Латас повторно не дојде на судење, „Тотал“ одложен за 14 мај

Латас повторно не дојде на судење, „Тотал“ одложен за 14 мај


Главната расправа за предметот „Тотал“, во кој е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок, е одложена за 14 мај.

И денешното рочиште во Кривичниот суд не се одржа бидејќи Павловиќ-Латас беше отсутен поради здравствени и семејни причини. И претходните две рочишта не се одржаа од истите причини. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно