Двајца вработени во српската Влада заразени со морбили, сите министри на тестирање

Двајца вработени во српската Влада заразени со морбили, сите министри на тестирање


Двајца вработени во српската Влада се заразени од мали сипаници. Поради тоа е организирано тестирање на сите министри и службеници, јавија српските медиуми.

Според последните информации на Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ од октомври 2017 година во Србија се регистрирани 4.292 случаи на морбили. Од копликации предизвикани од морбили починале 12 луѓе, а последна жртва бил маж од Тутин. 

Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно