Фото: Македонија слави, Вардар е ШАМПИОН!

Фото: Македонија слави, Вардар е ШАМПИОН!


Машкиот ракометен клуб на Вардар уште еднаш ја освои регионалната СЕХА лига, а за радоста да биде уште поголема, победата на ПДП Загреб е остварена на домашен терен во Скопје, во ракометниот храм „Јане Сандански“.

Скопје и домаќинот Вардар во најпозитивно светло го организираа турнирот на најдобрите четири екипи, а вардарци одиграа фантастично добро пред домашната и регионалната публика покажувајќи дека се ракометна сила за почит. 

Фајнл фор турнирот во СЕХА лигата понуди голем број на атракции, како и спектакуларно шоу со кое се отвори вечерашното големо финале, со многу танчерки, играорци и модерни анци со што публиката доби до знаење дека и Скопје може да покаже врвен квалитет во највисокото ниво на ракометна организација.

Вардар во финалето го совлада Загреб со резултат 26:24 иако и пред самиот крај со неколку контри однапред беше решен конечниот победник. Третото место оди за словенечки Целје кој во малото финале беше поуспешен од белоруски Мешков Брест.

За Вардар ова е вкупно четврта титула во регионалното натпреварување со што ја продолжува феноменалната низа без ниту еден пораз во СЕХА лигата и со тоа ги сруши сите рекорди. 

Криштопанс и Циндриќ беа најдобри стрелци во екипата на Вардар со пет погодоци, но признанието играч на натпреварот оди во рацете на голманот Арпад Штербик со феноменалните одбрани.


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно