Франција ќе ги тужи ,,Гугл'' и ,,Епл" за злоупотреба

Франција ќе ги тужи ,,Гугл'' и ,,Епл


Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер изјави дека неговата земја ќе поднесе тужба против компаниите „Гугл“ и „Епл“ поради практики на бизнис-злоупотреби.

 „Верувам во економија базирана на правдата и ќе поднесам тужба против „Гугл“ “и „Епл“, пред Парискиот трговски суд, со обвинување за практики на бизнис-злоупотреби против француските компании“, изјави Ле Мер. 

Тој додаде дека технолошките гиганти би можеле да бидат казнети со неколку милиони евра.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно