Фотографиите од мртви деца не се лажни вести

Фотографиите од мртви деца не се лажни вести


Американската амбасадорка во Обединетите Нации, Ники Хејли на денешната седница на Советот за безбедност истакна дека во нападите на САД и сојузниците бил уништен погон за производство на хемиско оружје.

Американската амбасадорка во Обединетите Нации, Ники Хејли на денешната седница на Советот за безбедност истакна дека во нападите на САД и сојузниците бил уништен погон за производство на хемиско оружје. „САД е убеден дека сириската програма за хемиско оружје е онеспособена. Сирискиот режим не присили на делување поради користењето на хемиско оружје“, рече Хејли. Таа додаде дека фотографиите од мртви деца не се лажни вести и тоа покажува колку сирискиот режим е варварски и нехуман. Синоќа САД, Велика Британија и Франција изведоа воздушни напади во Сирија, како реакција на наводната употреба на хемиско оружје од страна на владините сили.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно