова акција, за слободни општини во Македонија, порача од централниот митинг во Скопје, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и ја побара поддршката од граѓаните за да ја ослободат целосно Македонија од, режимот кој упост

ВИДЕО: СЈО со Видео Докази против Панчевски!

08 Октомври, 2017

Специјалното јавно обвинителство ги демантира наводите на Владимир Панчевски за наводното крадење на клучевите од неговиот дом за време на претресот од истражителите на обвинителството.

Сопартиец се обидел да силува кандидатка за советничка во Дебарца

08 Октомври, 2017

о Општина Дебарца синоќа бил пријавен обид за полов напад во штаб на политичка партија. К.П. од село Требеништа го пријавила нападот од страна на лицето Ф.П.М, кој како што навела се случил во простории на штаб на полтичка партија, соопштува МВР.

Сашко Коцев стана татко!

08 Октомври, 2017

Нашиот познат актер Сашко Коцев и неговата сопруга Смиљана денеска добија бебе. Со тоа е крунисана долгогодишната љубов на овој познат македонски пар.

За кого биле наменети двата куршуми ?!

08 Октомври, 2017

С.М. (1991) од Република Србија вчера напладне е приведена откако при пасошка контрола на аеродромот „Александар Велики“ во нејзниот рачен багаж се пронајдени два куршума со калибар 7,62 милиметра, соопшти полицијата.

Ќе се сече џиновска пита во Велес

08 Октомври, 2017

Денеска на манифестацијата „Питијада 2017“ во Велес ќе се сече џиновската пастрмајлија подготвена од велешките пекари.

ВИДЕО Заев од Штип: Има пари во Македонија, но потребна е чесна политика

07 Октомври, 2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на денешната отворена дебата со граѓаните на Штип посочи дека во државата има доволно пари за да се опфатат потребите на сите, но за тоа потребна е чесна политика и нивно искористување за решавање на вистинските проб

Суспендирани полицајци-тепале арамија

07 Октомври, 2017

При интервенцијата, полициските службеници несразмерно употребиле физичка сила врз сторителот, од што тој се здобил со тешки телесни повреди во пределот на лицето и телото.

М(Р)АКФЕСТ И ПОЛИТИЧАРИТЕ

07 Октомври, 2017

Во годините до осамостојувањето “Макфест“ беше растоварен од присуство на политичари, освен локалците, но беше оптоварен да има ѕвезди и авторски и изведувачки.Така и беше, песните што останаа се сведоштво.

Амди Бајрам за „Фокус“: Ќе го лекувам син ми во „Систина“, не им верувам на диктаторите во државните болници

07 Октомври, 2017

Пратеникот Амди Бајрам во изјава за „Фокус“ тврди дека лекувањето на неговиот син и актуелен градоначалник на Шуто Оризари Елвис Бајрам ќе го продолжи во приватната болница „Систина“, затоа што не им верува, како што вели на дикататорите од државна.

ГРУЕВСКИ: Во Македонија не се врати “живот“, напротив се врати рекетот и несигурност!

07 Октомври, 2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, од вечерашниот предизборен митинг во Крушево и Прилеп ја најави т.н. нова ера, која, како што рече, предвидува многу нови проекти и за жителите на овие општини.

БЕСА остро ги осудува заканите кон нивниот кандидат Башким Бакиу

06 Октомври, 2017

Овие закани нема да не заплашат, ниту одвратат од нашите стремежи, бидејќи ја имаме поддршката на Албанците, реагира движењето БЕСА, кон заканите врз кандидатот од нивните редови во општина Сарај, Башким Бакиу.

Зијадин Села тврди дека Арбен Таравари е класичен МАНИПУЛАТОР!

06 Октомври, 2017

Зијадин Села испрати отровна стрела кон Арбен Таравари, критикувајќи ја одлуката на министерот за здравство и кандидат за градоначалник на Гостивар да земе одмор за време на кампањата за претстојните локални избори.

Закана за убиство на градоначалничкиот кандидат на БЕСА за Сарај: „Ќе те снема ако продолжиш со активности и собири“

06 Октомври, 2017

Закана за убиство вчера пред 17 часот добил кандидатот на Беса за градоначалник на општина Сарај, Башким Бакиу, објави „Порталб“. Случајот во полиција го пријавил Бакиу.

Почна асфалтирањето на обиколницата во Штип

06 Октомври, 2017

Градежната компанија „Актива“ од денеска почна со асфалтирање на обиколницата од населбата „Сењак„ до булеварот „Гоце Делчев“. Директорот на ЈП „Стипион“, Игно Иванов на денешната прес-конференција.

Кривична пријава за градоначалникот на Берово

06 Октомври, 2017

НК за КР Берово во содејство со ОЕК при СВР Штип до ОЈО Берово поднесе кривична пријава против Драги Наџински (59) од Берово поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување “.

ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГАЛЕРИЈА: Добра реакција, пари вреди

06 Октомври, 2017

Граѓаните од улицата Васил Доганџиски ( од популарната решетка нагоре) и покрај тоа што ја завршија легализацијата на објектите, мораа и лете и зиме и во пролет и во есен да газат кал, да обуваат чизми за да дојдат до домовите.

Се трага по 39-годишна струмичанка, брат и се сомнева дека се наоѓа на некоја клиника во Скопје

06 Октомври, 2017

Жулиета Максудова, триесет и деветгодишна струмичанка, исчезната е од вчера.Последен пат ја видел нејзиниот брат, вработен во ,,Охридска банка’’ во Струмица вчера, околу 11:30 часот, кога дошла да подигне 6.000 денари.

Финансиска полиција: Кривични пријави против седум лица, првоосомничен градоначалникот на Вевчани

06 Октомври, 2017

Истрагата е отворена поради тоа што во 2013-та година била спроведена постапка за јавна набавка и бил избран најповолен понудувач за доградба на потпорни ѕидови, а градежните работи биле завршени пред да се објави јавниот оглас.

Напаѓачот на Шекеринска ја призна вината

06 Октомври, 2017

За виновен се изјасни обвинетиот за напад на Радмила Шеќеринска, во Собранието на 27 април 2017 година. На денешното судско рочиште обвинетиот Панче Ангелов изјави дека се чувствува виновен за кривичното дело што е наведено во обвинителниот акт.

Јанева: Се анализираат материјалите земени од претресите

06 Октомври, 2017

Специјалната обвинителка Катица Јанева не ја потврдува информацијата дека Владимир Панчевски му давал службени информации на претседателот Ѓорѓе Иванов таа вели дека видела такви написи во медиумите но тврди дека тоа се само претпоставки.

Груевски: На 15 октомври народот ќе им одговори што е 11 Октомври и чие е Илинденското востание

05 Октомври, 2017

Секојдневните обиди и убедувања дека со штетни договори за Македонија ќе изградат пријателство, е исто така потценување на интелигенцијата на народот, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на митингот во општина Центар.

Комисија на Министерството за правда денеска изврши увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

05 Октомври, 2017

Kомисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичниот суд.

Ахмети: Не сме дивјаци со калашникови

05 Октомври, 2017

Шеснаесет години по конфликтот во 2001 година Албанците се конструктивен фактор во Македонија и предрасудите кон нив се надминати, смета лидерот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети.

МВР и СЈО го претресуваа кабинетот на поранешниот претседател на кривичниот Суд

05 Октомври, 2017

По петчасовниот претрес во кабинетот на судијата Владимир Панчевски, специјалната обвинителка и нејзиниот тим го напуштија Кривичниот суд со запленети податоци од компјутерскиот систем и персоналниот компјутер на Панчевски.

Старата гарда бега од Груевски

05 Октомври, 2017

Старата гарда на ВМРО-ДПМНЕ, како што се нарекуваат членовите кои се од основањето на партијата, денеска даде целосна поддршка на реформаторите кои бараат смена наНикола Груевски.

Макфест по 32 пат

05 Октомври, 2017

Со кревањето на фестивалското знаме, денеска започнува 32-то издание на единствениот фестивал на забавна музика “Макфест“.

Македонската опера и балет има вишок музичари?!!

04 Октомври, 2017

В.д директорот на Македонската опера и балет (МОБ) Илија Рајковски, ќе побара од Министерството за култура да прераспредели повеќе од 30 музичари од Оркестарот на МОБ во музичката продукција на Македонската радио и телевизија.

Елвис ќе игра како вели законот

04 Октомври, 2017

Кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, заработи прекршочна пријава во врска со тепачката што се случи завчера.

ДУИ го поздрави барањето на обвинителството за повторно судење на случајот „Монструм“

04 Октомври, 2017

Пратеникот на ДУИ во Собранието на Република Македонија, Артан Груби денеска го поздрави барањето на Јавното обвинителство да се укинување судската пресуда за случајот „Монструм“ и предметот да се врати на повторено судење, што вчера беше соопштенa.

Или 500 денари од судење или штрајк

04 Октомври, 2017

Судиите-поротници бараат зголемување на износот што го добиваат за едно судење. Тие бараат по 500 денари од судење, во спротивно најавија штрајк.

“Синохидро“ бара плус 143 милиони евра,Владата не сака да чуе.

04 Октомври, 2017

Кинезите од „Синохидро“ бараат од Владата уште 143 милиони евра за дополнителни непредвидени работи на изградбата на автопатот Кичево-Охрид, но Владата и премиерот Зоран Заев не сакаат да ги платат средствата што ги бара кинескиот изведувач.

МВР: Девет лица повикани на распит за инцидентот со Бајрам

03 Октомври, 2017

МВР постапува по вчерашната тепачка во скопско Шуто Оризари во која беше повреден градоначалникот на општината Елвис Бајрам. До сега 9 лица биле повикани на разговор во полиција, но од МВР велат дека е можно таа бројка да расте.

Случајот „Монструм“ се враќа на повторно одлучување

03 Октомври, 2017

Јавното обвинителство, судскиот процес „Монструм“ го враќа на повторно одлучување. Јавната обвинителка Лилјана Спасовска побара судот да ги прифати жалбите на обвинетите и да ја укине првостепената и второстепената пресуда за петкратното убиство.

Нема доделување награда “23 Октомври“

03 Октомври, 2017

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за култура оваа година да не биде доделена државната награда „23 Октомври“.