Драма на Александар Велики, авионот од Берлин пренасочен кон Приштина

Драма на Александар Велики, авионот од Берлин пренасочен кон Приштина


Авион на компанијата Визер вечерва околу 18 часот не успеал да слета во Скопје поради силен ветер на аеродромот Александар Велики.

Пилотот на авионот кој сообраќал на линијата Берлин – Скопје се обидел да слета на пистата во Петровец но откако на неколку метри од земјата во клунот на леталото удрил силен воздушен бран тој одлучил да го прекине слетувањето и повторно се кренал на небото на Скопје.

Во координација со контролата на летање на аеродромот, авионот е упатен кон Приштина каде што слетал во 20 часот и 27 минути.

Освен неколку уплашени патници сите останати се чувствуваат добро и во моментов се на пат кон Скопје со автобуси обезбедени од Визер.

Сите останати авиони кон Скопје денеска слетале без никаков проблем.


Текстот не смее да се печати или емитува без согласност и договор од редакцијата на ИнфоЦентар.Мк

Актуелно