Големи протести против владата на Еди Рама

Големи протести против владата на Еди Рама


Илјадници Албанци протестираат во Тирана против политиката на канцеларијата на Еди Рама, објавија новинските агенции. Демонстрантите ја обвинуваат социјалистичката влада за корупција и недоволна категоризација во борбата против зависноста од дрога.

Претседателот на албанската Демократска партија, Љузим Баша, во говорот пред демонстрантите, побара оставка од Рама и закажување нови предвремени избори во земјата.

“Рама ја претвори Албанија во земја на организиран криминал и дрога”, рече Баша.

Според проценките на новинарите, повеќе од 10.000 луѓе учествуваа во акцијата. Организаторите прогласија 300.000 учесници. Полицијата не дава информации за бројот на настанот.

Според информациите од францускиот печат, протестот го чуваат околу 1.500 полицајци.

Албанската социјалистичка партија ги порази изборите во јуни 2017 година, Демократската партија остана на второ место со мала разлика.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно