(Фото) Вонредна состојба во Хрватска, се излеваат реките

(Фото) Вонредна состојба во Хрватска, се излеваат реките


Според податоците на хрватските власти, прогласена е вонредна состојба во Хрватска Костајница, која ја поплави реката Уна.

Вонредна состојба е прогласена и на подрачјето на рекaта Лика во Селиште. Локалните медиуми пренесуваат дека жителите ноќта ја провеле стравувајќи. 

Водниот бран и понатаму минува низ градот и борбата со надојдените реки сè уште трае.

Поради поплавите, затворени се многубројни улици за сообраќај.

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно