Кривични против градоначалник и директор во Чашка

Кривични против градоначалник и директор во Чашка


Сектор за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против Л.Т. (63) од Чашка за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување" и против Г.П. (47) од Велес за сторено кривично дело „несовесно работење во службата".

Првопријавената дозволила од 25а април 2016 до 17 јули 2017 година во ученичкиот дом во состав на училиштето да се сместат работници од Градежно друштво од Скопје. Таса, како директорка на основно училиште „Тодор Јанев” требала да побара согласност од  општина Чашка и од Министерството за образование и наука.

Г.П., градоначалникот на општина Чашка, на Л.Т. ѝ дал усмена согласност за склучување на договорот. Со горенаведените дејства пријавените се стекнале со противправна имотна корист од  438.910 денари.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно